Korisno - za djevojke ovisnika...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by sanela »

ziki wrote: Lujka: Svaka ti je zlatna, potpisujem svaku tvoju recenicu.
Mnogima je vec odavno poznato kakav odnos moderator ima prema clanovima ovog foruma, i uopste prema zavisnicima..
To sto je neko socijalni radnik ili lekar ne znaci apsolutno nista.
Da bi mogao nekome da pomognes da resi problem ne moras da i sam budes u tom problemu, dovoljno je da sagovornika posmatras bar iole normalnim ako ga vec ne smatras sebi ravnim..
A u ovu materiju se najbolje ulazi ako ljude saslusas malo i bar pokusas da razumes.
Mahati diplomom sa visine a umesto pomoci prosipati mudrost iz knjiga...nema od toga nista...
A ti i pored zlog forum admina i dalje pišeš na ovom forumu. A kad te ostali članovi foruma nagaze i napadnu, tom istom adminu šalješ poruke da te "spasi" od zlih članova foruma. Da se zamisliš malo nad tim ziki!?
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by sanela »

Hemfri wrote:Ovo sam zbog Lujke skenirao i ovde postavio jer zaista,ne mozes da poreknes da se kanabis SVE VISE u MEDICINSKE svrhe koristi i legalizira toliko ubrzanim tempom da ce maltene to biti na kraju i jedan od uslova za ulazak u EU,ako nista drugo,pre 10 godina i danas je OOOGROMNA RAZLIKA u vidjenju marihuane i njenog medicinsko blagotvornog dejstva na mnogim MEDICINSKIM POLJIMA,-to opet NIKAKO NE ZNACI DA SAD OVDE NEKO OVO PROCITA KO NIJE BIO OVISNIK O NEKI TEŽAK NARKOTIK,DA POČNE DA KORISTI TRAVU-MARIJUANU,NE ,NIKAKO- I TO JE DROGA SA KOJOM SE NIJE IGRATI-OVO PIŠEM ZA KLINCE KOJI MOGU POGREŠNO DA SKAPIRAJU DA JE MARIJUANA SKROZ BEZOPASNA I DA JE POČNU UZIMATI -NE!
Kanabis je počeo da se koristi povremeno zbog DOKAZANIH MU LEKOVITIH SVOJSTAVA KOJE SE TEK JOŠ OTKRIVAJU! Potpuno razumem da je Lujka našla u tome neki vid psiho-stabilizatora i da joj pomaže da preživljava posledice PAKLA koji je,koliko sam razumeo,prošla i proživela,toliko,a evo ima i u novinama ovo što sam skenirao -neću da reklamiram koje dnevne nvine,naj popularnije u Srbij su u pitanju,ali na kraju - nije ni bitno,pozz a Lujka ,drž se,imaš sina i gde ćeš jači motiv i razlog da ostaneš "čista" i NE POKLEKNEŠ,eto.
Mnogo je lijekova u medicini koji se mogu upotrijebiti i zloupotrijebiti, pa tako i marihuana.
Međutim, ja nigdje nisam pročitala da se marihuana propisuje za stabilizaciju psihičkog stanja osoba koje su ovisne o bilo kojoj drugoj psihoaktivnoj supstanci (a vjeruj da puno čitam). To se svugdje smatra zamjena jedne supstance drugom. To ne kaže Sanela, nego nauka. Isto kao što nauka dokazuje da marihuana olakšava simptome nekih bolesti (ali nigdje ne piše da marihuana nešto liječi). I naravno, opet, i takvu merihuanu treba propisati ljekar. I ona se konzumira pod nadzorom liječnika. A kako će i koliko liječnik to nadzirati, to zavisi od tog liječnika, njegove zainteresovanosti, educiranosti itd.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by sanela »

I, usput budi rečeno, odmakli smo od teme. Ako želite nastaviti ovu diskusiju, otvorite novu temu.
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by Lujka »

Ono što je zajedničko za sve ovisnike jeste jako visok ego i tipični narkomanski ponos koji se treba slomiti

Iskustvo- Retro, stranica 7, tvoje riječi Sanela, ja sam ovu rečenicu shvatila onako kako sam i napisala u prethodnom postu.

I da, marihuana liječi, to su rekli znanstvenici, a ne ovisnici. Ako imaš vremena pročitaj
- Marihuana zabranjeni lijek: Lester Grinspoon dr.med. i James B.Bakalar
- Run from the cure (Phoenix tears) : Rick Simpson

I da, otišli smo sa teme, ovo sam navela samo zato da ne ispadne "što se babi tilo, to se babi snilo" :)
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by ziki »

sanela wrote:
ziki wrote: Lujka: Svaka ti je zlatna, potpisujem svaku tvoju recenicu.
Mnogima je vec odavno poznato kakav odnos moderator ima prema clanovima ovog foruma, i uopste prema zavisnicima..
To sto je neko socijalni radnik ili lekar ne znaci apsolutno nista.
Da bi mogao nekome da pomognes da resi problem ne moras da i sam budes u tom problemu, dovoljno je da sagovornika posmatras bar iole normalnim ako ga vec ne smatras sebi ravnim..
A u ovu materiju se najbolje ulazi ako ljude saslusas malo i bar pokusas da razumes.
Mahati diplomom sa visine a umesto pomoci prosipati mudrost iz knjiga...nema od toga nista...
A ti i pored zlog forum admina i dalje pišeš na ovom forumu. A kad te ostali članovi foruma nagaze i napadnu, tom istom adminu šalješ poruke da te "spasi" od zlih članova foruma. Da se zamisliš malo nad tim ziki!?
Ja mislim da su to dve odvojene stvari.
To ako sam ja nekada trazio od tebe kao moderatora da sprecis neku provokaciju i svadju ne znaci da moram da se slozim sa tvojim misljenjem.
Ti si kao admin i sama dosta puta intervenisala, i ja sam dosta puta opominjan sa tvoje strane.
To bi trebalo da je u opisu tvog posla koji obavljas, i u interesu foruma - da sprecis svadje i provokacije.
Ali ako ucestvujes u diskusijama sa ostalim ljudima na forumu onda si pretpostavljam ravnopravan sagovornik, i spremna da cujes suprotno misljenje od tvog.
I mislim da nisam upotrebio termin "Zli admin "
Napustam diskusiju, samo sam se ukljucio posto sam citiran.
Pozdrav..
...
guska
Posts: 12
Joined: Sun May 08, 2011 9:17 am

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by guska »

a što bi admin bilo kog foruma na planeti - otkrivao (prepričavao)sadržsj privatnih poruka ?!bilo kakav deo prepiske ?
možda sam tek pala s marsa, al još ako to dolazi od osobe koja nije zavisnik - a zadužena je ovde za moderiranje -- šta tek očekivati od drugih ? :( šta tek očekivati od zavisnika koji jesu alapače, spletkaroši , tračare....
ima ljudi koji su ozbiljno zagazili u apstinenciju-po svim vremenskim odrednicama - a na taj deo svoje ličnosti, karaktera niti malo nisu obratili pažnju. ostali naštelovani u ondašnjem frau gabrijela modu...pakao
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by sanela »

Ziki je to trazio i javno i privatno, tako da to nije iznosenje dijelova poruke. I opet, ovo je off topic.
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by Hemfri »

Ljudi,ovo sad vec nema nikakve veze sa temom koju je "Zla moderatorka Sanela"zapocela,tacno je da ima stvari o kojima bi trebalo prodiskutovati na temu Moderator Site-a Narkomanija.ba i njegovom odnosu i ponasanju prema kako korisnicima,tako i samom sajtu-u svakom slucaju to NIJE TEMA,i zaista je glupo produbljivati dalje na TU temu,neka neko otvori novi topic o spomenutom"problemu",pa neka se tamo pise o tome,ovde je glavna tema bila ,koliko sam shvatio ,Da devojke zavisnika treba da shvate sa chime su se uhvatile u koshtac i da moze ad im se zestoko obije o glavu to sto su svoj zivot podredile nekom ko pokazuje sve znake ne popravljivom narkomana kome je glavni cilj da se uradi,ne mareci pri tom koliko ce osoba iz naj blize okoline da povredi i nastavi da povredjuje,-TO JE ,ako sam dobro shvatio,bila zapravo tema ovog Info-Topic a.
Jel tako gospodjice sanela?
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by Hemfri »

I dopunicu sa jos ovim primerom a to je da ISTO TAKO treba IZBEGAVATI i suprotnu varijantu a to je da se decko-momak,muskarac,upusta u vezu sa zavisnicom koja ce mu doneti samo probleme jer,mozda sam pristrasan ali devojke umeju da budu jos i teze od tipova,kad se trazi sredstvo opijtasko zarad prekida appstinencije-a price da ONA zeli iskreno da prekine,ne kazem da nije tako,vec da je upustanje u tu pricu trosenje isuvise energije koja moze i treba biti iskoristena-ako je vec ima,na neke konstruktivnije stvari a pogotovo naj gora varijanta da se on-zavisnik,koji zeli izaci iz price,upusta u vezu sa njom koja isto to zeli-tesko da ce dva zavisnika bilo sta da urade pametno za sebe,nije to njihova krivica vec jednostavno supstanca ima vecu moc nad njihovom voljom i tu po meni NEMA STA DA SE TRAZI-licno sam imao pregrst primera i nikad se nisam upustao u takvu pricu ili bilo kakvu dok prvo sebe ne dovedem u kontrolisano stanje,koje bi opet,siguran sam,kad bi usao u vezu sa ovisnicom,preslo u NE kontrolisano ovisnicko stanje-NE hvala,drugi put(citaj NIKAD).
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
nina0702
Posts: 1
Joined: Mon Dec 29, 2014 3:09 am

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by nina0702 »

Poštovani,
neznam ako se ovo uklapa u temu i diskusiju, ali treba mi mišljenje ljudi koji su prošli kroz sličnu/ istu situaciju.
Naime, moj dečko je na kokainu- ja sam to primjetila, i htjela bi mu pomoći zbog nas i zbog okoline u kojoj se nalazi.
Njegovi roditelji, kao i svi drugi ne žele progledati i vidjeti da njihovo djete ima problem.
Prijatelji i svi koji ga poznaju su pokušali pričati s njime ali bez uspjeha. Ponaša se u društvu kad je na kokainu kao da je on glavni i da se svjet vrti oko njega. Prijatelji kad su pricali s njime, njegov komentar je "To je tako lijepo kad si na kokainu!" Priča o tome da si s kokainom u ruci glavni vani navečer. Pripadnik je navijačke skupine Torcida i oni su isto 99% svi na kokainu, speedu..
Njegov kum je bivši profesionalni nogometni igrač i sad se bavi dilanjem i prodao mu je priču kako je to super i ovaj mu je nazalost povjerovao.To je dovelo do njihovog ponovnog zbližavanja nakon što je moj gospodin dečko rekao da je on budala i propalitet Hrvatske.Čuju se svaki dan. Njegov kum šverca drogu i bojim se da će on past totalno pod njegov utjecaj.Ta osoba ( kum) je muljator,lopov i propalica imao je sve u životu i prokockao je sve.I sad se već izvjesno vrijeme bavi švercanjem i dilanjem droge.Jako loš utjecaj je na mog dečka jer uvijek kad je ovaj pored se on ponaša drugačije, u smislu "Tko meni šta može, ja sam na kokainu i ja sam frajer!"

Čak priča da su svi profesionalni nogometaši na koje kakvim drogama i njemu je zato to kao nešto sasvim normlano.Sve više vremena provodi u Splitu jer tamo navodno ima svog dilera koji je isto navijač i ide na sve utakmice s njim.Taj njegov diler mirzi sve normalne ljude, koji u životu rade normalan posao i imaju sređen život.U cilju mu je prodati i vlastitoj majci drogu samo ako bude to njega dovelo do neke love, odnosno ako bude to njemu koristilo.
Uvjerena sam da njegov kum i taj diler koji se predstavlja kao jako dobar prijatelj od mog dečka i kao krasan dečko i osoba najgore utječu na njega, jer da njih nema on bi bio skroz normalan, kako bi ga ja mogla maknuti od njih ?

Svi njemu bliski koji su na kokainu predstavljaju mu to kao nešto super i sasvim nromalno te im on vjeruje. Ljudi koji ga poznaju, primjećuju da nije isti kao prije i da samo gleda kako će otić u WC da bi mogao potegnuti lajnu.
Pao je pod utjecaj društva i misli da je najbitnija stvar u životu biti nadrogiran i ludovati na sjeveru Poljuda. Kako bi se njega odmaknulo od tog djela ? I od droge ? Da li postoji netko s slicnim iskustvom, i ako poznaje kakvog stručnjaka koji bi mi mogao pomoći u ovome?
On ima dobar posao, ali svu plaću potroši na drogu. Nije fizikalac već radi kao ekonomist i smatra da ima vrlo stresan posao, te način da se opusti je kokain. Smatrate li da bi trebala otić do njegovih roditelja da popričam s njima, ili do sestre ? Iako mislim da oni će mene nazvati prije ludom i blesavom nego što će povjerovati da njihov sin ima ozbiljne probleme i da mu treba pomoć. Da li ima tko kakav savjet kako da popričam s njime, i da shvati da je to loše jer je on stalno u tom filmu da je to super i ne razmišlja normalno već nadrogirano.
Molim vas za što više savjeta,komentara,htjela bi mu maksimalno pomoći a neznam kako. Ruke su mi doslovce vezane, a nemogu ga gledati kako se uništava pred mojim očima. Ne spavam već mjesecima zbog toga i htjela bi to čim prije riješiti.
Zahvaljujem se puno za bilo kakav odgovor!
Pozdrav!
Post Reply