JEL MOGUĆE

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: JEL MOGUĆE

Post by dina_d »

da vam bude sa srecom i vama i bratu …tezak je to put …samo sto je sanela vec prije rekla sto prije potrazi profesionalnu pomoc to bolje …bolest je to opaka pozdrav
User avatar
davor
Posts: 403
Joined: Wed Jul 04, 2007 8:32 am
Location: Sarajevo

Re: JEL MOGUĆE

Post by davor »

Puno poz ako sta treba tu sam :smt023
Najbolje stvari u zivotu su besplatne!
Sarajevo
Posts: 21
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:23 pm

Re: JEL MOGUĆE

Post by Sarajevo »

Pozdrav svima,

dugo nisam pisala. Toliko toga se izdešavalo - nažalost ništa dobro. Brat je idalje u heroinskom paklu. Ono što je najgore od svega je da 24 sata maltretira svoje bolesne roditelje. Otac mi je toliko bolestan da svaki čas mislimo da mu je poslednji. Majka je otišla psihički. I svi se pitamo DOKLE VIŠE?!?!? Da li ima kraja? Brat bi volio da se izliječi ali o komunama neće ni da čuje. Pokušao je kućnu varijantu skidanja ali bezuspješno. Bude miran jedno kratko vrijeme i onda nastane strašna oluja. Najteže mi pada što roditeljima ne mogu nikako pomoći. Zvala sam policiju ali oni ne mogu ništa uraditi sve dok ga roditelji ne prijave. Majka ne smije jer se boji da će ih ozlijediti (žive u istoj kući) a otac je previše bolestan, nepokretan, čovjek koji ovisi o mojoj majci. Otac je usto i srčani boelsnik koji dobija gušenje svaki put kada ga vidi (a tu je 24 sata). Da li neko zna da li postoji u BiH neki zakon za ovakve ljude, da ga gdje strpaju, da ga samo sklone od mojih roditelja (znam, ništa bez prijave ali kao što rekoh majka se boji previše za sebe i moga oca)??? Zaista mi je potrebna pomoć! Ne znam kome da se obratim.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: JEL MOGUĆE

Post by sanela »

Nažalost, dok ga oni ne prijave, ništa se ne može poduzeti, koliko ja znam.
Žao mi je što je takva situacija.
User avatar
nepopravljiv
Posts: 402
Joined: Fri Apr 08, 2011 4:48 pm
Location: CRNA GORA

Re: JEL MOGUĆE

Post by nepopravljiv »

osjetio je dje je meko pa tu maltretira,moraju ga prijaviti tvoji.imas li nekog od rodbine? zovi da ga izbace iz kuce neka ga i izbiju ako treba.
bbbbb90
Posts: 16
Joined: Sat Apr 04, 2015 12:02 am

Re: JEL MOGUĆE

Post by bbbbb90 »

Evo citam i ne vjerujem koliko slicni postovi u tako velikom vremenskom razmaku od nekoliko godina, a u isto vrijeme i identicni. Koliko god bilo lose i seljacki da to kazem, ali stvarno mislim da ste i VI doprinijeli takvom razvoju stvari jer ste ga podrzavali i davali mu povjerenje nakon svih prevara i lazi koje su se ponavljale, ide jedan red suza, malo suba pa onda jos jace na hors ......... da ste imali malo vie petlje i postavili mu neke ultimatume prije par godina danas sigurno ne bi bilo tako ,jednostavno il ibi bio na ulici, zatvoru, mrtav ili izlijecen. Neka Vam je sa srecom kako god i ucinite sve da ga sklonite u neku komunu ili barem na ulicu, ako vec sebe unistava nek ne unisi cijelu porodicu. Tesko je, ali je to jedino rijesenje, sigurno. Pozz
Sarajevo
Posts: 21
Joined: Tue Feb 12, 2013 7:23 pm

Re: JEL MOGUĆE

Post by Sarajevo »

Definitivno ste svi upravu. Šta da vam kažem. Ja imam isto mišljenje međutim u praksi je to dosta drugačije. Kočnica velika su moji roditelji. Majka i otac se njega poprilično boje. Stari su i bolesni. U više navrata je prijetio da će biti svega ako dođe do prijave ili bilo čega drugog. Znate i sami kako ovisnici mogu da polude kada nemaju svoju dnevnu dozu droge. S druge strane, oni su staromodni tipovi koji ne žele da se sazna (mada SVI već SVE znaju) pa idu linijom manjeg otpora. Lično sam mišljenja da mu je trelo postaviti ultimatume prije tri godine (pa čak i ranije, jer evo sad će 4 godine kako se to dešava, ko zna možda i duže). Svi smo neprijateljski rapoloženi prema njemu, govorimo mu razne ružne stvari, otac ga prezire, kune ga na svakom čošku. Kada i bude situacija da razgovaramo (vrlo rijetko) on me bukvalno moli da mu pomognem, guši se u suzama, sve dok ne dobije šta želi. S obzriom da je ovo isti scenarij koji se svako malo ponavlja više ga ne uzimam za ozbiljno. Mada duboko u sebi mislim da zaista traži pomoć ali budem skeptična jer mislim da manipuliše sa mnom, pa ga izignorišem. Često kaže: "Mene svi mrze, niko sa mnom nije nikada sjeo da razgovara o mojim osjećajima, ja želim normalan život, svoju porodicu, mislite li vi da ja ovo želim?!?!?!..." Naravno ima tu istine. Ali i kada smo i sjedili i razgovarali o pomoći on kaže sljedeće: "Dajte mi 120KM da mogu uzeti subox kako bih prevazišao fizičku krizu par dana a onda me strpajte u koju hoćete komunu" Naravno padali smo na ove fore nekoliko puta ali ništa od toga. Bude dobar sedmicu, dvije i onda sve po starome. Sve se nekako vrti u krug samo što naše zdravlje i psiha ne mogu to više da podnesu. Ne znam... tugo moja...
Post Reply