sta dalje?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

Re: sta dalje?

Post by mjd »

Prosla sam ja sve to i opet cu.volim coveka i bicu mu podrska koliko mogu.jbg,zbog njegovog sranja ja sam sad samohrana majka koja zavisi od svojih roditelja.a ti isti roditelji,sa razlogom, za njega ni da cuju-pa vi vidite kako cu.kazem mu pisacu ti,zvacu te,doci ako mogu i za njega najbitnije-cekacu te pa cemo videti.ipak imamo dete.e ljudi moji sta sam ja sve prosla,sta me tek ceka.
Neznam,trenutno sAm vrlo besna,valjda me sve sustiglo.trenutno mrzim svoj zivot jer ovde nije dobro ni za mene ni zA dete.ljuta sam na njega,razocarana..sutRa ce biti bolje,nadam se..
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: sta dalje?

Post by sanela »

Draga mjd, kako si danas?
Vjerujem da su se pomiješala sva osjećanja svijeta u tebi. I znam da ti nije lako. Čovjek se osjeća bespomoćno. Tvoj muž je sretan što te ima i što si mu podrška i što ga voliš. Kad ode u komunu, okreni se sebi i pobrini se za sebe, jer samo ako si ti dobro, bićeš dobro i za dijete i za njega.
Nemoj puno razmišljati o budućnosti i onome šta te čeka, jer ne znaš. Bezveze trošiš energiju na to, a sva ti energija treba za danas.
Čuvaj se i piši...
mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

Re: sta dalje?

Post by mjd »

Zbunjena sam,izgubljena..u mnogo je vecim g..... sto se tice zajmova sada vec za drogu i vece doze koje je uzimao..haos,svi znaju,ja neznam sta da kazem,cutim kao da sam zavrsika sa njim.sta cu drugo,vriste na mene!
On je dobro,skupio sve papire i ceka da mu kazu kada da dodje u centar.od svih,samo ga jedan drug posecuje i proverava- samo zsto sto je obecao njegovoj majci,on ce ga i odvesti u centar.svi ostali,porodica i prrijatelji,ne zele da ga vide zbog ovoga sto je i sebi i meni a najvise detetu uradi.
a ja..ja bih najvise volela da se on izleci,vrati,da se nekako sve resi,da mu makar moji oproste.da mi neko ds pravo da biram,odlucujem bez pritiska i pretnji,da ako Bog da da on bude u redu,ja skupim hrabrost,zaboravim i budem sa njima dvojicom,SA SVOJOM PORODICOM.da mali ima mamu i tatu skupa.
Ja znam da ce mm biti dobro,a znam ja sebe,znam svoju okolinu-nikad se necu izboriti i nikad necu biti vise dobro.
mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

Re: sta dalje?

Post by mjd »

Muz u komuni,moj mozak u haosu!da li mogu optostiti,dati sansu,to ne znam jos..a svasta je tu bilo- to sam saznala..
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: sta dalje?

Post by sanela »

mjd wrote:Muz u komuni,moj mozak u haosu!da li mogu optostiti,dati sansu,to ne znam jos..a svasta je tu bilo- to sam saznala..
Hej, draga, kako si?
Sve što ti se mota po glavi je normalno. Nemoj se previše zamarati mislima hoćeš li mu moći oprostiti, šta će se dešavati... nad tim sad svakako nemaš kontrolu. Živi sada, živi danas, zajedno sa vašim djetetom. Neka misli budu s tobom. Sad pogledaj oko sebe, šta se tu nalazi što je lijepo, što budi lijepe uspomene, što ti se dopada, što voliš? Može biti slika, cvijet, jastuk, lampa... bilo šta... Fokusiraj se na to i diši... Dozvoli sebi da se nasmiješ, da budeš sretna na trenutak...
Piši...
Uvijek neko čita :wink:
mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

Re: sta dalje?

Post by mjd »

Draga Sanela,hvala na savetima,puno mi znaca.
Sto se tice mm dobro sam-shvatila sam da je ovo njegova borba i da ce sve uciniti da ponovo nauci ziveti i ostane ziV.bitka sa djavolom tj.njegova bitka i suocavanje sa samim sobom tek pocinje.
Ujedno i moja bitka je pocela,ponovo.godinama unazad (pre mm) patim od depresije.strasno je to sto sam pomoc zatrazila, dr. Mi je vise odmogao nego pomogao,a sa okolinom ne umem ni funkcionisati,a taman posla razgovatati.godinama mi je bilo dobro mogu reci,kada bi doslo lose vreme imala.sam njega da me otrgne tih misli.sada sam sama,a sve mi je gore i neznam sta da radim,pokusavam ali ne mogu ni da mrdnem.
Znam da ovo nije forum za takve stvari,ali..
hiljadu puta sam htela napisati curama koje su u vezi sa narkomanima da tu osobu koju toliko.vole,za koju se svim silama.bore,ne poznaju stvarno.steta je sto je meni ovo drugi.put,ali verujte mi,vecina njih,bez bilo kakve supstance,terapije i sl.jesu divni ljudi.njihova bitka je teska i pitanje je samo da li bi oni i sta ucinili da spasu,povrate sebe .budite uz nih ako.vidite da ima ju volje boriti se!i iz ovakve situacije,neznam takva sam,verujem da za svakog ima nove sanse,da mm i svi drugi nebitno sta imali na savesti,zasluzuju da budu srecni i laganim koracima opet podju stazom zivota.
Izvinite na duzem postu i za to ako sam malo.dosadna,imala sam potrebu pisati..
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: sta dalje?

Post by sanela »

Draga moja, prvo, ne izvinjavaj se na dugom postu... forum služi da se na njemu piše... dugo, kratko... kako kome odgovara... Pročitaće ko želi, ko ne želi, preskočiće :wink: I zato, slobodno piši kad imaš potrebu za tim.

Super je što si shvatila da muževa borba nije tvoja borba, to puno olakšava stvari. Ovisnost je bolest, bolest koja mijenja stanje svijesti, funkcionisanje, razmišljanje, ponašanje... ovisnost je simptom koji pokazuje da se u osobi nešto dešava s čim ona ne zna da se nosi, tada bira drogu i ponašanja koja idu uz to. Oporavak je putovanje, čišćenje duše, otkrivanje, prihvatanje i voljenje sebe sa svim vrlinama i manama. Ja kad sjedim i pričam s nekim ko je pet, šest, deset puta bio bliže smrti nego životu osjećam zahvalnost za život te osobe i vjerujem da se sve dešava s razlogom i da svi zaslužuju šansu za novi život!

Što se depresije tiče, obično depresiramo kad se osjećamo beznadežno, kad osjećamo da nemamo kontrolu nad svojim životom i kad mislimo da nemamo izbora da nešto uradimo sa svojim životom. Vjerujem da ti je jako, jako teško. Lijekovi mogu pomoći, ali i ne moraju. Napredak dolazi kroz promjenu razmišljanja i ponašanja. Probaj polako sebi zadavati male zadatke i rješavati ih. Npr. da odeš na kafu s nekim, da svaki dan pola sata prošetaš, da odeš u park s djetetom i da razgovaraš s nekom mamom, da zasadiš neko cvijeće ili bilo šta sa zemljom da radiš... ja sad lupam, jer ne znam u kakvim uslovima živiš, ali svaki dan sebi daj zadatak i probaj ga uraditi, skoncentriši se na danas, nemoj puno razmišljati o budućnosti, pa ni o sutra. Možeš ovdje pisati kako ti ide, o čemu razmišljaš... nema veze što je forum o narkomaniji. Puno ljudi ovdje se bori sa depresijom, pogotovo u porodicama gdje ima ovisnika, ali i sami ovisnici.

Lijep pozdrav i naprijed... :D
mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

Re: sta dalje?

Post by mjd »

Draga Sanela,
Poslusala sam tvoj savet,pocela malo po malo funkcionisati.postala sam pozitivnija malcice,razmisljala kako ce sve biti ok,mm,nas sin,ja.sve.
I onda kao samar,moji odmah to provalili kao evo kao sada je sigurno stavila tacku i zavrsila sa njim!!!ja sok!!!ne mogu verovati!ubilo me u oojam,ma uteralo strah u kostima sta cu sada,ponovi cutim..
Stvarno vise neznam sta cu sa sobom,kako se postaviti?
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: sta dalje?

Post by sanela »

mjd wrote:Draga Sanela,
Poslusala sam tvoj savet,pocela malo po malo funkcionisati.postala sam pozitivnija malcice,razmisljala kako ce sve biti ok,mm,nas sin,ja.sve.
I onda kao samar,moji odmah to provalili kao evo kao sada je sigurno stavila tacku i zavrsila sa njim!!!ja sok!!!ne mogu verovati!ubilo me u oojam,ma uteralo strah u kostima sta cu sada,ponovi cutim..
Stvarno vise neznam sta cu sa sobom,kako se postaviti?

Draga moja, drago mi je što si bila pozitivna i počela pomalo funkcionisati. To ti pokazuje da se može.
Tvoj muž će biti u komuni makar godinu dana. Šta ima veze šta tvoji misle o tome kako ti gledaš na to? Šta oni misle to nema veze s tobom i tvojim razmišljanjima i očekivanjima. To je njihov svijet, a ne tvoj. Nek misle šta hoće.
Nemoj dozvoliti drugima da njihovi postupci utječu na tvoje ponašanje, razmišljanje... Draga moja, nastavi gdje si stala. Radi ono što tebe raduje, posveti se sebi i djetetu, vi zaslužujete da budete sretni i da se radujete. Tako jačate i rastete zajedno. Tvoje dijete ne zaslužuje da te vidi tužnu i da dozvoliš da te nečije riječi i ponašanja vrate u depresiju.
Postavi se onako kako je najbolje za vas dvoje. Trenutno niko drugi, osim vas nije važan! Samo to sebi ponavljaj i samo naprijed! Šaljem ti puno pozitivne energije i snage da nastaviš dalje. :*
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: sta dalje?

Post by dina_d »

Od 19 januara...godina nije bitna al Taj datum je datum mog vjencanja❤️
Post Reply