molim za pomoc

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: molim za pomoc

Post by edy »

Aneli wrote:Evo mene opet nazalost se svasta izdesavalo kod mene i molim za vasu pomoc..Ovako moj muz
mi je rekao da uzima kokain to sam pisala prije.. ja sam prije par mjeseci ga uhvatila da se drogira i bila otisla od njega..pa sam mu se vratila jer je obecao da nece vise..i onda je opet nastavio kad sam ga odkrila onda je poricao itd. Posle je jedan dan rekao da mora da se skonta da ode negdje na par dana u bosnu negdje u vikendicu kao mora se maknuti iz ovog grada ima kao dilera ovdje na sve strane ..napustio je posao uzeo bolovanje i rekao doktoru da je uzimao amfetamin hash i kokain..On je bivsi heroinski ovisnik prije 7 godina se lijecio u terapijskoj zajednici..Izmedzu ostalog nasla sam mu i tramadol prije 2 mjeseca. Mozetel mi reci jel on opet ovisan o ovim stvarima on tvdi da nije, i postoji li sansa da je uzimao heroin?
Niko ti ne moze sa sigurnoscu reci da li on uzima heroin, ali po tome sto si nam rekla najvjerovatnije da nesto uzima, na zalost prije ili kasnije ce opet biti onaj stari kojem ce biti potrebna pomoc, daj Boze da grijesim.

Heroin tramal, metadon, buprenorfin i td. sve su to vrste opijata, jer danas imas milion medikamenata koji jako dobro "odrade posao" (nahrane receptore) i dovoljno je jednom uzeti ljudima koji imaju problem s tim da bi otpoceo njihov put ka dnu, opet ponavljam volio bih da grijesim.
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: molim za pomoc

Post by sanela »

Draga moja, tvoj muz je u problemu, bez obzira da li uzimao heroin ili ne. Kokain nije nista "manji" problem od heroina. To sto je otisao u drugi grad je samo kupovanje vremena. Nisu njemu dileri krivi sto uzima drogu ponovo. Bili su tu i ranije, pa nije koristio drogu.
On ne moze obecati da nece vise. Njemu treba pomoc, ili komuna ili strucno lice koje tretira ovisne osobe. Nemoj mu.vjerovati kad kaze da nece vise, jer je on u problemu koji ne moze sam prevazici. Neka kontaktira komunu u kojoj je bio ili ih ti kontaktiraj i posavjetuj se s njima sta da uradis. Poslusaj ih sta ce ti reci.
Sretno i.pisi sta se desava.
Aneli
Posts: 24
Joined: Mon May 18, 2015 9:09 pm

Re: molim za pomoc

Post by Aneli »

Ja znam d aje on u problemu ali on to nece da prizna..Nemogu ga nikako motivisati da ode na lijecenje on je kao rijesio sam sa sobom da nece vise nikad, i zeli da se vrati kuci...Ja sam sad u velikoj dilemi sta da radim. On se sada nalazi u Bosni 2000 km od mene. Kad pricamo na neke momente mi djeluje skroz normalno a na neke ne. Juce sam snjim pricala kao djelovao mi je drugacije kao popijo samo 3 piva i umoran pa ga uhvatilo.I dalje govori kako je rijesio s drogom nikad vise ovo ono sad je skroz normalan kao hajmoo jos jedno djete da imamo da se koncentrise na to djete da nemisli o drogi. Ali mi vec imamo kcerku tako da mi ta njegova prica skroz cudno zvuci. Mozeli on tako dobro glumiti na momente da me skroz zbuni..A Sanela razmisljala sam i ja da zovem komunu cak sma mu i govorila za to ali on kaze sta ti je nisam ja na heroinu nisma ja ovisan itd..Dali mogu sta uraditi da ga motiviram da trazi pomoc?
Aneli
Posts: 24
Joined: Mon May 18, 2015 9:09 pm

Re: molim za pomoc

Post by Aneli »

Molim vas moze li mi ko dati savjet sta da radim..Imali sanse da on moze sam uspjeti da prestane s tim svim ili mu treba strucna pomoc. Neznam dal da ga vratim ili ne puno ga volim zelim zivot snjim nastaviti ali se bojim..Toliko sam ocajna pa visim nonstop na ovom forumu citam, on govori da je problem rijesio. Jel tesko prestati kad osoba napravi recidiv?
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: molim za pomoc

Post by sanela »

Aneli wrote:Molim vas moze li mi ko dati savjet sta da radim..Imali sanse da on moze sam uspjeti da prestane s tim svim ili mu treba strucna pomoc. Neznam dal da ga vratim ili ne puno ga volim zelim zivot snjim nastaviti ali se bojim..Toliko sam ocajna pa visim nonstop na ovom forumu citam, on govori da je problem rijesio. Jel tesko prestati kad osoba napravi recidiv?
Aneli, kad se napravi recidiv, bilo kojom drogom, osoba nastavi psihički i fizički propadati tamo gdje je stala kad je prestala uzimati drogu. Zato je obično propadanje poslije recidiva brže i očiglednije.
Tvoj muž treba potražiti stručnu pomoć, jer sam neće moći. Ti mu ne možeš pomoći, koliko god ga voljela. Čak mu tvoja ljubav može olakšati drogiranje, jer te lako može izmanipulisati.
Ja bih ti predložila da nazoveš komunu u kojoj je bio i da popričaš s ljudima koji ga znaju. Oni te mogu najbolje posavjetovati šta da uradiš. Nemoj njega pitati da li da ih nazoveš.
Ako odlučiš da ga primiš u kuću, dogovorite neka pravila, kao npr da radiš povremene urin testove na droge ili da ide na razgovore kod psihologa koji se bavi radom s ovisnicima.
Što se tiče drugog djeteta. To je manipulacija, jer bi onda fokus sa njega i njegovog problema prebacila na dijete i on bi mogao da se drogira, jer ti ne bi imala vremena da se baviš njegovim ponašanjem. Tako da je to šuplja priča da bi mu drugo dijete "pomoglo" u liječenju. Kad ti to kaže, reci mu da svoju pažnju usmjeri na dijete koje imate i neka mu ono da snagu. Mada, od toga nema ništa. Ovisnost je bolest koju treba liječiti. Isto kao da neko s upalom pluća hoće da se izliječi time da se posveti djeci i porodici... Manipulacija čista.
Predlažem ti da i ti odeš na razgovor u neko udruženje ili kod stručnjaka za rad s ovisnicima, kako bi se informisala, ojačala i spriječila muževu manipulaciju.
Sretno!
Aneli
Posts: 24
Joined: Mon May 18, 2015 9:09 pm

Re: molim za pomoc

Post by Aneli »

Draga Sanela
Sinoc sma razgovarala snjim pristao je da ode u komunu. Zvao ih je danas i rekao im da bi volio da dodze malo tu da se druzi snjima gdje prije bio u toj komuni i rekao da je cist..Da samo malo treba da se skonta. I Rekli su mu javiti dok vide za direktorom. On meni opet govori kao bicu ja malo tu samo da se skonta ja sam cist, mene samo psiha muci. Nije on uzimao heroin navodno. Dal da mu vjerujem? On se trenutno nalazi jos u bosni kod mame svoje. A to za drugo djete hvala na savjetu necu padati na te fore..
Aneli
Posts: 24
Joined: Mon May 18, 2015 9:09 pm

Re: molim za pomoc

Post by Aneli »

Mislim na to dal d amu vjerujem da je cist dole trenutno
Aneli
Posts: 24
Joined: Mon May 18, 2015 9:09 pm

Re: molim za pomoc

Post by Aneli »

Dali da izadzem iz ove situacije i krenem dalje hocel mi ovako biti citav zivot:-(..neznam sta da radim
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: molim za pomoc

Post by sanela »

Draga Aneli, super što je odlučio otići u komunu. Oni će vidjeti šta je s njim i kako da mu pomognu. Obavezno budi u kontaktu sa komunom i vidi šta će ti reći. Da li je sad čist ili nije, to trenutno i nije toliko bitno. Da li da mu vjeruješ!? Hm, ja bih sve s rezervom uzela šta mi govori. Vrijeme će pokazati da li govori istinu ili ne.

Da li da izađeš it te situacije ili ne!? Na to pitanje samo ti znaš odgovor. Šta god da odlučiš, nema niko pravo da te osuđuje, jer to je tvoj život. Svako zaslužuje da gradi svoj život na najbolji način na koji zna, tako i ti. Problem ovisnosti ima tvoj muž, a ne ti i tvoje dijete. Ako on želi da prevaziđe taj problem, onda mu budi podrška. Ako želi da se drogira, a laže i sebe i tebe da ne želi, onda imaš potpuno pravo da odeš od njega. Ali, hoćeš li ostati ili otići, to zavisi isključivo od tebe, isto kao što to da li će se on drogirati zavisi isključivo od njega.

Lijep pozdrav...
Aneli
Posts: 24
Joined: Mon May 18, 2015 9:09 pm

Re: molim za pomoc

Post by Aneli »

Draga Sanela
Zvao je komunu rekli su mu da ga nemogu primiti na par dana jer ima ljudi tu Koji su po godinu i nije fer prema drugima itd. On kao nebi vise tu od mjesec dana netreba mu jer je cist. Ali je dobio vrijeme da moze sutra da dodze na razgovor kod jednog psihijatra sto tu radi.
Rekao im je valjda da mu samo treba malo da se druzi snjima jer nije psihicki dobro u da je cist i onda mu oni to rekli.
Sad se bojim da nije to jos jedna njegova manipulacija dali su ti psihijatri ustanju provaliti dali on uzima sta ili ne...Jer ja vise neznam sta da mislim on obecava kule i gradove. A to za odluku vjeruj da mis e tako tesko odluciti sta i kako jer imam i pritisak sad od moji roditelja dosta im je kao vise ako mu se vratim da zaboravim na njih, jer im je dosadilo to..jer je imao malo i problema s alkoholom u toku apstinencije od droge prije ovog sto se sad desilo..Tako da nemam vise volje nizacim najradije bi ujutro neustajala iz kreveta :-(
Post Reply