moja ispovjest ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: moja ispovjest ...

Post by sanela »

Draga Dino, potpuno je razumljivo i normalno da se tako osjećaš. Cijelo vrijeme si se brinula o njemu i za njega, bila si usmjerena na njega, a sebe si zanemarivala. Sad njega nema, ti si izgubljena, jer cijeli si život njemu posvetila.

Hajde sad za promjenu se posveti sebi. Jačaj sebe, ugađaj sebi i razmisli o greškama u odnosu koje si pravila. Kažeš da si bila popustljiva, davala si mu previše slobode i premalo odgovornosti. Nije nauočio ništa cijeniti, ništa mu nije bilo vrijedno, s tobom je manipulisao kako je htio. Ti si mu sve dozvoljavala. Za ovo vrijeme trebaš poredati svoje prioritete, postaviti ciljeve za svoj vlastiti život, napisati na papir šta ćeš dozvoliti svom sinu, odnosno koja su ponašanja u vašoj kući prihvatljiva, a koja nisu. Trebaš kontaktirati ustanovu u kojoj boravi da se upoznaš sa njihovim pravilima, principima rada i da i ti prihvatiš te principe funkcionisanja. Ako je tamo pospremao svoj krevet, on to treba raditi i kod kuće, ako je tamo prao svoj veš, spremao da jede, čistio svoju sobu, to treba raditi i kod kuće. Svaki put kad očistiš nešto za njim, doprinosiš vraćanju na prethodna ponašanja i dovodiš ga u opasnost da napravi recidiv. Dino, on treba odrasti, on nije mali dječak. On je odrasla osoba. Za njega bi najbolje bilo da nađe svoj stan i da nastavi živjeti po pravilima centra za liječenje.

On treba imati svoje dužnosti i odgovornosti u kućanstvu, i to trebate na početku dogovoriti. On ne može biti stanar, kao u hotelu, a da ti sve radiš za njega. Ti ga trebaš dočakati sa svojim planovima za sebe, da ti imaš svoj život ispunjen i organiziran i da promijeniš svoj stav prema njemu.

Naravno, ti si tu da ga podržiš, da ga voliš, da ga prihvatiš. Ali, jasno mu dati do znanja da nećeš tolerisati određena ponašanja (jasno navesti koja i koje će biti posljedice). Ti trebaš stajati iza svojih riječi i odluka, tako da on zna da tako misliš. I kad vidiš da manipuliše, jasno mu na to ukazati i ne dozvoliti mu manipulaciju.

Bijeg nije rješenje. On je bježao u drogu od problema. Ti mu trebaš svojim primjerom pokazati da se od problema ne bježi, nego ih se jasno identificira, traži rješenje. nađite nekoliko alternativa za svaki problem i ne odustajte dok ne nađete način koji je oboma prihvatljiv.

Kažeš da te ne voli. On nema pojma ni šta je ljubav ni šta je mržnja. On je prazan. On te stvari priča samo da te povrijedi, ali on to ne misli ozbiljno. On je isto pogubljen kao i ti. Još gore. On ne zna funkcionisati, razmišljati, osjećati dok je normalan, bez droge. Sad ga je sve sastavilo i ti si mu krivac. Nemoj da te pogađaju njegove izjave, jer on apsolutno ne razmišlja o onome što govori.

Kažeš kako ti je teško. E pa njemu je još gore trenutno. Zato i ujeda, prkosi, koprca se. ne zna da se nosi sa frustracijom. Osim da tebe povrjeđuje. zato što je nezreo, nisi mu dozvolila da odraste. Sad trebaš to da uradiš. Super je što je odvojen od tebe.

Ali, i ti se trebaš mijenjati, jer ako počneš s njim komunicirati i ponašati se kao i do sad, velike su šanse da će se on vratiti starom ponašanju, jer mu je tako najlakše. Kao i tebi.

Opet ću ti reći da trebaš potražiti psihologa, savjetnika koji ima iskustva u radu s ovisnicima i da sa njim razgovaraš.

Sretno i samo naprijed :)
Uspjela si postići da ti sin ode na liječenje, sad se posveti svom liječenju i oporavku.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

sanela hvala ti puno na pisanju jako puno mi to znaci...javim se i pozdravljam
Sarajevo
Posts: 21
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:23 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by Sarajevo »

Poštovana,

kako ste? razmišljam o vama često. kako je sin? ima li kakvog napretka?
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

cao svima koji citaju ..odavno me nije bio ..bila sam na odmoru na hawajima i odlicno sm se provela ..upoznala sam puno finih i nasmijanih ljudi ...tamo je uvijek toplo pa i nije tesko biti nasmijan,naime glavno razlog sto sam otputovala je da skupim snagu za borbu koj me ceka kad mi se sin vrati kuci ..stalno sam razmisljala o njegovom pvratku ,nikada nisam zaspala mirno ...ali stvari se same ponekada mjenjaju ..moj sin je uprvo danas iz te institucije gdje je bio prebacen u jedan drugi grd gdje ce da zivi sa nekim brcnim parom koji mu trebaju biti neka podrska i ukljucivati ga u socijalni zivot ..a on ce poceti metadonsku terapiju ...tako da prvo sam bila sokirana a onda sma se smirila neki ljudi jednostavno nemogu i nece d prestanu ..moj sin je za ovih 6 mjeseci bio jako bolestan i depresivan ..nije dobio terapiju za stomak jos uvijek ..svaki dan je imao nesnosljive bolove ..i ja se zaista nadam da sve ovo sto se sad desvaa je nesto pozitivno ...ako ima neko d azna vise o metadonskoj terapiji ..neka mi pise jer me bas sve zanima ..moj sin mi se inace nejavlja ..kad sam dosla sa hawaja zvao me jednom i tad smo pricali sat i po rekao mi je da ako nedobije pomoc u stilu subotexa ili metadona da ce se samo nastaviti drogirati jer jednostavno on nece moci izdrzati ..tako da ovu sansu je ipak dobio ..i ako se bude pridrzavao pravila kod tih ljudi ..i sa terapijom i bude akobogda dobro mozda da i nastavi jedan koliko toliko normalan zivot da nemoram strahovati dali ce ga neko ubiti ili dali ce on nekoga opljacati ..puno pozdrava vam saljem ...
Lujka
Posts: 200
Joined: Sun Feb 03, 2013 4:42 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by Lujka »

Dina, drago mi je da si se javila.
Čuj, ako ti može pomoći to da sam 15 godina bila na metadonskoj terapiji, ako te što zanima po tom pitanju, slobodno me pitaj, drage volje ću ti reći sve što te zanima.
Kao što sam već mnogo puta rekla, netko može biti čist, netko ne može.
Po meni je ovo veliki korak naprijed, dobit će metadon, barem ćeš biti sigurna da neće negdje na ulici overiti, jedino bi trebalo paziti da ti sin redovito uzima terapiju, ne ono da odjednom čvakne tjednu terapiju, ali to je već van tvoje moći, jer, iz bolnice odlazi u drugu obitelj, ne vraća se tebi.
Koliko god ti možda to sada izgleda čudno, ali vjeruj mi, sa terapijom može sasvim normalno živjeti i funkcionirati, sada sve ovisi o njemu, da ne skrene ponovo i ne vrati se na staro.
Čuvaj se, bit će bolje, vidjet ćeš, njemu je grozno, pa nije to malo, 6 mjeseci u instituciji, sada u nepoznatu okolinu, ali koliko sam skužila, i on želi na metadon, i bude li se pridržavao pravila moći će se oporaviti, prestat će lutati po ulici tražeći nešto da se sredi, ma biti će sve u redu.....
Sretno tebi i njemu, i javi se kada doznaš kako se privikao i prilagodio novoj sredini.
Pozdrav!
Postoje stvari koje su poznate i one koje to nisu, između njih nalaze se vrata.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

cao lujka ....hvala na javljanju ..da ima puo pitanaj al to cu ostaviti za drugi put ..da on je zudio da dobije drogu na recept ..bila sam se radovala svemu tome misleci da je nesto shvatio ..ali culi smo se na telefon i odmah me napao sto mu postu otvaram (posto ima adresu kod mene,i da mu nisam otvarala postu i placala racune odavno bih zavrsio u crnoj knjizi ) euzima odgovornost cak i kad mu posaljem da potpise nesto i da vrati u nadleznu instituciju to ne uradi i onda dodje opomena...to mi pokazuje koliko uzima odgovronost ..uopste nema milosti prema meni .neocekujem ja nista puno cak ni hvala ne ocekujem za sve sto sam napravila al isto tako nemogu da podnesem to njegovo sa oprostenjem izdrkavanje po mojim zivcima ...sad se spremama da odem kod njega da mu odnesem stvari ..nabrojao je stvari da mu donesem koje vec odavno nepostoje ...gitaru je prodao za drogu ..uopste s enesjeca toga ..uzasno ..mislila sam da je poslije ove psihoterapije malo odrastao u mozgu ..ali izgleda nista ..vidjecu danas kako ce se ponasati ..inace zivi kod nekih nasih ..bracni par on iz hrvatske ona odnekud iz bosne i njih cu danas upoznati ...na kraju krajeva moram probati pustiti sve to inace zeludac ce da mi oblikuje nekog dobrog rakcinu ...te tek tada nisam nigdje prispjela jer ja nemam nikog svog ovdje da mi priskoci pomoci u bilo cemu ...vidjecu kako se stvari odvijaju ..da je tezak tezak je uzas moj sin al dzaba ja ga opet volim i patim jako puno zbog svega ..nasa relacija se moze poraviti samo ako on to zeli jel ja dajem sve od sebe i na sve nacine sam probala ...al on se i dalje ponasa kao da sam ja njemu dijete ...pozdravljam te i pisemo se rado koji komentar baci na ovaj tekst i kako ti to ukratko vidis sa strane ...cmoka i pozdrav
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

da npisem koju …moj sin je smjesten kod jedne familije u jednom selu ..poceo je primati metadom i poceo je da se stabilizuje ..drugi cilj je da dobije svoju terapiju za stomak ..medjutim nalazi mu nisu najbolji te se stim jos ceka ..kad dobije to onda se nadam da ce biti jos bolje ..trenutno ova 3 dana je na visem sudu jer su se momci koji su ga prebili zalili na presudu ..tako da cekam da se i to zavrsi ..moj zivot s eporavio jako puno,sad nemoram imati strah svaki dan kada dodjem kuci gdje je sta je jeli ziv..nekako je preuzeo odgovornost za svoj zivot ..i nadam se da ce tako i ostati ..ja cu u egipat na godisnji 20 marta ..tek sada mogu nekako da na sebe obratim paznju …on se dobro ne osjeca jos uvijek i lose mu je kod tih ljudi al u zivotu mora sam da vidi neke stvari bitno je da vidi da taj normalni zivot nije tako lak te da s euci iz svojih iskustava …uglavnom to je ukratko za one koji citaju ..puno pozdrava svima na forumu ..dina :)
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: moja ispovjest ...

Post by dina_d »

cao drugari …odavno nisam pisala i neznam jeli iko cita ove postove sto pisem .ali …u svakom slucaju doslo je do tog nekog pomaka ..moj sin je dobio voje dvije terapije za stomak …sve kao krenulo na bolje ..srela sam ga i on se lose osjecao sa tom familijom sa kojom zivi …dobio je premejstaj prije par dana ..znaci preselio se kod novih ljudi u novu sreinu ..nista vise neznam to je sve sto znam ..priej dva dana je ima novo vrijeme za terapiju ,,otisal sam u bonicu i on nije bio sam bio je sa svojom konrakt osobon ,,to mi je biko malo cudno da ga dovode oni .jer prije toga ej dolazio samm …uglavnom tej dan mi je poslije 2 sata poslao poruku da nije dobio trapiju ..jer mu nisu mogli naci venu te u cetvrtak koji dolazi ima novo vrijeme ,,sva sam se bila ukocila ..misli su pocele da me preuzimaju …sali me opet laze …kako to ? jedini razlog zasto nebih mogao dobiti terapiju je taj da je nesto uzeo .tesko je vjerovati ovisniku na osnovu svih iskustava sto sam stekla …cekam cetvrtak koji ce pokazati istinu …boze budi nam na pomoci ….jer ako moj sin bude izbacen iz ovog programa ,,to znaci da sno i a ja i on na ruti 1 ..sve ispocetka ,,ljubim vas predivni ljudi ..
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by demijan »

Prava majka,svaka cast.samo nadam se da ce sin i met polako da smanjuje a za psihu nemoj da te nista cudi,tu treba vremena da se malo povrati a vrlo je bitno da ti ostanes prisebna.trebace mu tvoja snaga a i kontrola.
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: moja ispovjest ...

Post by demijan »

Procitao sam sada i deo koji si pisala prosle god.jeza me hvata.znas da sam bio nekih par mes.da odlezim od ranije tada?u pitanju je nesto slicno sa tvojim sinom.u pitanju je bilo prebijanje jednog momka da ne navodim previse detalje osim da taj momak nije zasluzio bio batine ali situacija se otrgla kontroli bila.posle me je grizla savest ali kasno.uglavnom na sudjenju sam bio bezobrazan i drcan ali to su jos uvek bili kompleksi.sada bih mu se izvinuo da mogu.mada to znam da ne bi imalo svrhe.slomili smo,mucili i maltene unakazili bezveze coveka.moze svasta da se ocekuje kada si u problemu.ja sam tada bio zestoko navucen.znam da mi to nije opravdanje ali sada me ubi osecaj krivice za mnogo stosta pa i za to.
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
Post Reply