moja ispovjest ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
manson4ever
Posts: 36
Joined: Tue Sep 30, 2014 10:30 am

Re: moja ispovjest ...

Post by manson4ever »

metadon! :) pa, to je "lijek" kojim se "lijeci" narkomanluk. ili mozda nije? ja, iskreno, nikog jos nisam upoznao ko se izljecio metadonom... a znam ih dosta. sustinski, to je opijat, koji doktori, uz amin drzave, daju narkomanima da im obuzdaju zudnju, koja ih potice na kriminal i ostale nuspojave aktivne narkomanije, a koje su stetne i nepozeljne za drustvo. navodno se moze i smanjivati doza te droge, ali to obicno zavrsi tako da se doza, poslije recidiva, opet povecava. :) dakle zatvoreni krug. jedino sto mogu preporuciti u vezi toga je da se ne ulazi u njega. i jedini ko je na dobitku u svemu tome je drzava koja tako sebe zasticujuje dajuci privid drustvu da radi nesto u vezi problema ovisnosti, sklanjajuci narkomana sa ulice, pretvarajuci ga u zombija, koji poslusno ceka sljedecu dozu i tako provodi zivot. eh sad...
User avatar
david
Posts: 64
Joined: Tue Sep 23, 2014 11:38 am

Re: moja ispovjest ...

Post by david »

Metadon, buprenorphine, MST i sl... su sredstva koja bi se trebala iskoristiti da kupimo vrijeme koje nam je potrebno da uspostavimo kontrolu nad sobom i uvidimo gdje se nalazi problem te se uhvatili u koštac sa samim sobom.... jedino tako metadon može imati svoj smisao i pomoći ovisniku da kroz detoksikaciju ili određeno održavanje koje je potrebno kako bi poradili na sebi on može donjeti pozitivan učinak na ovisnika... e sada ono o čemu se najviše vezuje uz metadon je to kako se on koristi kao glavno sredstvo osvisnosti za ovisnike, je istina je najveći broj ih uzima upravo zbog toga ali za one koji se zaista žele uhvatiti u koštac sa samim sobom i gledaju malo iznad svega toga i žele ipak u životu malo više osim puzanja u prašini ... ostaje i ova druga mogućnost gdje taj lijek može itekako pomoći, .... pričao sam sa nekima koji vode žestoku borbu sa sobom neki su uspjeli u apstinenciji već više godina čak pojedinci su našli poslove po vani i život im je krenuo u sasvim nekim novim smjerom gdje su uspjeli sebe zaintrigrirati nečim novim i ostvariti određene uspjehe , kako poslovne tako i kreativne i gdje su takoreć progledali i uvidjeli mogućnosti za sasvim neki drugi način života za kojeg nisu ni sanjali da je moguć i da postoji......eto sve je moguće za onoga tko traži i želi....

Tako da uz farmakološke karakteristike metadona svakako ovo imaj na umu...

Lijep pozdrav!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: moja ispovjest ...

Post by ziki »

I Metadon i Buprenorfin su realnost i sa tim lekovima mnogi zive i celog zivota, narocito napolju. Te moralne i eticke zackoljice koje se kod nas provlace, kako je to drzavno sponzorisana zavisnost se malo pogresno tumace i predstavljaju. Ovde se neko ko je na tim lekovima predstavlja kao neka vrsta slabica koji ne moze bez droge, ili nece. To jesu opijati i njima je svrha da budu opijati, jer inace ne bi delovali kao zamena za teske droge. A to da li ce neko biti na njima celog zivota, ili ce ih uzimati samo neko vreme je odluka koju bi svaki covek trebalo da donese sa svojim doktorom. To ne bi trebalo da bude nesto sto ce coveka i dalje obelezavati kao kriminalnu licnost, ili slabu osobu itd. Svako ko je prosao dugogodisnju zavisnost je dovoljno poljuljan i bez toga. Ako cemo da pricamo otvoreno i iskreno o zavisnosti, cinjenica je da se jako mali procenat ljudi potpuno izleci. Pre bi moglo da se kaze zaleci nego izleci, posto je recidiv uvek tu negde u vazduhu.Ne treba opravdavati nijedno uzimanje droge u cilju samodestrukcije, ali ne treba ni osudjuvati one koji su igrom slucaja dosli u tu situaciju. Krivica jednog zavisnika nikada ne moze da se prebaci na drugog, i na okolnosti itd. Svako je odgovoran za vlastiti zivot. Kod nas postoji jedan fenomen da se recimo ljudi koji su na Buprenorfinu ili Metadonu cesto sluze neistinama i javno se izjasnjavaju kao osobe koje su izlecene. Znaci ne samo da lazu druge, jer ih je sramota svoje "slabosti" vec lazu i sebe. Treba biti iskren. Ne treba zvoniti na sva zvona o svojoj zavisnosti, ali bar na forumima treba govoriti iskreno i objektivno. Ljudima koji se javljaju je potrebna realna slika problema sa kojim se suocavaju, bilo da su u pitanju zavisnici ili suovisnici.
...
User avatar
manson4ever
Posts: 36
Joined: Tue Sep 30, 2014 10:30 am

Re: moja ispovjest ...

Post by manson4ever »

nisam citao ispovjesti, ili price, vas dvojice, ali nadam se da ste cisti. jer ako niste, ne kontam kako mozete da pricate o cistoci, ili o tome kako ostati i postati cist? ono... osnovna logika, zar ne? metadon je jedna od najgorih opcija koja moze da se desi narkomanu, mada on toga cesto uopste nije ni svjestan, zbog svoje narkomanske, samo destruktivne licnosti. objektivno, to je cisto gubljenje vremena, jer niti se moze na drogi, kao sto je met, sazreti da se spozna ista novo, sto je argumentirao jedan od vas, niti je to "zivot", kako rece drugi. zombiji i nisu bas puni zivota. nikavog viska vremena nema u narkomaniji, tako da je svaka zaobilaznica, najvjerovatnije fatalna. nazalost danas bi bio rodjendan jednome od nas- vas,odavde sa foruma (Yugostar) da nije imao taj isti nacin razmisljanja, kao i vi. nema spasa u metadonu, subotexu, ili bilo cemu slicnom... samo sigurna i skora, poznizavajuca, smrt.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: moja ispovjest ...

Post by ziki »

Ti si se verovatno izlecio uz pomoc jake volje, pa sada majkama zavisnika koji su na metadonu unosis strah kako nista gore nije moglo da ih snadje od metadona. Pa prosvetli nas, da se svi izlecimo i izbegnemo zabludu kao sto su buprenorfin i metadon. Daj nam tvoj primer, a ne samo misljenje kako je to pogresno. I sta bi to trebalo da znaci da bi danas taj momak bio ziv da nije imao misljenje kao mi. Da li to znaci da cemo i mi da zavrsimo kao on ? Mozes li malo da budes jasniji u govoru, namere vidimo kakve su ti ali bar da razumemo malo bolje ono sta hoces da kazes.
...
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

drago mi je da pisete i dajete svoje misljenje …teb iziki drug moj posebno hvala na lijepom izlaganju …moj sin je na metadonu .trenutno zivi kod mene …dosta promjena vidim na njemu ..s obziro da ima i jaku kronovu bolest zbog koje je citav zivot imao bolove ..drago mi ga je vidjeti da sad nema bolova …pa sad dokle i kako vidjecemo …u usporedbi sa zivotom koji je zivio dok je bio aktivni narkoman sa dima jako dobar i kvalitetan zivot …cak razmislja …zeli da studira …meni je drago radi mog sina ..svaka njegova recenica koja je na mjestu za mene je to veliki uspjeh ..ispocetka kad je uzimao metadon djelovao mi je kao zombi …sada mi djeluje skroz ok …normalan…imate lijepi pozdrav i pisite ...
User avatar
manson4ever
Posts: 36
Joined: Tue Sep 30, 2014 10:30 am

Re: moja ispovjest ...

Post by manson4ever »

nema tu previse filozofije. volja jeste vazna, ali ne na nacin na koji ti mislis, da stisines zube i trpis. vazna je volja da koristis alate koji ce ti zaista pomoci da izadjes iz problema ovisnosti, jer jedna od najvecih zamki tog problema, je bas to sto ne vidis cistu sliku svijeta oko sebe i onoga sta trebas da radis. a to je izazvano ucinkom, najcesce, opijata. i tako, uzimajuci metadon, to postaje zatvoren krug. a vrijeme neumoljivo tece, ostecujuci ovisnikovu licnost i odvlaceci narkomana sve dalje od realnosti i slabeci ga. mali uspjesi se slave, ali to nisu zaista uspjesi, jer nemaju veze sa onim za cim treba da se ide- apstinencijom. vecina narkomana tako i izgubi bitku sa ovisnoscu, i zato ja i ne volim metadon, sub i ostale supstitucije. imam i ja neku temu, ispovjest, na ovom forumu, pa je procitaj. kada je pisana, naravno, zbog mojih godina u glavi, je pisana na svoj nacin, ali je sustina ista, sustnski ima samo jedan nacin da se bude cist. i tu, kao i svuda na ovom forumu nailaze likovi kao sto je bio taj Yugo, i opravdavaju, racionalizuju i tako dalje, lijekove koje uzimaju i koji ih na kraju odvode u smrt. ja sam dugo off i on na ovom forumu, jos duze u i oko narkomanije, a cist sam godinama, u svakom smislu te rijeci. tako da, pretpostavljam, znam sta pricam. i naravno... zasto bi me iko poslusao?
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

manson….hvala ti na postu …pogledacu tvoju ispovjest …..kao sto rekoh volimcuti mnoga iskustva …da vise saznam ….mad alicno nemogu nista puno da ucinim ,jer moj sin je taj koji odlucuje ..ja sam sretna da mi nije na ulici ..da mu se kvalitet zivota poprvio ..i sto je ziv …
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by demijan »

Pozdrav Dina_d.Dobro se drzis,svaka ti cast na mentalnoj snagi.
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

hvala ti damjana ..dugo te nije bilo ..moj sin je trenutno kod mene..ide i uzima metadon u drugi grad ..sad preko praznika je dobio da ponesi kuci na 3 dana ..promjene s epomalo desavaju ..jako sporo ..al ja vidim svaku malu promjenu na bolje ..od toga da skloni iza sebe ..opere svoj ves ..istusira se ..pokupi sudje u masinu ..lijepo mi se obrati ..za mene su to sve koraci narijed ..nadam se da cemo uskoro naci stan i da ce zivjeti blize klinici ovako svaki dan gubi 6 sati dok ode i vrati se po metadon ..svako juro ide u 9 iz kuce kuci je otprilike u pola 3 tako da mu to ipak neka obaveza …damjane nadam se da si ti dobro …hvala ti puno na podrci i na javljanju i sretna nova godina damjanu i svima koji citaju
Post Reply