Potrebni savjeti???

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
rockrock
Posts: 1
Joined: Wed Feb 06, 2013 1:57 pm

Potrebni savjeti???

Post by rockrock »

Pozdrav svima,
U dilemi sam, primjetio sam nesto cudno kod osobe koja mi je bliska, stanja je sljedece:
Doticna osoba, vec godinama (cca 5 god.)uzima lijekove poput Lexiliuma, Xnaxa, i neznam u kojoj mjeri Tramadole, ove tablete su prepisane od strane doktora ali po potrebi, (osoba je imala jako tezak zivot,) znam da se ovi ljijekovi nesmiju koristiti duzi vremenski period jer stavraju ovisnost, ali kad otvoreno pricamo o tome, odgovor osobe je: "Doktor mi je propisao", u zadnje vrijeme sam primjetio ceste glavobolje kod osobe, napade panike, ponekad bol u stomaku, nervoza, ceste promjene u raspolozenju, ceste upale grla, temperatura, znam da Lexilium koristi barem dva puta sedmicno, Xanax mjesecno 3-4 puta, i to tako traje 2-3 god.
DA LI JE TO OVISNOST????
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Potrebni savjeti???

Post by sanela »

Po svemu ovome što si napisao, to jeste ovisnost.
Pitanje je da li ta osoba misli da je to ovisnost? Da bi se išta promijenilo, ta osoba treba željeti da to promjeni, uz pomoć ljekara. Obzirom da joj je ljekar propisao te lijekove, možda bi trebal otići kod drugog ljekara. Očito joj od tih lijekova nije bolje, nego gore.
Ako je imala težak život, možda bi trebala otići psihologu (ne psihijatru) s kojim bi mogla razgovarati i koji bi joj mogao pomoći da savlada poteškoće bez upotrebe lijekova.
Sve najbolje!
Post Reply