Ovisnost ili bezobrazluk

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
Gloria
Posts: 1
Joined: Thu Feb 28, 2013 10:44 am

Ovisnost ili bezobrazluk

Post by Gloria »

E cao postovani

Nasla sam se u losoj situaciji,i ne znam sta da radim niti kako da se ponasam ,najradije bi da iskocim iz svoje koze al ne ide.Naime ....kad smo zapoceli vezu rado smo oboje pusili marihuanu.On je cak bio ovisan o heroinu i "cist " je ,ali ja sam uvijek uzivala u marihuani-kad mogu da je kupim,jer sam samohrana majka bila.Obicno bi pozavrsavala svoje obaveze i kad bi mi sin otisao na spavanje ja smotam jedan dva i zaspem.Medjutim kad smo skupa poceli da zivimo cesce se kupovalo,cesce se pusilo mic po mic od jutra do mraka.Pa je poceo i na posao da nosi.U pocetku je imao isti razlog kao i ja-kad se dan zavrsi i obaveze urade -da se opusti i laske zaspe.On kao ima problema sa spavanjem pa mora nesto uzeti,na tabletama nakim je bio,od doktora antidepresivi.Onda sam ostala trudna.Preselili smo se.Obecao je da ce smanjiti jer dijete smo cekali.Ostajao je cesto bez posla.Njegovi su dobrostojeci ali ja nikad nisam zeljela novac od njih i to sam mu na pocetku rekla ,i ne zeli ni on,dosta mu zvocanja od njih.Ja sam imala svoje primanje koje je bilo pristojno,u granicama sve se moglo i dok nije radio pokrivalo se sve s tim primanjem .Medjutim doslo je ljeto-oni imaju kolibu na jezeru i komad jezera,i tu mu je brat svo vrijeme,to je njegova oaza na kojoj mora imat trave.80 eura sedmicmo nije malo.Pa jos i brat.Doslvno ga moljaka da pusi s njim.Nekad ,cesto je to bilo i 160 eura u sedmici.S obzirom da smo se bili frisko preselili u stan koji treba renovirat,stvari pokupovat....on na to vise nije obracao paznju,da se trava kupi i pozajmljivalo se,i prosjacilo od roditelja.Od nekih para koje iskoce sa strane su se kupile stvari za bebu.Svaki mjesec se doslovno zivi na ivici loma zivaca,svaki manji racun me pokosi i u depresiju baci.Kad pricam s njim da se malo trava smanji,da mi skine brata sa grbace jer taj pusi redovno s njim al ne bi se trznuo nekad da kupi nema boga.Kladim se da sam nedavno i imala lom zivaca ,em sam frisko porodjena,em sin mi probleme pravi u skoli,em sam sad na trudnickom para je sve manje i manje,racuni su sve veci i veci-on smatra da je na tezem spar programu jer kupuje 5 puta u mjesecu po 80 eura.Brat je malo smanjio ali svaku priliku koju vidi da ga djabaluka napusi ne ispusta.On mi prodaje uvijek istu pricu,ne moze da spava,povraca,trese se....ma nema sta njemu nije ako ne popusi danas 10 jointa.I meni je isto tako kad ostavim kod glupog indijca 80 eura.
Ja vise jednostavno ne mogu,ja njega nisam ni jedan dan dozivila ne napusenog,i rekla sam mu to.Njegov brat smatra da trava njemu dobro cini i da ne serem,kad sam ga pitala hoce li mi on davat mjesecno od 80-160eu -kaze nije lud.I ja sam neki dan podjelila nase konto racune i primanja.Rekla sam mu da radi sta zeli sa svojim parama,po pola sve placamo ...ali od kad se to desilo nekako mi sve ohladilo.I brak i on i zivot s njim i stan apsolutno sve.Strasno sam depresivna.Kontam trava mu je na mjestu broj jedan i ispred djeteta i ispred mene.Sve sta mi je na pocetku govorio je cisto sranje jer nista od tog se nije desilo.Kad na papir stavim 80x4x24 zavrti mi se u glavi.Jer kuhinje nemamo,pod skripi,dok prodjes kroz stan probudi se beba,ves masinu ,usisivac,tv sa 3d,auto,placeno mjesto za parkiranje,placenu vinjetu za autoput i ostala naka bjesna sranja smo dobili od njegovih roditelja kao vjencani poklon.550 eura od vjencanja su zavrsile kod indijca .......
Ja sam izmedju ostalog prestala da placam kredit koji sam imala,prestala da placam skolu jer sam dijete poslala samo na obavezne sate (prije je isao u cijelodnevnu skolu),nemam nista osim minusa
On nikad svoj racun u banci nije ocistio kao sto je rekao,ali za travu se ima uvijek i nekako se mora i imat.Nemam nista protiv al ne da se rasipa,al ovo je previse
Sad sam dosla kod vas jer sam doslovno ocaj boziji,sjedim tu s bebicom od nepuna tri mjeseca,gledam u kesicu kraj sebe i znam sutra ce opet ici da kupi travu,depresivna sam do bola bozijeg,nikad se nisam bjednije osjecala u mom zivotu nego li sad.Ne funkcioniram uopste,nit jedem nit spavam ,nisam u stanju da razumijem kad neko sa mnom prica
On nikad nije ni probao dan bez trave,a kamo li jedan mjesec.Kontam ljudi se skinu sa heriona ,kokaina,alkohola,obicnih cigara ....piju i puse po 30 godina i prestanu,a on mi sere nesta ,cisto zbog sebe i svog dobra.Moje dobro i dobro nase djece fakat nije u planu koliko vidim
Ne znam sta da radim,kako da se ponasam
Ja bi najradije pokupila svoje stvari i otisla al ne ide ,gdje cu,kako cu sve sama jer ne mogu sa bebom da radim.Sin mi je taman odrastao kad sam se u sranje uvalila
Razgovori s njim me nisu daleko odveli.Molim vas ,ne znam sta mi mozete reci da bi mi biilo lakse ,lakse mi ne moze biti mislim ni malo ,al sta bi mogla da uradim da se on malo smiri i skonta da taj zivot ne ide dalje tako vise ,jer on je ozenjen covjek i ima da se brine o djevojcici
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Ovisnost ili bezobrazluk

Post by sanela »

Draga Gloria,

Dobrodošla na forum...
Pročitala sam tvoju priču...
Vidim da se nalaziš u jednom vrtlogu iz kojeg ne vidiš izlaz. Međutim, sama činjenica što si došla na forum i ispričala svoju priču meni govori da si napravila prvi korak. Šta je slijedeće?
Tvom mužu je super, ponaša se kao tinejdžer, ima tebe koja se o svemu brineš, ima dijete o kojem se ti brineš, ima brata s kojim se može napušiti i zezati se. To što si ti depresivna i što ti nije do života njega ne interesuje. On se neće promijeniti dok su stvari ovakve kakve jesu.
Ali, TI si ta koja se može i TREBA promijeniti. Prvo mu ukini pristup novcu. Ako ti pušiš travu, prestani. Ne možeš nekome prigovoarti nešto što i sama radiš. Nemoj dozvoliti da puši u kući pred djecom (sin gleda, a nije dobro za bebu da bude u prostoriji gdje se puši trava). Zatim se posveti sebi i djeci. Malo izađi iz kuće, prošetaj s bebom, dolazi i lijepo vrijeme. Idi kod frizera, kupi sebi neku novu odjeću. Nađi se s nekom prijateljicom na kafi. Polako, malo po malo.
Premjesti fokus sa njega na sebe i na djecu.
Imaš li podršku u njegovim roditeljima? Imaš li svoje roditelje ili nekoga s kim možeš otvoreno razgovarati? Idi kod psihologa, razgovaraj, potraži podršku za sebe, jer nije lako biti u takvom okruženju.
Sretno i piši da li si nešto uradila....
Trebaće vremena, ali korak po korak...
Post Reply