moja ispovjest ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by Lujka »

dina, evo prošao je četvrtak, što se ne javljaš i ne napišeš novosti?
Je li sinu bolje, jel dobio lijek za Chrona, kako se prilagodio ovoj novoj obitelji kod koje je smješten sada, je li počeo normalnije funkcionirati sada kada je na metadonu?
Javi se, to što se puno ne piše ne znači i da se ne čita.
Pozdrav, i nadam se skorom postu :)
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

hvala damijanu i lujki na citanju i pisanju ..moj sin je bio tu prije 3 dana i dobio je svoju 3 terapiju za krona ..nismo puno pricali ..moj zadatak je bio da ga uzmemm na zeljenickoj prebacim u bolnicu ..i da kad zavrsi da ga opet odvedem na voz …nasli su mu venu ..jer prosli put nisu uspjeli ..koja ironija d anarkomanu nemogu strucnjaci da nadju venu ..malo morbidne sale ..jako je nervozan …rako je da je sad za sad bolje kod tih drugih ljudi ..pricala sam sa momkom koji vodi mog sina i radi na njemu ..rekoa mi je da je to dug proces i da zato treba vremena …i ja sam malo sve to psihicki pustila ..uglavnom znam da je na sigurnom i da je sve u njegovim rukama …jedan dan sam se srela snjim u tom gradu gdje je on ..bio je to tezak susret ..jako nervozan sto god da sam rekla bilo je pogresno ..puno je opterecen ..puno razmislja i bori se sa psihom ..al se nadam najboljem ..ljubim vas i nadam se da ste vi dobro i zdravo i da nikada necete odustati ..
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

cao drugari ..evo sad stigoh s posla i posto non stop nosim brigu u sebi odlucih da je podjelim sa vama ..prvo ovo sto se desava na balkanu me je strasno psihickui unazadilo ..srce mi se cijepa dusa je jos gora ..jednio sto mogu je da novcano i u paketima pomognem taj jadni narod i da posmatram i bolujem…strasno strasno …osim toga naravno vazda samnom u mom srcu je moj sin ..tek sada osjecam neko razocarenje i mislim da nikada nece biti dobar taj nas odnos …taman kad s eponadam sve mi potone ..on je naime sad opet preselio kod trece familije …prva mu nije valjala i nisu mogli snjim niti on sa njima ….druga familija je otisl au penziju a i rekao mi je da ih je uspio zamrziti za to kratko vrijeme jer su stalno trazili nesto od njega …sad je dobio trecu ..vidjecemo kako i sta …u nedelju je dosao vozom do mene jer nije imao ni kintu za sendvic i kafu ..cim sam ga pokupila na stanci bio je jako oduran i nervozan ..ja sam sve polako sa njim ..dosao je kuci kod mene na par sati rucao je dobio od mene neku kintu ..moja drugarica je bial kod mene …pricao je razne nebuloze ..kao da se nesjeca nicega kako je i sta je bilo dok je bio sa svojom djevojkom koja se isto drogirala ..krivi men eza njihov prekid jer sam ja kao sve ucinila da ih razdvojim (djevojak aje i danas narkonan i ostavila je svoju malu kcerku ,vec 3 godine je nije vidjela ) ..kad se vracao kuci zajedno sa mojom drugaricom u vozu rekao joj je da me nepodnosi i da ona mene nepoznaje ..da mu dajem uzasnu nervozu …moja drugarica mu je pokusala objasniti da zahvaljujuci svojoj majci on je ziv danas ..ne on to nije htio da prihvati …jos joj je reko da je on svoj cilj ispunio tj da dobiva metadon tj drogu na recept ..moja drugarica mu je reka da to netreba da mu bude cilj nego put i olaksanje ka cilju ..sve te nejgove nebuloze i gluposti koje je ispricao taj dan su me dovele do neke tacke da neznam sta da mislim ..on sada prima metadon ..meni on djeluje kao da je bez mozga …izgubljen slucaj ..i onda je pricao kao socijal od njega trazi sve i svasta i kako zele da ga izbace iz programa …uzasno se plasim toga ..sta ako ga izbace ..ja nemislim da bih ja mogla njegov bukvalno teror vise trpiti ..ako ima neko ko je bio na metadonu da mi se javi ..d ami objesni malo vise ..sto se tice njegovog razmisljanja i popravke psihe na istom je samo eto sto niej na ulici nego legalno dobiva drogu i naravno samim tim je zdraviji fizicki …sanela i svi drugi ako mozete dajte eki savjet ..pozdrav svima
SUOVISNICA
Posts: 7
Joined: Sun Aug 31, 2014 11:47 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by SUOVISNICA »

Draga Dino,ja sam se tek registrirala.Citam vasu pricu,ni sama ne znam sta da radim a ne da dajem nekome savjet...samo moram reci da vas razumijem na svoj nacin..moj muz je evo 22 dana u komuni...imamo dvoje djece...pretesko je,prebolno...ono sto Vam mogu reci nisu moje rijeci,vec rijeci dobrih ljudi iz zajednice Cenacolo...metadoni su legalni heroin,nista s tim ne postizete...znam da je drugo,vama je sin,ali morate mu zatvoriti vrata,pustiti ga da dodirne samo dno i samo mu tako mozete pomoci,to vise nije vas sin to je zlo u njemu.To vise nije moj muz to je zlo u njemu..samo tako mozemo pomoci..mozda...ne znam...samo sam mislila dobro da Vam napisem..i vjera ce nam pomoci...zelim vam od srca da uspijete...molim Boga,to mi daje snagu da cemo biti dobro,da cemo iz ovog uzasa izaci jaci i bolji ljudi...sretno od srca,oprostite ako sam nesto pogresno napisala,ja nisam ja vise...
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

neka ti je sa srecom …znam da je matadon legalna draa moj si to prima ..u poredjenje sa od prije dvije godine i sad puno mu j ebolji kvalitet zivota ..imaju ljudi koji nikad nemogu prestati sa heroinom ..pa onda je dobro da ima supstitucija…evo moj prijatelj koji j eozenjen i ima malog sina ej na suboteksu ..primi ga ujutro i ide na posao ..niko od naseh prijatelja to nezna…niti primjeti a on zivi fino izvukao se sad za sad cak dobio i stalni posao …licno mislim da moj sin nije nista jos shvatio …samnm nema nikakv odnos niti zeli ..kao da nema osjecaja …upravo lezim u njegovoj sobi i mislim se boze sta je njemu ovo sve trebalo ..pored ovakve ljepote ,sve je imao …odabrao je taj neki crni put …zasto to ljudima treba …sad se potuca po nekim sanovima …ostane bez hrane ..mora da se seli a nemoze da nadje stan ..sta ce biti snjim nenam niti ima od koga saznati jer socijala mi nista nemoze reci jer je on odrasla osoba ..i stalno se ptam pored ove ljepote kod mene ..imam je sve …i opet uzeo taj put …mislim da se covjek nikad nemoze potuno oporaviti i biti isti kad mu dijete postane narkoman ..imate svi lijep pozdrav
SUOVISNICA
Posts: 7
Joined: Sun Aug 31, 2014 11:47 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by SUOVISNICA »

Hvala,i vama puno srece...Ne znam sta bih Vam rekla,ni sama nisam pametna....Gledam njegovu mamu i mislim Boze kad je meni ovako kako je njoj....i necemo vise nikada biti isti,mozda sam luda,ali mislim da cemo biti bolji...vec sada gledam moju djecu drugacije,igram se s njima i znam djeci ne trebaju mocne igracke ,tableti i ostale gluposti,djeci ttebam ja a kasnije i njihov tata da se smijemo,slazemo puzzle,igramo karata,remija,memori....vise sada cjenim...danas je ionako sve pohlepa,samo daj,vise i vise...od kada me ovo sve snaslo,vec gledam drugacije na zivot.Ja mog muza volim,moja prva i posljednja ljubav i imam vjeru,imam nadu to jedino i mogu imati,da ce on biti dobro,da ce izaci iz komune kao stari novi covjek,a i ja s njim,da cemo biti uz nasu djecu,ne materijalno nego duhovno...nikada nisam bila neki vjernik,nisam ni sada neki fanatik,ali vjerujem u Boga i molim se..nadam se da cemo svi biti bolji ljudi....zao mi je sto je Vasa situacija trenutno takva,ne znam,sto vise citam i slusam price,svjedocanstva roditelja supruga iz komune,izgleda da je jedini izlaz to...u svakom slucaju ne moze skoditi...nadam se da ce Vas sin onim djelicem mozga shvatiti kako majka voli..zelum vam svu srecu svijeta ,i vama i svima....puno pozdrava...
Zabrinuta mama
Posts: 30
Joined: Sun Nov 18, 2012 1:51 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by Zabrinuta mama »

Draga dina_d, pratim Vaše ispovesti i očekujem povoljne vesti. Htela sam da Vam pošaljem privatnu poruku, ali sam odustala jer sam pomislila da će i neko drugi, ko ovo čita, možda imati koristi.

Drago mi je da se kvalitet života Vašeg sina popravio. Situacija u njegovom slučaju je dodatno otežana Chronovom bolešću, treba vremena za sve. Istovremeno, zaključujem iz Vašeg posta da niste zadovoljni Vašim međusobnim odnosom. Znam kako to ume da boli i frustrira. Uradili biste sve, samo da mu pomognete, a on kao da je gluv i slep na sve to, a uz to i prebacuje krivicu na Vas.

Molim Vas, da me ne shvatite pogrešno. Ja, naravno, ne znam šta je uzrok takvog vašeg odnosa, mogu samo da iznesem svoje iskustvo. Jer, sinu ćete moći pomoći samo ako Vi budete dobro.

I sama sam imala prilično loš odnos sa ćerkom. U prevelikoj brizi za nju (čak i pre epizode sa narkomanijom), gušila sam je molbama, savetima i instrukcijama šta i kako treba da radi. Ona je inteligentna i vrlo brzo je naučila da daje poželjne odgovore. Ako to ne bi "prošlo", nastupale bi žučne svađe. Onda je otišla od mene, prekinula svaki kontakt sa mnom.

Tada sam, od prijateljice koja je i sama prošla kroz istu agoniju, dobila veoma važan savet: da joj nikada, ni pod kakvim okolnostima, ne govorim šta treba da radi. Da je ne kritikujem. Da je ne molim da prestane. Da joj stavim na znanje da je volim i da ne odobravam takav život koji vodi samouništenju, da ću uvek biti tu da je podržim ako želi da svoj život promeni na bolje, ali to je njen život i njen izbor. Da razgovaram sa njom, ne kao majka sa detetom, već kao odrasli sa odraslim. Da joj ukažem na mogućnosti, kako dobre tako i loše, ali naglasim da je izbor samo njen. I ako je ona zadovoljna, ako je njoj tako dobro, onda je i meni dobro. Bilo mi je teško, jako teško, da hladno i razložno vodim te razgovore, ali sam bila svesna da je to moja jedina šansa. Ako bi ona samo naslutila kritiku u mom tonu, momentalno bi eksplodirala, prekinula komunikaciju i otišla.

Takođe sam imala nekoliko razgovora, savetovanja sa psihoterapeutom. Ta vrsta podrške je takođe veoma značajna, jer joj je zadatak da osnaži mene, da se lakše suočim sa svim na što ću, eventualno, naići. Kad se ćerka vratila, imale smo nekoliko zajedničkih razgovora sa psihoterapeutom, gde smo postavile pravila na kojima će naš odnos počivati. Ona je imala obavezu da najmanje jednom mesečno odlazi kod psihoterapeuta, a može i češće, ako bude želela da razmotri neki problem.

Najbitnije je da uspostavite korektan odnos sa sinom, da Vas on doživi kao nekog kome može verovati i za koga zna da će mu pomoći. Rekli ste Vi to njemu, i zna on to, ali iz nekog razloga mu je lakše da Vas okrivljuje za sve. Na Vašem međusobnom odnosu treba poraditi, ali i Vi ne smete biti zapostavljeni.

Još jednom Vas molim da mi oprostite ako sam Vas nehotice povredila pretpostavljajući da ste i Vi, poput mene, bili majka koja je detetu uvek delila savete i nudila gotova rešenja, nametala zabrane i kazne tokom odrastanja. I sama sam tako vaspitavana, ali taj metod kod neke dece izaziva preveliki bunt.
Sve najbolje Vam želim!
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

hvala vam na postu ..naravno da se nikada nebih mogla naljutiti na vas ..majke smo i nase situacije su slicne ..svaki savjet mi j edobro dosao …moj sin je trenutno kod mene …i svaki dan putuje sat vremena u drugu opstinu da dobije metadon …znaci samo lezi igra igrice i prima metadon …naravno da mi se to nesvidja al pustila sam da vidim sta i kako ..cilj je da preseli u taj drugi grad …trazimo stan ..sta d aradim da mene nije bilo ostao bih na ulici ..al fala bogu da sam tu jos uvijek inace neznam sta bih se desilo snjim jer jednostavno u ovakvom stanju je nesposoban ..pokusavam i ja da s epromjenim naravno ..tesko je jer nemogu da istrpim da mu je rusvaj u sobi …i tako te stvari ..dosta se promjenilo pozitivnije od prije ..tako da nadam se boljem jos treba vremena ..hvala jos jednom i vama i dragoj osobii sto je pisala prije vas …pa se cujmeo i rado se javite i pisite …imate veliki zagrljaj od mene
User avatar
manson4ever
Posts: 36
Joined: Tue Sep 30, 2014 10:30 am

Re: moja ispovjest ...

Post by manson4ever »

ko se nada boljem od metadona.. nacekace se...
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

molim te reci mi malo bolje i sta mislite o metadonu ..jako mi je bitno ..sve informacije i savjeti su mi potrebni …hvala vam
Post Reply