molim za pomoc

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dzankoza
Posts: 106
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:16 am

Re: molim za pomoc

Post by dzankoza »

Da moguce je da se bode u prepone. nisu te kraste tek onako. po tome sto si napisala siguran sam da je heroin. Ponasanje izgled ... tipicno za heroiske zavisnike.
Audrey
Posts: 12
Joined: Tue Jun 09, 2015 2:23 pm

Re: molim za pomoc

Post by Audrey »

Mislim da sam zadnjih dana procitala cijeli forum...
Pomogao mi je da stvari kojima nisam pridavala paznju stavim u drugaciji kontekst...
Primjerice kad je zatvorio racun u banci,otvorio u drugoj,a nije mi dozvolio da prerezem i bacim karticu jer toboze zeli ju imati neko vrijeme da u banci ne bi doslo do problema,a onda se kartica pojavljivala vani iako sam ju ja neumorno pospremala u ladicu i ta kemijska olovka vjecno na kutnoj iako se jedva zna potpisati.
Zatim male plasticne vrecice koje sam ponekad nalazila za koje nisam ni pitala jer je stalno nesto narucivao preko e-baya pa sam mislila da je to pakiranje tih privjesaka i ostalih bedastoca.Zatim u kupaoni jednom na wc-u nisam mogla vodu pustiti jer se zastekao gumb u zidu-on je odmah izvukao taj dio iz zida i ja sam izisla nek popravlja-sad sumnjam da mu je to mozda skroviste.
I par puta sam pred kraj pretumbala citav stan,ali evo ovog sam se sjetila tek jucer.Mozda i bolje.I ovako je nenormalno agresivan,tko zna sto bi mi uradio ako je to stvarno skroviste.
Sjecam se kako mi se na pocetku smijao govoreci kako sam jako mlada kada sam se ja cudila pricama kako se ovaj ili onaj u kvartu drogira.Ma jok mlada,glupa mislim.


Zadnjih dana kad bi se culi i kad bih ga pitala kako je,odgovorio bi neka si na papir napisem ovaj covjek je u kurcu i da si to procitam kad mi dode opet pitati ga to.
Jucer me pozvao u setnju.Pomislila sam da je osvjestio da me gubi,da se trgnuo,ali ne.Jos jedno ponizenje.
Nasli smo se,poljubio me i krenemo,prodemo jednu ulicu i naidemo na njegova dva prijatelja i zenu od jednog,popricamo onako kratko i nastavimo.Ulicu dalje dodemo na livadu da pustimo pse.Odjednom on zeli doma,nece vise setati,njemu je dosta. Ja ga molim da jos malo prosecemo da je jako lijepo vani,da zasto me uopce zvao u setnju kad mu nije do toga,a on puca.Pocinje vikati besmislice kako mi je rekao da ga sve boli (a nije),pogled ludacki,skuplja psa i odlazi.Vicem za njim neka stane,ali ne.
Gledam za njim,ali rekoh,ne,ne idem za njim.Ne ovaj put.Ubrzo dolazi poruka neka se idem j...s ovim,onim i more uvreda.Ja u soku,ponovno.
I ljudi pukla sam,odgovorila sam mu,na prilicno grub nacin sam mu dala do znanja da sad znam da je narkoman i neka me ostavi na miru,da ga vise ne zelim vidjeti nikada.
Nisam mogla do 3 ujutro zaspati jer sam se uplasila da sam ga sj...jos vise i da si nesto ne napravi.Poslala sam mu poruku da mi je zao sto sam mu tako pisala,ali da ne mogu vise.Odgovorio je da mi nema vise sto oprastati i da nemamo o cemu razg.vise te mi zazelio da me netko voli kao sto sam ja njega.
Kamoli srece da to zaista nadem u zivotu...

I danas sam skinula prsten sa ruke,eto ovdje pisem jer me sram s prijateljicama o tome,a boli me neopisivo.Kao da je dio mene umro.Moram spremati tezak ispit na faxu,a ja mislim na njega,ne znam kako se koncentrirati.
Znam da pisem nadugacko i nasiroko,nemojte mi zamjeriti...
Da sam znala da je narkoman,iskreno,ne bih se ni upustala u vezu,ovako moram preboljeti covjeka kojeg volim,a ne mogu mu pomoci,a s druge strane boli i sumnja da me takav covjek nikad nije ni volio...niti je to mogao...
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: molim za pomoc

Post by Hemfri »

Audrey,
Ja bih ti krajnje prijateljski sad posle svega što si napisala ovde o tvojoj priči sa tim likom koji je očito u PRE ozbiljnom problemu,da TI odeš malo da porazgovaraš sa nekim psihićem-ovo ti iz NAJ boljih namera i poriva preporučam (tako pišu hrvati) , da ne bi SAMU SEBE Sjebala akajući se oko tog ,neupitno jako problematičnog momka,jer mislim da ti treba malo stručniji savet -kako da se postaviš prema svemu i kako da prihvatiš sve to! Mislim da si sama PRE slaba i PREviše bolećiva prema njemu i da bi dozvolila da upropastiš i taj tvoj fax i uopće tvoje studiranje koje može otići do vraga ,jer mislim da bi na njegov mali mig mu ti SVE OPROSTILA I SVE podredila SVE OSTALO U TVOM ŽIVOTU NJEMU,UMESTO DA SE BAVIŠ MALO SOBOM I SOPSTVENIM ŽIVOTNIM PITANJIMA,ŠKOLOVANJU,POSLU UOPŠTE iz tvojih pisanja se stiče utisak da je tvoja jedina glavna preokupacija ŠTA ON MISLI,DA LI HOĆE,DA LI NEĆE,DA LI TI MOŽEŠ TU NEŠTO ILI VEĆ ŠTA ,PA SEBI NE POTREBNO JOŠ IMPUTIRAŠ KAKO SI MOŽDA TI KRIVA ZA NJEGOVO DROGIRANJE-ŠTO JE NOTORNA GLUPOST-NARAVNO DA NISI TI KRIVA ZA NJEGOVO DROGIRANJE VEĆ JE ON SAM DOVEO SEBE U TU PRIČU,ALI ako nastaviš da se vrtiš u tom začaranom krugu bavljenja njime UMESTO DA SE MALO VIŠE POZABAVIŠ SOBOM I SVOJIM ŽIVOTOM!?!
Dakle,krajnje prijateljski ako nećeš da se ova priča završi tako što ćeš propustiti neke za tebe bitne životne šanse,baveći se njime umesto sobom-popričaj malo sa nekim psihologom o ovom tvom problemu,ako uopšte SEBI misliš dobro.
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: molim za pomoc

Post by Hemfri »

Audrey,moram -tačnije osećam moralnu odgovornost da ti I OVO napišem-a to je DA NIKAD NE POSUMNJAŠ U SEBE U SMISLU da li si ti možda nekim delom doprinela njegovom problemu-njegovom drogiranju,BUDI APSOLUTNO MIRNA I SIGURNA DA NISI,to je bila njegova "odluka" i svaki zavisnik može da nađe MILION I JEDAN RAZLOG U DRUGIM OSOBAMA KAKO SU ONE KRIVE ZA NJEGOVO ILI NJENO DROGIRANJE-NE TAČNO I NE ISTINA,znam iz ličnog primera-ako se tako nešto i spomene-to je čista manipulacija,jer ni jedan zavisnik neće prihvatiti sopstvenu odgovornost-već će UVEK OPRAVDANJE I RAZLOG ZAŠTO SE DROGIRA NALAZITI U DRUGIMA,NIKAD U SEBI!!!
Molim te da IMAŠ POMENUTU ČINJENICU-DA TO JESTE ČINJENICA ,U VIDU U SVAKOM TRENUTKU SVOG PREMIŠLJANJA,PREISPITIVANJA I SIČNO.
Želim ti od srca ,jer se vidi da si jedna veoma kvalitetna,emotivna nežna duša,koja ima puno kvaliteta i koja zaslužuje momka koji će ti TEK se POJAVITI u tvom životu-Vjeruj mi Audrey,SVE naj bolje i naj lepše-što takvu kvalitetnu mladu curu kao što si ti zasigurno čeka,ljubim te-cmok PDT_Love_08 PDT_Love_18 PDT_Love_18 PDT_Love_18

P.S. Osećam kako si ti jedna TOOLIKO DIVNA i nežna devojka,da mi je žao što te ne poznajem ali se nadam da će u moj život da se pojavi ,kad-tad jedna BAŠ TAKVA KAO ŠTO SI TI AUDREY (skoro pa da sam se zaljubio u tebe,čitajući te) , Ti si DIiiivnA! Ja toliko.
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Audrey
Posts: 12
Joined: Tue Jun 09, 2015 2:23 pm

Re: molim za pomoc

Post by Audrey »

Hemfri u pravu si, previse razmisljam o njemu,zapostavila sam svoj zivot.I to je cinjenica.Vec sam dobila od prijateljice preporuku za psihologa i otici cu jer sam preslaba da sama ovo otpustim.A stradava moj zivot.Gledam i ne mogu sama sebi pomoci.
I imam problem,svjesna sam.Uz njegov um i sve sto sam upijala poput spuzve i sama sam pomalo skrenula..Ljude gledam drugacije,puna sam nepovjerenja.Pocela sam ih i ja analizirati iako to nikad nisam cinila...
Obitelj i prijatelji mi govore da sam se promijenila...Oni su od pocetka bili protiv njega jer su svi osjetili nesto lose kod njega,ali ne i ja...Ja bih bila zivot dala za njega...a sad moram skupljati svoje komadice...
Da,bila sam njezna i uvijek nasmijana,ali ne vise..Razdrazljiva sam,zamisljena i ne znam kad sam se zadnji put nasmijala...Legnem i budim se s grcem u zelucu.Odbijam uzimati ikakve tablete za smirenje.Inace izbjegavam tablete i popijem tek kad ne mogu izdrzati bolove.
U zivotu sam probala jedino marihuanu, a on bivsi mi je mjesecima govorio da otkud znam da mi netko nije nesto stavljao u pice.Sad razmisljam da mozda on je kad mu je uopce tako nesto palo na pamet.Jedna vecer mi je ostala misteriozna...To je prva paranoja koju mi je pokusavao nametnuti.Prije njega sam svega tri puta probala marihuanu,a ucinak je bio smijanje.Nije me to navuklo jer sam po prirodi bila veseljak s rozim naocalama. S njim sam takoder uzela,ali sam imala zaista lose reakcije.Prvi put mi je pozlilo i njemu je cak bilo zao,rekao je,znao sam da ovo nisam smio napraviti(valjda svjestan da su njegovi jointovi "ubojice"-tako su govorili poslije njegovi prijatelji)
Ostalih par puta mi nije psihicki odgovaralo,a i on me provocirao npr. kad je vidio da sam se napusila (redovito od jednog dima)znao me pitati zasto sam sad rekla ovo ili ono,ja bih njemu-pa nisam,on opet -jesi,a ja bih se pocela opravdavati da mi nije jasno zasto bih to rekla pa davati eventualna objasnjenja,a on bi se poceo smijati kako me zafrkava.Pocela sam se jako lose osjecati psihicki kad bih s njim zapalila pa sam odustala od tog.
To su moja iskustva s "drogama".
I eto,ovo pisem da bih se uvijek mogla doci podsjetiti kakva sam glupaca.

Izvuci cu se kad tad iz ovog stanja..vidim da ne tako brzo jer i dalje mislim na njega,brinem za njega i nedostaje mi iako sad vidim sve jasnije da on ima vise mana nego vrlina...
Kako sam od stabilne,normalne,uspjesne djevojke postala mazohist i zasto me on uopce privukao (boze,ja sam se zarucila za njega) mozda odgonetne psihologica...

Hvala ti Hemfri na komentarima...Ne vidim razloga da ne nades nekoga za sebe...Tvoja velika vrlina je iskrenost,svidjela se ona nekome ili ne !
gonzo88
Posts: 11
Joined: Tue Jun 09, 2015 3:24 pm

Re: molim za pomoc

Post by gonzo88 »

:axe: hemfri ti se bas zaljubio osjeti se to heheh,neka si hajde super je to..
sada da se obratim ovoj djevojci koja je ocito zaljubljena jako ili,ili je ona ta koja nece da pogleda stvari onakve kakve su..prije svega ne moguce je da tvoj decko takve stvari ima i tako mrsav bude od trave,znaci ne moguce je da od trave ima kraste,da bude ispijen u licu,moze ali ne moze do te mjere,i ne moguce je da ne spava po par dana od trave,osim ako ne uzima nest drugo..ne vjerujem da je heroin jer od heroina ne bi bio agresivan,ne bi lupao razbijao itd..a posto ti kazes da on ima novca znaci da nije ni to da je na krizama heroinskim pa da ima agresivu,ja bih prije rekao da on uzima speed pa da je radi toga agresivan i da radi toga ne moze da spava po par noci pa onda spava dva dana u cugu,toga nema kod heroina i kod trave..kod heroina ili ne spavas na krizi ili kljucas tj spavas citao vrjeme kada si odvaljen..i da ja jos nisam ni rekao posto sam skoro otvorio profil da sam dugogodisnji ovoisnik o heroinu trenutno cist preko 8 mjeseci,znaci kada kazem cist to znaci da ne uzimam nista,niti tablete bilo koje vrste niti travu,niti alkohol,znaci ama bas nista.eto u kratkim crtama samo da imas predstavu ko ti pise..znaci 99%tvoj bivsi decko po ovome sto si ti napisala nije heroinski ovisnik,ja bih rekao da je on ovisnik o speed od kojih moze sve to da ima sto si navela,cak i te kraste jer je speed najprljavija droga koja postoji i najlosija droga ako mozes tako da se kaze da postoji neka bolja..naravno da ne postoji bolja nego sve su one lose..
e sad posto se vidi a i sama citavo vrjeme to potenciras da ga jako volis i da nocima ne spavas radi njega moj ti je savjet da prvo sebe vratis u normalu.do tada ako ti je bas stalo da sacuvas tog decka odrzaji bilo kakv kontakt s njim neka vidi da ti je stalo do njega i da zelis njega starog za sebe onakvog kakv je bio kada ste tek poceli da se zabavljate..pomiri se s tim da ce uvjek pusiti travu jer kao sto si rekla pusi je jako puno i jako dugo i tesko da ce prestati a to je isto lose..trava je losa koliko i sve druge droge samo sto se mi tjesimo kako nije ali hajde otom potom..probaj da popricas s njim jos jednom i da mu das do znanja da ga zelis ali isto tako da neces vise da trpis narkomana u njemu..reci mu da mislis da uzima speed i sto je najvaznije da se moze lako skinuti s njega,on nije opasan sto se tice kriza,nema nekih kriza tako da moze brzo da se rjesi tog belaja ako zeli..jos jedna stvar koliko ga god volila a on i dalje nastavljao da uzima ostavi ga jer od te veze nema nista..ja sam izgubio brak radi droge bas s zenom slicnoj tebi jer je dala sve za mene ali konj nije mogao tj.tada nije zelio da bude normalan a mogao je kao i sad sto sam normalan,nema veze ja njoj zelim svu srecu ovog svjeta.

zato ti kazem koliko god ga volila i zelila ako ne baci speed(ili vec sta uzima pored trave)ti ostavi njega i okreni se svom zivotu,ne znam koliko imas godina ali mislim da si malda jako i da je zivot pred tobom,sad je vrjeme ljtnih odmora,otidji negdje na par dana na odmor samo za sebe,odmori se i psihicki i fizicki i dobro razmisli o svom zivotu..nedaj da te neciji bezobrazluk unisti,jer mi ovisnic smo bezobrazni onoliko koliko i bolesni,jer svi se mi skinemo po 10 puta i navucemo,sad ce reci svi da je to takva bolest recidivirajuca..jeste ali istp tako nije ne izljeciva i mi se skinemo budemo cisti par mjeseci i opet..a imamo noramlan zivt,bez kriza,bez bolova bez icega i onda opet e tu smo bezobrazni jer nekada kada dodje problem necemo da se strpimo nego odma daj hors ili nesto drugo..eto idem sada pa pisi volio bih da se pomiris s deckom i da se on skine ako bog da..pozz
jeska
Posts: 1
Joined: Wed Jun 17, 2015 5:05 pm

Re: molim za pomoc

Post by jeska »

slabo se snalazim s racunarom, nisam sigurna ni da li cu uspjeti postaviti ovaj post..
ali vas molim za neki komentar.
muz je uzimao heroin oko godinu dana, kljucao je, padala mu glava , uglavnom dosta dugo nam je kao porodici trebalo da shvatimo da nije umoran , da ga nisu kolege iznervirale nego da su to narkomanske muke. uglavnom poslije nekog blokatora kojeg je uzeo samoinicijativno da bi se sam skinuo zavrsio je u hitnoj. od tada ima tri godine. nikada nije , osim tada u hitnoj zatrazio medicinsku pomoc, niti je htjeo samnom o tome da razgovara, ( tu je uglavnom njegova mama koju vesla , laze, i obmanjuje kako stize, pretpostavljam da mu ona nabavlja-kupuje vecinu tableta) , uglavnom on sada djelimicno normalno izgleda, mada sam mu nasla pune dzepove tableta. Xanax, bensedin, lorozepan , suboteks, vjerujem da pije po tablu ili dvije xanaxa , tu i tamo nadjem subotex, trodon. ponekad ima napade haoticnosti , unezveren je, zuji kao pcelica... mene interesuje da li te tablete koje uzima su jednake drogi. moze li se reci da je ovisnik. sta mislite sta bi pokazao test.
gonzo88
Posts: 11
Joined: Tue Jun 09, 2015 3:24 pm

Re: molim za pomoc

Post by gonzo88 »

cao jeska

suboteks je tableta koja se daje kao zamjena za heroin tj.prilikom detoksikacije ili ti ga skidanja s istog.prema tome na subotex kao i na sve ostale tablete koje si navela se moze navuci.sada postoje testovi na sve supstance tako da ga mozes testirati na sve.a to sta ce test pokazati ,pa pokazace to sta je uzeo,ne moze pokazati nesto sto nije uzeo..puno srecee ti zelim i nadam se da se tvoj muz nije ponovo navukao na heroin.pozz
Audrey
Posts: 12
Joined: Tue Jun 09, 2015 2:23 pm

Re: molim za pomoc

Post by Audrey »

Evo da se javim...Ja sam puno bolje jer sam zakucala u knjigu... Cujemo se ponekad, on ili place ili se samosazaljeva.Kaze da je dotaknuo samo dno.Ja to vise ne mogu slusati...Prica kako ne jede,ne spava,ne izlazi iz stana,kako nema ni jutarnju erekciju,bole ga bubrezi itd.itd.Za mene nista ne govori osim da mu je sve ravno i da bi volio zaspati zauvijek.Svaki dobronamjerni savjet odbija i postaje agresivan.Meni je zao mene tj.ljuta sam kako nisam odmah primjetila da nesto ne stima i maknula se...Mogu reci da sam dala sve od sebe i pretrpjela previse toga...zauzvrat nisam dobila nista...na kraju krajeva,ja sam zavrsila na ovom forumu,a ne on...on igra igrice...
Neki dan sam mu nepromisljeno rekla da mi nedostaje njegov zagrljaj i dodir,odgovorio je da se ne moze ubaciti u mod njeznosti.
Kad sve zbrojim i oduzmem, nisam mu toliko uopce ni vazna vise...
Cas place za mnom,cas ovo,cas ono...
I kako ste mi vi dragi forumasi rekli,moram to odrezati i baviti se sama sa sobom...
Hvala svima,budite sretni :heart:
Aneli
Posts: 24
Joined: Mon May 18, 2015 9:09 pm

Re: molim za pomoc

Post by Aneli »

Evo mene opet nazalost se svasta izdesavalo kod mene i molim za vasu pomoc..Ovako moj muz
mi je rekao da uzima kokain to sam pisala prije.. ja sam prije par mjeseci ga uhvatila da se drogira i bila otisla od njega..pa sam mu se vratila jer je obecao da nece vise..i onda je opet nastavio kad sam ga odkrila onda je poricao itd. Posle je jedan dan rekao da mora da se skonta da ode negdje na par dana u bosnu negdje u vikendicu kao mora se maknuti iz ovog grada ima kao dilera ovdje na sve strane ..napustio je posao uzeo bolovanje i rekao doktoru da je uzimao amfetamin hash i kokain..On je bivsi heroinski ovisnik prije 7 godina se lijecio u terapijskoj zajednici..Izmedzu ostalog nasla sam mu i tramadol prije 2 mjeseca. Mozetel mi reci jel on opet ovisan o ovim stvarima on tvdi da nije, i postoji li sansa da je uzimao heroin?
Post Reply