STRAHOVI SUOVISNIKA

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Taj deo priče shvatam, naravno! Ono što ne shvatam je potreba da se prikažu kao žrtve, pred drugima, ostatkom porodice, dok partnera tretiraju kao krivca. On je stalno u poziciji da se pravda, zbog "njihovog upropašćenog života" ali ne čine ništa kako bi izašle iz zamke.A ščigledno je da je zamka, začarani krug iz kojeg dobrovoljno ne izlaze. I što je najinteresantnije, njima droga i ne predstavlja problem, iako se bore protiv nje. Žena mog prijatelja poverava prijateljici kako više voli da se on kocka, jer tada zna gde je, a ako nije na kocki, onda sumnja da ima drugu?! Standardna rečenica je:" Ti si mi upropastio život i sada bi da se rastanemo?!"
User avatar
Luna
Posts: 1891
Joined: Fri Apr 15, 2005 12:48 pm
Location: usa

Post by Luna »

SAD!!!! nema nista tuznije....kad zena sebi dozvoli da tako nisko padne. Pa su tada i udarci dobri jer je to znak da je on voli.!!!??? Radila sam puno sa takvim zenama.....treba punoo rada i vremena da se one povrate nakon sto izadju iz pakla. Iliti zacarnog kruga zlostavljanja. kao i narkomani. I to je vrsta adikcije....taj abuse.
" You must be the change you wish to see in the world." M. Gandhi
User avatar
plava
Posts: 33
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:28 pm

zdravo ,

Post by plava »

Mene zanima samo dal su ljeceni narkomani nakon izlaska iz komune drugi ljudi i dali su im osjacaji isti jer moj momak je u komuni sad se bojim njegove promjene nakon izlaska neznam kakvo je njegovo ponasanje jer ga znam kao narkomana i kako se ponasao i kakvi su mu osjecaji bili a ne znam ga cistog....

Nadam se da mi mozete pomoci i iskrena da budem bojim se onog dana kada ce se on vratiti


pozdrav :(
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

PLAVA

Post by dinela »

Vjerujem ti da se bojis, ali pomalo ne razumijem. Da li se i ti drogiras ili nisi nikada ? Ako da, onda vjerujem da je tvoj strah opravdan, i pretpostavljam da se bojis da on nece zeljeti biti sa tobom i sl.
Ali ako ne, onda ce vam veza vjerovatno krenuti na bolje, ili i ako to cak ne, tvoj momak ce se zasigurno vratiti bolji i iskreniji nego sto je usao tamo. I naravno, sto je najvaznije, velike su sanse da ce njegov zivot krenuti u pravom smjeru. E sad mi zaista nije jasno da li ti strahujes za njega, ili ti je svejedno kako je on, samo da opstane vasa veza ?

Puno srece i pozdrava od mene
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Ukoliko su njegovi osećaji bili uslovljeni konzumiranjem droge, onda se imaš čega bojati! poznato je da su mnogi narkomani "raspilavljeni" od osećaja pod uticajem narkotika! Ukoliko je to zaista bila ljubav, onda se nemaš čega plašiti, biše vam sigurno mnogo lepše i bolje! Tek da vidiš kako hormoni polude kad se skineš?! :-D :oops:
User avatar
plava
Posts: 33
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:28 pm

hvala

Post by plava »

e ovako ja se nisam nikad drogirala znaci 100 % čista a moja najveća želja da se on izljiječi i da se vrati u nasoj vezi je stavrno ljubav al sam cula price da ljudi nisu isti kad se vrate iz komune ne znam jel to tacno al ja njega prihvaćam onakvog kakav on jest zaista kao i on mene
:P :P
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

Post by dinela »

Iskreno, mislim da nema razloga da se mnogo brines. Istina da ce on biti malo drugaciji, ali ako si mogla "trpiti" njegove hirove kao ovisnika, onda ces moci i kao neovisnika :D
I mislim da cete sada imati vise zajednickog, vise razumjevanja jedno za drugo. Jer istina je da je tebi bilo tesko razumjeti njegove ovisnicke prohtjeve, a njemu tvoje neznanje o tome.
A Katarina je u pravu, ali ako ti mislis da je to ljubav, onda vjerovatno i jeste.

Puno pozdrava i lijepih zelja
User avatar
plava
Posts: 33
Joined: Thu Dec 29, 2005 3:28 pm

pusa

Post by plava »

Hvala ti puno sto si mi pomogla jer nekako sam bila i zbunjena zbog tih prica a, naravno sve sam s njim prolazila od tih fizičkih bolova do histeričnog ponasanja a ti mi razbistrila misli zbog toga sam ti zahvalna puno............I bas mi je drago da ima ljudi poput vas koji mi mogu pomoći jer sam stvarno bila ocajna....nisam ni znala sta da mislim od kako je on otisao al ako bogda on ce se izljeciti i vratiti se javit cu ti kad bude njegov konacni dolazak ako zelis ......


puno srece i zdravlja :P :P :P :P
User avatar
dinela
Posts: 303
Joined: Wed Dec 07, 2005 12:37 pm

Post by dinela »

Naravno, javi nam svima. Ostani tu, pa ponekad pomozi :D i ti nama.

Ali ako si zaista bila uz njega svo vrijeme, bices i dalje, jer svejedno ce mu tvoja pomoc i te kako dobro doci kada on izadje vani. Tada ce trebati poceti novi zivot, a vjerovatno nece znati ni kako ni sta ni odakle da pocne. A vasa ljubav bi mu trebala biti veliki oslonac.

Sve najbolje.
User avatar
katarinadimedici
Posts: 430
Joined: Sat Apr 16, 2005 3:25 am

Post by katarinadimedici »

Da se nadovežem na prethodnu priču i slučajeve iz svog okruženja! Ne kaže se bez razloga da je put ka dobrim namerama, često popločan najvećim sra....! Moj poznanik S. iz drugog slučaja, toliko se pogubio u stalnoj borbi, čestim skidanjima i navlačenjima, uz obavezni alkohol, da...Kod njega su se stalno smenjivali periodi kad uzima dop, sa krizama, uzimanjem blokatora. Stalno je mešao sve živo, dok je alkohol bio uvek prisutan, jer "alkohol je društveno prihvatljiv". Kada bi prestao sa dopom, pio je i antidepresive, sve u saradnji i dogovoru sa svojom ženom, koja je ostajala uz njega i prema kojoj je imao osećaj odgovornosti, ali i osećaj krivice, zbog njenih "izgubljenih godina" koje je provela pored njega, iako joj je davno govorio da ga ostavi, da promeni svoj život.Ona bi odlazila, ali se uvek i vraćala. Od onog dana, sada već sedam-osam dana, ne dolazi sebi. primili su ga na neuropsihijatriju i rekli su joj da ne dolazi prvih sedam dana. Nžalost, pored očiglednih psihičkih tegoba, njemu je zdravlje ozbiljno narušeno. Danas su je obavestili da mu bubrezi otkazuju, pojavila se i voda u plućima, ko zna šta još...i dalje ne zna za sebe uopšte!
Post Reply