sta dalje?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

sta dalje?

Post by mjd »

usudicu se, nakon godina pracenja foruma,da napisem svoju pricu.
muza sam upoznala pre 7 ipo god.meni 20, njemu 23 god,ljubav na prvi pogled, veridba, pocetak zajednickog zivota.ubrzo kapiram da nesto nije u redu (nestaju pare,gubi poslove itd.),priznanje-heroinski zavisnik par godina! raspad svega!iz malog iznajmljenog stana vracam se kod mojih!i pored njihovog branjenja, uz moju podrsku odlazi u centar za odvikavanje od zavisnosti u bosni. tesko je bilo,uh kad se setim.posle 15 meseci se vraca novi covek.njegovi (u vrlo losoj finansiskoj situaciji, sestra razvedena sa klincem,otac alkoholicar) u medjuvremenu odlaze za Bg zbog posla, pa u ovom prokletom siromasnom gradicu on uspeva radeci nejteze poslove, van sveta u kome je ranije bio, nekako da pocne da pocne zivot ispocetka.
moji nakon mnogo vremena prihvataju, najzad smo opet zajedno, u novom malom iznajmljenom stanu,sa bednim platama,bez icije pomoci, sa bebom na putu.vencamo se krisom, snalazimo kako znamo i umemo. u medjuvremenu mu umire otac, a majka i sestra odlaze u Cg da rade,narano ni one ni moji nas ne pomazu) decembra 2012.rodio se nas andjeo,nasa sreca.problema oko novca sve vise,moj otac cak nasledjuje stan u kome nam ne da zivimo jer boga ti ne voli zeta.mir, ljubav, sve prelazi u svadje, napetost konstantnu.ne ide nam,jedino sto imamo da prodamo da bi se makar stambeno sredili ne uspevamo.ocaj,pritisak!ja postajem nepodnosljiva, on se zaduzuje (platu ne prima-videla sam platni list,zbog duga za telefon od pre 8 god),njegovi ne salju i ako obecavaju..zajmi od zelenasa, ne moze da vrati, ocajava, samo cuti,ne spava...ja jos gora, radim, oko deteta,vrtic -poso, ludim.u nekom momentu me moli da prestanem, da mu malo hvali da pocne da se drogira , da se smirim,kaze da je pod ogromnim pritiskom zbog dugova...jedne veceri kasni sa posla,dolazi,place, opet je uzeo!posle 5 godina!za par dana se navuko, svadje, plakanja do plafona.dugovi stari,kamate.kada ima uzme heroin,kada nema trodoni. kaze da zna sam kuda to vodi, da bi mogao da se sredi brzo bez pritisaka oko dugova,odlaska na posao..odlazimo doktoru, jedva placamo visoku doktorsku tarifi, dobija buprenorfin, pola ujutu pola uvece, i dobro je.dolazi vreme za novu turu,majka mu novac opet ne salje, opet po starom.
nakon 2 meseca ja pucam,sa detetom odlazim kod mojih, on ceka majku da se smiluje i posalje mu novac za put.ubedjen je da moze da se sredi,zna kako ide,radice,vratice dugove,vratice se kad proda tu vikendicu i obezbedi nas.ako ne uspena sam ce otici na lecenje.place za detetom,dete za njim. dusa me boli.poceo je sa novom kutijom leka, sto se tog dela tice dobro je.
za sada cu ja sa detetom sama,ovako a ocajna, kivna, a najgliore volim ga,on voli mene,neznam,da li dati sansu,da li se nadati pa videti?raspadam se gledajuci dete..
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: sta dalje?

Post by sanela »

Draga moja, prije svega, svaka čast na hrabrosti da ovako javno podijeliš svoju priču! To nimalo nije lako. I dobrodošla na forum.
Oboje trebate odlučiti šta ćete dalje. Osim odgovornosti za vas, sad imate i dijete prema kome ste najodgovorniji, jer ono nema mogućnost da bira svoj put, vi ste tu za njega. Ostavimo ljubav sa strane. Kakve uslove vi imate trenutno za zajednički život i kako će se to odraziti na vaše dijete? Tvoj muž je u dugovima, na supstituciji koja se plaća, radi teške fizičke poslove koji su najslabije plaćeni. Ukoliko se uskoro nešto ne promijeni velike su šanse da se okrene kriminalu, dilanju... kako bi riješio finansijsku situaciju. Međutim, to će ga odvesti dublje u ambis. Bup za njega nije rješenje. Jedino rješenje je komuna - ponovo. I sve ispočetka.

Možeš pustiti da sve ide svojim tokom. Posveti se djetetu, sebi. Diši. Diši. Diši. I vidi šta će se desiti. Šta će tvoj muž uraditi - nad tim nemaš nikakvu kontrolu. Nikakvu!

Možeš se posvetiti njemu i zanemariti i sebe i dijete. I biti još ljuća, napetija, možeš ga zamrziti zbog načina života koji živi, zbog ovisnosti. I prekinuti odnos skroz. Ali, tada ćeš nositi u sebi osjećaj krivnje za nešto na šta nisi svakako mogla utjecati.

Razgovaraj s njim i reci mu šta očekuješ od njega i šta si mu spremna dati. Povuci liniju i ne prelazi je! Šta će on uraditi ovisi o njemu, a šta ćeš ti uraditi ovisi o tebi i tvojim prioritetima. Njemu su sad prioriteti puno drugačije složeni nego tebi.

Sretno i piši, bude lakše.
mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

Re: sta dalje?

Post by mjd »

hvala puno na odgovoru.ideja je bila da ode kod svojih u Cg, sto je meni zbog mog,njegovog i detetovog mira najbitnije.znam ga, shavtice on i sam ubrzo,naravno i sa majciinim pritiskom (onakako je odmah insistirala na to), da je lecenje u komuni (ili kako god to tamo zovu) njemu jedini spas.
predlozite mi molim Vas neku ustanovu tog tipa u Cg, sta je i kako potrebno da bi otisao tamo?
mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

Re: sta dalje?

Post by mjd »

Bez mnogo ubedjivanja,mm je odlucio otici u Marjanovac u Bosni,opet.posto svekrva ne moze da dodje,sa bratom je otisao van grada, bukvalno na planinu, krece skidanje, kada dodje ona, sredjuju se svi potrebni papiri i ide.vidim da ima neverovatnu volju,kaze moram-hocu da jednog dana ponovo ti,ja i cvrcak spavamo zajedno,da vas zagrlim...i tesko mu je,ta odvojenost, to vreme (kaze dete ce da ga zaboravi)...tesko i meni je,mislim da i meni treba pomoc psihologa...moramo biti jaki,on mora biti jak.
znate, stalno mu ponavljam da nije ni svestan kakav je covek bio proslog puta kada se vratio iz centa i ostao godinama, dok mu jbg nesto nije kvrcnulo u glavi..
za ostatak sveta ja i on smo se rastali.takvo je ovde okruzenje, najbolje da niko i nezna, zbog naseg deteta, zbog mene, zbog njega. moja majka je jedina koja sve zna,rekla sam joj za posete i sve vezano za program, a i njemu sam rekla da cemo biti u kontaktu stalno, za posete neznam da li cu moci (finansiski i drugi razlozi).
ne mozete zamisiti pod kojim sam pritisko,opet,gore nego proslog puta. u medjuvremenu cu srediti sebe, posvetiti se detetu,nastaviti sa prodajom vikendice, pokusati nesto da resim. sta ce biti sa nama,to on sam odlucuje. jos je rano, ma prerano misliti o tome, borba tek pocinje.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: sta dalje?

Post by sanela »

Draga moja, to je odlično što je odlučio otići u Marjanovac. To je dobra komuna!
Za to vrijeme se ti pobrini za sebe. Svakako probaj naći nekoga s kim možeš razgovarati i podijeliti sve što te muči. Kad prodaš vikendicu, probaj naći neki posao u drugom gradu, jer očito tu ima puno stigme i osuđivanja. Za sad, polako, nemoj se previše brinuti, posveti se svakodnevnim stvarima i probaj se fokusirati na sebe. Probaj svaki dan izaći u park s djetetom, prošetati, negdje popiti kafu makar jednom sedmično, u lijepom i opuštajućem ambijentu, sama, s nekim ko te razumije... zasadi cvijeće u saksiju, radi nešto rukama, radi nešto sa zemljom...
I uvijek ovdje možeš podijeliti kad te nešto muči.
Sretno i piši kako ide... ;)
mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

Re: sta dalje?

Post by mjd »

situacija je katastrofalna!covek je izbacen sa zavisnog gde je trebao da se skida da bi otisao u komunu, uspeo je da se dva puta izdrogira tamo, prodao moj telefon!majka mu je dosla, jadna nezna sta da radi.on je negde na ulici, zna se sta trazi.
ne mogu, nisam ni besna, ni tuzna..umorna sam,dizem ruke, ne mogu..ko zna sta ce biti..
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: sta dalje?

Post by sanela »

mjd wrote:situacija je katastrofalna!covek je izbacen sa zavisnog gde je trebao da se skida da bi otisao u komunu, uspeo je da se dva puta izdrogira tamo, prodao moj telefon!majka mu je dosla, jadna nezna sta da radi.on je negde na ulici, zna se sta trazi.
ne mogu, nisam ni besna, ni tuzna..umorna sam,dizem ruke, ne mogu..ko zna sta ce biti..
Draga moja, sad je vrijeme da čuvaš sebe.
Nažalost, ovisnost je bolest koju prate ponašanja nad kojima čovjek u stanju krize ima vrlo malo kontrole.
Nemaš nikakvu kontrolu nad tim šta će se njemu desiti i šta će on odlučiti. Možeš samo sebe zaštititi i vaše dijete.
Sretno!
mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

Re: sta dalje?

Post by mjd »

Mm je pod terapijom,skida se.kao i proslog puta trazio je da ga vezu i sam smatra da je to jedini nacin..neznam sta da kazem drugo..ne idem tamo,kad se rasvesti pozove pita za dete i mene i to je.neznam,ali meni je lakse.nisam jos spremna da se suocim sa svetom van ovih cetiri zida,ali moracu.Boze samo neka se skine,neka ode u centar.samo da krene..nije mi lako,detetu nedostaje..nije lako ni njemu,al jbg sam je kriv..
Hvala na savetima,nisi svesna koliko si mi pomogla.
mjd
Posts: 11
Joined: Thu Jun 26, 2014 2:28 pm

Re: sta dalje?

Post by mjd »

Terapija deluje,ne mrda iz kuce,bolje receno iz kreveta.a ja kao luda po celi dan proucavam forum i izcitavam..gubim se,ne izbijaju mi iz glave price onih koji su posle komun (kao i mm) krenuli po statom. Pocinjem da razmisljam da li je moguce zavrsiti sa tin sranjima za ceo zivot?!kao sto rekoh totalno sam prestravljena!
Mm sprema papire,mogu slobodno reci da je srecan i da jedva ceka da krene
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: sta dalje?

Post by Lujka »

Ja sam narkomanka, čista od 19.o1.2013., pisala sam ovdje na forumu svaki dan kako je izgledalo moje skidanje. Nije bilo lako, bila sam na metadonskom održavanju 15 godina.
Čuj, svi su se u životu kad tad spotaknuli i pokleknuli, a ne samo mi ovisnici. Jebaj ga, čovjeku su se fakat izdešavale ružne stvari, puknuo je i pokleknuo, ali iz svega što sam pročitala, on nije uletio ponovo u ovo sranje iz dosade, i zato jer mu je došlo da se prisjeti "dobrih starih vremena".
Neću ti davati nikakve velike savjete, ali ako ga voliš, a on očito voli vaše dijete i tebe, i spreman je na sve da se iskopa, onda ti samo mogu reći da mu ne okrećeš leđa, budi uz njega, budi mu podrška, jer ako ga sada ostaviš i okreneš mu leđa, onda zbilja neće imati motiva, snage ni volje da se isčupa.
Ako ti mogu pomoći nekim savjetom, ja sam majka takođe, slobodno me pitaj, rado ću ti odgovoriti.
Drži se, glavu gore, i od svega srca vam oboje želim da uspijete, i bit će sve OK, vidjet ćeš, klinci imaju nevjerojatnu moć, i kada si u najvećem sranju, sama pomisao na to daje čovjeku snagu.
Sretno još jednom!
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Post Reply