Šta je to Tramadol

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
svejedno
Posts: 66
Joined: Sun Jan 08, 2006 1:46 am

Post by svejedno »

Zelim da kazem da nema 15god, i da bi trebalo da mozete sa njim da popricate, polako, bez prebacivanja i svadje.

Sad, bicu surovo iskren. Mislim da se drogira. Mozda ne bas heroinom, ali ni tramadol nije u kuci 'za slucaj da te boli glava'.

POPRICAJTE SA NJIM, LAGANO.
Narkomanski nacin odbrane i obmane cesto je svadja.

NE DOZVOLITE SVADJU.

Ako pocne da se svadja, tipa: 'STA, TI MENI NE VERUJES? MISLIS DA SAM NARKOMAN?!' ili tako nesto, spustite loptu i recite; "Ne, samo me zanima cemu ovo sluzi tebi, za sta ga koristis'.
NE DOZVOLITE SVADJU.

Ako je narkoman, a vi uspete da izbegnete svadju, tada ce vas LAGATI, verovatno u stilu 'To nije moje' ili 'To koristim kada ne mogu da spavam itd.'

A samo vi mozete da odlucite da li cete da mu verujete.

Verujem da ne znate gde provodi vecinu vremena, jer nije zaposlen a i vi nemate vremena.
Mozda nije losa ideja poceti razgovor sa tim, sta radi i gde izlazi.
AKO GA TO CESTO PITATE, TO JESTE LOSA IDEJA.

Nadam se da sam bio jasan.

respect
User avatar
zvrky
Posts: 4075
Joined: Mon Jul 18, 2005 1:22 am
Location: Beograd

Post by zvrky »

Mene zanima zasto ste vi nesto trazili po njegovim dzepovima pa nasli tramadol,da li ste vec sumnjali na nesto pa iz tog razloga ili jednostavno hteli oprati ves,pa naleteli na tramadol?
Tramadol,trodon,sintradon i ostale zamene njemu sigurno ne sluze kao lek jer bi vi za to znali,zasto bi krio neki lek ako je bolestan od neke bolesti.On se moze kupiti u apotekama bez recepta ali ne svim samo u odredjenim gde hoce da daju tako nesto bez recepta i takve apoteke su dobro poznate svim narkomanima.Ja sam prvo probala heroin pa tek posle trodone,kasnije sam uzimala i jedno i drugo.Istina je da kad nemas za heroin ti krizu pokrivas trodonima jer su malo jeftiniji,ali ne mora da znaci da vas sin koristi heroin jer ima dosta njih koji piju samo lekove,mada je to redak slucaj.Ja sam bila takodje navucena i na trodon ili tramadol,sintradon to je sve isto,kao npr. bensedin,bromazepam i tome slicno,meni licno je kriza od trodona bila gora nego od heroina,sto nije slucaj kod svih ljudi.Trava je uvek prisutna mozda je pusi manje mozda vise ali obicno je i ona u igri.
Nemojte ga napadati odmah i slazem s sa ostalima da bi najbolje bilo da do svadje ne dodje jer ce samo pogorsati stvari,ne znam kakv odnos imate sa sinom,da li ste otvoreno nekad razgovarali o nekim drugim stvarima,da li on ima poverenja u vas itd.Ako je ta tabla tramadola bila prazna ne moze vam reci da nije njegova jer zasto bi on cuvao neciju praznu tablu tramadola u dzepu zato mislim da jeste njegovo i da je to popio u kuci i naravno ostalo mu u dzepu dok ne izadje napolje pa je tako i baci.Ako cesto ili svakodnevno koristi to pogledajte jos koji put da li ga ponovo ima kod sebe. Obratite paznju na telefonske razgovore,da li je nervozan,a kad se vrati kuci lepo raspolozen,zeli da prica ili zeli da spava ili stondira,da li izbegava vase prisustvo kada se vrati kuci,spusta pogled ili bilo sta od ovoga,bled u licu,usporen itd. Ako vas jos nesto zanima pitajte. Ti lekovi su opasni isto koliko i heroin!!!!Pozdrav zvrky
NEKO TO OD GORE VIDI SVE!
Juce je istorija
Sutra je misterija
Ali danas je dar!!!
User avatar
pepeljuga84
Posts: 1057
Joined: Mon May 09, 2005 10:07 am
Location: Beograd

Post by pepeljuga84 »

Trodon® tablete-film retard, kapsule, kapi, supozitorije, injekcije
(tramadol)

N02AX02

analgetik

Sastav:
Trodon® tablete-film retard
Jedna tableta-film retard sadrži:
tramadol hidrohlorid……………….. 100 mg

Trodon® kapsule
Jedna kapsula sadrži:
tramadol hidrohlorid………………50 mg

Trodon® kapi
1 ml (40 kapi) rastvora sadrži:
tramadol hidrohlorid……………….100 mg

Trodon® supozitorije
1 supozitorija sadrži:
tramadol hidrohlorid…………….. 100 mg

Trodon® 50 injekcije
1 ml rastvora (1 ampula) sadrži:
tramadol hidrohlorid……………….50 mg

Trodon® 100 injekcije
2 ml rastvora (1ampula) sadrži:
tramadol hidrohlorid………………100 mg

Dejstvo:
Tramadol je sintetski analgetik centralnog delovanja. Ispoljava jednako analgetsko dejstvo bilo da se primeni peroralno, rektalno ili parenteralno. Od opioidnih analgetika razlikuje se po tome što su depresivna delovanja na respiratorni centar, uticaj na kardiovaskularni sistem i opstipacija slabije izraženi.
Analgetsko dejstvo nastaje 20-30 minuta posle peroralne primene leka. Dejstvo traje 4-8 h. Izlučuje se putem mokraće, žuči i stolice. Dejstvo Trodon tableta-film retard traje oko 12 h.

Indikacije:
- Srednji i jaki akutni i hronični bolovi različitog porekla kao što su bolovi posle trauma, operacija, kod neuralgija, tumora, infarkta miokarda.

- Kao analgetik primenjuje se kod raznih vidova regionalne anestezije, laparoskopije i inhalacione anestezije.

- Zahvaljujući snažnom delovanju i malom broju ozbiljnih neželjenih dejstava primenjuje se u akušerskoj praksi i kod dece.

Doziranje i način primene:
Dozu tramadola treba prilagoditi pacijentu shodno intenzitetu bola. Maksimalna dnevna doza tramadola iznosi do 400 mg, osim u posebnim kliničkim uslovima.
Dužina terapije zavisi od procene jačine i prirode bola. Kod pacijenata sa oštećenom funkcijom bubrega i/ili jetre neophodno je prilagođavanje doze.
Kod starijih pacijenta sa očuvanom funkcijom bubrega i jetre nije potrebno prilagođavanje doze.
Deca od 1-11 godina
Doze za decu su od 1-2 mg/kg, a pogodni dozirani oblici su injekcije i kapi.

Neželjena dejstva:
- Muka, vrtoglavica, a redje se javljaju zamor, konfuzija, pospanost, znojenje, povraćanje, glavobolja, suvoća usta, opstipacija (1-10%).

- U retkim slučajevima (<1%) može da se jave palpitacija, tahikardija, posturalna hipotenzija ili kardiovaskularni kolaps i to naročito kod intravenske primene. Retko se javljaju osećaj nadutosti i svrab, crvenilo i urtikarija.

- U veoma retkim slučajevima (<0,1%) javlja se motorna slabost, poremećaji apetita, zamagljen vid i otežano mokrenje. Psihička neželjena dejstva su veoma retka i variraju individualno, a ispoljavaju se u promeni raspoloženja, aktivnosti (obično supresija, retko povećana aktivnost) i promeni senzornog i kongnitivnog kapaciteta. Veoma retko se javljaju alergijske reakcije (anafilaktička reakcija, bronhospazam sa sviranjem i dispneom i angioneurotski edem. Takodje, veoma retko se javljaju epileptiformne konvulzije i to uglavnom posle visokih doza tramadola ili kod istovremenog tretmana lekovima koji snižavaju prag za izazivanje grčeva ili sami izazivaju grčeve. Povišenje krvnog pritiska i bradikardija su veoma retki.

- U izolovanim slučajevima zabeleženo je povećanje vrednosti enzima jetre kod pacijenata koji su koristili tramadol.

Kontraindikacije:
- Preosetljivost na lek ili na neki od sastojaka leka

- Akutno trovanje alkoholom, hipnoticima, opioidima i drugim psihotropnim lekovima.

- Terapija MAO inhibitorima koja je u toku ili prekinuta pre manje od 14 dana.

Upozorenje:
- Kod istovremene primene tramadola i preparata koji utiču na CNS moguće je pojačano dejstvo smirivanja (umor).
- Kod bolesnika sa pojačanom osetljivošću na opioide, lek se može davati samo uz posebne mere opreza. Tramadol može da izazove konvulzije u terapijskim dozama, a naročito kada su dnevne doze veće od preporućenih 400 mg. Pacijenti sa eilepsijom i pacijenti skloni grčevima smeju da primaju tramadol samo izuzetno.

- Tramadol treba koristiti s oprezom kod pacijenata sa povredom glave i povećanim intrakranijalnim pritiskom. Mioza i promenjen mentalni status zbog primenjenog tramadola može da maskira pravu kliničku sliku intrakranijalne patologije.

- Primena tramadola može da oteža kliničku dijagnostiku kod pacijenta sa akutnim abdomenom.
- Tramadol se ne sme koristiti za tretman apstinencijalnog sindroma nastalog zbog prekida uzimanja opioida. Tramadol ima nizak stepen potencijala za izazivanje zavisnost. Kod zloupotrebe u dužem vremenskom periodu može se razviti psihička i fizička zavisnost. Tada se može javiti agitacija, anksioznost, nervoza, nesanica, hiperkinezija, tremor i gastrointestinalni simptomi. Kod pacijenata sa anamnezom zloupotrebe lekova i zavisnosti tretman tramadolom treba da se sprovodi pod strogim medicinskim nadzorom i kratkotrajno
.

Trudnoća i dojenje:
U toku trudnoće tramadol ne treba koristiti, osim ako je indikovana analgezija sa opioidima i to samo u jednoj dozi tramadola. Tramadol prolazi kroz placentu. Dat pred i u toku porođaja ne utiče na kontraktilnost materice, a kod novorođenčeta može da izazove promenu brzine respiracije (nije klinički relevantno). U toku dojenja tramadol se ne preporučuje (0,1% doze date majci se izlučuje mlekom). Posle jednokratne doze tramadola obično nije potrebno prekidanje dojenja.

Uticaj na sposobnost upravljanja motornim vozilima i mašinama:
Dat u terapijskim dozama tramadol može da poremeti sposobnost upravljanja vozilom i mašinama. Ovo dejstvo na sposobnost upravljanja vozilom i mašinama je naročito izraženo kada se tramadol primenjuje istovremeno sa drugim psihotropnim supstancama, a naročito sa alkoholom.

Inkopatibilnost:
Trodon injekcije 50 i 100 mg su inkompatibilne (ne treba mešati ) sa injekcijama
- diklofenaka

- indometacina

- fenilbutazona

- diazepama

- flunitrazepama

- midazolama

- gliceriltrinitrata (nitroglicerina)

Interakcije:
-Tramadol ne sme da se kombinije sa MAO inhibitorima. Istovremena primena tramadola i depresora centralnog nervnog sistema (lekovi, alkohol) potencira dejstvo tramadola. Takodje istovremena ili prethodna primena karbamazepina može da oslabi i skrati analgetsko dejstvo karbamazepina. Ne preporučuje se istovremena primena tramadola sa mešovitim agonistima/antagonistima (buprenorfin, pentazocin, nalbufin) zato što se analgetsko dejstvo čistog agoniste smanjuje. Tramadol može da poveća potencijal za izazivanje grčeva SSRI lekova tricikličnih antidepresiva, antipsihotika. Lekovi koji inhibiraju CYP3A4, kao što su ketokonazol i eritromicin mogu da inhibiraju metabolizam tramadola i njegovog aktivnog O-demetilisanog metabolita, mada klinički značaj ove interakcije nije jasan.

Predoziranje:
Trovanja tramadolom su retka. Simptomi trovanja su slični onima kod opioida: mioza, povraćanje, kardiovaskularni kolaps, poremećaji svesti do kome, konvulzije, depresija disanja do zastoja disanja.
Terapija se sastoji u opštim merama, održavanju prohodnosti disajnih puteva, održavanju funkcije disanja i krvotoka, a kod peroralnog trovanja gastrolavaža kod pacijenata bez svesti odnosno povraćanje kod pacijenata sa očuvanom svesti.
Kod depresije disanja antidot je nalokson. Kao lek protiv konvulzija daje se diazepam intravenski, ali samo u uslovima uspostavljenog sistema za veštačku ventilaciju. Hemodijaliza i hemofiltracija nisu pogodne metode detoksikacije.

Način izdavanja:
Lek se može izdavati samo uz lekarski recept.

Način cuvanja:
Čuvati u originalnom pakovanju na temperaturi do 25 0C , van domašaja dece.

Rok upotrebe:
Označen na pakovanju.

Pakovanje:
Tablete-film retard: kutija sa 10 i 30 tableta-film retard po 100 mg
Kapsule: kutija sa 20 kapsula po 50 mg
Kapi: bočica sa 10 ml rastvora (100 mg/ml)
Supozitorije: kutija sa 5 supozitorija po 100 mg
Injekcije 50 : kutija sa 5 ampula po 50 mg/1ml
Injekcije 100: kutija sa 5 ampula po 100 mg/2ml



Eto,to vam je sa stručne strane,znači opoidni analgetik(protiv bolova-deluje na cns)
Ono čega se ja bojim,a veoma je moguće je sledeće.Vaš sin ima 20 god.Retko ko u tim godinama uzima samo trodon(tramadol)da bi ga zloupotrebljavao.Obično se koristi kao prevencija krize,jer ima jako analgetsko dejstvo.Govorim vam iz ličnog iskustva.Inače sam tramadol kao tramadol(nemojte da se zbunite tramadol je sastav trodona,sintradona...)uopšte nije naivan lek(uostalom pročitajte neželjena dejstva),uništava jetru,bubrege,kao i nervni sistem.Jedan moj poznanik je nakon dugogodišnjeg uzimanja tramadola ostao na duži vremenski period nepokretan.
Takođe stvara jaku zavisnot(ne kao heroinsku),ali obično to ide jedno sa drugim...Zašto ovo kažem-ranije je bilo lakše doći do trodona-sada ga u određenim apotekama mogu dobiti samo dugogodišnji zavisnici...

Ja se izvinjavam ako sam vas uplašila,ali verujem da ćete vi kao otac svoga deteta(koje sigurno bolje poznajte nego mi-ljudi sa internet sajta-naći pravo rešenje)...

Ako imate neko pitanje(o bilo čemu),verujem da smo vam svi ovde na raspolaganju...
Možda spava sa očima iznad svakog zla,
Iznad stvari iluzija,izvan života,
I s njom spava,neviđena,njena lepota;
Možda živi i doći će posle ovog sna.
Možda spava sa očima iznad svakog zla.
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

Pepa vam je to najbolje opisala tako da tacno mozete znati o cemu se radi. Pepo za to svaka cast. Ja neznam sta da vam kazem jer ja sam mlada majka koja se vec skinula ali imam sina koji ce porasti i vjerujte mi da neznam kako bi ja reagovala...zato vam savjet o tome necu ni davati. Znam da impulsivnost i konflikt moze dovesti samo da vam jos vise pocne inatiti sto sam ja svojim roditeljima radila, a sto se tice jel do vas NIJE i nemojte nikad to ka srcu da primite. Svi mi pocnemo da prekrijemo neka osjecanja ili tacno iz radoznalosti ali nikad nebi trebali kriviti roditelje jer kaki god da su prema nama, to nije razlog da pocnemo da uzimamo koje kake supstance i da njih krivimo. Zelim vam sve najbolje i da nadjete najbolje rjesenje.


Pozdrav svima
User avatar
Fanatik
Posts: 1216
Joined: Sun Apr 17, 2005 12:29 pm
Location: Sarajevo
Contact:

Post by Fanatik »

Jeste Pepa je to fino napisala ,ali opet svi su zaboravili na jednu strasnu, strasnu i groznu stvar. A TO JE EPI-NAPAD, KOJEG SAM JA LIČNO IMAO 2 PUTA.Srušio sam se u glavnoj ulici, pjena mi je udarila na usta, počelo je gušenje i kočenje.Ja to ne znam ali su mi rekli ljudi koji su me spasili, a drugi put je bio u kući.Zamislite sjedite sa Tatom i Sestrom i samo trasss iz čista mira.Tada sam popio vjerujte ili ne vjerujte a imam i dokaze 22 tramala sa jednim Voltarenom.A trebao sam ( to mi je poslije rekao doktor) popiti jedan Apaurin ili Diazepan svejedno.Opet kazem, Pepa je sve lijepo napisala ali obavezno povedite rečuna o tim napadima jer su veoma ,veoma česti.
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

CRNI

Post by dinela »

Nadam se da ste razgovarali sa sinom i da je razgovor bio pozitivan.

Sve najbolje
User avatar
Vodolija
Posts: 339
Joined: Tue Nov 22, 2005 3:07 pm
Location: USA

Post by Vodolija »

Zaboravila sam da napisem da isto tako smo dokazali da su "narkomani" veoma inteligentni i namazani....tako to sto vi niste primjetili nista nije da ste vi slijepi ili glupi, vec smo mi "narkomani= bili bivsi ovisnici ili aktivni" premazani svim vrstama boja da nas je tesko izofirati bar prvih par godina. NAZALOST
dox
Posts: 2
Joined: Fri Aug 26, 2011 3:46 pm

Re: Šta je to Tramadol

Post by dox »

Zna li iko sta se desilo kasnije sa CRNIM?
Post Reply