Korisno - za djevojke ovisnika...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by sanela »

Prije svega, ovaj tekst nisam ja pisala, nego ga kopirala i stavila izvor odakle je kopiran.
dalje, da vam probam odgovoriti na ovo što ste napisali.
@Lujka - ti imaš problem s činjenicom da sam ja socijalni radnik, što smatram uobičajenim, jer ovisnici uglavnom misle da ljudi koji nisu prošli ovisnost ne mogu razumjeti kroz šta ovisnik prolazi. Imaš pravo na takvo razmišljanje. međutim, onda niko ne bi mogao da se bavi pomagačkim profesijama, jer nismo svi imali anksioznost, opsesivno-kompulzivni poremećaj, nismo patili od depresije, nismo imali šizofreniju, ljekari nisu imali svu silu bolesti koje postoje i niko nikome ne bi mogao pomoći. Ovisnost je bolest, i kao takva, imaju određeni parametri koji važe za svakoga. Zna se šta je recidiv, a šta apstinencija, zna se šta je funkcionalno ponašanje, a šta disfunkcionalno. E sad, kod tebe je problem što ti čuješ na jedan način šta ti kaže Voyager, a na drugi način šta ti kažem ja, koja sam socijalni radnik. Ti apstiniraš od metadona, ali tvoje ponašanje je disfunkcionalno još uvijek jer pušiš travu i ne možeš reći da apstiniraš. I to je činjenica. Ti si vrlo malo stvari promijenila, osim što ne koristiš supstancu za koju smatraš da je problematična. To nije oporavak i to nije liječenje što ti radiš. Liječenje od ovisnosti je puno kompleksnije i podrazumijeva unutrašnju promjenu, do koje kod tebe nije došlo. Sama od sebe se promjena desiti i neće, nego uz stručnu pomoć i podršku. U tvom gradu uz ljekare sigurno imaju i udruge koje pružaju pomoć.

@Dado i Hemfri
Feministica nisam, daleko od toga. Ponavljam, ovisnost je bolest. Nijedna bolest se ne liječi ljubavlju i podrškom. Kad neko slomi nogu, nećeš ga zagrliti, poljubiti i noga će zarasti. Moraš ga odvesti doktoru da mu stavi gips. I taj neko mora ležati, ne smije se oslanjati na tu nogu, mora se paziti, a ti ćeš mu pomoći pri tome. Ako neko keće staviti gips, koliko god ga ti mazio i pazio njemu ta noga neće zarasti kako treba. Možda je suviše jednostavan primjer kad se poredi s ovisnošću, ali tako je sa svakom bolešću.
Djevojka ovisnika ima tri opcije: 1/ da bude uz njega i gleda ga kako se drogira, čuva njegovu tajnu, posuđuje mu novac (da se ne bi zadužio, krao), govori mu da se treba promijeniti, svađa se s njim, ubjeđuje ga, strahuje za njegov život, kontroliše ga, voli ga i pati s njim i za njim, 2/ da mu kaže da će biti uz njega ako se odluči liječiti, ode s njim ljekaru, u savjetovalište, pomogne mu da ode u komunu, ide s njim na grupe podrške, na razgovore kod psihologa/psihijatra, podržava ga u liječenju, pruža mu ljubav, ima strapljenja, razgovara s njim, motiviše ga, ulaže u odnos s njim (i on sarađuje i trudi se) i 3/ da proba pod 1. i pod 2. i kad to ne uspije ostavi ga.
Ono što ja pokušavam da kažem djevojkama ovisnika koji NE ŽELE DA SE LIJEČE jeste da ne izgube sebe, da ne zanemare svoje potrebe, svoje želje, da vole sebe prvo, pa tek onda da vole svog momka. Ovisnici su manipulatori koji igraju uvijek na kartu emocija i djevojke na to padaju. Eh, na taj način djevojke momcima omogućavaju da se drogiraju, a ne pomažu im. I djevojke toga trebaju biti svjesne.
U koju kategoriju onda spadaju djevojke, zene koje jednostavno i samo vole nekoga i zele da pomognu? Nemoguce je generalizovati stvari na taj nacin... Ova je bila zlostavljana, ova imala oca alkoholicara, ova je mazohista..Ja ne uzivam u vezi u kojoj sam, ne zelim da me boli, ne zelim da sam nesretna i nezadovoljna ali zelim da je popravim jer mislim da vrijedi truda, zelim njemu pomoci jer mi je stalo. U koju kategoriju onda ja spadam?
Samo ću te pitati u kojoj mjeri tvoj momak želi sve ovo što ti želiš? Želi li on sebi pomoći? Želi li on uložiti u vašu vezu, jer vrijedi truda? Uživa li on u vašoj vezi? želi li on da je sretan? Ako su njegovi odgovori na sva pitanja da želi. Moje slijedeće pitanje je šta konkretno radi za sve to? Ako ne radi ništa, onda on to ne želi i pitanje je da li je tebi važniji njegov život nego tvoj?
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by sanela »

@sestra To što si ti napisala je suština teksta.
@Una87 Hvala na komentaru. Naši postovi govore o dijelovima nas. Neko je toga svjestan, neko nije. Ipak, niko nikog ne poznaje uživo i zbog toga se mogu desiti nesporazumi.
Dado manson
Posts: 31
Joined: Sun Jun 02, 2013 5:05 pm

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by Dado manson »

Sanela ok mozda sam pogresno razumio,nisam htjeo ni na kakav nacin da te uvrjedim ili diskreditujem,sta vise vidim da poznajes materiju i to dobro!Svaka tebi cast sto si se uhvatila u kostac sa tim problemom,drugi ljudi na ulici kad cuju da si narkoman bjeze od tebe!Ok pogresno sam shvatio,nisi feministikinja i u pravu si ako narkoman nece da se lijeci ne moze mu pomoci ni bog otac...Al meni se ucinilo negdje da zvucis kao svi su isti,svi su manipulatori i za njih nema lijeka...Ko hoce ali iskreno hoce da se lijeci podrska djevojke uz roditelje je od kljucnog znacaja po meni...Vec sam pisao,zato mozda i jesam pristrasan sto se ove teme tice,mene je moja posle 2 god ogromne ljubavi,kad sam joj reko za problem nije ni pokusala nego je okrenula ledja i nasla drugog za 15 dana,i tad sam nastavio jos 2 god pucanja,uz povremene prekide,a vracala mi se nekoliko puta,i znam da me volila,al nije imala snage za to,jer odma ide prica drugarica,sestre roditelja sta ce ti on...Znaci krivo mi je sto nije ni pokusala,mozda bi vec tad zavrsio s tim da je bila uz mene,a ne 2 god posle!Sad sam cist oko godinu i borim se,imam podrsku roditelja sto je po meni najvazniji faktor u lijecenju!Ostala mi je jos godina da zavrsim fax i onda lagano,al sa dozom opreznosti naravno!Pozz Sanela i nemoj da se ljutis,pa ovdje smo da podijelimo misljenja,i naravno svako moze pogrjesiti...
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by Lujka »

@ Sanela, u startu da rasčistimo jednu stvar. Točno si primijetila, ja ne volim bijele kute, odlazim kod njih jedino kada je u pitanju neka fizička frka, i to kada zagusti do kraja, inače ih izbjegavam u veeelikom luku. Točno je i da i dalje stojim iza toga da nije jednako čitati i učiti o ovisnosti ili živiti taj život, iza toga stojim i stajat ću cijeli život. Zar ti misliš da ja nikada nisam posjetila neke od tih stručnjaka u svojoj ovisničkoj karijeri koja je duga 25 godina. da nisam slušala knjiške velike riječi, jesam, budi sigurna, čak sam se i držala uputstava i pila lijekove, tj. sjedila ko zombi i slinila po sebi. Moje iskustvo sa bijelim kutama je jeza u noći, ali to je moje iskustvo, ja nikada nikome nisam rekla da ne odlazi liječniku koji čačka po mozgu.
Točno je da Voyagera čujem na drugačiji način nego tebe, on i ja smo bili u istim cipelama.
Kažeš mi da sam malo stvari promijenila, da ne mogu reći da apstiniram jer i dalje pušim travu.
Ženo božja, pa ti nemaš blage veze...ej, ja sam srala, rigala po sebi, gmizala ko puž po podu,raspadao mi se svaki atom ovog jebenog tijela, a to je trajalo i trajalo...i evo ga, gazim u 8.mjesec....a pitanje duvke...već sam rekla da meni joint traje cijeli dan, svakih par sati par dimova, to je postalo fakat pušenje u medicinske svrhe. Pa valjda si čula da je sve više zemalja koje odobravaju kanabis u medicini.
Sada liječim fizičke posljedice, kako će biti vidit ću, ali ja više nisam ovisnik, meni je taj dio u mozgu pregorio, ne jebem nikakav dop, kao da se sve dešavalo nekom drugom, a ne meni.
I onda mi nemoj govoriti da nisam ništa promijenila, jesam, i to jako, i imam velike šanse da isplivam skroz, i to bez ikakve stručne pomoći, i sama sebi se divim kako sam to preživjela...možda je to moj narkomanski ego...
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by Hemfri »

@ Sanela , nisam ja opšte mislio-niti sam IGDE napisao iliti aludirao da si feministkinja-nije mi jasno ZAŠTO si se našla prozvanom u tom smislu od strane mene?
Ako pažljivo pročitaš-te,videćete da kažem da se U MNOGOČEMU SLAŽEM SA TVOJIM MIŠLJENJEM,posebice jer i sam nisam nikada uvlačio ni jednu devojku da iole bilo šta trpi i podnosi zbog mene,na SVAKOM polu a na polju ovisnosti neći ni da komentarišem-jer se APRIORI PODRAZUMEVA!
Ja sam samo hteo da napišem-kažem da ljubav te neke devojke NE ZAMENJIVO može pomoći ovisniku da se izvlači iz problema,i da u TOM smislu ,ne mislim da na prvi znak treba da mu okrene leđa i ostavi ga-ato TO sam ja hteo da kažem.Mislio sam da sam tu bio jasan ali izgleda da je ostalo otvoreno za različita tumačenja,čak i suprotna ,da skratim-Potpuno se slažem da niti jedna ne devojka,može biti i momak ,NE TREBA DA TRPI PARTNERA-OVISNIKA ZBOG ČIJIH MANIPULACIJA,LAŽI,PREVARA,ZLO UPOTREBLJAVANJA TE DATE MU -JOJ LJUBAVI,u takvim slučajevima se APSOLUTNO SLAŽEM DA SE TREBA IZVUĆI IZ TE PRIČE I ŠTO BI NAROD REKO "BJEŽ OTALE,GLAVOM BEZ OBZIRA"-SAMO u situacijama kada partner-ovisnik UME da ceni Ljubav i pažnju i nadasve POMOĆ te devojke ili momka,ne mislim da,ali napominjem ako želi da mu/joj se pomogne,nikako ne mislim da,jer se saznalo za problem zavisnosti-da ODMA treba da ga/je OSTAVI...ako sad nisam bio jasan dovoljno da nema prostora za pogrešno tumačenje onda zaista ne znam šta reći više,ETO.
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by Lujka »

Sjećam se kada sam tek naletila na ovaj forum da sam pročitala Sanelinu rečenicu u kojoj ona kaže da ovdje nema demokracije. OK, ona je moderator, ovo je njen forum i može diktirati pravila, ali ako je glavno pravilo da se moram slagati sa svakom njenom mišlju, da joj moram podilaziti i paziti da ne povrijedim njen ego, onda me može slobodno banirati.
Nikada nikome nisam davala nikakav savjet tipa da radi nešto poput mene, da se skida ovako kako sam se ja skinula, da ne potraži stručnu pomoć, jer ovo što sam ja napravila to je van svake pameti. Pri tome mislim da posljedice i na rane koje sada ližem.
Kažeš da sam ja jedino promijenila kod sebe to što sam prestala koristiti supstancu za koju mislim da je problematična.
Krivo, i to totalno.
Niti jednom riječi nisam rekla da supstituciju, bez obzira koju, smatram problematičnom. Pa, ima nas, koji smo uvatili neku godinu, koji smo dobili doživotni certifikat. Ima ljudi koji mogu biti čisti, ima lh koji nisu sposobni nikako funkcionirati bez neke vrste terapije. I da nisam u situaciji u kojoj sam, da mi budućnost ne nosi dan kada bi mi sin odlazio po metadon, ostala bi na održavanju, živila kao do prije početka sidanja, normalno funkcionirala i bla bla bla. Ali pošto ne želim sinu ostaviti to u nasljeđe, odlučila sam se na skidanje. I skinula sam se, skroz i za sva vremena. Sada mi ostaje krpanje, i pokušaji da se nekako pokušam vratiti u neku kao normalu.
Opet kažem, sama sam se uvalila u sve ovo, bila sam gospodar svoga tela, sama ću se i vaditi. Ni u jednom trenu mi nije palo na pamet da odem bijeloj kuti kojima je u programu pomoći kao prva stvar da nam treba slomiti narkomanski ego (to su Sanela tvoje riječi), da bi se tek tada počelo na radu sa ovisnikom. Najljepša hvala, tako je onaj pop u Srbiji u nekoj komuni ovisniku pomagao lupajući ga lopatom po leđima, nemam pojma da li mu je lomio ego illi što već, ali ga je fakat slomio, čovjek ja riknuo.
I moje varenje, tj. konzumacija trave, koja je tebi pokazatelj da ja nisam napravila neke promjene kod sebe po pitanju skidanja sa metadona.
Pošto mi je cijelo tijelo zbrčkano, sve se živo poremetilo, tlakomjer mi zna pokazivati 170/100, i što mi preporuča bijela kuta, Amlopin, Tritace, Concor. Nakon toga kreča uspijem ga spustiti na nekih 150/90. A kada povučem 3 dima, slovima TRI DIMA, u roku 15-20 minuta tlakomjer pokazuje 120/70, najnormalniji, i ja radije biram to nego hrpu tableta, što je sigurno puno bolje obzirom na moje trajno oštećenje jetre. Nije mi ni na kraj pameti da ispadne da se pravdam, nemam se ja kome pravdati ni za što, a to što ti misliš da ovaj moj način nije oporavak ni liječenje, već da je potrebna stručna pomoć, to je tvoje mišljenje. Da li je kod mene došlo do unutrašnjih promjena ja to znam bolje od tebe, budi sigurna u to.
Prestara sam i preumorna od svega, život me dobro nagazio, ne želim više nikada doživjeti omalovažavanje, prijezir i riječi tipa da sam si sama kriva za ovo, a to sam čula nebrojeno puta dok sam sa mužem hodala po bolnicama. Jesam, kriva sam, usrala sam sama, pojest ću sama.
I slobodno me baniraj, ne poštujem pravila foruma, usudila sam se ne složiti se sa tvojim mišljenjem. Želim ti puno sreće u životu i radu, ima puno djece koja su zaglavila, njima još možda i možeš pomoći, meni sigurno ne, jer ovo života što mi je još ostalo nemam namjeru sjediti u krugu, slušati priče bijelih kuta, pokušat ću ga iskoristiti na bolji način, da nekako osiguram nekakvu budućnost sinu. I to je jedina stvar koja me gura naprijed i koja mi ne dozvoljava da napravim lastu sa balkona.
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by Hemfri »

MariJuana-Novinski clanak.jpg
MariJuana-Novinski clanak.jpg (70.32 KiB) Viewed 13513 times
,isekao iz Jucerasnjih novina...
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by Hemfri »

Ovo sam zbog Lujke skenirao i ovde postavio jer zaista,ne mozes da poreknes da se kanabis SVE VISE u MEDICINSKE svrhe koristi i legalizira toliko ubrzanim tempom da ce maltene to biti na kraju i jedan od uslova za ulazak u EU,ako nista drugo,pre 10 godina i danas je OOOGROMNA RAZLIKA u vidjenju marihuane i njenog medicinsko blagotvornog dejstva na mnogim MEDICINSKIM POLJIMA,-to opet NIKAKO NE ZNACI DA SAD OVDE NEKO OVO PROCITA KO NIJE BIO OVISNIK O NEKI TEŽAK NARKOTIK,DA POČNE DA KORISTI TRAVU-MARIJUANU,NE ,NIKAKO- I TO JE DROGA SA KOJOM SE NIJE IGRATI-OVO PIŠEM ZA KLINCE KOJI MOGU POGREŠNO DA SKAPIRAJU DA JE MARIJUANA SKROZ BEZOPASNA I DA JE POČNU UZIMATI -NE!
Kanabis je počeo da se koristi povremeno zbog DOKAZANIH MU LEKOVITIH SVOJSTAVA KOJE SE TEK JOŠ OTKRIVAJU! Potpuno razumem da je Lujka našla u tome neki vid psiho-stabilizatora i da joj pomaže da preživljava posledice PAKLA koji je,koliko sam razumeo,prošla i proživela,toliko,a evo ima i u novinama ovo što sam skenirao -neću da reklamiram koje dnevne nvine,naj popularnije u Srbij su u pitanju,ali na kraju - nije ni bitno,pozz a Lujka ,drž se,imaš sina i gde ćeš jači motiv i razlog da ostaneš "čista" i NE POKLEKNEŠ,eto.
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by ziki »

Lujka wrote:Sjećam se kada sam tek naletila na ovaj forum da sam pročitala Sanelinu rečenicu u kojoj ona kaže da ovdje nema demokracije. OK, ona je moderator, ovo je njen forum i može diktirati pravila, ali ako je glavno pravilo da se moram slagati sa svakom njenom mišlju, da joj moram podilaziti i paziti da ne povrijedim njen ego, onda me može slobodno banirati.
Nikada nikome nisam davala nikakav savjet tipa da radi nešto poput mene, da se skida ovako kako sam se ja skinula, da ne potraži stručnu pomoć, jer ovo što sam ja napravila to je van svake pameti. Pri tome mislim da posljedice i na rane koje sada ližem.
Kažeš da sam ja jedino promijenila kod sebe to što sam prestala koristiti supstancu za koju mislim da je problematična.
Krivo, i to totalno.
Niti jednom riječi nisam rekla da supstituciju, bez obzira koju, smatram problematičnom. Pa, ima nas, koji smo uvatili neku godinu, koji smo dobili doživotni certifikat. Ima ljudi koji mogu biti čisti, ima lh koji nisu sposobni nikako funkcionirati bez neke vrste terapije. I da nisam u situaciji u kojoj sam, da mi budućnost ne nosi dan kada bi mi sin odlazio po metadon, ostala bi na održavanju, živila kao do prije početka sidanja, normalno funkcionirala i bla bla bla. Ali pošto ne želim sinu ostaviti to u nasljeđe, odlučila sam se na skidanje. I skinula sam se, skroz i za sva vremena. Sada mi ostaje krpanje, i pokušaji da se nekako pokušam vratiti u neku kao normalu.
Opet kažem, sama sam se uvalila u sve ovo, bila sam gospodar svoga tela, sama ću se i vaditi. Ni u jednom trenu mi nije palo na pamet da odem bijeloj kuti kojima je u programu pomoći kao prva stvar da nam treba slomiti narkomanski ego (to su Sanela tvoje riječi), da bi se tek tada počelo na radu sa ovisnikom. Najljepša hvala, tako je onaj pop u Srbiji u nekoj komuni ovisniku pomagao lupajući ga lopatom po leđima, nemam pojma da li mu je lomio ego illi što već, ali ga je fakat slomio, čovjek ja riknuo.
I moje varenje, tj. konzumacija trave, koja je tebi pokazatelj da ja nisam napravila neke promjene kod sebe po pitanju skidanja sa metadona.
Pošto mi je cijelo tijelo zbrčkano, sve se živo poremetilo, tlakomjer mi zna pokazivati 170/100, i što mi preporuča bijela kuta, Amlopin, Tritace, Concor. Nakon toga kreča uspijem ga spustiti na nekih 150/90. A kada povučem 3 dima, slovima TRI DIMA, u roku 15-20 minuta tlakomjer pokazuje 120/70, najnormalniji, i ja radije biram to nego hrpu tableta, što je sigurno puno bolje obzirom na moje trajno oštećenje jetre. Nije mi ni na kraj pameti da ispadne da se pravdam, nemam se ja kome pravdati ni za što, a to što ti misliš da ovaj moj način nije oporavak ni liječenje, već da je potrebna stručna pomoć, to je tvoje mišljenje. Da li je kod mene došlo do unutrašnjih promjena ja to znam bolje od tebe, budi sigurna u to.
Prestara sam i preumorna od svega, život me dobro nagazio, ne želim više nikada doživjeti omalovažavanje, prijezir i riječi tipa da sam si sama kriva za ovo, a to sam čula nebrojeno puta dok sam sa mužem hodala po bolnicama. Jesam, kriva sam, usrala sam sama, pojest ću sama.
I slobodno me baniraj, ne poštujem pravila foruma, usudila sam se ne složiti se sa tvojim mišljenjem. Želim ti puno sreće u životu i radu, ima puno djece koja su zaglavila, njima još možda i možeš pomoći, meni sigurno ne, jer ovo života što mi je još ostalo nemam namjeru sjediti u krugu, slušati priče bijelih kuta, pokušat ću ga iskoristiti na bolji način, da nekako osiguram nekakvu budućnost sinu. I to je jedina stvar koja me gura naprijed i koja mi ne dozvoljava da napravim lastu sa balkona.
Lujka: Svaka ti je zlatna, potpisujem svaku tvoju recenicu.
Mnogima je vec odavno poznato kakav odnos moderator ima prema clanovima ovog foruma, i uopste prema zavisnicima..
To sto je neko socijalni radnik ili lekar ne znaci apsolutno nista.
Da bi mogao nekome da pomognes da resi problem ne moras da i sam budes u tom problemu, dovoljno je da sagovornika posmatras bar iole normalnim ako ga vec ne smatras sebi ravnim..
A u ovu materiju se najbolje ulazi ako ljude saslusas malo i bar pokusas da razumes.
Mahati diplomom sa visine a umesto pomoci prosipati mudrost iz knjiga...nema od toga nista...
Sto se tice marihuane treba i tu malo pratiti svetske trendove..
Medicina napreduje svakim danom i nju treba pratiti.
Ako se vec bavis bolestima zavisnosti, onda malo pratis i krades od pametnijih ne drzis se striktno svoje filozofije i svog ubedjenja.
Ja mislim Lujka da si ti 90 posto problema vec resila, ostace ti malo rane kao i svima ali u sustini to je svrsena stvar.
Ja mogu samo da te pozdravim i da ti cestitam na dobro obavljenom poslu.
Bilo je mucno i tesko ali je vredelo.
...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Korisno - za djevojke ovisnika...

Post by sanela »

Lujka wrote:Sjećam se kada sam tek naletila na ovaj forum da sam pročitala Sanelinu rečenicu u kojoj ona kaže da ovdje nema demokracije. OK, ona je moderator, ovo je njen forum i može diktirati pravila, ali ako je glavno pravilo da se moram slagati sa svakom njenom mišlju, da joj moram podilaziti i paziti da ne povrijedim njen ego, onda me može slobodno banirati.
Ne znam otkud si došla do zaključka da ja banujem s foruma ljude s čijim se mišljenjem ne slažem!? Forum je mjesto gdje se različita mišljenja razmjenjuju. To je svrha svakog foruma, pa i ovog. Isto, kao što ti imaš pravo da iznosiš svoje mišljenje, imam ga i ja. S foruma banujem ljude koji krše pravila lijepog ponašanja ili etiquette koji važi na svakom forumu.

Ja znam da sam ulazila u konflikte s ljudima koji ovdje pišu, jer ljudi imaju problem sa autoritetima i pravilima bilo koje vrste. Isto kao što ti imaš problem sa "bijelim kutama". Ne sumnjam da si imala loša iskustva, ali, ipak ima ljudi koji stručno i profesionalno rade svoj posao.

Kažeš da sam ja jedino promijenila kod sebe to što sam prestala koristiti supstancu za koju mislim da je problematična.
Krivo, i to totalno.
Niti jednom riječi nisam rekla da supstituciju, bez obzira koju, smatram problematičnom. Pa, ima nas, koji smo uvatili neku godinu, koji smo dobili doživotni certifikat. Ima ljudi koji mogu biti čisti, ima lh koji nisu sposobni nikako funkcionirati bez neke vrste terapije. I da nisam u situaciji u kojoj sam, da mi budućnost ne nosi dan kada bi mi sin odlazio po metadon, ostala bi na održavanju, živila kao do prije početka sidanja, normalno funkcionirala i bla bla bla. Ali pošto ne želim sinu ostaviti to u nasljeđe, odlučila sam se na skidanje. I skinula sam se, skroz i za sva vremena. Sada mi ostaje krpanje, i pokušaji da se nekako pokušam vratiti u neku kao normalu.
Problematična u smislu da ti pravi probleme bilo koje vrste u životu. Ispod/iznad si navela probleme koje tebi metadon pravi i zbog čega si se odlučila skinuti.
Ni u jednom trenu mi nije palo na pamet da odem bijeloj kuti kojima je u programu pomoći kao prva stvar da nam treba slomiti narkomanski ego (to su Sanela tvoje riječi), da bi se tek tada počelo na radu sa ovisnikom. Najljepša hvala, tako je onaj pop u Srbiji u nekoj komuni ovisniku pomagao lupajući ga lopatom po leđima, nemam pojma da li mu je lomio ego illi što već, ali ga je fakat slomio, čovjek ja riknuo.
Sintagmu "slomiti narkomanski ego" u životu nisam spomenula. Činjenica jeste da ovisnici sve "znaju najbolje" i da je ego izražen, te ih sprječava da čuju i vide "drugu stranu". Problem nastaje kad trebaju napraviti konkretne promjene (iako promjene nikome nisu drage, kod ovisnika je drugačije, jer o promjenama njihovog ponašanja, razmišljanja, životnih stavova i sl. ovisi njihov život, ali bukvalno, kao i kod svakog hroničnog bolesnika čije liječenje podrazumijeva promjenu životnog stila). I nije u redu da porediš ponašanje jednog lika koji očito ima neki poremećaj, koji je apsolutno needuciran i čiji motivi "pomaganja" ovisnicima su vrlo upitni sa onim što ja radim i čime se ja bavim i o čemu se educiram više od deset godina. I koji je, hvala Bogu, konačno kažnjen. Nažalost, prekasno. Ali, o njegovom "načinu liječenja" se diskutovalo i na ovom forumu. Moj odnos ni prema kome na forumu nije bio uvredljiv, a kamo li agresivan po bilo kojem osnovu.

I još jednom da ponovim - na forumu se razmjenjuju mišljenja i ja imam potpuno pravo da se ne složim sa onim što neko napiše. Sve dok je diskusija pristojna, bez vrijeđanja, psovanja, ja nemam razloga da nekog banujem.
Post Reply