Završena agonija...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

missy123
Posts: 13
Joined: Fri Aug 11, 2017 10:26 pm

Završena agonija...

Post by missy123 »

Dragi svi koji citate!

Nisam mislila da cu ikad otvoriti temu na ovom forumu, nadam se da je i ovo zadnja...

Čitam i pratim ovaj forum vec godinama, iz znatiželje, zelje da prepoznam i pomognem ljudima jer i radim posao s mladima...

U braku sam 8 godina. Sretan brak, poštovanje i ljubav.
Cesto puta sam se pitala sto se mora dogoditi da ipak ne bude sve savršeno...

Upoznala sam muza prije 10 godina, jos sam studirala! I ja i njegov brat koji je bio 5 godina stariji od mene! Studirali smo u istom gradu, ali nismo se nikad prije družili! Moj sogor je studirao i bio u braku godinu dana te imao jednogodišnjeg sina!

Znala sam po muževim pričanjima da je ponekad eksperimentirao s drogom, ponekad i kockao! Nisam nikad tome pridavala neku pažnju jer znam puno ljudi koji su isto tako živjeli, nije mi se činio kao osoba koja bi ozbiljno nesto takvo radila, mozda ponekad iz zezancije!

Kako je prosla godina, ja sam završavala fakultet, a i on! Barem je tako govorio!
Mjesec dana prije mog povratka iz velegrada, on treba imati promociju!
Moj muž i svekar kupili najbolja odijela, svekrva se uredila, kupili mu skupi sat i trebali ga pokupiti, a on, nestao...
Zena je rekla da se obukao i otišao 15 min prije! Nestao! Poslao je SMS poruku u kojoj se ispričava, ali nema nikakve promocije, nema diplome! Studirao je 10 godina! Živio sam u stanu u velegradu, nista nije radio, zena doma s djetetom cekala da on završi fakultet, al nista... Svi smo bili u soku! Nakon tri dana se vratio kući, svi u svađi... On bez opravdanja... Svekru i svekrvi se srušio svijet! On šuti kao zaliven, nema odgovora ni na koje pitanje, osim, zao mi je...
U međuvremenu, nekih tjedan dana od toga, umire otac njegove zene od srčanog udara, i zena je odlučila ostaviti ga. Razveli su se. Težak period za cijelu obitelj! Dijete od godinu i pol je najvise patilo...

Vratio se kući...
Svekar i svekrva traže objašnjenje za fakultet, di je bio, na sto je trošio, sto je radio svo to vrijeme, našli 5 falsificirana indeksa u autu u rezervnoj gumi... Sve je lagao... Sve te godine... On je krivio oca kao da ga silio na fakultet i da nije mogao reci ne... Uzas, glupi izgovori. Ok. Vrijeme prolazi, stanje se smiruje, sto je-tu je, idemo dalje, treba dalje živjeti s tim! Imao je problema s alkoholom i to smo rijesili uz puno truda, posjećivao je i Anonimne alkoholičare i nije okusio kap alkohola godinama poslije! Navikli smo na njega i na to da on nikad nije imao novaca, al pripisivali smo to njegovom nemirnom duhu, on kad je bio vani, počastio je sve koje poznaje i ne poznaje!
Odlučili mu roditelji dati drugu priliku! Zaposlili ga u firmi, radio s mojim mužem, al on ne bi to, on bi radio veće poslove, upustio se u javnu nabavu i krenuo s tim!
Dobio prvi veći posao na moru! I tako je opet krenuo od doma vrlo brzo! Posao je išao na početku dosta dobro s njegove strane! Nikad nije imao pristup novcu iz firme, financije je, hvala Bogu, držao moj muž... Al uvijek sam nekako imala osjecaj da on vara i prodaje sa strane robu... Međutim, to je bio moj osjecaj, nisam nista mogla dokazati.
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Završena agonija...

Post by Caty »

Nastavak....?! Pisi dalje!
missy123
Posts: 13
Joined: Fri Aug 11, 2017 10:26 pm

Re: Završena agonija...

Post by missy123 »

Posao s njegove strane je krenuo odlicno, zaradio je hrpu novaca, ali je i puno trošio! Roditelji su bili sretni, riješio se alkohola, krenuo je odlicno s poslom, svi smo bili presretni! Njegov klinac je vrlo cesto dolazio k baki o djedu, svaki vikend su ga čuvali, oni su nevjerojatni ljudi! Moj sogor je bio na terenu, vrlo je rijetko dolazio kući! S obzirom da je dobio neki bonus, isli smo s njim na ljetovanje, all incl. hotel, prekrasno nam je bilo!

Znate, on je bio nevjerojatna osoba! Nije bilo čovjeka kojeg nije pozdravio, kome nije piće platio, kome nije pomogao! Stvarno smo ga svi voljeli! Nasi klinci su ga obožavali, on se s njima valjao po podu, radio gluposti... Moje roditelje je obožavao i oni njega! Znali su mi reci: da imamo jos jednu kcer, ti bi nam bio zet ☺️
On je bio tako emotivna osoba... previse...
Jako nam je bilo lijepo kad je sve bilo u redu. Cisto da imate dojam kakav je on bio covjek!
U to vrijeme jedino sto smo mu zamjerali bio je taj faks i to sto nije znao s novcima!

Sto se tice droga, znala sam da je na faksu smrkao koku, al nismo mislili da bi to moglo biti nesto sto se nastavljalo i prerastalo u nesto gore!

Kad je završio taj dugogodišnji posao, dobio je drugi, pa treći, pa četvrti... I sve je bilo super!

Do prije tri godine!

Došao je doma i počeo naglo kašljati i mršaviti! Taman nam se rodilo drugo dijete!
Dobio je negdje tuberkulozu! Pa gdje tuberkulozu?! Nitko od radnika nije imao, samo on! Uvjeti za zivot kod svekrve su bili odlični, hvala Bogu, mi smo živjeli u svojoj kući, ali, svejedno smo morali svi na one pretrage! Zamislite, moje dvomjesečno dijete na one pretrage sa slaufom u želucu, koji su to bili strahovi i stresovi!
Nasi su svi nalazi bili negativni! On se dugo mjeseci liječio! Kad sam ga pitala gdje je to dobio, rekao je da je neka konobarica kasljala puno, na kraju smo saznali da je bio u vezi s njom!
Uvijek mi je bilo čudno kako takav muškarac, situirani, zgodan, nema potrebu naći si neku ženu i skrasiti se! Znali smo da je imao aferu- dvije i to je to... Ali vec je i svekrva govorila da je vrijeme da si nađe nekog!
Došao je iz bolnice i vec drugi dan je morao odjuriti na teren radi posla! Svi smo bili ludi, svekar i svekrva su podivljali!

I tu su se počele događati čudne stvari! Povlačio se u se u sebe, sve rijeđe dolazio kući, a problema na poslu sve vise.

Muž ga je u nekoliko navrata primio u poslovnim lažima i nestalo je povjerenje sto se posla tice!
missy123
Posts: 13
Joined: Fri Aug 11, 2017 10:26 pm

Re: Završena agonija...

Post by missy123 »

Nakon sto smo primijetili da kasni s rokovima na poslu, primijetili smo i ceste promjene raspoloženja! S obzirom da ga je muž nekoliko puta uhvatio u poslovnim lažima, izbjegavao je dolaziti i k nama doma! Svekar i svekrva su vise vjerovali njemu nego nama, muzu govorili da se on ne razumije u takav posao Itd... Uglavnom, obrađivao ih je bez problema! Sa sinom je sve rijeđe boravio, a i vrijeme koje je bio s njim je bilo vrlo nekvalitetno! Počeo je puno spavati kad je dolazio doma, a i izbivao je iz kuce! Postajao je vrlo svadljiv, tražio razloge da se posvađa s roditeljima i da moze brzo natrag na teren! To je trajalo nekih par mjeseci! Zatim je počeo izdavati lažne fakture za posao! Kasnio je s rokovima i da ga moj muž opet ne pritiska je izmišljao da je napravio poslove koje nije! Trajalo je dva- tri mjeseca dok istina nije isplivala!
Moj muž je konacno dokazao da na poslu nesto ne valja, tj. konacno si roditelji shvatili da se nesto ozbiljno događa! Kroz posao u zadnjih godinu dana je nestala hrpa novaca kroz taj zadnji posao i odlučili su prekinuti s tim. On je morao dovesti radnike doma, doveo ih je na Badnjak, došao doma i za par minuta se posvađao s roditeljima i otišao! Svekar i svekrva mislili da je otišao na piće, kad nazove navecer da je on natrag tamo... Srušio nas se svima svijet!
Na Božićno jutro sam rekla muzu da ga zove, al nije htio, razočaran sto je otišao na Badnjak, ja sam ga ipak nazvala! Nije mi se javio! Tog trena sam muzu rekla da mislim da se drogira! Napisala sam mu prekrasnu poruku, ponudila mu pomoc i rekla mu da ga volimo, da vidimo da nesto nije u redu, da ga njegovo dijete treba i da smo tužni sto ga nema na Bozic! Puno sam čitala na ovom forumu prije i povezivala malo iskustva ljudi koji su tu pisali i bila sam uvjerena da ima problem s drogom! Naravno, muz nije mi vjerovao, a bojali smo to reci roditeljima, tesko je optužiti nekog bez dokaza! Nije to mala stvar! Nije došao kući dokle god je jos imao tamo placen smještaj! Moj muz i njegov otac su nakon Nove godine otisli tamo, saznali da nije na onoj adresi na kojoj je bio prije, ali ipak su ga uspjeli naći preko nekoliko poslovnih kontakata! Nije htio otvoriti vrata, zatim ipak je, vidjeli su praznu bocu vina, bio je neuredan, stan u užasu, on agresivan, samo je vikao neka odu da ih ne zeli vidjeti, da ga za nikog od nas nije briga pa ni za dijete... Svekar ga je pitao: Zar opet piješ? Svekar je mislio da opet ima problema s alkoholom ! Posto ih je stjerao van, bili su primorani vratiti se. Kad su dosli doma, rekla sam
svekru sto mislim, ali naravno, to mu je bilo smiješno. Cak je rekao da ni to sto je malo popio nije bas neka velika stvar.
missy123
Posts: 13
Joined: Fri Aug 11, 2017 10:26 pm

Re: Završena agonija...

Post by missy123 »

Nakon sto mu je istekla stanarina, vratio se kući! Mršav, bez tri zuba, u komi... Naravno, opet svadljiv, dva dana se nije tuširao! I svekar mu je pogledao ruke, al ruke ciste. Opet meni svekar tvrdi da nije narkoman, da je sve ok. S obzirom da nista nije radio, moj muz je predložio da on radi doma s njim, al nije htio ni cuti. Rekao je da on odlazi raditi u drugu firmu, da smo svi ludi i da ne zeli živjeti s njima. I opet je otišao. Dobio je otpremninu pa se nije odmah zaposlio, nego tek drugi mjesec. Otišao u velegrad. Tamo di je studirao. Počeo je raditi. I kao, zadovoljan! Došao nakon mjesec dana doma. I svekrva nas sve pozvala na rucak. Stalno se cesao po rukama, mršav, ispigana vilica, sav izobličen, pun nekih lišajeva... Uzas. I kad je krenuo prema klincima, isla sam za njim i zagrlila Gana stepenicama, rekla sam mu: Zašto ne pitas za pomoc, trebas pomoc. Rekao mi je na to: Sve bude to dobro!

Taj dan sam ga ja i zadnji puta vidjela!

Uzasno mi je kad se svega sjetim.

Iduci dan otišao je natrag u velegrad, kao, tamo ima stan i radi.
Za tjedan dana zove supruga da dolazi kući prodati auto. Jedino mu je jos to ostalo. Rekla sam svekrvi: nadajte to, recite mu neka se popisa, ja cu kupiti test, al badava. Nista. Prodao je auto i otišao natrag.

Tri tjedna nakon toga je umro.

Radi okolnosti i istrage koja traje ne mogu pisati detalje kako je tocno umro, al evo, s obzirom da je u policiji registrirani kao dugogodišnji narkoman, moje su sumnje bile nazalost točne.

Dragi ljudi, svi koji citate, s velikom tugom sam pisala ove rečenice, njemu u cast, vama za budućnost, molim vas da razmislite o svemu prije nego vam crvi prorade!

Moj zivot, osobno, bio je jako težak, isto roditelj alkoholičar, neimaština, tesko se zaskolovala... Al treba gledati bolju budućnost!

Slobodno napišete svoj osvrt, pitate sto vas zanima...

Drzite se!
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Završena agonija...

Post by Caty »

Nadala sam.se lepsem zavrsetku, ni slutila nisam da se desilo najgore,bas mi.je zao missy, kako je moguće da niko nije ukapirao da je droga u pitanju, pa vec se sa fakultetom videlo da zna dobro da laže i zivi dvostruki zivot, to je radio jos kao student a i to sto je.bio tako veseo sa.svima i decom,.mogu ti reci da je i tad bio drogiran, jer da nije.bio bi nervozan i.svadjao se.itd... samo sto sa godinama vise nije mogao to fizicki da sakrije,.na.zalost roditelji nisu hteli da poveruju i niko nije uspeo da pomogne, da ta kola nije prodao bar...
Strasna prica i ne ponovila se nikome!!! Zasto samo nije tražio pomoc?! Zasto,.imao je divne roditelje i.porodicu... ali.u.tom stanju, kada se vec previae dugo drogira, čovek ne razmislja.svesno, zna ako kaze i zatrazi pomoc da je to kraj njegovom drogiranju a negde u.sebi.ne.želi kraj...
Mnogi roditelji nemaju dodira sa.tim i ne znaju da prepoznaju kako izgleda drogirana osoba,ja recimo zivim u malom gradu gde se svi maltene znaju, i takva vest dolazi do porodice munjevitom brzinom, ne znam gde ste vi ziveli ali on se svakako tu nije drogirao nego na terenu i u glavnom gradu gde je radio i 'studirao' sve je tako namestio da roditelji ne mogu da saznaju nista. Mogu da zamislim kakav je to.bio sok za sve vas, ali ko je mogao i da prepostavi da ce otici tako daleko... :(
Nisam dobro razumela, on je imao sina?! Ako je tako, sa kim je on ostao? A da... sa majkom, sad sam procitala opet.
Zap mi je sto ne znamo njegovu stranu price i sa cim se sve on borio, to je vrlo karakteristično za narkomane, da ne zele nista da kazz porodici pa cak ni neke banalne stvari, nauce da lazu za drogu a onda lazu za sve drugo kao da se plase toliko njehove reakcije, kao da je to najbitnije na svetu a ne njihovo izlecenje.... na kraju lazu SVE, i vise ne mogu da se pohvataju sa lažima, e da je ziveo sa roditeljima sigurno bi se to provalilo, bolje da je ostao tu da radi, ali kada je uhvaćen u prevari on je resio da ode... s obzirom da je imao otpremninu, nije morao nista da radi, a kad su te pare otišle onda je resio da proda kola... Mislim da vi ne znate ni 1% cele te price, i najgore sto nikada možda necete ni saznati.
missy123
Posts: 13
Joined: Fri Aug 11, 2017 10:26 pm

Re: Završena agonija...

Post by missy123 »

Draga Caty,
tocno je tako kao sto si napisala. Ima sina od 11 godina. Sin zivi s majkom i njezinim dečkom! Dobro je. Puno pričamo s njim i on ne zna nista o prošlosti oca. Tajimo to od njega kao i od drugih ljudi u nasoj sredini. Mislim da je odbio na kokainu dok je bilo novaca, a kasnije, kad su roditelji ukinuli financije je prešao mozda na heroin, mislim da je mozda i ta cura, ona konobarica, od koje je dobio TBC bila narkomanka, mozda je pravo zlo i pocelo tada...
Njegov zivot se ne Moze ispričati u nekoliko redova, to sto je on proživio, netko u 10 zivota ne moze! Puno je svega jos u međuvremenu bilo sto nisam sve mogla napisati jer jednostavno ima previse toga. Uglavnom, laž na laž. Nije ni radio dulje od mjesec dana, a govorio je majci kad ju je zvao da je na pauzi, a nije tada vise radio...
Pravu istinu necemo nikad saznati, mozda ni kako je umro...
missy123
Posts: 13
Joined: Fri Aug 11, 2017 10:26 pm

Re: Završena agonija...

Post by missy123 »

Htjela bih pitati je li moguce da je on bio godinama na heroinu, a da je tek zadnjih godinu- dvije imao velikih fizičkih promjena? Da li narkomanima stalno lagano podrhtavaju ruke? On je duže godina imao problema sa suhom kožom, obožavao je slatkiše... Ima li i to kakve veze s drogom?
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Završena agonija...z

Post by Caty »

Tuberkulozu mogu da dobiju narkomani kada dodje do raznih infekcija pluća, to nije cudna pojava, kakva konobarica, on je to dobio zbog heroina. Naravno da je u pitanju bio heroin sve vreme, samo ne shvatam kako to ranije niko nije ukapirao, mislim nebitno je koja je droga, on je bio zavisnik dugi niz godina, ziveo je u lazi toliko vremena, i zena ga je mozda zbog toga ostavila, ko zna, ali sad je kasno za zaključke i istinu koju niko nece saznati. To je tvoja strana price, a koja je njegova ne znamo. Mozda se on tu osećao neshvaceno, mozda se i sam nadao da ce ga jedan dan provaliti i pomoci mu, ali sam nije hteo da trazi pomoc, bio je sigurno emotivan cim se toliko jako trudio da nikoga ne povredi i da sacuva uzasnu istinu samo za sebe, obično roditelju detetu nadju drogu, ili spriceve, igle.. pa tako saznaju a do tog momenta svi negiraju tu mogućnost! On je to sve radio daleko od kuce pa je bilo nemoguce da se nadju dokazi. Vi sigurno shvatate kako je strasna ta bolest, i da je on sve to radio kako bi mogao da se drogira a da opet niko za to ne sazna, narkomani svu energiju usresrede na to da mogu nesmetano da se drogiraju, da budu u drugom gradu, da imaju prihode za to, da imaju sredstvo do cilja, on je bar bio toliko human da postedi porodicu patnje ali ga je to koštalo zivota! Kako ste vi i vas muz, roditelji, reagovali kada sge saznali da je cec godinama registrovan kao narkoma?! Kako je bilo roditeljima?! Sigurno su tej posle poceli da shvataju neke stvari i slazu kockice. Ali mislim sa bi njemu bilo drago sto im nije priredio tu patnju i razocarenje i sve sto ide uz to kada roditelj sazna da mu se dete drogira, on je na kraju i.umro mozda se i namerno predozirao, mozda slucajno, kako je umro?! Ali nije doziveo da vidi u pogledu svoje porodice to razocarenje....
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Završena agonija...

Post by Caty »

missy123 wrote:Htjela bih pitati je li moguce da je on bio godinama na heroinu, a da je tek zadnjih godinu- dvije imao velikih fizičkih promjena? Da li narkomanima stalno lagano podrhtavaju ruke? On je duže godina imao problema sa suhom kožom, obožavao je slatkiše... Ima li i to kakve veze s drogom?
Da osoba na heroinu ima jaku zelju za secerom i slatkisima!!!to ti je siguran znak, sto se fizičkog izgleda tiče naravno da ne mora svaki narkkman da propadne fizicki to ae cak i desava tek kada je skroz propao i kada je dotakao dno, kada to već traje dugooo.. moze osoba da se drogira i izgleda sasvum lepo i prijatno! Moj muz je bio prelep dečko a 35god ne ni tako mlad, kad smo se smuvali, nikada ne big pomislila da ima problema sa drogom! On je uvek izgledao mladoliko i lepo, sve kako treba, ali nema pravila, mnogi ljudi koji uzimaju heroin se ne menjaju fizicki i obično se ne provaljuje da stare nego zadrže mladalacki izgled, a sa druge strane neki načisto propadnu, nema pravila ali posto je kasnije imao te bubuljice i suvu kozu jasno je da je on dugo bio na heroinu, mora da ga je pusio s obzirom na tuberkulozu kasalj i ostalo.. citala sam bas obde na forumu da heroin izaziva mnoge infekcije sto na kozu sto na krvnim sudovima ako se uzima IV, na plućima pa i na srcu ako dodje do tromboze... razne komplikacije se desavaju...
Post Reply