molim za pomoc

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Aneli
Posts: 24
Joined: Mon May 18, 2015 9:09 pm

Re: molim za pomoc

Post by Aneli »

Imali ko da mi da savjet?:-(
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: molim za pomoc

Post by sanela »

Aneli, znam da ti nije lako i da se treba iznijeti sa cijlom situacijom. Niko ti ne moze reci sta da uradis, jer je to odluka koju sama trebas donijeti i zivjeti s njom.
Jel muz bio u komuni? Sta su mu rekli? Nazovi komunu i popricaj s tim ljudima. Reci sta sumnjas, sta te brine.
Tvoji roditelji se brinu za tebe i zele ti najbolje. Ipak, ti sama trebas odluciti sta ces napraviti. Iskoristi vrijeme koje imas dok nije kod kuce i saberi se.
Vrlo je uobicajeno da ovisnici prvo naprave recidiv alkoholom, pretjeruju i onda pocnu koristiti razne droge, dok se ne vrate na ono od cega su ovisni. Nije pravilo, ali u vecini slucajeva se desi upravo to.
Aneli
Posts: 24
Joined: Mon May 18, 2015 9:09 pm

Re: molim za pomoc

Post by Aneli »

Draga Sanela
Bio je pricao stom psihijatricom ali ne u komuni nego u nekom savjetovalistu, ali to je iz komune psihijatar njegoov prijasnji.
Kao rekla mu je da njemu netreba komuna da on to moze sam i da dodze opet kod nje u srijedu da razgovara i da se druzi s jednim sto radi tu u komuni ponekad. On je kao pitao nju smijem li je ja nazvati da cujem misljenje njeno a ona rekla ne zasad moram jos stobom da pricam da bi mogla reci tvojoj suprugi ista. On kaze da joj je sve ispricao sto ja naravno nemogu sto posto da vjerujem neznam. E sad moje pitanje je dali je moguce da on toliko normalno zvuci kad pricamo na telefon i zna o cemu prica, jeli moguce bas tako dobro glumiti ako si na necemu? I vidim da je dobio i apetit opet jede popravio se..Dali to sve moze biti gluma ili je nemoguce da se neprovali ako je na necemu?
dzankoza
Posts: 106
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:16 am

Re: molim za pomoc

Post by dzankoza »

Jos kako smo dobri glumci. Ja kad slazem to toliko bude ubedljivo da ni sam neznam sta je istina a ne onaj koga lazem. lazemo brate za sve pare. sad sam cist od droge i nemoram vise nikoga da lazem, pa mi je neobicno sto govorim samo istinu. jednostavno zavisnik i laz nemogu jedno bez drugog. Sto u prevodu znaci da uzimas sa rezervom sve sto ti prica ako sumnjas u njega ili da mu neverujes ni rec ako si sigurna da se drogira. pozdrav i srecno
Audrey
Posts: 12
Joined: Tue Jun 09, 2015 2:23 pm

Re: molim za pomoc

Post by Audrey »

znaci slom zivaca...pisem post valjda dobrih sat vremena...izbacim sve iz sebe i onda me trazi opet username i lozinku i post nestane...SLOM ZIVACA!
I nisam sigurna imam li opet volje ista pisati...Valjda je to znak s neba.

Ukratko, covjek iz mojih prethodnih postova... covjek ima 67 kg na 180, ne jede,ne radi,ne zivi...ja sam kriva po njegovim rijecima...
Jos niti ne priznaje problem...Ulogirati cu se sutra ili prekosutra pa pokusati opet...nemam trenutno zivaca ni strpljenja...
Ukratko,hemfri,dzankoza...nisam vas poslusala...jos se muvam oko covjeka koji to nicime nije zasluzio...o kako ste samo bili u pravu...
on propada i psihicki i fizicki...
Prenervozna sam da opet pisem...javiti cu se...a gdje ste svi vi ostali ? nadam se da je slaba aktivnost na forumu dobar, a ne los znak...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: molim za pomoc

Post by sanela »

Draga Audry, bitno je da si ti sve izbacila iz sebe, a ne da mi to pročitamo. Sve se s razlogom dešava.
Griješiti je ljudski. Svako na kraju uradi ono što najviše želi. Tako i on, tako i ti.
Bilo bi dobro da, za promjenu, staviš sebe na prvo mjesto. Isto kao što on stalno stavlja sebe na prvo mjesto.
TI NISI KRIVA ZA NJEGOVE IZBORE. Ponavljaj to sebi dok to ne bude jedina istina u tvojoj glavi. Ti si odgovorna samo za svoj život, ni za čiji više.
Sretno!
Audrey
Posts: 12
Joined: Tue Jun 09, 2015 2:23 pm

Re: molim za pomoc

Post by Audrey »

I opet cu olaksati dusu pred vama...Ovaj odnos koji imam sa bivsim deckom vise ne znam objasniti.Moram priznati da sam olako shvatila cijeli problem,osjecam se toliko zbunjeno, prazno,tuzno,jadno.Zadnjih godinu dana sam imala dosta ceste napadaje panike i uzasno su mi oslabili zivci iako se to popravlja otkad sam se malo distancirala od njega ili se on od mene.Vise nisam ni sigurna.
Nas odnos se trenutno bazira na kontaktima preko mobitela.Glupaca sam par puta htjela da se opet vidimo,ali se nekako uvijek uspijemo posvadati pa to propadne.Uzasno mi nedostaje.Ne znam kako da to sama sebi objasnim.Nedostaje mi osoba s kojom sam bila prije godinu i pol,a ne ovo nesto,neko zlo biće.
Ne cujemo se par dana pa se javi.Place preko telefona.Govori kako je nesposoban raditi.U dugovima je.Kaze da ne postoji niti jedna stvar koja mu pricinjava zadovoljstvo.Kaze kako mora odseliti iz ovog kvarta ili ubiti se.Stalno govori kako ili nema apetita ili nema novaca za hranu.Ja mu kazem da cu mu ja dati,kaze ne dolazi obzir. Neki dan sam pokleknula i rasplakala sam se preko telefona i rekla mi da mi nedostaje,da ga volim,da mislim na njega i da ga zelim zagrliti i pokusati ponovno.On je odgovorio da mu nije do ljubavi,do zagrljaja niti zivota i da nemam sto zagrliti jer je kost i koza.Pitam ga da li zeli da prekinemo i ovaj kontakt,to ne zeli, ali mi govori da on vise nije covjek kojeg sam upoznala i da se i sam vise ne prepoznaje.
Cudno se ponasa.Nazovem ga jedan dan i sto god ga pitam,on samo kratko ne znam.Jesam te probudila?ne znam.Hocemo se vidjeti?ne znam.I onda mu kazem hajde javi se kad budes mogao da te ne davim i prekinemo razg.Nakon toga dolazi poruka: oprosti,nisam dobro.
I ja ne znam sto u takvim situacijama uciniti.Prva misao mi je da se spremim i otrcim k njemu,ali se sjetim koliko puta sam to ucinila pa me na kraju znao i izvrijedati i izbaciti iz stana i slicno.Pa onda ne ucinim nista.Ostanem ipak doma.Drugi dan me nazove potpuno nabrijan, sto god da krenemo pricati (doslovno o vremenu) on se pocne derati,svadati,poklopi slusalicu i pocnu stizati sms-ovi u kojima me vrijeda (naziva kurvom,smecem,sadistom itd.) i krivi za svoju situaciju.Naziva me sotonom,a vezu sa mnom paklom.I smijesno je sto mi je to toliko vec puta napravio da sam oguglala pa mu se opet javim kad nazove i opet u krug.Salje mi poruke da me nikad nije prestao voljeti,ali da se nalazi u situaciji zbog koje on ne moze sa mnom biti.Komentira sam kako se ne tusira po par dana.Ma uzas.I ja ga slusam i bodrim i onda drugi dan sam opet dezurni krivac za cijeli njegov zivot.
Ne znam sta da vise radim.Ja sam bolje kad se ne vidimo i cujemo,ali mi se onda vrate svi lijepi trenutci i opet se ja njemu javim.Glupa sam ljudi i nema mi pomoci.Ne mogu kontrolirati svoj poriv za njim.
I nekad daje neobicne izjave koje ne razumijem.Ispali nesto poput:moram prestati drugima pomagati.kad sebi pomognem moci cu drugima,a ni sebi ne mogu pomoci.Malo malo pa ima provale da mu je diners/banka skinuo novce sa racuna.Da on nije te novce potrosio.Diners mu je ukrao.Ne znam sto da radim...evidentno da se od njega jos odlijepiti ne mogu,a za pomoc njemu sam izgleda preglupa i nesposobna.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: molim za pomoc

Post by sanela »

Trebaš se od njega odmaknuti i pomoći sebi.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: molim za pomoc

Post by dina_d »

poslusaj sanelu …on ti je momak ..meni to moj sin sve radi ..doslo je do vrha …izasao e ne zivi vis eovdje ..borim se sa svojim osjecajima ..bio je na rucku danas ..bio je gladan ..odlucila sam da ga vis ene zovem na telefon ..necu mu placati racune …necu mu dati novac ..to je moje dijete pa ovako moram ..i ti moras jer unistice tebe …ako bude sudbine da se izvuce i vasa ljubav bude iskrena opstace te ako ne onda nije bila sudbina ..ne mozes se boriti stim ..svi imaju iste price i iste nebuloze …i sve stalno u krug ..na zalost to ej tako i nikako drugacije …srecno
Post Reply