Specifican problem

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
CarobnjakMerlin
Posts: 1
Joined: Sun Jun 26, 2016 1:16 pm

Specifican problem

Post by CarobnjakMerlin »

Rodjeni brat mog supruga je zavisnik od heroina. Ne zeli da bude registrovan kao narkoman pa na crno kupuje bup jer njim navodno zeli da se skine. Kako da njegovim najblizima ukazem na ozbiljan problem i tezinu svega ovoga sto vidim jer nisu preterano zainteresovani da mu pomognu. Svaki savet mi je dobrodosao, hvala unapred.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Specifican problem

Post by dina_d »

ja licno neznam kako ces t postupiti ..ali ja bih svima rekla …to je ozbiljan problem ..to je borba …citaj ovdje sta ljudi prolaze i ovisnici i suovisnici ..znaci mora i on shvatit i znati negdje u sebi da nem moze sam da s eizbori stim nego mu treba pomoc …pozdrav i srecno
User avatar
Heroin Rehab 4 YU
Posts: 39
Joined: Tue Jun 07, 2016 8:38 pm
Location: Beograd

Re: Specifican problem

Post by Heroin Rehab 4 YU »

CarobnjakMerlin wrote:Rodjeni brat mog supruga je zavisnik od heroina. Ne zeli da bude registrovan kao narkoman pa na crno kupuje bup jer njim navodno zeli da se skine. Kako da njegovim najblizima ukazem na ozbiljan problem i tezinu svega ovoga sto vidim jer nisu preterano zainteresovani da mu pomognu. Svaki savet mi je dobrodosao, hvala unapred.
Usudiću se da Vam dam svoje mišljenje, iako sam samo dugogodišnji bivši zavisnik od heroina (10 godina) i završio sam psihologiju, ali sem toga nisam iz struke kao neki članovi i admini ovde koji imaju više iskustva u radu sa porodicama zavisnika.

Onog trenutka kada budete rekli "iza leđa" zavisniku o njegovom problemu nekome iz njegove porodice - za njega ste mrtvi, bar na neko duže vreme dok problem ne postane davna istorija, a on počne da rasuđuje drugačije. Možete Vi da želite njemu najbolje, ali iz njegove perspektive njegov život je samo njegov i svako mešanje sa strane ne prihvata se olako.

Pretpostavljam da ste svom suprugu već rekli. Pretpostavljam da je Vaš suprug stariji brat. Kome drugom da kažete? Majci, ocu? Pa oni su verovatno stariji ljudi kojima bi takva informacija dodatno pogoršala zdravstveno stanje. Ako Vaš suprug kao brat ne reaguje, ko svakako poznaje svog brata bolje od Vas, onda ne vidim kome biste se to dalje poverili... a da ne napravite problem većim nego što već jeste. Možda grešim, ali to je moje skromno mišljenje, isključivo iz ličnog iskustva.

Mnogo stvari je jako bitno u toj priči, koje niste naveli:
-Koliko dugo se drogira?
-Koliko ima godina?
-Ima li posao i privređuje li?
-Na koliko je navučen dnevno? (ovo verovatno Vi ne znate)
-Kako Vi znate ono što ne zna njegova porodica? (da kupuje bup na crno)

Ovo iznad su stvari koje igraju značajnu ulogu u eventualnom epilogu. Ako se brat drogira par meseci, možda i može sam da prestane sa buprenorfinom u 7 dana (polako smanjujući dozu bupa), ako zaista ima volju da prestane. Ako bi uspeo, to bi poštedelo porodicu dosta bola i poremećenih odnosa. Nekoliko meseci drogiranja nije dovoljno dug period da ne bi moglo da se prekine, za one koji imaju iole jaču ličnost, a imaju i razlog u vidu posla ili ljubavne veze. Ako su u pitanju godine drogiranja, onda vrlo verovatno ne može sam, i tu bi bila neophodna podrška porodice, prijatelja, devojke ako je ima (osim ako ne radi u paru s njom, što je česta pojava i "smrtonosna kombinacija"), ili možda čak i profesionalne ustanove za lečenje zavisnosti (što po Vama njemu ne pada na pamet).

Jedna tableta od 8mg bupa na crnom tržištu u Srbiji košta 1.000-1.500 dinara. Ako ima dobru vezu, ili prijatelja sa receptom, može da nađe celu kutiju od 7 tableta po nabavnoj ceni od oko 750 dinara. On sa 1 kutijom od 8mg može da se skine, ponavljam, AKO ZAISTA ŽELI, i ako nisu u pitanju godine staža.

Nadam se da će Vam neko stručniji odavde dati savet, ali ti saveti nisu iz ugla zavisnika... ja Vam govorim kako će zavisnik da reaguje na Vašu intervenciju.
You Are Infinite Consciousness Having A Human Experience. You Are A God In Amnesia.
vlada78
Posts: 37
Joined: Mon Feb 20, 2017 3:24 pm
Contact:

Re: Specifican problem

Post by vlada78 »

Prvo da Vas pozdravim,pošto sam nov na forumu ali nisam nov što se tiče narkomanije.Drogirao sam se deset ili jedanaest god.Obećao sam da ću pomoći svakome jer znam šta je to.Čist sam već pet-šest(više i ne računam)godina.To je NEŠTO NAJGORE,nemam reči sve moguće reči u našim jezicima pretočeni u jednu reč to je droga.Pisao sam i u prošlom postu i pisaću uvek jer ja znam šta je to jer sam prošao kroz to,ko kaže da nije bio u paklu,nisam ni ja samo što je ovo još i gore od pakla.Vi hoćete da pomognete Vašem (deveru)bratu vašeg brata.Jel se Vaš muž drogira?Ako ne onda on može da mu pomogne ali nerazumem ne želi da bude registrovan,ovo meni nešto nije jasno?Zašto,izgubiće posao,devojku,društvo?Ne zato nego da bih mogao i dalje da se drogira.Uh,narkomanski fazoni otrcani.Postoje i privatne klinike za lečenje gde ti doktorka daje diskreciju o lečenju,nego fora neće da bude registrovan a bup kada nema dopa.Za takve je metod lečenja iz Crne Reke(lopata je keva).Nego neće da se skine ne gori batici još pod noktima.Ja mislim da jedino tu može da ga spasi Vaš suprug,da prvo upozna porodicu da je taj "anonimni narkoman"u gadnom sosu,da mu se zavrne česma (finansijska)jedino ako su neki buržuji pa im ravno sve do iha,haj,i na lečenje naravno kod lekara.Pa kakve veze to ima bio je samnom u Drajzerovoj jedan dečko koji je jedan od jačih ljudi dole u Kuršumliji(naravno nemislim o nekim nelegalnim poslovima)preprodaje i radi sa nekretninama ima svoju porodicu čovek na mestu.Sve se može kada se hoće,znači hoćeš da se drogiraš ,svi oko tebe znaju da si narkoman(šapuću ti iza leđa)a ti kao frajer gde piše da se ja drogiram,piše ti na čelu,to nemože da se sakrije g.....a uvek isplivaju na površnu.Ja nisam nadležan da upravljam nečijim životom ima ko to radi,samo znam da to neznam ko da si i šta da si ,osuđen si samo na propast i ništa više.A to skidanje sa bupovima bez lekara i na svoju ruku je samo fora da se kao skinuo sa dopa kada nema dopa da se premosti bupom.Narkomani su veliki manipulatori i lažovi,u stanju su kada su u krizi svašta da urade da dođu do te prokletinje,jer njima je samo to u glavi,emocija on nema tada prema nikome to potpisujem jer znam,jedini način je da Vaš suprug sa svojom porodicom(ako oni neće onda on najbolje) kao i što sam rekao proba da mu pomogne jer to je bolest.Izvinite ako sam Vas uvredio ili na neki način povredio,samo sam Vam rekao ono što znam da je tako iz iskustva i pomozite tom čoveku jer je on bolestan.Samo ako on još neće da se skine tj.samovoljno ne traži pomoć onda morate da čekate,doći će taj dan vrlo brzo verujte mi na reč.Pozdrav i srećno.
User avatar
noel
Posts: 380
Joined: Wed Apr 08, 2015 9:51 pm

Re: Specifican problem

Post by noel »

vlada78 wrote:Za takve je metod lečenja iz Crne Reke(lopata je keva).
Izvini, ali takav metod "liječenja" nije ni za koga, a posebno ne za ljude koji su psihički/fizički opasno načeti.
MasacreEnElDiscoBar wrote:sad vishe neznam di sam...samo mjenjam droge...uff...koje sranje ochu se rjeshit te ovisnosti a, molim Boga da mi ostavi neshto....
vlada78
Posts: 37
Joined: Mon Feb 20, 2017 3:24 pm
Contact:

Re: Specifican problem

Post by vlada78 »

Nisam ni ja za tu metodu lečenja,taman posla ja sam čak i protiv toga,ali čekaj narkoman si a ovamo fin dečko nedrogira se,nije nigde evidentiran,to je mene malo iznerviralo to mi je onako malo pičkasto ako imaš muda (izvinjavam se na rečniku)što ne prizna da je narkoman.Pa onaj otac Branislav je psihopata i ubica,šta ima više da se priča o tome.Taman posla da sam ja za to,nego nevolim pičkice od ljudi.Pozdrav.
User avatar
Jajajajaisamoja
Posts: 79
Joined: Sun Jan 22, 2017 3:17 pm

Re: Specifican problem

Post by Jajajajaisamoja »

vlada78 wrote:Nisam ni ja za tu metodu lečenja,taman posla ja sam čak i protiv toga,ali čekaj narkoman si a ovamo fin dečko nedrogira se,nije nigde evidentiran,to je mene malo iznerviralo to mi je onako malo pičkasto ako imaš muda (izvinjavam se na rečniku)što ne prizna da je narkoman.Pa onaj otac Branislav je psihopata i ubica,šta ima više da se priča o tome.Taman posla da sam ja za to,nego nevolim pičkice od ljudi.Pozdrav.
Još ako je odlikaš, uh nego brate, volim da se drogiram transparentno, nekrijem ni kod kuće ni u gostima. Ovisnost je zajebana, sama po sebi, a još ako je " besplatna" onda je tek... đaba priča dok sam ne prizna. A pitanje je vremena kad će svi znati.
Kad sve što droge, bolesti ovisnosti uključujući i nove tehnologije daju i uzimaju, sabereš i oduzmeš na kraju dobiješ da izabereš ON i OFF
vlada78
Posts: 37
Joined: Mon Feb 20, 2017 3:24 pm
Contact:

Re: Specifican problem

Post by vlada78 »

Baš tako,vidim da si razumeo šta sam hteo da kažem.Pozdrav.
Post Reply