molim pomoc, poricanje ovisnosti

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
asta
Posts: 34
Joined: Mon Apr 20, 2015 4:17 pm

Re: molim pomoc, poricanje ovisnosti

Post by asta »

Tuzne stvari su nas snasle,ali srecom postoji ovo mjesto gdje nisi sam i gdje mozes dobiti odgovore i savjete koje ostali svijet ne bi razumio.
Ja sam sad ok,maleni je divan,a ovaj je danas po ko zna koji put otisao doma mami,samo je ovog puta sam spakirao svoj kufer :)
Opet,po ko zna koji put,pise mi da je pogrijesio i da mu je zao i kaze da ce otici nekud na lijecenje,po preporuci doktora iz Vinogradske.
Vise me ne boli toliko,nije mi vise toliki sok,sjecam se da ranije nakon ovakvih epizoda nisam bila u stanju funkcionirati danima.... a sad..... naucila sam se valjda na njegoce recidive,na svadje,pakiranja i odlazaka.
Tako to ocito ide s nama suovisnicima. Naviknes se.
Odnosno, on te nauci da uz sve to budes sposoban zivjeti kao da se nista nije dogodilo
imee
Posts: 16
Joined: Mon Feb 29, 2016 3:05 am

Re: molim pomoc, poricanje ovisnosti

Post by imee »

Draga, stavrno mi je zao. Mozda jednom i uspije i vrati se na pravi put.
Ja moram cekati Uskrs i nadat se da ce doc bar da jos jednom uspijem popričat sa njim
bar da sam mirna da znam da sam dala sve od sebe :/
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: molim pomoc, poricanje ovisnosti

Post by dina_d »

svaka cast cure na borbi …posto mi je sin ovisnik smatram da mi je puno teze nego vama ..imam osjecaj da imam momka koji je ovisnik odmah bih ga izbacila iz svog zivota …i nastavila svoj put bez ikakvih vracanja na staro ..ima i drugih ljudi u zivotu koji prekinu veze i nastave dalje ..nije vrijedno se boriti …ali posto je moj slucaj gori ,posto mi je u pitanju dijete ja nikad ato nemogu uraditi ..on je moja tetovaza koju sam napravila kad sam ga rodila …srecno da vam bude
Audrey
Posts: 12
Joined: Tue Jun 09, 2015 2:23 pm

Re: molim pomoc, poricanje ovisnosti

Post by Audrey »

Draga Dina,ne mogu uopce zamisliti kako vam je.Nositi dijete 9 mjeseci,hraniti ga,odgajati i skolovati i potom gledati kako propada.Citala sam vasu ispovijest i stvarno se divim vasoj snazi i suosjecam.

Ali ispravno Sanela kaze kad nam svima ponavlja da smo odgovorni samo za vlastite zivote,a ne voditi bitke onih koji se niti ne zele boriti za sebe.
Da su barem fizicki bolesni,covjek bi im dao bubreg,krvi...bilo sto,ali ovako...ne mozemo gotovo nista.

Smatram da je za vas bolje sto je sin iselio jer ovo pred kraj sto se zbivalo me zabrinulo da vam nebi i naudio u svojim stanjima.
Ja nekako promatrajuci svog bivseg zarucnika mislim da on nikad vise nece biti normalna osoba pa makar i otisao na lijecenje.
Danas mi je poslao da ide na lijecenje (uz napomenu da sam ga ja dovela u ovo stanje),a to je rekao bar nekoliko puta u zadnjih par mjeseci.Ne vjerujem mu ni rijeci.
Pokazao se kao veliki lazljivac i manipulator i vjerujem da je i ovo samo vrsta manipulacije.
Neka dokaze suprotno.Ja cu biti tu ako treba podrsku.I ovako sam tu iako imamo bas devijantan odnos koji meni jako steti.
Sve skupa jako boli i razdire,krade misli i energiju,to ne moram govoriti.Volim nekoga tko vise ne postoji i trazim tog covjeka,a on je sve dalje...Kao da je umro na neki nacin...
Divim se snazi ljudi koji zive s ovisnicima jer ja bih na psihijatriji brzo zavrsila da sam pristala zivjeti s njim...iskreno kazem...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: molim pomoc, poricanje ovisnosti

Post by sanela »

Audrey wrote:I ovako sam tu iako imamo bas devijantan odnos koji meni jako steti.
Sve skupa jako boli i razdire,krade misli i energiju,to ne moram govoriti.Volim nekoga tko vise ne postoji i trazim tog covjeka,a on je sve dalje...Kao da je umro na neki nacin...
Divim se snazi ljudi koji zive s ovisnicima jer ja bih na psihijatriji brzo zavrsila da sam pristala zivjeti s njim...iskreno kazem...
Draga Audrey,

Ovo što si napisala je tako tačno i zaista je potrebno puno zrelosti i samopreispitivanja da bi se došlo do ovog što si ti napisala. Hvala što si to podijelila na forumu, jer put do ove spoznaje je težak, iscrpljujući i dugotrajan. Većina žena do ovoga nikada ne dođu, nego život prožive uz nekog ko ih manipuliše, iskorištava i iscrpljuje.
Nadam se da si ti dobro, da beba napreduje, da si našla modus kako da organizuješ svoj život na najbolji način i da ideš naprijed.
Sretno i piši. Znam da nije lako. Čuvaj se.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: molim pomoc, poricanje ovisnosti

Post by dina_d »

audrey..hvala s to si cital moju ispovjest .na zalost moj sin ima i kronovu bolest koja je jako opaka ..tako da ne samo da je ovisnik nego jos i to --da sam je iseio vjerovatno u svojoj psihozi si skonto d azbog mene pravi recidiv --medjutim neki dan je navece u 11 samo dosao kuci …odvaljen ..skroz ..jedva je hodao ..imao je kljuc i usao ..totalno me izbacio iz takta ..prvo me prepao ..a tek kad sam ga vidjela u kom je stanju …sutra je jedva gledao na oci i otisao ..dok je spavao oduzela sam mu kljuc i rekla da kod mee moze doci samo potpuno trijezan …i da s enajvai ..veceras sam bila na poslu .vani pljusti kisa ..on me zove i kaze da hoce da spava kod mene jer nema autobus do tamo gdje zivi ..mada je znao da su praznici …dzaba sto sam pisala i rekla d ane moze da spava kod mene i da nemoze zbog toga sto vidim po porukama i po prici d aje puknut ..nadala sam se kad dodejm kuci u 11 d anije u stubistu ..ali ne ..kad sam dosla sjedio je i cekao ..jedva je ustao ..jedva hodao ..teturao se i tresao se ..samo sam ga ubacila u sobu ..bilo je bezpotrebno rasparavljati bilo sta ..izgleda da cu morati bjezati iz ovog grada jer on mene nece niakd pustiti na miru ..rekla sam da cu mu biti tu ako hoce pmoc ali nikao drugacije ..medjutim on i dalje fura svoje ..drugi put kad me nazove moracu da iskljucim telefon …jako sam umorna od svega ovo vec traje od 2009 …ne ide vise ..ima 46 godina ..on meni neda da ja zivim ..ja stvarno nemogu ..ti si super uradila vjeruj ..bice dobro drzi se
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: molim pomoc, poricanje ovisnosti

Post by sanela »

Dino, samo se distanciraj. To je, nažalost, jedino što možeš uraditi sada kad on neće pomoć.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: molim pomoc, poricanje ovisnosti

Post by dina_d »

hvala ti sanela na podrsi …trenutno je u sobi ..spava ..kad ustane reci cu mu ponovo sta mislim ..i moracu da mu s ene javljam isto kao sto s eon menei ne javlja kad mu ne trebam ..nemam vise snage …dosla sam do tacke ..nesto je puklo u meni ….hvala ovom forumu sto postoji pa covjek vidi da su sve price slicne i da ovisnici bas imaju slicne ili skoro iste karakteristike …covjek se prije tjesio i mislio da to nije toliko ..ali jeste i ne treba se zavaravari ..ja znam da mi vise nema gdje stati …sutra cu opet zvati socijalno i traziti od njih da nesto urade za njega …jedan terapeft mi je rekao da stalno zovem i prijavljujem jer to je jedino sto mogu uraditi …a adiju cu reci da vise nije dobro dosao dok ne odluci da mu treba pomoc …uazno je ovo ..hvala svima pozdrav
Audrey
Posts: 12
Joined: Tue Jun 09, 2015 2:23 pm

Re: molim pomoc, poricanje ovisnosti

Post by Audrey »

Draga Dina,
vi morate sada sebe staviti na prvo mjesto jer i vi imate samo jedan zivot, uostalom ovako cete se toliko potrositi i ostetiti da mu necete biti sposobni pomoci i biti podrska ako i kada stvarno zatrazi pomoc i lijecenje.

Mnogi su ovdje pisali kako ovisnici moraju dotaknuti samo dno da bi ih to trgnulo.
Nekima je potrebno da izgube posao, zenu, obitelj, prijatelje, a neki nece potraziti pomoc sve dok imaju gdje prenociti i dobiti topli obrok (ako uopce jedu).
To su stvarno strasne stvari,oni su zarobljeni sami u sebi.
A vjerujem da mnogi bore bitku sami sa sobom priznati si da imaju problem.
I moj zarucnik je imao trenutke gdje je plakao i govorio da nije dobro,da zeli k lijecniku,ali to je kratko trajalo.
Cim bi se utjesio,vise nije bilo razgovora o tome.Drugi dan sve po starom.
Vjerujem da je jako kaoticno u njegovoj glavi.Na neki nacin je svjestan problema,ali mu je vjerovatno lakse poricati i prihvacati da ga ljudi smatraju "cudnim" i razdrazljivim nego da je ovisnik.
Naravno da ljudi vec sve shvacaju ili makar sumnjaju,samo sto ih nije briga dok god njima ne radi nista lose.A njemu je to dovoljno da vjeruje da on nema tako strasan problem.Ili da je jos uvijek u kontroli.
Iskreno,jako dugo sam i sama poricala sve znakove i prihvacala njegova objasnjenja za neke stvari.
Znaci,ako je meni toliko tesko bilo prihvatiti za njega (drugu osobu) da ima problem, kako je tek tesko priznati za samog sebe.
Koliko je samo trebalo da prihvatim komentare ovdje na forumu,da sam i ja u problemu,da sam na putu unistenja svog studija i zivota, zbog njega. Njega koji jos uvijek zivi po starom.
I naravno da mastam dalje kako ce sve to nestati i da cemo biti o zajedno opet...jos uvijek ga volim...ali nastojim napokon postupati realno.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: molim pomoc, poricanje ovisnosti

Post by dina_d »

jedino sro je ostalo je nada …svi koji su se izlicili ili pak prihvatili pomoc su ipak dosli do nekog instikta gdje su to sami uvidjeli ..nadam se da ce i moj sin doci do toga ..i tvoj zarucnik ..jer to je jedini pocetak ka boljem zivotu …moj sin je jos kod oca ..kazu da vec sada bolje spava …i jede ..i da place svaki dan …nadam se da ce se desiti neki preokret u njegovoj glavi pozdravcic
Post Reply