kako pomoci bratu?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
lili82
Posts: 3
Joined: Tue Dec 11, 2012 2:13 pm

kako pomoci bratu?

Post by lili82 »

E ovako nova sam na forumu,imam problem oko koga se opterecujem mnogo,znam da ce za mnoge od vas da bude smesno ali moj brat je na travi i koristi spid. Zelim sto pre da sprecim to,mogu da kazem da mi veruje jer i sama sam starija od njega 4 godine i odprilike znam sta je droga i sama sam probala travu,ali nije moj fazon i ne intersuje me to... On medjutim ima 19 godina u punoj snazi i istripovan haos laze non stop nista ga ne interesuje ni skola niti neki posao bas nista,po celi dan je kuci ili po gradu. E sada ja mislim da je to veliki problem dosada je djavolja rabota i mislim da zbog toga srlja sve dublje i dublje,jednom sam ga provalila da je na spidu sve ostalo je trava. Naravno nije priznao da je trenutno napusen,ranije mi je pricao sve sada sve redje se otvara. Ponudila sam da potrazimo nekog psihologa da bi dokazao da nije strasan problem i pristao je pod uslovom da ne kazem roditeljima. Da li je on svestan da ima problem ili me farba? Uzgred roditelji su nam laganica odavno je prevazisao njihovu kontrolu pruzili su mu sve u zivotu... Da li da nadjem nekog psihologa da popricam s njim prvo ja pa onda on? sta mi savetujete? Ne zelim zaista da ga spasavam od heroina,necu da dozvolim da toliko potone,zelim da ima normalan zivot ribe izlasci sport a da on i trenira ali i tu je jako ne odgovoran...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: kako pomoci bratu?

Post by sanela »

Draga moja, tvoj brat je u problemu, a da toga nije ni svjestan.
Prije svega, da bi se išta napravilo, roditelji treba da znaju i da i ti i oni, za početak, odete kod psihologa i da vidite šta vam je činiti. Dok roditelji ne znaju, on će ih uvijek manipulisati za novac i od "skidanja" s trave i spida nema ništa.
Roditelji trebaju postaviti jasna pravila i granice, a on ih se treba pridržavati.
Promijeniti društvo, obavezno.
Naći neke zanimacije kojima bi popunio svoje vrijeme.
Razgovarati sa psihologom, postaviti ciljeve i pokrenuti se.
Ti sama ne možeš puno napraviti.
Znači, prvi korak je da roditelji saznaju i da potražite stručnu pomoć. Možeš im reći i za ovaj forum i pokazati da si pisala.
Puno sreće...
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: kako pomoci bratu?

Post by preispitivac »

lili82 wrote:znam da ce za mnoge od vas da bude smesno ali moj brat je na travi i koristi spid.
Ni trava nije smesna, a kamoli spid. Spid je gudra bez omaske, moze da upropasti coveka skroz. Sanela ti je rekla sta da radis, ja samo da ti ovu zabludu pomenem, nista tu nema smesno.
Jurim rep
lili82
Posts: 3
Joined: Tue Dec 11, 2012 2:13 pm

Re: kako pomoci bratu?

Post by lili82 »

sanela wrote:Draga moja, tvoj brat je u problemu, a da toga nije ni svjestan.
Prije svega, da bi se išta napravilo, roditelji treba da znaju i da i ti i oni, za početak, odete kod psihologa i da vidite šta vam je činiti. Dok roditelji ne znaju, on će ih uvijek manipulisati za novac i od "skidanja" s trave i spida nema ništa.
Roditelji trebaju postaviti jasna pravila i granice, a on ih se treba pridržavati.
Promijeniti društvo, obavezno.
Naći neke zanimacije kojima bi popunio svoje vrijeme.
Razgovarati sa psihologom, postaviti ciljeve i pokrenuti se.
Ti sama ne možeš puno napraviti.
Znači, prvi korak je da roditelji saznaju i da potražite stručnu pomoć. Možeš im reći i za ovaj forum i pokazati da si pisala.
Puno sreće...

Moji roditelji znaju za problem samo sto jos uvek poricu,ja sam im odmah rekla... On samo ne zeli da znaju da ide kod psihologa. verovarno da bih ih manipulisao za novac. Hvala puno,bas mi znaci,bas sam na pravom putu i ne poricem probelm.
lili82
Posts: 3
Joined: Tue Dec 11, 2012 2:13 pm

Re: kako pomoci bratu?

Post by lili82 »

preispitivac wrote:
lili82 wrote:znam da ce za mnoge od vas da bude smesno ali moj brat je na travi i koristi spid.
Ni trava nije smesna, a kamoli spid. Spid je gudra bez omaske, moze da upropasti coveka skroz. Sanela ti je rekla sta da radis, ja samo da ti ovu zabludu pomenem, nista tu nema smesno.
Hvala puno na lekciji. Samo mislim da je heroin najgora droga i mahom su svi zavisnici su mahom heroinski zavisnici. Zbog toga sam se tako izrazila. Nije smesno uopste jako je ozbiljno. Hvala jos jednom.
User avatar
W.White29
Posts: 78
Joined: Fri Sep 28, 2012 2:49 pm
Location: RS

Re: kako pomoci bratu?

Post by W.White29 »

Kakav klisej"danas trava,sutra heroin"pa da krenem licno od sebe uzimao sam travu,eks,trodone,bensedine,efedru,probao spid uz neizostavno cuganje izlaske pa nikad nisam ni pomislio na heroin a bio sam u prilici.Nikad sebi ne bih dopustio nit oprostio to,uz sve to znam pun kurac likova koji su rukali svasta osim heroina pa eno ih cisti rade,ljudi funkcionisu normalno.
Post Reply