Kako da se postavim

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Natalija
Posts: 3
Joined: Thu Nov 29, 2012 6:18 pm

Kako da se postavim

Post by Natalija »

Pozdrav svima, nova sam i svaki savjet dobro ce mi doci.
Juce sam saznala da mi sin duva travu vec duze vrijeme, ustvari duvao je i prije 3god. ali sam mislila da smo uspjeli da ga maknemo od toga, mnogo smo se posvetili tome tada da sam mislila da je to proslo vrijeme.Sad se jako plasim da nije presao na nesto jace, nista nisam primijetila na njemu ali sam saznala iz povjerljivih izvora da duva duze vrijeme. Nisam pametna sta da uradim i kako da se postavimo muz i ja, kako da razgovaramo kad dodje kuci jer je krenuo na fakultet i nije kuci, dolazi sutra, sta da radim molim vas reci te mi, ocajna sam, ludim od brige.
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: Kako da se postavim

Post by preispitivac »

Iako trava nije neko opasno sredstvo da sad on poludi, sta znam, ili pravi neka teska sranja, ipak mora da se resi toga jer nosi jako zapusten zivotni stil sa sobom. Ja sam bacio jedno 5 godina samo duvajuci, i kako god da ih gledam, zakljucak je da sam ih bacio. Ne mora da se duva, nije niko navucen na travu da bas MORA ali je lakse to nego raditi nesto drugo. Kao kad neko po ceo dan gleda TV a mrzi ga da cepa drva. Zato kazem lose navike. I to da moze onda da se krene i na druge droge, sto nije iskljuciena varijanta. Niko nije umro od trave niti ce, ali moze da se zapusti. Pricajte sa njim, druzite se vise, idite na izlet, neka radi nesto sa ocem, dedom, komsijom, bilo sta, da je zauzet. To skrece misli od trave, u stvari, trava je lenjost cista, pogotovo ako pusi duzi niz godina.
Jurim rep
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Kako da se postavim

Post by sanela »

Draga Natalija,
Dobrodošla na forum. Vrlo je važno da vi i muž zauzmete isti stav, da se dogovorite šta ćete tolerisati u sinovom ponašanju, a šta ne. Testirajte ga urin testom i vidite šta je istina. Ako duva travu, trebate otvoreno i smireno, bez svađe, razgovarati s njim i pokušati naći rješenje.
Problem je što ne živi s vama, pa ga nećete moći kontrolisati. Vrlo je važno da ne prekinete kontakt, komunikaciju, da se ne posvađate.
Javite kako je prošla sinova posjeta. Jeste li nešto dogovorili?
Natalija
Posts: 3
Joined: Thu Nov 29, 2012 6:18 pm

Re: Kako da se postavim

Post by Natalija »

Izvinjavam se sto se nisam javila, imala sam mnogo obaveza.

Da vam ispricam sta je bilo, uffffffff.
Sin je dosao oko 6h. bila sam sama i uplasena na smrt ali sam skupila hrabrost i rekla do kakvih sam informacija dosla, bio je tako sokiran da sam mislila da ce pasti u nesvijest, sva boja iz lica mu je nestala pa sam rekla da popije vode i da se smiri da mozemo otvorno i iskreno razgovarati. Sve je negirao ali sam vidjela da laze, nestalo mi je zraka, gusila sam se a onda glumeci hrabrost nastavila da pricam kako sam mu prijatelj, da mi sve moze reci, da ga necu osudjivati, da cu mu pomoci, da sam mu ja majka, da ga volim, da ga se nikad necu odreci i jos mnogo toga. Vidjela sam unjegovim ocima kolebanje i rekla, reci mi sine molim te, pogledao me u oci i priznao da je pusio marihuani i da je probao nekakav zacin, ne znam sad kako se zove ali vi sigurno znate, zaledila sam se i pitala da li je ikad probao jos nesto, kaze da nije i da je spreman na testiranje. Gledala sam ga i na kraju rekla da mu vjerujem ali da moramo da odemo na testiranje jer je to moja duznost roditelja, da moram umiriti svoje srce.
Molio me da ga ne vracamo kuci, da zeli da nastavi studirati i obecao da nece vise. Naravno da sam rekla da ce nastaviti studije i da mu ja zelim sve najbolje u zivotu ali da mora da prestane sa tim.
Tad mi je moj sin rekao sledece, mama ja te puno volim i srecan sam sto mozemo ovako bez vike pricati o svemu i sto ti mogu sve reci.
Onda je dosao moj muz pa je i on pricao, doduse malo ostrije, ja sam samo cutala, rijec nisam rekla a onda je oca pozvao u sobu pa i sa njim razgovarao nasamo, kad su izasli iz sobe vidjela sam da je muz dosta smireniji.
Kasnije smo ponovo razgovarali, bila mu je i sestra prisutna pa je i ona rekla da mora prestati sa tim.
Kad se sve smirilo otisao je u sobu ali je dolazio nekoliko puta i govorio, mama ja hocu na testiranje, necu da se brinete, hocu da idemo nekoliko puta a ne samo jednom.
Tvrdi da vise nije uzimao i ja sad ne znam kako da ga odvedem na testiranje, kupila sam i test u apoteci ali nemam hrabrosti da ga testiram ne zog ishoda nego kako sad da kazem da hocu test
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Kako da se postavim

Post by sanela »

Sper što ste razgovarali.
Ako želite test, svakako ga uradite. Sve to lijepo zvuči, ali djela su ipak nešto drugo. On koliko god želi da prestane, ne može u istom okruženju, bez nadzora i bez pomoći. Znači, TEST obavezno i redovno i dogovor da se vrati kući ako bude pozitivan.
Fakultet može nastaviti i dogodine, ali odgađanje prestanka pušenja marihuane može samo dovesti do većih problema, može izgubiti puno više od godine na faksu.
Strpljivo i dosljedno...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Kako da se postavim

Post by ziki »

Daj boze da moja deca samo puse travu a da se ne hvataju za nesto teze i opasnije, trava je bezopasna i kad tad ce i kod nas biti legalizovana makar za medicinske svrhe i licnu upotrebu, kao i u mnogim zemljama u evropi i u svetu. U marihuani nema niceg zlog jer ne izaziva niti zavisnost niti agresivno ili kriminalno ponasanje kod onog koji je upotrebljava. Vreme je da to shvate i malo starije generacije 21. je vek. Nemozemo zauvek da zadrzimo svoje misljenje koje je pogresno.
...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Kako da se postavim

Post by sanela »

Pretjera ga ti ziki, ali bas.
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Kako da se postavim

Post by ziki »

Dobro nisam rekao da je pozeljno ili preporucljivo, samo kazem da je trava takva vrsta opijata koja ne izaziva agresivno ponasanje. U tom smislu je recimo mnogo humanija nego alkohol koga ima na svakom cosku.Pod uticajem alkohola covek je u stanju svasta da uradi dok recimo na marihuani je miroljubiv i razmislja o svojim postupcima. Slazem se da nije dobra za suvise mlade ljudi kojima se licnost jos uvek formira, tu moze da dodje do zastoja.Takodje moze da izazove i paranoju i osecaj panike itd.. Ne prija bas svakom, sve zavisi od trenutnog i opsteg raspolozenja licnosti jer ona pojacava osecanja bilo pozitivna ili negativna. Ipak zaljucak je da je to droga i da nije za svaki dan ili dugogodisnje konzumiranje i nije za svakoga. Tamo gde se primenjuje i daje na recept uglavnom su u pitanju stariji ljudi kojima se tretira neki zdravstveni problem, fizicka bolest ili psihicki poremecaj. I na kraju moj zakljucak je da nijedna zavisnost nije dobra, najbolje je propustiti sve vrste opijata i ziveti normalno bez vestackog pojacavanja emocija i raspolozenja. Zadovoljstvo treba traziti u nekim normalnim svakodnevnim aktivnostima. Ali sto se tice konkretno problema zene koja se javili, odnosno njenog sina mislim da za odvikavanje od trave nije potrebno neko posebno lecenje i da nema mesta za brigu. Trava se jednostavno ostavlja, i to lakse nego i cigarete jer duvan izaziva zavisnost a trava ne.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Kako da se postavim

Post by ziki »

Sve ovo pricam iz iskustva jer me marihuana prati ceo zivot, nazalost nagrabusio sam od gorih stvari ali marihuanu sam mogao da pusim svaki dan i da ostavim pa da je ne pipnem mesecima. Nikad nisam osetio nijednu vrstu zavisnosti od nje.
...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Kako da se postavim

Post by sanela »

O marihuani se može diskutovati danima, sedmicama i mjesecima i svako će ostati kod svog mišljenja.
Ovo je tema majke koja se opravdano brine za svoje dijete i kojoj trava nije bezazlena. Pomozi ženi kako da priđe i pomogne svom djetetu da ne koristi travu, jer trava stvara psihičku ovisnost i povezana je sa ovisničkim ponašanjem.
Post Reply