Hermiona

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
hermiona
Posts: 131
Joined: Fri May 12, 2006 9:26 am

Post by hermiona »

Prvi put sam na ovakvom forumu i zelim da ispricam pricu u nadi da ce mi neko pomoci svojim savetom.
Pre dva meseca upoznala sam tipa koji narkoman i zbog prirode svog posla i profesije (nije mi pacijent tako da nisam krsila eticke norma) bila mi je duznost da ga odvedem na lecenje na koje je dobrovoljno otisao. Roditelje nema (tragicno su preminuli pre 8 meseci dok je on bio u zatvoru), a brat je takodje narkoman. Skidao se godinu dana ranije i bio cist tri meseca. Drogira se oko 5 godina. Pristala sam da mu budem saradnik u lecenju i kao u nekom filmu, mi se zaljubimo kao nikad u zivotu.
Prvi mesec od skidanja sve je ok, pije blokatore koje mu dajem, stalno smo zajedno, ne vidja se sa starim drustvom, uzivamo u svim stvarima u kojima nije dok se drogirao. Vezu krijemo, a oni koji znaju stalno mi govore da ne znam u sta sam se uplela, nagovaraju me da to prekinem, ja ih ubedjujem da sam svesna svega i da imam stvari pod kontrolom, ali zapravo sam se prevarila...
Posle mesec i po dana on svesno dolazi maximalno izdrogiran da se nadje samnom u gradu. Ceo svet mi se rusi! Iskulirao je blokatore dva dana (pod jezikom) i smrknuo. To nije taj covek u koga sam se zaljubila.
Tu naravno nastane drama, place on, placem ja, on obecava, prica mi kako mu je doslo, a ja znam da ako mu oprostim nista pametno nisam uradila, samo otvaram vrata jer zna da cu mu uvek oprostiti. A necu da ga ostavim, ne mogu jer ima samo mene na celom svetu. Voli me i volim ga.
Ne znam ni zasto ovo pisem, verovatno jer nemam snage da nekome ispricam. Da me neko ohrabri da ostanem pored njega. Ima li nade da jednog dana zivimo normalno? Kako da mu prepoznam momente kada mu dodje da se drogira?
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Post by sunrise »

Hermiona, pitas kako ces prepoznati mometne kad se u njemu javlja zelja za dopom? Trebao bi ti se sam povjeriti i reci da ga hvata i da ga ti izvuces iz beda. Ne znam koliko ste dugo u vezi, da li je izmedju vas tolika bliskost da ti se on moze povjeriti. Kazes da se volite, pa onda mu reci da te boli kad ga vidis nadrogiranog i da ti je to poput noza u prsa, da je to najgori nacin da te povrijedi i da ne znas izaci na kraj sa tom boli. Tako nesto se moj decko osjecao ranije kad sam ja pokusavala sa nekim bezveze tabletama da se "skinem". Nije mi jasno kako sam se mogla zanositi idejom da se na taj nacin mogu skinuti. Ok, malo skrecem ali pretpostavljam da se osjecas izdato i prevareno. To sto je uzeo dop ne znaci da te ne voli to je samo znak da je bolest i dalje jaca od njega i da morate jos dosta raditi na njegovoj stabilnosti.
Sve najbolje tebi i tvom princu
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Prvo što trebaš da uradiš je da uzmeš papir i na njega staviš razloge "ZA" i "PROTIV" vaše veze! Da razmisliš o tome koliko je tu ljubavi, a koliko ima sažaljenja?! Kažeš "on ima samo tebe"? Očigledno da je bio narkoman i kada je imao roditelje, a ima i brata sa istim problemom, a sada kada je ostao sam , drogu nije napustio, naprotiv, vratio joj se i pored toga što je pronašao tebe! Koliko se u toj vezi ti možeš osloniti na njega, kao muškarca, da te prati kroz život? Ili ćeš da budeš nečija bolničarka i "sigurna vrata"?! Razmisli!
User avatar
hermiona
Posts: 131
Joined: Fri May 12, 2006 9:26 am

Post by hermiona »

Hvala na savetima, sada mi je za nijansu lakse. To sto je opet uzeo dop ne dozivljavam kao izdaju zato sto nije izdao mene nego sebe. To je sustina te bolesti po meni. On voli mene ali nista ne vredi ako ne voli sebe. I pre nego sto ce se to desiti pricali smo o tome da kada bude osetio zelju da mi kaze, ali on mi je tada rekao da je to takva bolest da bez obzira na to koliko smo super on u tom trnutku nece imati snage da mi kaze da ce da se uradi.
Razmisljam i o toj "bolnicarki", kapiram da ima i sazaljenja, ali u ovom trenutku mislim da je to ipak ljubav jer ako nekoga ne volis ne mozes ni da osetis sazaljenje.
Sad cekamo par dana da ponovo pocne da uzima blokatore i da sve probamo iz pocetka.
Mnogo mi znaci da na ovakvom mestu razmenim misli sa nekim ko tacno zna u cemu sam.
User avatar
manson
Posts: 291
Joined: Wed Oct 26, 2005 2:51 am
Location: Sarajevo

Post by manson »

Pa reci mu ako te toliko voli,neka ide u neku ustanovu da se lijeci.Tamo ce mu biti tesko,ali poslije zavrsenog programa ,vjerovatnoca da ce biti cist, je dosta velika.Budi malo zrela i realna,jer on kao ovisnik ,sigurno nece moci da to bude.Znaci ti sada volis jednu od njegovih maski,ili sve,fascinira te njegova "licnost",a sve je to u stvari droga.Tek kada bi se on skinuo,sebe pronasao,tek tada bi ti mogla da znas volis li ga ili ne.Upoznala si ga u pogresnom dijelu njegovog zivota.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
hermiona
Posts: 131
Joined: Fri May 12, 2006 9:26 am

Post by hermiona »

Dragi Masone, ja sam ga odvela na lecenje (tada nismo bili u vezi, i nije bilo ni nagovestaja o tome), bila mu saradnik u lecenju, zaljubila se u njega posle mesec dana njegove apstinencije. Ja mu dajem blokatore.
Nikada se ne bih zaljubila u njega da sam ga videla uradjenog, prvi put sam ga takvog videla kada se uradio posle lecenja. Ta slika mi je toliko grozna da ne mogu da je izbacim iz glave i to me ubija.
Ja volim njega str8, i samo str8.
User avatar
manson
Posts: 291
Joined: Wed Oct 26, 2005 2:51 am
Location: Sarajevo

Post by manson »

Ovisnost toliko degenerativno djeluje po licnost,da ni nakon godine ljudi nisu kao treba,a ne nakon mjesec.Pitaj koga hoces.
Maca pliva,leti mrav...
a pas laje av,av,av...
paprika sam jeo roga,
sranje vam je sva ta droga!
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Draga Hermiona, Manson je ovoga puta 100% u pravu! Nisi napisala neke osnovne činjenice da bi nam malo pojasnila situaciju, gde živite (kod njega ili tebe), da li on ima posao i sl. Sve su to bitne stvari da bi se upotpunila slika! Na osnovu rečenog, ovoga puta sam potpuno na Mansonovoj strani, mislim da bi za tog momka bilo idealno rešenje- komuna, naročito zbog brata narkomana!
Kada sam ti napisala da razmisliš da li želiš biti nečija bolničarka, nisam mislila na to da bi iz sažaljenja to postala, jer to nema veze sa TVOJIM osećanjima! Suviše brzo se sve ovo dešava i nekako mi taj recidiv već posle mesec dana ne ostavlja sumnje da ti "posao" neće ni malo biti lak! Kažeš "izneverio je sebe"? Mislim da ipak nije samo sebe, već i tebe, jer bez obzira što ste kratko vreme zajedno, sigurno si mu dala do znanja da te ne bi oduševilo da počne da se drogira pred tobom, kao i to da ne bi želela da ostaneš sa njim u vezi u tom slučaju?! Biti njegova bolničarka, znači boriti se sa njegovom bolešću koja se nastavlja! Umesto da uživaš u jednoj vezi, zabavljaš se, ti ćeš da strepiš "da li je ili nije uzeo", šta će biti sutra itd!? Već počinješ sa ulogom bolničarke jer si došla ovde da se raspitaš, da naučiš nešto, a on se za to vreme izdrogirao!? Nisi u pravo vreme ušla u njegov život, mada ljubav može biti dobar pokretač! Izvini što moram da te malo "spustim" ali mi nekako ova brzina kojom je poklekao, vrlo sumnjiva?! I on se verovatno zaljubio u tebe, kako mu to nije pomoglo da izdrži bar malo duže?Rizikovao je da ga ostaviš, znajući za tvoje gađenje prema drogi i to ga nije sprečilo da je uzme? Ako je ovih mesec dana pio blokator, kako se onda izdrogirao? To je moralo biti proračunato jer je morao sakriti i sačekati 72 sata da mu prođe dejstvo da bi mogao slobodno uzeti heroin!? I zašto sada mora da čeka nekoliko dana kako bi popio blokator? Ako je uzeo samo jednom dop, onda nema šta čekati, može odmah popiti blokator! Imala si sreću da naiđeš na nas, jer ako ničim drugim ne možemo da ti pomognemo, bar neće moći da te laže!
User avatar
hermiona
Posts: 131
Joined: Fri May 12, 2006 9:26 am

Post by hermiona »

Ne zivimo zajedno, ja zivim sa roditeljima, a on sa bratom koji se prakticno otselio iz stana kada se on vratio sa lecenja, svrati samo ponekad da odspava ili presvuce.
Blokatore nije pio dva dana jer nismo uspeli da ih nabavimo (ovde taj lek nije registrovan, nema ga uvek i jako je skup) i tada se uradio. Zasto je tako brzo poklekao?
I on tvrdi da moze odmah da popije blokator, a ja sam mislla da mora da prodje bar 7 dana, bez obzira sto je samo jednom uzeo dop.
Ima posao i zato je odlazak u komunu poprilicno nemoguc jer ce izgubiti posao a svi znamo koliko je tesko ponovo ga naci, narocito tako siguran kakav trenutno ima.
Nisam ja "poletna" da mislim da ce on brzopotezno ozdraviti, ali trazim snagu da ostanem uz njega i ovaj forum mi bas puno pomaze da shvatim neke stvari.
Mnogo je tesko, a ja sve mislim da ljubav (ne samo ova nasa musko-zenska, nego bilo koja vrsta ljubavi) moze da vrati u zivot!
mikikiki
Posts: 1
Joined: Wed May 17, 2006 2:58 am

Post by mikikiki »

hermiona, neki ljudi, ne zasluzuju da se prema njima ponasas kao prema ljudima_ veruj mi da znam sta govorim jer osoba koju obozavam je narkoman, ali, jednom kad prekrsi dogovor uvek ce to ciniti, veruj mi, jer sam tako provela 3 godine_ ne radi to sebi, jednostavno, jednom ako se izleci, mozete biti zajedno, ako ne, on je kriv sto je propustio nesto lepo, a ti ces vec nekako naci izlaz iz svega toga_ pozz
Post Reply