moja ispovjest ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

evo me ...ovih dana se nisam imala vremnea javiti ..stalno sam plakala ..kako sam vec napisla desilo s e,sve se kockice poslozilei uspjela sam ga prislino staviti u bolnicu ..ovdje je to tako ako negoga prislino zatvore da bih se ljecio onda tu mora biti mali milion razloga i ta odluka socijalne sluzbe se stalno mora obnavljati ..posto je slucaj kod mog sina slozen s obzirom na njegovu hronicnu stomacnu bolest ..on je vec drugi dan prebacen u bolnici na gastro odjeljenje tj da mu se lijeci stomak ..nalazi su bitli katastrfa..znaci socijal aprati njegovu ovisnost ..medicinsko osoblje njegovu bolest s tim da jako slabo komuniciraju ..tako da j eosoblje meni reklo da on tu nije na silu ..da moze da ode kad god zeli ..onda sam zvala socijalu i pitala kako to ..ne to je bila greska ..jer slabo komuniciraju ..prije dva dana sin mi je imao vrjeme kod specijaliste za oko ..poslije operacije oko mu samo hoda ..znaci to vrijeme je je ako vazno .oni su mu to vrijeme otkazali jer nisu imali vremena da ga otprate samo jedan sprat nize ..ja sam onda zvala ljekara i zamolla ga da on ode da ga pregleda na to odjeljenej sto je on i uradio jer je bio covjek..totalno sam izludila ovih dana jer sve koce moram da povezujem ..njega su jutros sa policijom prebacili u policiju i cekali da dodje neko iz tog doma po njega ..nije mogao uzeti nista od stvari ..nadam se da ce se ubrzo javiti pa da vidim kako mu je ...jako je bio los dok je bio u bolnici ..mee je stalno optuziao da sam ja kriva sto on mora biti zatvoren i da ovo nije dobar nacin za njega da prestane sa drogama ..na kraju mi je sms napisao kako samo vjeruje svom advokatu da c ega izvuci iz tog doma ..a da meni nevjeruje jer ja sam na strani socjalne sluzbe ...ja sam mu napisala da sam ja jedina na njegovoj strani i da se srcem i dusom borim da ga spasim ..a svi drugi rade samo za platu ..nadam se da ce kad prodje neko vrijeme u tom domu bez droga poceti uvidjati neke stvari ..ja se moram pripremiti na puno stvari ..moram s enauciti ..trenutnose osjecam pusto jer osjecam svu njegovu bol ..dodjem kuci sama ..necujem ga tu u sobi ..nemama za koga da napravim rucak ...ali to mi je dalo i snagu u isto vrijeme bas sinoc sam pomislila boze pa da j eumro tek kkao bih se tad osjecala ...tek tad nebih bilo kraja mojoj praznini ..ovako znam gdje je ..u strucnim e rukama ..i nadam se promjeni ..sad cu se samo moliti uzvisenom da mu prosvjetli i olaksa ..i njemu i meni i vama svima i vasim bliznjima ...imate lijep pozdrav sanela ..lujka hvala na pisanju ..tu smo ..ps nadam se sanela da ces mi pomoci u ovoj mojoj pripremi kad se on vrati ....samo sto imam strah da ce to biti jako brzu inace je max vrijeme 6 mjeseci ...pozdrav svima
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: moja ispovjest ...

Post by sanela »

Draga Dino, iako ne pišem, redovno čitam šta se dešava kod tebe (i ostalih na forumu). Stvari su se pokrenule. Hvala Bogu! Čitam šta pišeš o nesaradnji odjela i vjeruj da sam iznenađena. Ne bih to očekivala u Švedskoj, nego u Bosni. Pogotovo zbog svega što nam se zadnjih dana dešava u Sarajevu i cijeloj BiH.

Opet, dobro je što je u bolnici i što, htio, ne htio, ima stručnu pomoć i odvojen je od "ulice".

Kako si ti? Imaš li vremena da dišeš? Da se pogledaš u ogledalo? Da se "sastaviš", što bi jana rekla? :wink: Ako želiš da imaš snage da se suočiš sa svim što te čeka kad se vrati, trebaš odvojiti vrijeme za sebe. Potraži stručnu pomoć za sebe. Imaš li mogućnosti da razgovaraš s nekim psihologom, ljekarom koji radi s ovisnicima? Da te pripremi za njegov povratak. Da ti ukaže na ponašanja koja trebaš promijeniti. Ja, iz svega što si pisala na forumu, mogu da ti sugerišem da ga trebaš pustiti da preuzme odgovornost za sebe i za vlastiti život. Napisala si da je razmažen i lijen. To se ne može tolerisati. On treba odrasti, a neće moći sve dok si ti tu da radiš ZA njega. Na početku trebaš dogovoriti neka pravila - npr. da pere svoj veš, da sam čisti svoju sobu, da skuha ručak dva puta sedmično isl. Ti znaš šta sve može raditi i da to radi. Da neke stvari radite skupa. Npr. jednom sedmično odete na ručak skupa negdje.
Uglavnom, pravila - jasna i realna i posljedice ponašanja. I dosljednost u pridržavanju. Ako nešto nije uradio, neka snosi posljedice. Npr. nije platio telefon, neka ga isključe, nije napravio ručak, neka ostane gladan, nije oprao veš, neka nosi prljavo.
Iz kuće izbaci sav alkohol, tablete za smirenje, sve što se može zloupotrijebiti. Za prvo vrijeme...
Ali, ti trebaš podršku, pomoć. Dok nije tu, pripremi se, odmori se, radi ono što te opušta.
Sretno i korak po korak.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

hcala ti sanela na pisanju svaka tvoja rijec mi je potrebna ..i hvala naravno svima koji citaju i salju mi malo univerzalne energije da bolje prebrodim probleme ----smjesten je u zatvorenu kucu ..vec 5 dana je tamo ..zvao je jednom i bio je jako ljut na mene ..rekao mi je da nisam normalna gdje sam ga smestila ..to je negdje u sumi dalkeo od mene 3 sata voznje autom .autobusom i 5 ..sad ce opet da se zali preko advokata ..nadam se da zalba nece uspjeti ..max vrijeme koje moze ostati tamo je 6 mjeseci ..nadam se tom maximalnom ali moze se desiti da izadje i sad ili poslije 3 mjeseca ...znam da mu je tesko dusa mi se raspada ali jednostavno ovo je bio jedini trenutacni izlaz ..sta me ceka kasnije vidjecemo ..to samo bog zna ..sve sam mu uslove postavljala ..nikad nista nije ispunjavao ..pokusacu ponovo radim na sebi idem na terapije ..tesko jeste ..al mora se ...mozda cu kuci u bosnu sljedece sedmice ..mozda te i sretnem sanela ako budem u sarajevu i naravno budes imala vremena ...pozdrav svima i hvalaa jos jednom na pisanju ...alkohol izbacen odavno ..tabelta nemam ..tako da sam to skontala davno ..ljubim vas sviju
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

dragi vrtualni prijatelji ...zelim da vas pozdravim i zazelim vam ugodno ljeto ..ja u srijedu letim za sarajevo i onda kuci kod svojih ..malo na odmor ..moj sin je smjesten u prihvatiliste i tamo ce prislino ostati 6 mjeseci ...trenutno se jako lose osjeca ima bolove u kicmi tako da nemoze da dise ..sad su droge pustile i svi njegovi polozaji u kojima je spavao nadrogiran su napravili ove bolove ..sudjenje je 2 jula i nadam se da ce ovi momci koji su ga brutal pretukli dobiti svoje kazne ...uglavnom nisam tu do 15 jula te cu znati vise kad se vratim ...hvala vam svima na svemu i cujmeo se pozdrav dina :wink:
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by demijan »

pozz dina,nadam se da ima nekih lepih vesti...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by demijan »

dina_d wrote:c.tri tipa su ga narucili da dodje na pivo ...pretukli ga sa daskama i bezbolpalicama ...u toj nekoj kuci .i cak napucavali rotfajlera na ga ujeda ...nekom pukom srecom je uspio da izleti van ..i onda su ga stigli na ulici i vukli ga ponovo u kucu ..sreca pa je neki komsija napolju rostiljao ..a bio je jos dan pola 9 navece ..pozvao je policiju i hitnu ..svi su pohapseni ..moj sin se oporavlja ..dobro je prosao ....imao ludo srecu sto je bio trijezan i nije bio pod dogama pa je mogao da misli kao da se izvuce ...ujutro subota 18 maj u bolnici ga nisam prepoznala ..samo su bile dvije linije gdje su oci ...povracala sam poslije ...sad za vikend je operisan ...kost ispod oka su mu zamjenili sa metalom ...on je sada kucilose se osjeca nespava ima traume ..u nedejelju navece je opet kpio subotex ...proslu sedmicu sam uzela godisni ..ovu samna bolovanju ..neznam sta ce biti ..dali ce ikada moci shvatiti da ga je subotex i doveo do ove situacije u isto vrijeme shvatam kako se osjeca lose ...jer nekonta uopste zasto su ga tukli ...nije im bio duzan pare i nije se svadjao snjima ..oni su bili pod uticajem alkohola i droga i svi su svedjani ....socijala jos uvijek ima njegovo slucaj tako da se nadam da kad sudjenje prodje da ce ga zatvoriti na silu ..nekoliko mjeseci nebili u toj izolaciji stigao razmisliti i shvatiti i odlciti naizad da promjeni nacin svog zivota ...imate lijep ozdrav oni koji citaju
narkomanska posla dina.mada nisu tu bas cista posla.takvo maltretiranje nije bas tek tako.cuvaj se...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

dragi moji drugari ..dugo me nije bilo ..bila sam od svojih u bosni na godisnjem ...bilo mi j elijepo sa mojim roditeljima i bila bih presretna da ja mogu docekati da moj sin makr 20 posto bude ovako dobar preama meni kad ostarim kao sto samja prema svojima ..ali nadat cu se za to uvijek ima mjesta u mom srcu ..moj sin je kao sto vec znate smjesten u ustanovu ..kad sam bila na putu za bosnu jako se razbolio,zaboljela ga je kicma naglo i nije mogao da s epokrene ..ovi sto rade tu nisu ga bas uzeli za ozbiljno 4 dana i fala bogu peti dan su skontali ..naime to nije bila kicma nego su mu pluca bila napunjena gnjojem ..uzas ..poslije je lezao u bolnici dugo i pravi mu drenazu ..jos uvijek je na pencilinima ..sudjenje onim momcima je bilo prosle sedmice i prije dva dana je zavrseno ..sutra u dva cekam obavjest i presudu ..pa s enadam opet da ce dobiti zasluzenu kaznu ..moj sin mi nije dozvolio da budem prisutna ..a roditelji od ove trojice su bili ..to me malo potreslo jer moj sin me stalno degradira kao osobu ..mojih dvoje prijatelja je bilo prvi dan susjenja i on im je rekao d anezeli da dolaze vise ..da bih kasni erekao mojoj drugarici da ga je stid da ljudi dodju jer tu se pricaju svakave price te ce se ispricati nesto i za njega cega se on stidi ..uglavnom ovi su pusteni na slobodu do presude ..sto mi se nesvidja jer da je kojim slucajem moj sin toliko brutalno pretukao svedjane nikad nebih bio pusten ..al sta je tu je nadam se da cu sutra ipak dobiti neku dobru vijest i da ce momci dobiti zasluzene kaze ..i naravno da ce se i oni iz ovoga nesto nauciti ..najvise je zalosno sto je samo jedan od njih rekao d amu je zao ..inace su hladni kao spricer ..moj sin me nezove i nezeli da ga posjetim ..ja sam prestala da zovem ..jako mi je tesko ali trpim ..neshvatam kako neko moze da s eponasa tako grubo prema rodjenoj majci koja je cijeli svoj zivot podredila njemu ..molim se svemogucem bogu da mu pomogne ...imacu strpljena samo da on bude dobro ..to sto je rekao da ga je stid mi je ipak nesto pozitivno ipak je on bez droga skoro 2 mjeseca mozda mu nesto i dolazi iz dupeta u glavu ...jako se bojim tog novca koji ce on dobiti kao ostetu ...taj novac ako se neprestane drogirsti moze odvesti samo u smrt ..ako se kojim slucajem promjeni to mu moze biti dobar novi pocetak ...nadam se da ste svi dobro i zdravo i da nemate nekih velikih problema ...uglavnom vam napisem koju su kaznu dobili ..i voljela bih kad bih mi pisali kako da se pocnem pripemati za njegov povratak kuci ..to je 6 decemra ja kad pomislim na to uplasim se jer jednostavno vise nbih mogla podnjeti sve te drame snjim kad je nadrogiran ..sad kad sam sama vidim kako je lijepo imati svoj mir bez da mislim dali moj sin zivi ili dali dise ..dali ce me nazvati policija ..divan osjecaj ..pozdravljam vas sviju puno puno i ostajete mi dobro do sljedeceg javljanja ... :wink:
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by majka NS »

dina_d wrote: ..moj sin mi nije dozvolio da budem prisutna ..a roditelji od ove trojice su bili ..to me malo potreslo jer moj sin me stalno degradira kao osobu ..mojih dvoje prijatelja je bilo prvi dan susjenja i on im je rekao d anezeli da dolaze vise ..da bih kasni erekao mojoj drugarici da ga je stid da ljudi dodju jer tu se pricaju svakave price te ce se ispricati nesto i za njega cega se on stidi ..uglavnom ovi su pusteni na slobodu do presude ..sto mi se nesvidja jer da je kojim slucajem moj sin toliko brutalno pretukao svedjane nikad nebih bio pusten ..al sta je tu je
Draga "dina_d"
ovo podebljano, malo mi zasmetalo, kad se krene u odvikavanje, i skidanje, krene i nemerljiva doza iskrenosti i razumevanja s njihove strane, ne znam, navodim moj primer, ovo, malo mi čudno... Kad se napravi presek, i krene se u novu priču, tad nema tajni, pa šta s tim šta je radio... radio je šta je radio, nije bio nevinašce, radio je sve najgore da dodje do opijata... niko nije od juče... ta tuča, nije zbog čaše - flaše piva, tu postoje neki neraščišćeni računi od ranije - dugovi, nisu to oni radili iz čista mira ...
Želim vam sve najbolje, čitajte priče suovisnika u nedogled u nazad, do decembra, pročešljajte forum uzduž i popreko, otidjite vi kod stručnog lica za bolesti zavisnosti...
dina_d wrote:..moj sin me nezove i nezeli da ga posjetim ..ja sam prestala da zovem ..jako mi je tesko ali trpim ..neshvatam kako neko moze da s eponasa tako grubo prema rodjenoj majci koja je cijeli svoj zivot podredila njemu ..molim se svemogucem bogu da mu pomogne ...imacu strpljena samo da on bude dobro ..to sto je rekao da ga je stid mi je ipak nesto pozitivno ipak je on bez droga skoro 2 mjeseca mozda mu nesto i dolazi iz dupeta u glavu ...
... ... ...
dina_d wrote: ..i voljela bih kad bih mi pisali kako da se pocnem pripemati za njegov povratak kuci ..to je 6 decemra ja kad pomislim na to uplasim se jer jednostavno vise nbih mogla podnjeti sve te drame snjim kad je nadrogiran ..sad kad sam sama vidim kako je lijepo imati svoj mir bez da mislim dali moj sin zivi ili dali dise ..dali ce me nazvati policija ..divan osjecaj ..
Draga "dina", vi kad on dodje čist kući, krenite odma sa odlascima kod stručnog lica za bolesti zavisnosti, to će pomoći i vama i njemu - neizmerno, imaćete odgovore na sva njegova ponašanja, i idite polako, dan po dan, korak po korak i desiće vema se ono vaše "kako je lijepo imati svoj mir bez da mislim da li moj sin živi ili da li diše.." ovo zadnje:
dina_d wrote:..divan osjecaj ..
- želim vam od sveg srca da što pre doživite, osećaj je nemerljiv sa bilo čim...
Veliki pozdrav i držim vam fige da krenete pravim putem, polako, puno strpljenja, volje.... i svega, ma svega što trebe, i sve što taj put nosi, samo da on bude bez opijata, svaki novi dan, je uspeh... i tada ste na pravom putu...
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

draga majko ns ..problem je sto moj sin nij ena toj tacki ...ja sam njega prinudno zatvorila na odvikavanje sto znaci da on nista nije odlucio ni presjekao ..on nije samovoljno pristao na ovo nego je morao sa policijom da ode ....dali ce se nesto desiti u njgovom mozgu za ovih 6 mjeseci i da sam dodje na tacku da skonta da sljedece gudranje je i njegov kraj ..nadam se da ce shvatiti ima jos vremena ..hvala vam na iskrenom pisanju ..pokusacu da sebe pripremima koliko mogu ...pozdav svima
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

dragi moji .cesto ulazim i malo procitam i izadjem ...smogla sam malo snage da nesto napisem veceras ..emocionalno sam slomljena ..od tog dusevnog bola imam bolove u cijelo tijelu (utjeha za raju ovisnike tj bivse ovisnike ,nisam ovisnik al me spiha sjebala )..ovako sa sinom se rijekto cujem ..on kada nazove to je uglavnom kada mu treba novac za cigare ..osjecam se prazno stalno mislim na njega malo je reci 24 sata ,volim ga i nedostaje mi..pitala sam ga kako nalazi za njegov stomak i pluca rekao mi je da to nije moj problem ..stah me je ...stah me je njegovog povratka kuci ...ja sam mlakonja prema njemu ..strah me je da ponovo prolazim kroz sve te narkomaske fore ,da ga na oci gledam kkao se unistava i svjesna sam da se moram promjeniti al neznam dali mogu i kkao ce to sve ici ..zato sam odlucila da otputujem daleko ..danas sam sebi kupila kartu za hawaje ...od 20 oktobra do 8 novembra ..i idem kod svojih u bosnu 27 septembra do 4 oktobra ..moram ..moram pobjeci od same sebe negdje da bih uspjela da nadjem snagu ..patim sto me moje dijete nevoli...bukvalno ..kao da nema uopste osjecaje za mene ..a cijeli zivot sam posvetila njemu ...kako smo se moglitako mimoici ...nista mi nije jasno .zeljela sam sve najbolje a ispalo sve najgore ...nisma perfekna ...radila sam onako kako sam najbolje znala ....neznam ...dumam u glavi razne stavri ...jednu stavr sam ipak skontala ..stavila sam ga prislino u instituciju ...mrzi me zbog toga ..neshvata da je mogao umrijeti da to nisam uradila .samo mi govori eto sad si me se rijesila ..on dolazi nazad 6 decembra ...koliko se radujem da cu ga vidjeti toliko se plasim zivota ako on nastavi sa drogama a po svemu sudeci ce nastaviti ..jer na sudjenju je mojim prijateljima rekao da jedva ceka da s enadrogira ..i onda sam na ruti 1 opet ..dajte koji savjet kako da se postavim sta da radim ...ljubim vas i nadam se da ste dobro ...lijep pozdrav dina
Post Reply