molim vas da procitate ovo HITNO !

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

underground

molim vas da procitate ovo HITNO !

Post by underground »

prije svega pozdrav raji sa foruma zamolio bi vas da mi date savjet i da ovo do kraja procitate, ovako prije sam pusio travu u nenormalnim kolicinama volio sam i da povucem SPEED ali sam smanjio pa sad zapalim jednom u 4,5 dana koji joint odem u grad iskuliram se i td, a SPEED skroz urijetko skoro nikako ali je problem u mom jednom prijatelju znaci drustvo mi se sastoji od ljudi koji vode normalan zivot idu na fakultet imaju posao i td, ali ovde je drukcija situacija zadnji 4,5 mjeseci ovaj drug ima 20 god mlad je znaci al ne moze da zamisli da izadje iz kuce a da ne uzme SPEED-A u nenormalnim kolicinama za 60,70 km, i tako svako 2,3 dan kaze da ce prestat pa opet nastavi znaci ne moze ga covjek odvratiti da smanji ili skroz prestane, kod njeg je taj problem kad izadjemo vidi se da nije vise to taj momak kao da je po mojoj procjeni malo psihicki nestabilan postao, znaci ne moze da sjedi na jednom mjestu pola sata maximalno stalno negdje hoda, kad pricamo prica gluposti nerealne stvari svaka mu je tema ili o nekim kriminalcima ili o parama znaci zivi u nerealnom svijetu, zato bi vas molio za savjet kako ga odvratiti od tog SPEEDA vratiti u normalu jer ocito cu izgubiti volju da ga vratim na svoje, jer mu je nemoguce objasniti da prestane ili da se obrati nekom za pomoc jer decko je dobio kompleks vise vrijednosti od tog SPEEDA, pa ne prihvata kritiku neda reci da nije upravu i kad je to tako nadje razlog odma da se pravda pa da me nebi prenjelo da ga nebi napao PA BI MOLIO VAS DA MI DATE NEKI SAVJET UNAPRIJED VAM SE ZAHVALJUJEM :-D
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: molim vas da procitate ovo HITNO !

Post by cibukarda »

volio bih ovde pročitati Sanelin komentar
ali eto da probam da bacim jedan savet
pod hitno upoznati njegove roditelje sa stvarnim stanjem
pod hitno psihologu
pod hitno da se prestane družiti sa narkomanima tu mislim i na tebe
ni u kom slučaju ne ići na priču o metadonu jer u tom stadijumu mislim da može da se izleči
inače taj put kojim je krenuo vodi na soliter pa odozgo naglavačke
underground

Re: molim vas da procitate ovo HITNO !

Post by underground »

cibukarda wrote:volio bih ovde pročitati Sanelin komentar
ali eto da probam da bacim jedan savet
pod hitno upoznati njegove roditelje sa stvarnim stanjem
pod hitno psihologu
pod hitno da se prestane družiti sa narkomanima tu mislim i na tebe
ni u kom slučaju ne ići na priču o metadonu jer u tom stadijumu mislim da može da se izleči
inače taj put kojim je krenuo vodi na soliter pa odozgo naglavačke
hvala ti na savjetu brate pokusacu urgirat koliko mogu, vidim slabo ovde iko ista pise kad je ovakva stvar upitanju a sto se tice roditelja decko je u teskoj sutaciji nema starog a stara ne zivi sa njim nisi u kontaktu radi takvi stvari mada zena nije digla ruke od njeg vec je on digo ruke od svega osim smrkanja bjelog
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: molim vas da procitate ovo HITNO !

Post by jana »

Ja citam.Izmedju redova.Ti pises o trecoj osobi koja ima problem,a nisi jos rijesio svoj.Mislim da si u ulozi spasioca,i da ti to `pomaze``da odgodis gledanje samoga sebe i dokle si ti dosao.Toliko od mene.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: molim vas da procitate ovo HITNO !

Post by sanela »

@Underground
Prije nego što pomogneš prijatelju, razmisli o sebi i svom životu. I ti koristiš speed s vremena na vrijeme, i duvaš travu dosta često (svakih 4-5 dana). Kao što je Jana napisala, umjesto da pomažeš sebi, fokusirao se se na nekog ko je u "goroj" poziciji od tebe. Eh sad, u čemu je problem, ti NIKAKO ne možeš pomoći svom drugu, a dok njemu budeš "pomagao" još više ćeš se uvlačiti u priču sa speedom i travom, jer on speed stalno konzumira. Koliko će dugo trebati da se ti navučeš ponovo na speed skupa s njim?

Najbolje bi bilo, što je cibukarda rekao, da kažeš njegovoj majci. Da je uputiš na centar za ovisnosti u svom gradu. I da se POVUČEŠ iz cijele priče. Nemate vi o čemu pričati. Ti ga ni u šta ne možeš ubijediti.

A kad se povučeš od njega, posveti se svom životu. Prestani duvati, završi priču sa speedom i posveti se nekim drugim aktivnoistima u životu. Isključi iz svog života ljude koji duvaju, koriste speed.
underground

Re: molim vas da procitate ovo HITNO !

Post by underground »

jana wrote:Ja citam.Izmedju redova.Ti pises o trecoj osobi koja ima problem,a nisi jos rijesio svoj.Mislim da si u ulozi spasioca,i da ti to `pomaze``da odgodis gledanje samoga sebe i dokle si ti dosao.Toliko od mene.
ma hvala tebi na misljenju meni je bio cilj samo poslusat par savjeta cisto tek teko da ne pukne covjek do kraja ;) a nisam ja taj superman junak spasioc samo gledam da pomognem ako mogu ako ne nemam se ja tu sta puno peglat :wink: a i nisam ovde dosao da sebi pomazem meni trenutno pomoc nije potrebna ;)
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: molim vas da procitate ovo HITNO !

Post by cibukarda »

tooo prijatelju
znao sam da tebi pomoć ne treba
neznam odkud nekome ideja da tebi treba pomoć
pa ti možeš samo tako da baciš sve to
što reče Milašin takoooo
pozdrav
underground

Re: molim vas da procitate ovo HITNO !

Post by underground »

cibukarda wrote:tooo prijatelju
znao sam da tebi pomoć ne treba
neznam odkud nekome ideja da tebi treba pomoć
pa ti možeš samo tako da baciš sve to
što reče Milašin takoooo
pozdrav
hahaha pozdrav druze
underground

Re: molim vas da procitate ovo HITNO !

Post by underground »

ja foruma ja kontam sad kad ga razvezu na temi ko na moj drug na speedu :rock:
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: molim vas da procitate ovo HITNO !

Post by jana »

Vidis,ima neko ko te i prokuzio..
Locked