Potrebni savjeti

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
Bucan
Posts: 1
Joined: Thu Oct 15, 2015 12:54 pm

Potrebni savjeti

Post by Bucan »

Zdravo svima...nova sam na forumu, danas sam provela dosta vremena u potrazi za odgovorom, citajuci razne teme...
Naime, prije 4 dana brat mi je u sms-u napisao da ne moze vise da me laze i gleda u oci, da ga je sramota, da se navukao na travu i da sve pare daje na to, da zeli da zavrsi sa tim itd...ali je to priznanje doslo jer sam ga prethodno uhvatila u lazi i to mu jasno stavila doznanja
Naravno, nevjerujem da je u pitanju trava, vec nesto jace, heroin, a evo i zbog cega tako mislim...
U sms-u je takodje napisao da postoji rjesenje, nekakva tableta Subotex, koja se kod na su Podgorici uzima na crno i kosta 50eur, i kad to popijes sve se vraca u normalu, ali on nema para za to...
Za mene je ta poruka bila pravi šok, jer nijesam ni najmanje sumnjala da koristi droge, trave itd, nema nikakvih simptoma (ali sam citajuci o tome ovih dana shvatila da nemaju svi ovisnici iste simtome).....Malo sam plakala, a onda sam pozvala prijatelja koji se bavi problemima izazvanih drogama i objasnila mu o cemu se radi, odmah mi je rekao da je subotex i zamjena za heroin....onda sam kontaktirala NVO koja pruza pomoc zavisnicima i njihobim porodicama, da vidim sta da preduzmem, citala razne forume itd...ali da ne zaboravim, napravila sam gresku, dala sam mu novac sa subotex, kupio je i donio mi da vidim (valjada da bih mu povjerovala)...elem, vec istu noc sam pricala sa njim o lijecenju,ali naravno odmah ono ja cu to sam, ova tableta se popije i to je to i razne druge gluposti...
Vec narednog dana posla sam na savjetovanja sa strucnjacima, sastala se sa porodicama bivsih zavisnika, da cujem njihova iskustva...pokusala sam jos dva puta sa njim da pricam polako, smireno itd, ali vidim da to nikud ne vodi...
Iako sam mu obecala da necu nikom reci, slagala sam naravno, i rekla sestri koja zivi u Sarajevu i ona ce doci sa suprugom da razgovaraju sa njim...a da ne zaboravim, u noc kad sam saznala da mi je brat ovisnik, saznala sam da mi je zet bivsi lijeceni ovisnik, cist od 2008 godine...sta sve covjek nece saznati, krila je to od nas vjesto, govoreci da je otisao da radi u inostranstvu itd...ali elem, on ce doci da isprica bratu svoje iskustvo...iako sestra insistirala da mu kazem da ce oni doci da pricaju sa njim, ja sam se odlucila na šutnju, naravno uz savjet strucnjaka, jer znam da njegov pristanak na razgovor sa njima necu dobiti...nadam se da sam dobro postupila, ali ako mislite da nijesam, moilm da me UPUTITE..
Njemu sam sinoc reka da ako ne bude radio kako mu kazem, a sto je za njegovo dobro, onda cu i roditeljima i svima reci sta se desava...naravno pokusao je da me ubijedi u suprotno tako sto je rekao da ga vise nikad vijeti necu ako to uradim, ali ja sam mu odgovrila da me bas briga...nije da me nije briga, ali ne zelim da mu pokazujem emocije, jer smatram da je za njegovo dobro da ide na lijecenje...znam da ce ovo biti duga borba, na koju mislim da sam spremna, iako mi je prva dva dana bilo tesko samo sam plakala, nijesam jela itd, shvatila sam da mu tako ne mogu pomoci...
Da vas ne bih davila vise...recite mi da li mislite da ispravno postupam, odnosno da li treba odmah da postupam da kazem rigorozno, prijetnjom izbacivanja iz stana ako ne prihvati da ide na lijecenje itd, ili treba na fin nacin duzi period da pokusavam da ga ubijedim da je za njegovo dobro da ide na lijecenje?
Zahvaljujem se na vremenu izdvojenom za citanje mojih redova (vjerovatno sam mnogo napisala).
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Potrebni savjeti

Post by sanela »

Draga moja, dobrodošla na forum...
Vjerujem da su ti prethodni dani bili dosta stresni i da si još u šoku zbog svega što ti se dešava. Samo da ti kažem da je sve što osjećaš i doživljavaš normalna reakcija na veoma strasnu situaciju (da plačeš, da ne možeš jesti, da ne znaš šta je ispravno isl.)
Sve što si napravila, napravila si najbolje što si mogla. Razgovarala s ljudima koji su stručni, koji imaju lična iskustva s ovisnicima u porodici... Nastavi tim putem. Ako ništa, imaš s kim da podijeliš što ti se dešava i znaš da nisi sama. Oni su prošli to kroz šta ti prolaziš.
Kažeš da si spremna za borbu koja ti predstoji. Samo da znaš da je ovo borba tvog brata, a ti mu možeš biti motivator i podrška. Svakako nemoj dozvoliti da te izmanipuliše na emocije. Tvoje pitanje - da li biti strog i oštar ili ga na fin način ubjeđivati... To zavisi od puno toga. Ja bih, pokušala fino, ali bih mu postavila jasna pravila i granice i ako ih prekrši onda bih ga pustila da snosi posljedice svog drogiranja. Nemoj ga štititi od posljedica. Ako je nekome dužan, nemoj vraćati dugove. Ako nema novca, neka trpi.
Piši šta se desilo nakon razgovora sa zetom? Da li još uvijek misli da može sam? Koliko mu je godina? Da li živi s tobom ili sam?
I obavezno zaštiti i čuvaj sebe. Ovisnici znaju cijelu porodicu uvući u vrtlog drogiranja. Imaj svoj život koliko god ti bilo teško. Nemoj da ti on bude centar svijeta.
Sretno i da, dug put je pred vama....
Post Reply