JEL MOGUĆE

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: JEL MOGUĆE

Post by sanela »

Sarajevo wrote:
ja sam danas išla do savjetovališta gore iznad vojne bolnice da se raspitam šta i kako.
Super!!!
možda ćemo mu postaviti neke ultimatume jer koliko god smo fini i puni podrške prema njemu on će nas, tako izgleda, vintati i vintati kako on hoće.
Upravo tako. Ako ne postavite neke ultimatume i ne ispoštujete ih, to može tako u nedogled.
uzdam se u Allaha, dovimo puno i nadamo se ozdravljenju.
Bez stručne pomoći slabo se možete nadati ozdravljenju...

Sretno...
Dug put je pred vama...
sestra_
Posts: 16
Joined: Sun Mar 17, 2013 8:07 pm

Re: JEL MOGUĆE

Post by sestra_ »

Hm...naslov teme Vam je skroz adekvatan.
...jel moguce? i ja sam se isto pitala kada sam saznala za nasega brata. Da, moguce je. I dan danas ne mogu da shvatim razlog, ali moguce je. I ista osecanja se javljaju kao kod vas.
Po meni, ovo je -heroin konkretno-jedna od najefikasnijih djavoljih obmana. Jednim potezom, tj nepromisljenom odlukom jedne osobe - hvata u svoju mrezu haosa i agonije gomilu njenih bliznjih.
Zato, nedajmo se, verujem da samo Bog moze pomoci u ovoj borbi, jer treba nadljudska snaga a covek sam je tako slab, ne izdrzi dugo, baterije se prazne..

Zelim vam puno puno hrabrosti, energije, vere ali i istrajnosti. Dug put je pred V(n)ama!
Sarajevo
Posts: 21
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:23 pm

Re: JEL MOGUĆE

Post by Sarajevo »

Hvala Sanela i sestra! Kad kažete dug je put pred vama to znam ali me u isto vrijeme presječe preko stomaka jer znam da će ovo biti velika borba. Hvala na riječima podrške, u ovim momentima to mi puno znači. Nisam sama i znam da mnogi prolaze teške životne priče.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: JEL MOGUĆE

Post by dina_d »

sarajevo .--imas na moja ispovjest ..moju ispovjest ..procitaj ..uglavnom u kratkim crtama nisam ni dokle dosla ..otprilike ..vec s esve ovo vuce godinama ..ali nekako kad covjeku drugi pricaju dok sam ne dozivi na svojoj kozi nekkao nemoze da prihvati ..a ja sam tako olako shvatala narkomaniju ..nisam se razumjela ..kao citala sam o tome ..ali kad je moj sin dosao do stuplnja da krade od mene ..ne zato sto je tako naucio i voli to da radi nego zato sto ga heroin vodi ..uzas ..danas znam jedno ..nedam novac ..zakljucavam svoju sobu ..nevjerujem mu pa cak i kad istinu govori ..treba za sve vremena ..uvijek sam se nadala da nije toliko navucen ..da je on ipak specijalan ..pametan momak ...to se njemu nemoze dasiti ..vjerovala sam mu uvijek ..i trebalo je vremena da shatim da to vise nije on ..nazalost a ja ga i takvog volim i borim se za njega ..i nadam se da ce sto prije biti spreman da se krene lijeciti jer ovako ce me bukvalno sahraniti ubrzo ..pozdravljam vas sviju i sretno ..
Sarajevo
Posts: 21
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:23 pm

Re: JEL MOGUĆE

Post by Sarajevo »

Moja naivnost što sam vjerovala da će ovo ići dosta lakše nego što jeste. Jedno je sigurno a to je da su osobe koje su ovisne fenomenalni glumci i manipulatori. Za to im dajem oskara definitivno.

I tako sam bratu dala ultimatum da ako se ne počne mijenjati, ako se ne počne skidati, da ću ga prijaviti šefu pa će ostati bez posla. Uslov je bio da krene sa mnom na savjetovalište u Crni vrh. Molila sam ga da mi dopusti da mu pomognem, da zajedno posjetimo doktore, da se zajedničkim snagama izborimo. Međutim izgleda ništa od toga. Taj dan se zaklinjao Bogu da će prestati, padale su kiše suza potom se primirio par dana, nije tražio lovu, bio med i mlijeko...a mi opet u nadi da je ovaj put možda taj pravi put. Žalosno ali nakon nekoliko dana opet se vratilo na isto. Opet posuđivanja od ljudi, izlazaka po tri puta na dan i sl.

Nakon nekolio dana od ultimatuma napravio je jednu glupost u mojoj porodici zbog koje sam prekinula svaki kontakt s njim i rekla da ovako više ne može. Da smo završili i da ne želim da maltretira mene samim tim i moju porodicu. Boli duša, tijesno u grudima, na sam spomen njega stomak me odmah zaboli. Trenutno vidim ovo kao jedinu opciju budući da smo sve drugo isprobali. Ne želim da bježim od njega ali se nadam da će ovakav vid ponašanja možda potaći negdje neku njegovu emociju i želju da bude bolji. Jer, koliko god smo ga molili da nam dopusti da mu pomognemo, koliko god smo puta tražili da nam kaže istinu ma kako gorka ona bila, on je nastavio sa drogiranjem. Što je najgore, neko ko ga vidi nikada nebi rekao da je džankoza, čak se i ja nekada pitam šta, kako. Evo izgleda da mu se i žena sprema da ga napusti, ne može više ni njeno srce da izdrži. A on plaće i plaće i moli da ostane i kaže da će se promijeniti. Nekako mi ovo sve izgleda kao neka pokvarena ploča koja vrti jednu te istu pjesmu.

Znamo mi da je ovo jedan vid velike i opake bolesti. ALi dokle da se mi sikiramo a "bolesnik" neće da mu se pomogne.
Te priče tipa: "da samo znaš koliko je njih koji su na metadonu a i dalje korist heroin", pa tipa "znaš li koliko ima korumpiranih dr. na C. vrhu", pa "koliko dilera je na C.vrhu, koriste terapiju pa preprodaju drugima", pa "ako odem gore svi će me znati" itd. itd. itd. itd. očito da bježi od realnog svijeta.

Često je kontradiktoran pa bih pitala vas koji imate u ovome iskustva par stavki. Kažu da narkomani nemaju osjećaja, koliko je to istina? Pitam zato što moj brat često ima izlijeve emocija pa često plače i moli da ga ne napustimo, da mu budemo podrška, da je slab, da zna ali u potpunosti ne zna šta nam radi itd. Ako je istina da droga ubija osjećaje kako je ovo moguće? A pri tom od nas ne traži lovu, jer obično kažu da narkomani koriste ovaj vid odnosa da bi manipulisali s nama. Jel posrijedi gluma? Odmah da kažem da mi te emocije ne izgledaju lažne (ali opet, ko će ga znati kada sve sumiram).

Tužna sam, osjećam kao da ovome neka kraja, moji roditelji nisu ovo zaslužili (srećom sumnjaju ali ne znaju ništa konkretno, ako bi se saznalo to bi bilo kraj za njih jer su i ovako bolesni).... Nekako čitam vaše ispovijesti pa mi bude drugačije. Ne znam, nisam pametna...
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: JEL MOGUĆE

Post by dina_d »

tesko ...dragi moji tesko ..al jedno je faktum niste sami ..ja jedino mogu da kazem da je borba zaista velika ..i sama sam u njoj ...citala sam ispovjsti raje koji su prosli pakao ..i tu sam se jako puno naucila ..kod mene je situacija jos gora stim da mi sin ima i tesu bolest uz to sto je ovisnik ..neznam kazete zena ce ga ostaviti ..vi vise nemozete ..polako malo spustite loptu ..heroin je zlo uzasno zlo ..i ne da on nece nego je tesko ..place naravno da su to iskrene suze ..bar je to moje misljenje ....zamislite koje grize savjesti i kajanja imaju oni ..medjutim onda opet u scenu udje to zlo od heroina koje ih vodi ka dnu ...tesko je davati savjet u vezi toga ..ja znam d aja svog sina nemogu izbaciti van ..jednostavno imam osjecaj da ako bih jednu noc vani prenocio bio bih gotov ..covjek id eprema instiktu ..cekam ..i borim se ..moj sin sto je najgore od svega meni kaze mama ja zelim da prestanem al nemogu ..dusa mi se cijepa ...zelim vam srecu i neposustajte ...a to da ce sam prestati bez strucne pomoci to cisto sumnjam ..drzite se i pisite ...
Sarajevo
Posts: 21
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:23 pm

Re: JEL MOGUĆE

Post by Sarajevo »

Dugo nisam pisala. Ne znam ni šta da napišem. Sve je nekako kao jedan rolerkoster, čas je neki pad čas nije i sve u krug.

Buraz, valjda (postala sam totalno skeptična na svaku) tvrdi 100% da nema ništa s heroinom međutim za zamjenu uzima suboxone (napokon sam ime pogodila). U početku je to (kako on tvrdi) uzimao jednu dnevno a sada četvrtinu. To već traje nekoliko mjeseci.

Dosadan je, stalno traži pare i ubi nas u pojam s tim. Love nemamo, kako se snalazi on najbolje zna mada me uhvati neki srah kada pomislim na koje načine se on to snalazi. Nekada posustanem (znam, greška) i dadnem mu koju kintu.

Zanima me da mi kažete, ko je bio u ovim govnima, jel moguće da se ovako skine s h., uz suboxone tako bez ičije pomoći? Često plače i govori na šta je spao, kako je bio glup, kako jednostavno nije znao šta radi... i kaže da mu je jedina želja da bude bolji. Volio bi kaže da bude bolji čovjek, bolji sin, bolji otac i tako i meni izgleda mada, opet kažem, izgubila sam povjerenje u njega i ne znam u šta više da vjerujem.

Recite mi koji savjet, šta vi kažete?!?!?!
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Zelim Vam Pomoci

Post by Hemfri »

Ne mogu da vise citam ovu pricu i problem a da se ne umesam sa iskrenom zeljom da pokusam da bar malo pomognem-naravno ovo pisem ovako JAVNO ,da bi i Sanela procitala i dala svoj komentar na ovo sto cu ponuditi a to je da vam mogu BESPLATNO poslati postom sub (Buprenorfin-Alkaloid skoplje,bar jednu kutiju),ja to uzimam na recept,mene to kosta oko 10 eura,nesto malo manje,ali sad to nije bitno,s'obzirom koliko vam mnogo SIGURNO TRAZE da na crno kupite te tablete,evo ja zelim iskreno ,BEZ IKAKVE koristi i nadoknade,da pomognem (mada bi to trebalo da uradi i ponudi i neko ko je tu blizu vas u samom Saraju gradu-zar nema nikoga?),elem,Sanela,da li se slazes sa ovim mojim predlogom da im pomognem koliko-toliko ,tako sto bi im poslao postom jednu kutiju Buprenorfina od 8mg.-?
Sta mislis Sanela?
Ili da TEBI posaljem ,a da im TI prosledis dalje,jer ne samo sto si ovde moderator ,vec i sama zivis u Sarajevu,ako sam dobro razumeo?
Pozz
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Sarajevo
Posts: 21
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:23 pm

Re: JEL MOGUĆE

Post by Sarajevo »

Iskreno ne znam šta bih rekla, ostala sam bez teksta.

Eto neka Sanela kaže šta da uradimo. Sigurno da bi to pomoglo financijski ali eto čekam odgovor od Sane.

Hvala ti brate puno, ostavio si me zapanjenu.
Hemfri
Posts: 206
Joined: Mon Feb 06, 2012 5:49 am

Re: JEL MOGUĆE

Post by Hemfri »

Nema šta,problem treba rešavati a ja koji sam jednostavno ne sposoban da budem slep'gluv'ako ikako mogu da pomognem-zasigurno ću to i da uradim-Ljudi smo,treba da se pomažemo a da ne radimo to iz interesa-samo tako će ljudski rod opstati-dobrotom protiv zla!
Sanela-haj ti sad?
"Ne ljutim se ja Što TI Mene Lažeš-Već Što Misliš da ti ja Verujem!" - (PRA stara Kineska poslovica)
Post Reply