Zelim da se lijeci !

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
1230
Posts: 2
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:53 am

Zelim da se lijeci !

Post by 1230 »

Moj problem je jako kompleksan i svaki savjet bi mi dobro dosao. Sestric koji ima 22. godine i zivi u Americi sa mojom sestrom koristi drogu. 100% smo sigurni da je na heroinu i metadonu,medjutim on svu situaciju porice. Stalno spava, ima ubode po rukama koje skriva,mrsav je,laze,ima lose drustvo i sve ostalo sto ide uz to.Sestra nema dovoljno snage da bi problem iznijela, ali ja sam odlucila da nesto preduzmem i pored stalnog razmisljanja ne vidim nacin kako da ga odvedemo na lijecenje.U nasoj siroj porodici se ne zna za ovaj problem,pa ne znam koliko bi bilo pametno reci,jer ne zelimo da sve ostane samo na rijecima i krivnji.Dovoljno je odrastao da ga ne mozemo uhvatiti za ruku i odvesti. Vec je jednom bio na detoxu ali poslije toga nije bilo napretka. On ne zeli da prihvati da ima veze sa tim, jer sve sto se nadje u kuci, neko drugi je donio, svaku pricu o tome ignorise. Samo zelim da pronadjemo nacin da ga posaljemo na lijecenje. Molim vas pomozite mi,svaki odgovor bi mi dobro dosao.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: Zelim da se lijeci !

Post by majka NS »

"Želim da se liječi!"
Ovo što vi hoćete - se zove "nemoguća misija", vi ovde, oni u Americi ...
1230 wrote:Sestra nema dovoljno snage da bi problem iznijela, ali ja sam odlucila da nesto preduzmem ...
Razumem vašu zabrinutost i želju da pomognete sestri i sestriću, ali to ovako na daljinu je neizvodljivo... ON JE TAJ KOJI TREBA DA ŽELI DA SE LEČI, a njegova majka da pokuša i nadje načina da "ulovi" pravi trenutak i da obavi razgovor s njim, kako bi krenulo da se išta odvija u željenom pravcu... ...
1230 wrote:Vec je jednom bio na detoxu ali poslije toga nije bilo napretka.
Detoks je samo čišćenje organizma od opijata, a posle toga počinje lečenje, i tu treba da su uključeni i on i majka ... ... ...
Recite vašoj sestri za ovaj forum, neka potraži neki sličan tamo ... ... Ona mora da zauzme čvrst stav, zakopa emocije, i uradi sve što smatra da treba... ... ovo je veoma ozbiljna bolest, ne leči se za 3, 6, 8 meseci... lečenje traje koliko god treba...
Pozdrav
1230
Posts: 2
Joined: Fri Dec 14, 2012 10:53 am

Re: Zelim da se lijeci !

Post by 1230 »

Hvala puno za odgovor, dugo sam cekala bilo sta. Ali i bilo kakav razgovor sa njim je "nemoguca misija", jer sve porice i ignorise. Jos jednom puno hvala. Pozdrav
Post Reply