moja ispovjest ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by Lujka »

Draga Dina, što se dešava kod vas, kako vam je sin, već se ne javljate par dana?
Iskreno se nadam da je pristao na odlazak u bolnicu, a ako je, pripremite se na dugu, dugu borbu, e da je to tako lako pa da se čovjek može otkačiti u par dana.
Držite se, budite snažni, biti ćete mu potrebni ako zbilja odluči da se otkači svih tih sranja.
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

draga lujka ,.tu sam ..udjem na forum ..malo nesto procitam ..i neznam sta da pisem ..nekako mi mrsko glasno kukat...od kuknjave nema nista mada mi dodje da odem negdje u sumu i da vristim iz sveg glasa ..sin mi j evec nekoliko dana kuci ..apstinira ..krizira ..ima bolove ..uzas ..pogotovo u stomaku jer njegova crijeva bog sami zna na sta lice ...upravo smo dosli sa sastanka iz socijalnog ..u ponedjeljak imamo sastanak sa njegovim doktorom i socijalom zajedno ..ja sam prisustvovala i ja samo zato sto sam sinu dala uslov ako ja nemogu biti onda mars van ..posto je slab bez droga nije se valjda mogao svadjati ..i plus ja sam ga morala odvesti posto sam to nebih mogao odraditi ..on je uglavnom dobio novac od socijale ..tako da ima novac ..u slucaju da mu pkne film otici ce i kupiti si ..srca moja pa juce nije nasao dilera ..a i biciklu mu guma pukla ..i tel.mu u kvaru ..tako da neke stvari mi ipak na neki nacin idu na ruku ( vjerovatno je bog uslisio moje molitve makar nesto malo ),,nadam se ..tesko je gledati kad je ovakav al je puno teze kad je nadrogiram ..od dva zla biram ipak ovo sada ...njemu je samo u glavi supstitucija ..zeli subotex na recept ..ja licno nevjerujem da je se odlucio na duge staze ..mislim da se jos nije zasitio ..inace je rodjeni pesimista ..i sam je od sebe lijen ..plus ima tu bolest zafrkanu ..neznam bice tesko .tezak i dug put ....ja sam nekako laksa cim se on nedrogira .....al sva u stalnom strahu da je otisao da kupi ...eto toliko sad za sad pa se pisemo ...ostajete mi svi dobro a tebi lujka hvalaa sto si se javila ..
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

opet ja ...poslije sat vremene mog pisanaj samo je nestao iz kuce ..otisao je da trazi ..vratio se ..sreca opet nista nije nasao .katastrofalno izgleda ..pitam se ..ako neko citao sto je prolzio ve krize ..koliko traju ..koliko su teske ..ovo e grozno za gledati a kamolik dozivljavati ..
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by majka NS »

dina_d wrote:..rekao je da opet ima sastanak u socijali u utorak te da zeli da buse smjeseten na detoxsaciju na psihijatriji ..ako neko cita i ima iskustva da mi kaze ...on se sad cisti kuci ..ima krizu ..i nekoliko dana nije nista uzimao ..a zeli da ide na detoxsaciju ..nekontam sta je svrha toga ako je vec nekoliko dana cist ?
Draga "dina_d"
nisam duže vreme izlazila na forum, sad kad sam pogledala vidim s čim se vi to nosite i šta trenutno proživljavate... žao mi je svakog ko kroz ovo prolazi ... ....
Trenutno nemam mnogo vremena, pa ću vam samo odgovoriti na ovo gore što ste pitali. Detoksikacija je čišćenje organizma od opijata, bolje rečeno, to je postepeno čišćenje, uz odredjene kombinacije više lekova. Neki od tih lekova pokrivaju tu jaku bol u mišićima, kostima, neki su za raspoloženje, san ... uglavnom ne prolaze kroz pakao, kao kada to rade na suvo. Detoksikacija traje oko dve nedelje...
Vi kažete da se on sad čisti kući, da nekoliko dana nije ništa uzeo - ovo ne možete znati pouzdano, jer radite i morate biti na poslu, dok on za to vreme može raditi šta hoće... Vidim u vašem zadnjem postu da ima pare kod sebe i da je već izlazio da nabavi nešto, ali nije uspeo... Najbolje za vas oboje, dogovorite pod hitno detoksikaciju u bolnici, dok je on još raspoložen za ovakav vid saradnje i razgovora, inače pućiće ga kriza, izaći će, nabaviti nešto i samo se još gore raditi.
Odma, ali odma posle detoksikacije, neki od vidova lečenja. On može i da se opredeli za blokatore, ali ne vidim da ga to interesuje, niti da ste razgovarli o tome. Tada, ako mu je potrebno, on je potpuno čist, i dobija još poneki lek, uz savet i konsultaciju sa dr., ako dr. smatra da treba, za san, raspoloženje... ...
Kao što ste postigli da do ovakvog razgovora dodje, tako treba da nadjete načina i dogovorite s njim odredjena pravila, i šta i kako dalje, jer ovako ne želite dalje da živite s njim... On ne može imati pare kod sebe - i sami znate da će svaki dinar otići na drogu. Ako je nešto i dobio od socijalnog, on živi s vama, hranite ga.. spremate cirkus za njim - ovo pod hitno menjajte...
Jedno od osnovnih pravila, bar ih tako ja nazivam, je da kad krenete u ovu borbu MORATE DA ZAKOPATE EMOCIJE. Zakopati emocije, ne znači ne voleti svoje dete i neosaćati tu bol koja vas "razbija", VEĆ NE DOZVOLITI NJEMU DA MANIPULIŠE VAMA I VAŠIM OSEĆANJIMA. Kad ovo postignete, videće i sam da više nema kud...
Vidim vi stalno spominjete socijalno, ne znam kakva pravila važe kod vas, ali najbolje je da se obratite bolnici, centru za bolesti zavisnosti, tj. doktoru za lečenje bolesti zavisnosti - specijalisti.
Kad kvalitetno krenete sa detoksikacijom organizma, tada ćete i moći razgovarati s njim o načinu daljeg lečenja. ... ....
Raspitajte se o svim vidovima lečenja, i insistirajte, uz konsultaciju i razgovor sa dr., na najbezazlenijem načinu lečenja. On vam predlaže sub, a nije ni probao da neko vreme bude čist... najbolji savet ćete dobiti od dr., samo mnogi koji koriste supstituciju, uzimaju i dalje što-šta, primire se par dana, pre testa, pa opet tako u krug... postoje i oni koji se strogo pridržavaju količine i dogovora sa dr., ali čini mi se da su u manjini, kad je supstitucija u pitanju.
Pokušajte da se vi sami sa sobom malo "sastavite", koliko je to moguće u ovakvoj situaciji i čuvajte sebe.
Veliki pozdrav
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

majka ns hvala a pisanju i vasem vremenu ...znam da se emocije trebaju zakopati ..i d anovac nesmije imati kod sebe al nemogu da mu uzmem novac jer on i ga nece dati ..sve je to vise komplikovano u stvarnosti ..pokusacu danas da poricam snjim ..ostala sam kuci sa posla ..na bolovanju ...jos mi samo treba da dobijem otkaz ..pravim greske na poslu ..kasnim ..neidem ..jer nemogu .nema snage ..hvala vam jos jednom sto ste odvojili vrijeme za pisananje ..pozdrav dina
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by majka NS »

Draga "dina_d"
Pokušajte današnji razgovor usmeriti ka tome, da što pre ode na bolničko lečenje - detoksikaciju. Vi ćete tada dobiti bar dve nedelje za sebe, da se odmorite i naspavate, napunite baterije...
Vama je samoj, teško nositi se s ovim kroz šta prolazite. Sama činjenica da radite, vi ne možete stalno biti uz njega... i nemojte ni pokušavati, tj. ne dozvolite da vas ubedi da će se skinuti sam, neko vreme biti kod kuće, neće izlaziti i sl. ...
Kad se krene ozbiljno sa skidanjem, tad i ovisnik sam preda mobilni, svaku paru koju ima kod sebe, pokaže i preda svaki eventualni štek bilo čega, nema poziva, izlazaka, poseta "prijatelja" koji su kao "čisti"... i sl. ...
On pokušava da se skine, ali isto tako i da manipuliše vama... znam da to i sami uvidjate i znate ...
Ako danas uspete da obavite razgovor s njim, recite mu otvoreno, da je ovo vaša konačna odluka, da više kao majka ne možete da gledate kako uništava svoj i vaš život, i da ovog puta, ali ozbiljno, mora da se krene od nečeg, a to je lečenje...
Nemojte pokušavati kućnu varijantu skidanja i apstinencije... Mi smo to pokušali ranije, na nagovor sina, sam je tražio da ne izlazi i nema kontakt s nikim, bar 3 meseca. Mislio je da nije mnogo navučen i da će ovo dati rezultate... Rezultata je bilo, ali nisu dugo trajali... Kad krene sa izlascima, i spoljašnji svet... crv odradi svoje... .... Par meseci je suviše kratak period za bilo šta... Ako neko i uspe da se skine sam i bude čist neko vreme, savet - kad krene sa normalnim životom, da uzima blokatore... oni nisu za igru, treba pažljivo odslušati savet i objašnjenje stručnog lica... blokatori su potrebni - da ne bi došao u iskušenje, i da kupuje vreme, da što duže bude čist i da šansu svom oporavku... Sve ovo je najbolje raditi uz pomoć stručnog lica, odlaziti na razgovore i sl., raditi na sebi. Koliko god neko želeo da bude čist, sami stručnjaci kažu da se recidivi najčešće javljaju nakon trećeg i šestog meseca ...
Želim vam, da danas uspete da obavite bilo kakvu vrstu razgovora s njim, i krenete s mrtve tačke... da nešto počne da se dešava... ...
Čuvajte sebe, i ako treba, zatražite i vi za vas stručnu pomoć, razgovor će vam prijati, potrešće vas, ali i pomoći... ako treba, ako vam dr. savetuje, uzmite neki blagi sedativ za sebe... ovo kroz šta prolazite ... pucate po šavovima, potpuno ste sami u svemu ovom... odraziće se na vaše zdravlje ...
Još jednom, čuvajte sebe, i držim vam fige...
Pozdrav,
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

borila sam se snjim sedam dana ..imao je krize i bolove u stomaku ..kod njega su ti bolovi veci s obzirom na na bolest koju ima u crijevima ..izdrzavao je jer je morao ..nigdje nije mogao mrdnuti ..od bolova i od slabosti ..tel nema biciklo nema ..to je sve za mene bila olaksavajuca okolnost ..sve do petka ..u petak je izasao u 4 popodne i nije dosao do pla 12 navece ..usla sam na fb i vidjela konverzaciju izmedju njega i mog prijatelja ( od moj eprijateljice sin ,koji je odrastao sa nama koji zna koliko je moj sin bolestan medjutim taj momak 30 godina je u kriminau i drogaa dugo godina ..) ja sam tom momku bila podrska godinama ..plako je meni na ramenu ..u medjuvremenu je dobio sina ..i divnu djevojku ima ..po prici i naizgled kao nista ne koristi .itd ..zna da nesmije mom sinu nista davati ni prodavati ni nabavljati ..zna koliko se ja sekiram i koliko je moj sin na ivici smrti .i on se nasao da mom sinu sredi tj da ga usput iskoristi za svoje potrebe ..dobila sam sok ..meni prica jednu pricu ..odlicno je glumio .bez truneke suosjecanja se dogovara sa mojim sinom da se puknu ..uzas ..njegova mama mi e prijateljica ..zena folira i glumi bolje nego on ..kao da je sve ok ..i kao da je sve normalno ..nekontam ..ja da tako glumim ja bih davno pukla ..sve u svemu sad znam na cemu sam ..pokazala sam sve njegovoj djevojci posto sam slikala konverzaciju ..neznam sta ce ona i kako ce ..dobra mi je prijateljica i zasluzuje d azna istinu ..mada je bolna ..sa njim sam zavrsila ..nezelim ga u blizini ..mada mislim da je imao samo mene kao iskrenog prijatelja ...uzas..moj sin je od petka kuci ..ima nesto ..neznam sta ..uglavnom jde slusa muziku ..vidim da je nadrogiran ...neki drug mu je tu ..igrali su igrice ..sutra imamo sastanak sa socijalom i ljekarom ..nenadam se puno ..neznam ..praznina ..razocarenje ..uzas ..ovom nevidim kraja osim ako ga na silu nezatvore ..a sutra ce on da isprica svoju pricu o pokusaju i da zeli ..i to je njima dovoljno da ga neuzmu unutra jer takozvano demokratsko drustvo to nedozvoljava ..valjda cekaju da dobije hepatit ...da mu puknu crijeva...da postane kriminalac..neznam sta vec cekaju ..prije dvije godina sam ga prvi put prijavila na socijalu takozvano briga za ovisnost ..i od tad ae vuce ovo sve ..te razgovori ..te pokusaji ..ovo moze da potraje jos deset godina ..i d amu jos oni daju lovu da se puca ..nekontam ..nista ni sa cim nije povezano svaki odjel je za sebe i prate ramove zakona ..a taj zakon vodi mog sina u smrt ...direktno ..jebem ti zivot i demokratiju ...pozdrav svima
Sarajevo
Posts: 21
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:23 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by Sarajevo »

Pridružujem se onim što je rekla Lujka. Nadam se da ste dobro Dina.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

cao svima koji citaju ..evo me opet ..danas smao trebali d aimamo sastanak sa doktorom i socijanom ranicom ..i naravno ja sam imala zabranu da udjem ...moj sin jednostavno nezeli da ja prisustvujem jer ja trazim da s eon na silu pritvori ..eto ..on je bio ..i cula sam da mu je ona rekla nemoj zaboraviti danas dati analizu mokrace ..medjutim on to nije uradio ..ljekar cemu pslati magneni rendgen ..i onda nista dalje ..kao vidjece sta ce ..cak mu j epredlozio da cemu mozda dati tramale na recept ..isam mogla da vjerujem ..a vidjecemo ako je to istina onda cu sve njih da prijavim nekom ko je odgovoran dali oni svoj posao obavljaju kako treba ..ovo vise nema smisla ..pa da mu oni nisu dali pare ..on sad nebih imao droge ..jer nije sposoban da hoda koliko je bolestan ..niti je sposoban da sredi pare ..znaci da mu drzava nije dala lovu sad bih bio cist 10 dana ..a meni bi to bilo i tekako vrijedno ...za njegovo zdravlje ..svi njegovi racni su na stolu ..dva mjeseca nista nije platio ..prije sam ja uvijek ulijetala za racune al na karaju sam skontala da je to uzaludno bacanje para i da su to njegovi racuni ..i na kraju krajeva i bolje je da je u crnoj knjizi tad nece moci dignuti nista na kredit i prodati ..uzas ..covjek misli o svemu ..a ustvari ovo malo zivota bih najvise voljel aprozivjeti u miru ...i to mi je bio cilj ..uvijek sam kontala kad on odraste napoon cu uzivati ..tac cu mozda sebi i momka naci ..i putovati ..imam fin posao...dobru raju ..ma sve super ..al eto ..neda se ..taj kamen u cipeli mora da zulja ..pozdravljam vas jos sam na bolovanju odmaram ucetvrtak na posao ..
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

neznam kako i sta ..al sam danas razmisljala da mozda prijavim socijalno da neobavljau svoj posao dobro ..jer otkako sam prvi put prijavila sina za brigu za njegovo drogiranje ..dvije godine se natzem sa njima da ga prislino uzmu zbog njegove druge bolesti koja se nemoze lijeciti zbog ovisnistva ..i te dvije godine sve je gore i gore ..onda sam razmisljala da sve stavim u novine ..sta vi mislite ? posto ej ovo svedska a svedi nevole da s eofiraju i kod njih moras lupiti sakom od sto da bih se nesto desilo ..jutros sam bila kod svoje da je nazovem psihooga ..ali nije psiholog ..to sam joj rekla i ona je rekla da je to ok ideja ..i da im moram malo prepasti ..jer trazim izlaz iz situacije ....a neznam kako ..mozda da i to probam ? laka vam noc
Post Reply