još jedna majka...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

zrbiser
Posts: 15
Joined: Fri Nov 02, 2012 2:23 pm

još jedna majka...

Post by zrbiser »

Imam dva sina koji su ,,experimentisali" sa marihuanom. Zapravo...
Stariji sin ima 18 godina, a mlađi 16. Prošle godine smo kod starijeg sina primjetili neobično ponašanje. Inače, dobar i pristojan postao je konflitan, razdražljiv, nervozan, pospan... Kao i svi roditelji to smo pripisali pubertetu.Međutim....Majka njegovog najboljeg druga( hvala joj do neba) nam je otvorila oči. Saznali smo da su i mlađi i stariji sin počeli da konzumiraju marihuanu. Uradili smo testove koji su to potvrdili.
Prva reakcija - šok... pa onda rat sa sinovima. Stariji je prekinuo.
Međutim problem je mlađi. ne uzima redovno, znamo jer ih obojicu redovno testiramo, ali kad mu se ukaže prilika i kad smatra da ga nećemo provaliti uzme. Pokušavamo sve, i milom i silom da ga tu zaustavimo da ne ode dalje jer mislimo da je taj ,,lik" koji bi mogao brzo stići do heroina. Ne znam, možda pretjerujemo, ali osjećam bolesni strah. Ponekad otvoreno razgovaramo o travi. On kaže da ga to opušta i da mu je super osjećaj. Mišljenja je da je trava ok i da mu ne može štetiti.
Ima li iko ideju kako da mu to izbijemo iz glave?
Strašno se bojim!!!
...
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: još jedna majka...

Post by nanana »

sa svakim pozitivnim testom gubi se mali dio vašega autoriteta, sve dok jednog dana sin ne shvati da mu vi u biti ne možete zabraniti ništa. birajte bitke.
zrbiser
Posts: 15
Joined: Fri Nov 02, 2012 2:23 pm

Re: majka koja pokušava zaustaviti stvari na početku...

Post by zrbiser »

Hvala nanani što je pročitala moju priču!
Rekla sam sinu da ga nikada neću ostaviti na miru, da ću mu piti krv na slamku ali neću mu dozvoliti da postane narkoman. Bila sam u jednoj terapijskoj zajednici i za sutra dogovorila sinu razgovor sa njihovim psihologom. Dogovorila sam mu i razgovor sa psihijatricom koja radi samo sa narkomanima. Prvo sam ja razgovarala sa njima kao roditelj i objasnila o čemu se radi. Hoću da čeka u hodniku sa pacijentima koji su davno dotakli dno. Hoću da ih vidi kako izgledaju i kako se muče. Možda ga to i neće dotaći ali se nadam da će mu bar negdje ostati u podsvijesti. Svi su mi rekli da to kod mene nije ništa strašno. Da vjerovatno samo eksperimentiše. Znam da nije strašno ali pokušavam da spriječim na sve načine da ne postane strašno. On pristaje na sve. I na razgovore sa stručnjacima i stoički podnosi trenutnu zabranu izlazaka... Ali u suštini mislim ,da ne misli da prestane.
Vidjećemo šta će biti. Pokušaću sve da budem jedna od rijetkih na ovom forumu koja je uspjela spasiti dijete na vrijeme!
...
zrbiser
Posts: 15
Joined: Fri Nov 02, 2012 2:23 pm

Re: još jedna majka...

Post by zrbiser »

Jučer smo bili u terapijskoj zajednici kod na razgovoru. Djevojci (psiholog) koja je pričala s njim je rekao da ne misli prestati s travom jer mu je to suviše zanimljivo i dobro, da će izdržati sve kazne i sankcije ali da ne misli prestati. To i jeste ono čega sam se plašila.
Mislite li da je to neki tinejdžerski inat i bezobrazluk ili je stvarno postao psihički ovisnik!?
Ludim.... S mužem bi se najradije posvađala (ali znam da mi to neće pomoći) najstrašnije jer on misli da je to bezobrazluk, a ja se bojim ovog drugog. Ili je i jedno i drugo. Sad mi se samo plače....
Šta mislite vi koji imate više iskustva od mene? Molim Vas da mi kažete svoje mišljenje jer mislim da bi mi sad svaki savjet dobrodošao!!!
...
underground

Re: još jedna majka...

Post by underground »

ja glupog foruma niko zeni da da konkretan odgovor ili da joj pomogne bas bi sad volio da cujem savjet od ovi nazovimo ih spasitelja batmana sanele i ostali super heroja :snakeman:
zagrepcanka
Posts: 85
Joined: Fri Mar 16, 2012 1:16 am
Location: Zagreb

Re: još jedna majka...

Post by zagrepcanka »

draga moja gospodjo..sa zabranama necete postici nista...naprotiv...postici cete kontra efekt...da se vas sin vama inati...
takodjer testiranje na THC vam bas i ne znaci mnogo...s obzirom da on moze biti vidljiv u urinu i tjednima nakon konzumacije...
on je jos jako mlad...rekla bih dijete...sa koji morate puuuno ...puno pricati na otvoren nacin..i pokusati mu objasniti zasto...to sto radi nije dobro...i kamo to moze odvesti..
dakle ne svdjajuci se...i zabranjivati nesto (jer svi jako dobro znamo, da je zabranjeno voce najsladje)...nego jednostavno edukacijom ga usmjeriti na pravi put,,,,
sada dok je jos vrijeme...jer vjerujte...ako upadne u vece probleme od marihuane...bit ce puuno...puno teze...
osobno ne smatram marihuanu tako jako velikim zlom...ali pitanje je na cemu se tko zaustavi...
sretno svakako...
ljudi ce vam oprostiti sve,osim istine....
..........
Posts: 30
Joined: Sat Nov 13, 2010 1:36 am

Re: još jedna majka...

Post by .......... »

mora on sam da resi da prestane da vari.dzaba tebi price,testovi,i red dr. stvari .pokazi mu ovaj forum.neka procita neke price.mozda to pomogne.evo moj primer:moji stalno pricaju,rade testovi,nikada mi nisu nastupili sa lose,a to nikako da dopre do mene.svaki put kad resim da se skidam ,to ja samo moja volja.
zrbiser
Posts: 15
Joined: Fri Nov 02, 2012 2:23 pm

Re: još jedna majka...

Post by zrbiser »

.......... wrote:mora on sam da resi da prestane da vari.dzaba tebi price,testovi,i red dr. stvari .pokazi mu ovaj forum.neka procita neke price.mozda to pomogne.evo moj primer:moji stalno pricaju,rade testovi,nikada mi nisu nastupili sa lose,a to nikako da dopre do mene.svaki put kad resim da se skidam ,to ja samo moja volja.
Upravo sam pročitala tvoju priču.... Hvata me jeza.... Svaka ti čast na hrabrosti i borbi. Držim ti palčeve da uspiješ!!!
...
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: još jedna majka...

Post by demijan »

Do tebe dopre samo kada si na dnu i kada nema izlaza...E onda ako imas srece da je ostao jos neko ko ce biti uz tebe...Sta reci svaka cast svakom ko izdrzi tu torturu suovisnika...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
zrbiser
Posts: 15
Joined: Fri Nov 02, 2012 2:23 pm

Re: još jedna majka...

Post by zrbiser »

demijan wrote:Do tebe dopre samo kada si na dnu i kada nema izlaza...E onda ako imas srece da je ostao jos neko ko ce biti uz tebe...Sta reci svaka cast svakom ko izdrzi tu torturu suovisnika...
E, baš si me utješio!
Šalim se, zapravo i ne treba niko da me tješi. Mene zanima stvarnost ma kako surova bila i jako mi je stalo do mišljenja svih koji su imali više iskustva sa drogama.
Hvala Vama i hvala svima koji podijele svoje mišljenje o mom problemu sa mnom!
...
Post Reply