Cigarete

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
karantena35
Posts: 28
Joined: Tue Dec 23, 2014 6:02 am

Cigarete

Post by karantena35 »

Ovisnost je ovisnost, pa reko da se vratim malo na forum i pitam nešto vezano za ovu manje opasnu ovisnost, ako se tako može ijedna ovisnost okarakterizirat. Razumijete šta je pisac htio reć, ne?

Ukratko, ovisnost o cigaretama.

Tako sada ja planiram nagovoriti majku da prestane pušit (2 kutije dnevno :/ ). Šteti joj zdravlju očito... Plan je postepeno smanjivati, ništa agresivno. Da i nakon godinu dana prestane ili drastično smanji, bit će super.

Ima ko kakvih savjeta? Flasteri? Nešto drugo? Sad prvi put vidim, al eto tu su i ti neki "magneti protiv pušenja", netko ima bilo kakva iskustva?

Svaki savjet je dobrodošao.
breakdown
Posts: 66
Joined: Fri Apr 08, 2016 2:13 am

Re: Cigarete

Post by breakdown »

Bas kao sto kazes "manje opasnu ovisnost", ali vjerovatno jacu od mnogih opijata.
to se prije svega odnosi na teske pusace, a tu spada tvoja majka sa 2 kutije dnevno.
Nazalost, nikada u zivotu nisam upoznao niti jednog teskog pusaca koji je prestao pusiti. ( ne racunam one koji su bili prisiljeni srcanim i mozdanim udarima).
Oni koji u nekom momentu prestanu i uspiju su u kategoriji "do jedne kutije".

To je samo moje zapazanje i ne treba se obeshrabriti,
u cigaretama nije opasan nikotin, glavni uzrocnik ovisnosti i poznati otrov, vec duhanski dim.
pokusajte sa nikotinskim flasterima sa slabim sansama za uspjeh ili elektricnim cigarama koje su veoma efikasne u smanjivanju i ne toliko u prestanku pusenja. magnete i ostale sarene laze preskocite.
to bi se svelo na biranje manjeg zla.

sretno
nije život poljem proći
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Cigarete

Post by Caty »

Moj otac je pusio skoro 3 pakle dnevno, jedne godine za novu godinu ja sam mu rekla da mi je zelja da prestane da pusi (bila sam mala i njegova miljenica) i bukvalno od tog dana covek je prestao da pusi, a zaista secam se da je mnogo pusio vec mu je i smetalo a naravno i svim ukucanima jer je bilo zadimljeno ja sam posebno mrzela smrad duvanskog dima.. covek mora prosto da prelomi sam sa sobom, kako ljudi prestanu da se drogiraju i piju cigare su valjda najlakse a opet nisu toliko stetne pa ih zato svi puse mislim da kao i sa lekovima treba najpre smanjivati svake nedelje po jednu cigaru dnevno smanjiti, tim tempom ce za 20 nedelja da spadne na jednu paklu a za 30 na 10 cigara dnevno (to je oko 8 meseci) i sigurna sam da se ne bi ni osetilo a eto kroz par meseci bi se jos i izbacilo skroz. Ja licno pusim svega par cigara dnevno tako da nemam taj problem niti planiram da prestajem smatram da je to bas malo i nema potrebe da se odricem tog zadovoljstva.
Hustler-37
Posts: 72
Joined: Wed Mar 29, 2017 12:47 am

Re: Cigarete

Post by Hustler-37 »

karantena35 wrote:Ovisnost je ovisnost, pa reko da se vratim malo na forum i pitam nešto vezano za ovu manje opasnu ovisnost, ako se tako može ijedna ovisnost okarakterizirat. Razumijete šta je pisac htio reć, ne?

Ukratko, ovisnost o cigaretama.

Tako sada ja planiram nagovoriti majku da prestane pušit (2 kutije dnevno :/ ). Šteti joj zdravlju očito... Plan je postepeno smanjivati, ništa agresivno. Da i nakon godinu dana prestane ili drastično smanji, bit će super.

Ima ko kakvih savjeta? Flasteri? Nešto drugo? Sad prvi put vidim, al eto tu su i ti neki "magneti protiv pušenja", netko ima bilo kakva iskustva?

Svaki savjet je dobrodošao.
vidi cigare su maciji kasalj vjeruj mi samo je do osobe..to lafo krize i gluposti nidje veze..znaci nikakvi flasteri i nikakvo smanjivanje postepeno pa nije tableta pa da se boji nekih epi napada.znaci samo neka kaze(naravno kada odluci) ja vise ne pusim i to je to..a ovo lafo smanjice na kutiju pa pola fakat nema pomoci..samo jednostavno kako caty navede primjer svoga oca jednostavno kazes necu i vozdra..prema tome..kada osjetis da bi to mogao biti trenutak predlozi joj da proba ali samo odjednom da baci..malo ce joj biti neobicno ali nikavih veliki kriza nece imati vjeruj mi..tako da samo hrabro i vjeruj da moze..neka je sa srecom
User avatar
Caty
Posts: 741
Joined: Thu Apr 20, 2017 8:54 pm

Re: Cigarete

Post by Caty »

Meni sad smesno ovo smanjivanje sto sam predlozila.
Ma mora da se presrce, ja mogu da ne pusim opusteno, nekad se i ne setim da zapalim do uvece... ne postoji kriza od cigara, neka fizicka... samo naci drugu zanimaciju, mom calu su pomogle semenke , suncokret, tikva, sta god ;)
Post Reply