moja ispovjest ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

cao drugari ..vec odavno se nisam javljala jer mi se nista specijalno nije desavalo st se tice mog sina ..naravno jos uvijek zivi kod mene ..kupio je teleskop --gleda zvjezde ..ide da uzmima metadon ..bilo je tu i onih dana kad ga nije otisao da uzme ..ili kad su mu odredili da mora da dolazi svaki dan ..posto je on punoljetan ja nista neznam ni zasto ni kako ..samo znam da se tu svasta nesto desi ali ja istinu necu nikada doznati iznimka ce biti ako ga izbace sa klinike …naime ..sad su se opet pocele desavati stvari ..od psihijatra je dobio lek (ritalin(a)..za kao add(adhd) to je kao neka vrsta poremecaja sto ne kontam da moj sin ima ali eto ipak je uspio da dobije taj lijek na recept ..to je isto kao amfetamin….prvo su mu davali po jedan paket …sasvim malo ..medjutim eki dan sam nasla da je digao 6 kutija toga ..i naravno u petak je otisao po metadon i navece je dosao kuci totalno puknut ovim lijekom ..znaci ovaj lijek mu treba da poboljsa koncentraciju ..i uzima se ujutro …moj sin se nakrkao toga petak vece jer ne treba na kliniku do ponedeljka ..ja sam to odmah shvatila i pocela sam da ga ispitujem ..i naravno tu se sva narkomanska prica vratila ..jer ja njega mrzim ..i ja sam luda ..itd ..cak je bio i agresivan …strasno sam se razocarala …neznam vise sta da radim ..znaci dok se drogirao prijavljivala sam ga na socijalno za pomoc .sta sad ..sad sve sto mu treba dobiva na recept i odlicno zna kad ce da uzme ..jer sutra kad od epo metadon i oni mu kontrrolisu mokracu oni znaju da on ovaj lijek ima na recept ..sto znaci da je ok da mu mokraca pokaze tu supstancu ..mislila sam kad je prico o skoli ..o sudijama da ce biti nesto od toga ..medjutim vec godinu i po je tu i nista se nije desilo osim da je uspio sebi da na recept osim metadona sredi i amfetamin …soba mu je katastrofa ..zube na pere bas cesto …svoj komjuter je pokvario pa je danas htio da posudi moj ,dala sam mu na pola sata ..medjutim zadrzao ga je 3 ..kad sam htjel ada mi vrati rekao je da cekam ..pa sam cekala ..pa sam opet cekala ..na kraju je rekao da dodjem sama da ga uzmem…otisla sam u njegovu sobu i stajaa pored njega da mi vrati moj komjuter ..ruka mu je sa strane bila krvava …krevet je bio pun smeca ..hrana …it'd ..rekla sam d mi vrati komjuter …rekoa je cekaj ..poludila sam na kraju …i na kraju mi je dao komjuter ..rekoa mi da sam djavo i da zeli da umrem …rekoa mi je da se cuvam je kad ga ovako naljutim moze da mi svasta napravi ..prosle sedmice i cijeli mjesec dok je isao dole po metadon svaki dan ..jer su mu tako odredili sto isto znaci da nesto nije dobro radio …bolio ga je stomak …i onda me zamolio da mu kupim nejgove inekcije za stomak koje nije navrijeme uzeo ..platila sam to otprilike 250 maraka …i reko ami da ce on to naplati od socijale da c era mi vrati ..dobio je pare od socijale i sad kao neznam hoceli mi vratitit moje pare ..neznam gdje i kako dalje ..samo znam i vidim da moj sin samo trazi drogu na recept …ja nemam mira u svojoj kuci jer on stalno nesto lupa tamo u sobi ..nema osjecaj da se to cuje i d aja moram da spavam …ma strasno ..sutra cu pokusati naci psihijatra koji mu je dao toliko narkotike na recept odjednom ..mada nije fazon u tome ..fazon je to sto on i dalje samo trazi znaci nesto sto ce ga puknuti i nacine na koje ce zajbati kliniku ili drzavu …pozdrav svima cmokic od dine
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

cao drugari ..sam sigurna da bilo ko cita moj post ali se nadam da ce s eneko javiti i reci svoje misljenje ..naime ovog mjeseca se desilo svasta ….moj sin je napustio metadon program (neznam dali je napustio ili je izbacen uglavnom prestao je da ide na kliniku ) tu se nesto desavalao ali posto je punoljetan nemam pravo da znam bilo sta ..uglavnom smnajivao je dvije sedmice i prestao ..posto je uzimao te silne tablete rittalin tj amfetamin nije spavao nocima …tu je se nesto pobrklalo u njegovom mozgu …odjednom me je nazvao jedan petak prije dvije sedmice ,bila sam kod prijateljice u pola dva noci i rekao mi je da mi je sve oprosteno da ga je isus spasio…odmah sam uzela taxi kuci jel mi je djelovalo kao da s eoprasta od mene …kada sam dosla bio je izgubljen i zagrli me ..rekao mi samo da znas da ti je sina isus spasio …nista mi nije bilo jasno …dan poslije je opet bio agresivan i mjenao raspolozenja …poceo je da slusa i gleda neke video o isusu ..i neke momke iz kojih istjeruju dzavole …njegova soba je sva prljava posto je dugo nije cistio i rekoa je d anemoze da spava u sobi jer su tamo dzavoli ? sto god da sam rekla reko mi je da sam i ja dzavo …rekla sam mu da su mu tablete i to ne spavanje pomutile svjest …rekao mi je ne one su ga dovele do toga da vidi istinu …drugi dan kad sam uzel asvoj komjuter od njega bio je otvoren njegov fb …vidjel asam da se dopisivao sa ocem koji zivi u italiji i koji nikada nij eprstom mrdnuo za njega …znaci moj sin je 26 godina …ako je htio kontakt snjim da s ebolje upozanji mogli su to kad je moj sin napunio 18 ….cak sam jednom i sama zvala oca kad mi se sin poceo drogirati da mi pomogne sad ako nij enikad ..nije htio da s epetlja jer nikad nije bio tu …nda sam otvorila konverzaciju i vidjela pricu izmedju njih ..moj sin ga je pitao zasto ga je ovaj ostavio ..i on mu je rekao da je on htio njega ali ja nosam dala ..te kako ga je zvao na telefon a ja sam uvijek govorila da moj sin nece da prica sa njim ..to je bilo strasno sve je bila laz..nisam mogl ada vjerujem ..onda je moj sin njemu pisao kako sam ja luda i cijel amoja familija …te da ja zelim ovim rijecima "da se jebem sa njim " to je moj sin napisao mom bivsem muzu njegovom tati …kad sam vidjela to samo mi se zapovracalo …nisma mogla da vjerujem sta mi se desava i d amoj sin to pise o svojoj majci ocu koji nikada nije mrdnu prstom za njega …presutila sam to i cekla ..nista nisam pricala samo sam trpila do jednu noc tri dana poslije toga ..sve mi je to rekao u facu …kako je on skonto da ja njega drzim tu jer zelim da imam sex snjim ? skroz bolesno ..te kkao je on skonto da sma uvijek bil aljubomorna na zene sa kojima on ima sex? (imao je samo jednu djevojuku sa kojom se drogirao kojoj sam ja zabranil ana kraju da doazli u moj stan ) to je ta djevojka ciju sam ja djevojcicu pazila i brinula se za nju …da bih moj sok bio jos veci rekao mi je da sad zna zasto sam ja uzimala njenu malu djevojciu i brinula se za nju ..jer sam pedofil ??? tad sam htjlea d apovracam ..to su tolike neslane optuzbe na mene bez ikakvih podloga ..bila sam dobra i cuvala sam to dijete jer ju je majka ostavljala da s enjih dvoje zajedno drogiraju …strasno sam potresena …i stalno govori da sam dzavo ..i da zna …i kad sam plakala na to sve jer sam sokirana kako samnom razgovara ( znaci sve granice respekta unistene ) rekoa mi je da placem i da on zna da to nisu prave suze …rekla sam mu jos prije mejsec dana da s emora seliti ..te sam zvala socijalno ….prica nebuloze ..pitam s ejeli ovo neka psihica bolest jer je ubjedjen u svoju istinu …sad znaci ne uzima nista ….samo slusa video o isusu ..moji roditelji ne valjaju ..niko iz moje familije ni ja niakd mu niko nije pomogao ..prije dva dana mi je rekoa d ane uzima lijekove za kronovu bolest jer ga je isus izlijecio ..rekla sam mu da s eigra sa zivotom i da isus nemoze izlijeciti krobnovu bolest te da je ta bolest hronicna d amora da uzima lijekove …rekoa mi je da prestanem da izmisljam da je bolestan ..(kronovu bolest je dobio kad je imao 10 godina ,strasno smo s enapatili ,dvije operacije ..jaki bolovi ..cijelo njegovo djetinjstvo je proslo u tome ) sad mi je rekoa d anikad nije ni bio bolestan i da ga oni truju stim lijekovima …e sad vidim da je to neka vrsta psihoze i sizofrenije ili cega jos …n akraju je skontao da cu da prijavim to kod dodktora jer tad ga mogu prislino odvesti na psihijatriju ..jer nezna za svoje dobro …onda je rekao da uzima lijekove za kronovu bolest …pitala sam ga na kraju dali on misli onda da bolnice n etrebaju postojati ..rekao je da ..isus sve lijeci kad bih svi vjerovali kao on bili bih izliceni …strasno se osjecam i neznam gdje udaram ..mislim da smo sad ponovo na pocetku agonije i na jos goroj ljestvici …nadam se da c eneko od starih drugara koji su pratili moju ispovjest da s ejave ..ili neko novi da mi kaze sta misli o ovome …pozdravcic
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: moja ispovjest ...

Post by sanela »

Draga Dino, pročitala sam i prvi post, ali ti ne stigoh odgovoriti. Žao mi je što je takva situacija kod tebe i da je tvoj sin u toliko lošem stanju. Nažalost, ti na njega ne možeš izvršiti nikakav pritisak i utjecaj da se ide liječiti ili da iseli iz tvog stana. Veoma je moguće da su sve te tablete koje je tvoj sin pio, a i naglo prekidanje uzimanja Metadona, doprinijele tom njegovom mentalnom stanju, laganju, umišljanju... Ako postoji mogućnost za prislinu hospitalizaciju, to će privremeno riješiti situaciju, ali kasnije će vaš odnos biti još gori, ako što se desilo i kad je prošli put hospitaliziran.

Ne znam šta da ti posavjetujem, osim onoga što sam ti rekla i ranije, a to je da potražiš pomoć psihoterapeuta za sebe i da vidiš da li postoje neke grupe podrške za roditelje ovisnika. Na taj način bi dobila priliku da ojačaš, da vidiš kako se drugi roditelji nose sa sličnim situacijama, a imala bi i njihovu podršku, psihološku, pa i fizički bi ti mogli izaći u susret. Uglavnom, ne bi se sama nosila sa svim tim šta ti se dešava.

Sretno i piši...
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

hvala ti sanela---ovo je stvarno strasno ..poslije 8 dana tj prije dva dana spremio s eda ide na kliniku da dobije metadon ..posto nije izbacen bio nego je sam htio uz isusovu pomoc da se skine …i d ane truje svoje tijelo ..medjutim kiza je stigla ..otisao je ujutro i vratio se kaze nisu ga primili jer nije bio tu 8 dana …te da treba da sretne doktora koji tek dolazi u kliniku iduce sedmice ..poceo je da prica d aje svedska diktatura i da je on samo brojka .naravno ..svi mi samo brojke ..sad je poceo da sima neke video i da stavlja na youtobe …to o isusu i te stvari ..meni je jedina sansa da prijavim da ne uzima svoje lijekove za kronovu bolest ..al za to nemam dokaze …jer on kaze da nema kronovu bolest ..te da sam ga ja vodala po bolnicama da bih imala kontrolu nad njim ..odlucila sam da sutra pocnem intervenciju ..napisacu pismo svim doktorima koji su umjesani ..i dati moje misljenje uz strogu diskreciju …jer ako kazu da sma ja prijavila vjeruj da s ebojim za svoj zivot …trenutno se preselio u dnevni boravak ..cijeli stan je isprljan …sobu je skroz isprljao i kaze tamo imaju dzavoli i zato je sad u dnevnom boravku ..cujem ga nocu kako sanja i dere se ….nimalo lako i plus da s eovome nisam nadala nego sam milsila da mu taj program koji ima zivotno znaci i da nikad nebih dozvolio da izadje iz njega …medjutim desilo se to sto se desilo …negdje u sebi sam imala taj strah cijelo vrijeme i napetost ..stalno mu govorim da trazi stan ..zvala sam socijalno i rekla da vise ne mogu …ali njima je vazno da je on kod mene jer manje ih kosta ..jedina mi je sansa da prijavim ljekarima i d aobjasnim sta i kako jer on kad id ekod psihijatra jako je intligentan ..izgleda skroz naivno i kulturno …tako da ih je do sada uspio ubjediti u sve sto je htio i zato je dobio toliko tabelta na recept …sanela draga hvala ti na javljanju i pisemo se
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

i jos nesto ..on nikako ne zivi u stvarnom svjetu …samo to da prekines sam ici na kliniku i misliti da ako se pojavis za 8 dana da je sve uredu i da cette primiti …nepodnosi nikakva pravila …nemoze da prati vremena …sad mislim da sma na ruti jedan ponovo cak jos gore posto ne uzima lijekove za kronovu bolest ..mojoj prijateljici je reako da zeli da napusti svedsku ..d aide kod oca u italiju ..sa kojim niakd nije imao niakkv odnos …i ocu je pisao nebuloze …pozdrav svima …neznam kako cu da ovo izdrzim …mogu potraziti pomoc za sebe ali svi ti sastanci su popodne a ja radim svako popodne tako da nema sanse da mogu ici na njih ..neznam dje udaram
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

cao drugari .nadam se da ce sanela ili neko od stare raje da cita ..ovako stvari stoje ..mislim da je moj sin ustavri izbacen sa klinike ….ne da je sam napustio kao sto je rekao ..jer ja sam primjecivalja recidiv kod njega i prije ..stim da neznam nista sta se desava za to na klinici .uglavnom sad vise ne ide po metadon ..sad je kuci .umire od bolova u tomaku ..nosa bibliju sa sobom ….poceo je da kupuje vino ..tako d abih mogao spavati ..sad s eplasim da ce postati alkoholicar …neznam ..sve te psihoze sto je imao i nebuloze sto je pricao prosle su …sad je samo nervozan,lezi i cta bibliju …ja jos uvijek nisam kontaktirala lijecnika psihijatra koji mu j eispaisao tolike tablete ..pokusavam da napisem tako neko pismo al se strasno bojim da nece reci mom sinu …tako da malo jos cekam i posmatram izhod situacije ? dali ce mu vjera pomoci ? dali je to samo trenutacno stanje …sta je sljedece razocarenje ..vidim d anije dobro i srce mi se cijepa ..stan je haos ..cim jedan dan ne sredim sudej onda je jos veci haos ..on ne radi nista osim sto sjedi i razbacuje..mada eto to je najmanji problem ..vec sam oguugla na to ..kad stignem ocistim i to je to …snjim apsolutno nemogu pricati jer ga samo moja rijec nervira …znaci cutim ..trenutno mi je moj posao koji zaista nevolim jedna dobra terapija …cekam da vidim hoceli si sam pomoci ili ce se opet vratiti na droge …citala sam sam o skidanju sa metadona ..to je strasno ..znam kako je lujka to prolazila ..neznam ..moj sin trenutno je jako mrsav ..savijen ..bolestan …imao je poziv od ljekara za svoju kronovu bolest ..nije otisao ..vjerujm da je klinika kontaktirala i ljekara za kronovu i psihijatra ..nadam se ustavir je rto im je duznost …pozdrav raja i pisem ponov
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: moja ispovjest ...

Post by sanela »

Dino, vjerujem da dosta ljudi čita ovo što ti pišeš, ali ljudi ne znaju šta da ti napišu, jer situacija u kojoj ste ti i tvoj sin nije nimalo jednostavna. Šta napisati? Nije lako ni tebi, a ni njemu. Svako od vas dvoje se bori na svoj način sa situacijom u kojoj se nalazite.
Tvoj sin je sam, izgubljen, bolestan, pun ljutnje, i ne zna kako se iznijeti sa svim što mu se dešava i što osjeća. Ti si ljuta, pogubljena, radiš posao koji ne voliš, u stranoj zemlji, sama i bez podrške, razočarana i ne znaš kako se iznijeti s tim šta ti se dešava i što osjećaš. Oboje birate načine kojima povrjeđujete sami sebe i jedno drugo.
Šta uraditi? Ti njega mijenjati ne možeš. Možeš mijenjati samo sebe. Možeš prihvatiti situaciju u kojoj se nalaziš ili ga možeš prisliti da se mijenja. To će još više uništiti vaš odnos i pojačati tenziju.
Želim ti sreću, strpljenje, snagu....
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

hvala ti sanela …kupila sam si kartu za sarajevo tako da cu 7 dana provvesti sa svojima ..na zalost uvijek mu povjerujem kad kaze da nece vise da uzima droge ..i sad je tako bilo …kao nasao je isusa i boga u sebi i nesmije vise da steti sebi ..medjutim eto procital asam mu poruke veceras …svaki dan trazi da nesto kupi ali mu je tesko d anadje jer je ispao iz fazona …veceras kad sam dosla kuci nije ga bilo ..ostavio je otvoren fb i vidjela sa da je otisao kod nekog tipa ..javljao se i svom ocu i pise ima svasta …iz svih tih njegovih poruka svako imalo normalnan ce skontati d asnjim nesto nije uredu …jako puno umislja i laze …nije nimalo iskren …poslije ovoliko godina sama ne mogu da vjerujem da je ovo moj sin ..u isto vrijeme mi ga je toliko zao da mi srce puca …jao je smrsao ..jako ..jutros sam vidjela da je stavio oblogu na list od noge ..shvatil asam da je sebi u nogu ubrizgavao nesto i sigurno se inficiralo ..jedva je hodao …je rprala sam vec i vidje asam carape umazane krvlju …mislim da cu ipak morati da ga prijavim na socijalno ,tj d anapravim zahtjelv d aga provjere jer ako nastavi nece biti dobro …on trazi bilo sta od droga ..znaci bilo sta ..nije mu bitno sta … ajako lako moze umrijeti kad nesto uzme jer ipak vise od dvije godine je bio na metadonu …neznam ..cinilo mi se bilo d anam je zivot ipak bio krenuo na bolje ..poceo je da kuha ..prico je smireno ..normalno …sta se desi u njihovim glavama tesko mogu razumjieti …hvala ti sanela jos jednom na javljanu …prijavicu ga u ponedeljak i utora letim z abosnu ..vracam se 17 i nek mu je bog na pomoci …jos nije dosao kuci ..ja radim ujutro rano neznam dali cu od brig emoci zaspati ..
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

cao drugari ..voljela bih d moj post cita damjan ..ziki ..lujka ..zeleni ..za sanelu iam makr dokaz da procita i javi se ..ja sam bila u bosni 8 dana ..moj sin je ostao kuci ..kad sam stigla prekjucer moj stan je izgledao katastrofalno …nije se moglo proci ..od sudja ..seca ..odjece …on je bio nadrogiran i poceo je da sklanja sudje …njegov prijatelj je spavao u mojoj sobi …popila sam kafu ..rekla sam mu da mu treba pooc na sto je on rekao da mnei treba pomoc --vidim da je totalno u svom svjetu ..kad sam se vratila sa posla bio je sam ..totalno odvaljen nekim opisjatom ..jer glava mu je visila bukvalno na vratu ---zakljucala sam se u sobu ….pozvalal sam dragog boga u pomoc ---posto sam ga prijavila u socijalnu sluzbu prije nego sam otputovala oni su mu poslalai pismo i dali vrijem da se javi ..on to piso nije ni otvorio ..nazvala sam ih juce i rekli su da ce ga kontaktirati telefonom …on je juce spakovao stvari i otisao ..kao navodno u hostel da zivi …otisao je jer mu smeta to sto imma kontrolu i nemoze u miru da se puca …sad tek osjecam uzasnu prazninu i zaista nista neznam …moze samo da se predozira …jer tamo nema nikog niti da vidi jeli dise …nadam se da ce ga socijalna sluzba naci i pricati snjim ..mada su mi rekli ako ne bude htio pomoc oni tu nemogu nista uciniti ..a od mene je izasao samo zato sto zna da mogu da ga na silu zatvorim jer vidim ga kakav je a tamo gdje je sada je slobodan ..puno pozdrava i nadam se kojem dobrom savjetu ..
User avatar
motivation
Posts: 86
Joined: Fri Jan 23, 2015 10:23 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by motivation »

Pozdrav dina
Suosjecam s tobom, vezano za tesku situaciju u kojoj se nalazis. Tesko ti je pustiti dijete da propada, a s druge strane i ti si u opasnosti, sa mentalne strane kako se sve odrazava na tebe i sa druge strane u odnosu na njegovo ponasanje i na osnovu ovog sto si napisala, on jeste bolestan a ti si izlozena dvostrukom problemu, brizi za njim i izlozena njegovom maltretiranju koje je za sada psiholosko, i ne zelim da te plasim ali po agresiji koju si opisala moze da predje i u fizicko. Jer on je bolestan. Znam da je tesko racionalno razmisljati , jer sin ti je ali trebas sebe da zastitis, prvenstveno kako bi njemu bila korisna u budcnosti.
Sad, ima li on novaca i dovoljno sredstava da zivi odvojeno od tebe ? Ili mu ti obezbjedjujes sredstva ?
Ako da, to bi mogla da iskoristis, kao jedan od nacina, da ga uslovis nekim stvarima. Usluga za uslugu... Onaj kojem je potrebno uvijek popusta, u ovom slucaju njemu je potrebno. Jeli postoji mogucnost, da ga doveses svojoj familiji u Bosnu na neko vrijeme ? Ako je finansijski neovisan te prima neka socijalna sredstva a kao da si pomenula, da cita Bibliju i da je religiozno nastrojen, te spominje sotonski utjecaj, jel mozes to da iskoristis i da se slozis sa njim po toj temi, te uz pomoc nekog tarapeuta koji ce mu to lijepo objasniti pa da ga posaljes u Medjugorje u vjersku komunu na godinu ili dvije , gdje bi bio pod "Bozijom" skrbi ? Mislim da bi ti ova posljednja opcija bila najbolja ukoliko je izvodljiva... On bi bio zbrinut, , sto bi i tebi pomoglo da se i sama rasteretis psihicki.
I procitah zadnju recenicu, napisala si da mozes na silu da ga zatvoris, pa je zato i otisao.. Iskreno , izgleda da ti je ta opcija jedina preostala.. Jer kao sto vidis milom, nsi dobila nista, tolerancijom i ljubavlju nadom da ce se popraviti, on postaje gori, njemu postaje gore a i tebi. Tesko je majci da sili djete na nesto, ali ako je to jedini nacin da mu pomognes, onda Boze moj. I sebi ces olaksati, ako ga uslovis i posaljes u neki vjerski centar na neki duzi period. Prije ili kasnije, ako vec mozes sta ti preostaje ?
Vladati nad sobom najveća je vlast.
Post Reply