Brak, povjerenje, ovisnost...?!

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
tehnolog84
Posts: 2
Joined: Sun Dec 06, 2015 2:22 pm

Brak, povjerenje, ovisnost...?!

Post by tehnolog84 »

Pozdrav svima.
ne znam ni odakle da počne ali znam da mi je pomoć neophodna. Prije devet dana, u petak prošli, saznala sam da mi je suprug heroinski ovisnik. Pritisnula sam ga, priznao je, Dvije godine nemamo nikakav odnos osjećala sam, slutila, jednostavno znala ali nije mi se dalo vjerovati i preduzimati...šta li...? Inače se i vješto krio,, zbog našeg petogodišnjeg djeteta nisam to željela potvrditi sebi. Dvije godine je konstatno na heroinu uzima na nos a zadnjih 20 dana je na igli (bar on tako kaže)...Njegovi izleti u te vode traju od kako se znamo...s tim što je uvjek kobajagi negirao heroin...Imala sam u okruženju dosta toga mnogo se nagledala i naslušala te sam i iz toga zaključila kako šta pa sam ga pritisnula da prizna. Mada, potrošio je sve "bonuse" za posuđivanje, platu nije donosi dva mjeseca kući i eto potvrdilo se sve što sam predpostavljala. Njegovo priznanje kaže on čekao je dan da to uradi jer mu treba pomoć. Priznao je sve i usledila je jeza koju prolazim. Inače zaposlena sam, inženjer po struci i imam poprilično naporan i odgovoran posao koji prije svega volim. od petka zatvorila sam ga u stan uz dogovor sa njim, naravno. Preuzela obaveze kuća dijete posao(iako je i bilo tako zadnje dvije godine ali ipak mi je nekad kobajagi kretalo za rukom da ga vratim malo, da nastavi da pomaže...u stvari je bilo-kad sam razbijen sve mogu pa i dijete da čuvam) On je u stanu proveo sve ove dane do sad, na poslu smo javili da je bolestan...proživjeli smo horor-on svoje muke ja gledajući ga. Sad kada mu je bolje kaže da ne želi da laže ni sebe ni mene, da mu je stalo da opstanemo, da može da izdrži, da želi da se bori....Sutra mora na posao i Bog mi je svjedok na šta sve mislim i koje strahove proživljavam. Zbunjena sam skroz. Ne znam ni kako da mu pristupim ni šta da kažem. Ne znam ni sa sobom kako da se izborim a kamoli sa njim...Imam osjećaj da mu više nikad ne mogu vjerovati u životu, ne znam ni želim li jer ovaj osjećaj šta je uradio imala sam i ranije i kao da sam čekala da se potvrdi tako i sad imam osjećaj da će da se ponovi. sa druge strane tu je on onaj kojeg sam upoznala koji želim da mi se vrati i naše dijete. Ovih dana bila sam uz njega dok povraća dok se muči i srce mi se cijepalo, bila sam hladnije glave jer sam kao čovjek, kao brat željela da ga ništa ne boli...sad je to utihnulo i mene stižu negativne misli, strahovi....šta i kako dalje?! da li se povjerenje ikad vrati?! Kako vjerovati i biti miran posle svega?! Bio je divan proivržen i drag, dobar posao....odjednom se sve počelo rušiti ali sam mislila posao, dijete, obaveze polako proći će...sami smo moji nisu u gradu u kom živimo a on nema roditelje i sami guramo sve jedno drgom smo bili podrška...sad sam očajna, krivim sebe njega cijeli svijet...žao mi je djeteta...čas želim naprijed i mislim da imam snage čas ga mrzim što nam ovo radi :( :( :( loše i bezpomoćno se osjećam :(...kako dalje...kako postupiti?!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Brak, povjerenje, ovisnost...?!

Post by sanela »

Draga @tehnolog84, dobrodošla na forum!
Ono što ti mogu na početku reći jeste da ti nije lako i da ti se javlja gomila pitanja, dilema, strahova, ljutnje i da želiš da se ništa od ovog što ti se dešava nije desilo. Sve je to potpuno normalno i ako budeš čitala ispovijesti drugih supruga, vidjećeš da su prolazile kroz isto kroz šta ti sada prolaziš.
Ipak, to ne rješava tvoje dileme i ne daje ti odgovor na pitanje kuda dalje. Odgovor na to pitanje znaš samo ti i do njega ćeš doći kad shvatiš da borba s ovisnošću nije tvoja borba, nego njegova. Ti si tu da ga podržiš. Do sad si ga podržavala u drogiranju, a ako je odlučio da prestane da se drogira, ti ga možeš podržavati u tim nastojanjima. Šta to znači?
To što je on bio zaključan u stanu i prestao uzimati drogu ti ne daje nikakvu garanciju da neće ponovo uzeti. Zapravo, možda je on već sad drogiran ponovo. A znaćeš to ako kupiš urin test i redovno ga testiraš. On treba piškiti pred tobom, da ne bi imao mogućnost da izmanipuliše i podvali ti tuđi urin.
Dalje, on treba potražiti stručnu pomoć. Nemoj padati na njegovu priču da mu to ne treba, da neće da bude registrovani narkoman i sl. Ta je informacija povjerljiva i to se nigdje neće vidjeti niti navoditi. Njega ništa neće spriječiti da ne uzme drogu, osim on sam sebe kada odluči da se mijenja.
Ovisnost je bolest. Sva optuživanja i ljutnja padaju u vodu. Ne možeš se ljutiti na nekog ko dobije upalu pluća ili slomije nogu. E pa ne možeš ni na njega što je ovisnik.
Ti ne možeš odlučiti šta će on od ovog momenta napraviti sa svojim životom. To ON treba odlučiti. Opet, znaj da je ovisnost bolest i da mu treba stručna pomoć ili pomoć ljudi koji su i sami bili u problemu.
Ti odlučuješ hoćeš li ostati u takvom odnosu ili ćeš otići. Ako odlučiš ostati, važno je da zaštitiš sebe i dijete. I da budeš spremna na to da je oporavak od ovisnosti dugotrajan proces.
Sretno i piši šta se dešava. Ako imaš nekih pitanja ili nedoumica.
tehnolog84
Posts: 2
Joined: Sun Dec 06, 2015 2:22 pm

Re: Brak, povjerenje, ovisnost...?!

Post by tehnolog84 »

Poštovana Sanela hvala na odgovoru.
Prošao je prvih ovih 10ak dana poprilično težak period...uviđam da tek sad borba počinje. Njegova želja i volja kojhu pokazuje je ogromna. ne protivi se ni razgovoru niti javljanju stručnom licu niti testiranju. Uz njega sam za sad pa ćemo da vidimo...rekla sam grešku ne praštam. Sistemski prilazim problemu i u procesu smo, nadam se. Ja bih voljela da mu olakšam svaki minut i svaku stotinku svega što prolazi kada vidim da se bori. Dajem nam šansu da živimo u istini, dalje zavisi od njega. Pokušavam da shvatim da je to bolest te kako sve funkcioniše. Iščitavam forum i iskustva i knjige sve to mi pomaže da stvorim sliku svega što nam se događa. Iza nedelje idemo kod psihologa tj raspitujem se gdje kako i kod koga da se javimo ali svakako idemo na terapiju...živimo u malom gradu i poprilično sam van svega toga i ne znam kako funkcioniše sa te strane. On razumno priča, o detaljima razgovaramo sve mi je priznao i priča ko gdje kako i s kim. Nije mi lako slušati ali vidim da mu je lakše. Kaže i sam da mi je lakše da se bori kada nema laži i da mu je stalo do nas kao porodice. Borba je počela. Moja ljubav je psihologija a njegova religija pa pokušavamo i sa tih strana da crpimo snagu i olakšanja, ili bar pokušaje. Mene interesuje, negdje sam naišla, ali ne objašnjeno ljepo, na koji način suovisnik može(a i sam ovisnik) prepoznati simptome recidiva? Kako da mu pomognem i pristupim da apstinenciju održi? Odluka da ostanem uz njega je moja i za sad takva. dalji razvoj dogadjaja je do njega. Znam da nam neće biti lako ali sam tu da pokušamo. Za sad je dobro a ja bih voljela da znam kada mu padne koncetracija u tom smislu da budem uz njega da ne popusti, i ja i terapeut za kog se odlučimo, nadam se da ću i tamo nešto o tome naučiti da bih nam olakšala put oporavka.
suprug83
Posts: 13
Joined: Sun Dec 20, 2015 5:12 pm

Re: Brak, povjerenje, ovisnost...?!

Post by suprug83 »

ne bih ovde nesto mnogo komnetarisao,sve sto je napisaono istina (hem sam ja kriv) i srce mi se kidalo citajuci ovo..al to je bilo juce..SAD ZIVIM ZA DANAS ...tj htio sam samo da kazem da napredujeM/mo...i na cinjenicu sta covjek uradi ljudima nama bliskim je strasno i onih 12 dugih dana skidanja na suvo...ludila u glavi i tjelu...pa da tii padne na pamet opet "malo opustanja"-naravno nalijece i meni al samo pomislim na osmijeh dijeteta i snagu svog tehnologa....i pomislim kakva sam ljustura bio od covjeka na tom sr..u i u kakvu sam se LAZ pretvorio-strasno!!!

EROIN JE DEFINITIVNO NAJVECA LAZ,LAZ,LAZ I SAMO LAZ!!!

U ZDAVOM TIJELU ZDRAV DUH!!! LJUBAV,ISKRENOST,ZELJA,ISTRAJNOST-VJERA!!!

ps. da se malo ukljucim u razgovore(ne moze da skodi) LJUBIM TE SUPRUGE!
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Brak, povjerenje, ovisnost...?!

Post by sanela »

@suprug83
Nisam upratila, jesi li novi član ili si tehnolog, ali pišeš pod novim imenom?
Kakogod, drago mi je da situacija ide nabolje...
Borba za novi život je proces koji traje, usponi i padovi su sastavni dio procesa, samo ne treba odustajati...
Sretno!
Post Reply