Kako da se postavim

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Kako da se postavim

Post by ziki »

Rado bih pomogao ali ja jos nisam naisao na slucaj zavisnika od marihuane gde je bilo potrebno neko lecenje, tipa hospitalizacija, detoksikacija itd... a sreo sam zavisnike od svega i svacega, od kockara do najtezih narkomana. Ja mogu da pomognem zeni da prepozna neke simptome dali je njen sin na marihuani ili na necem tezem a sto se tice lecenja od marihuane to mi nije poznato, eventualno neki antidepresivi i lekovi u slucaju da je stvarno toliko navucen da ima nervoze i neznam jos koje kakve promene raspolezenja. Ono sto najvise ispasta kod navucenog na travu je novcanik jer paketic trave kosta najmanje 1000 dinara pa ako ga potrosi za 1 dan onda je racunica jasna. Jedna plata ide na to.
...
Zabrinuta mama
Posts: 30
Joined: Sun Nov 18, 2012 1:51 pm

Re: Kako da se postavim

Post by Zabrinuta mama »

Draga Natalija, i ja sam od nedavno na ovom forumu. I moje dete je tvrdilo da nema problema, moze da uradi test kad god pozelim, ali kad sam dosla kuci sa testom, ona je pobegla. Sad zivi kod momka, koji je socijalni slucaj i sigurno i sam konzument droga, u jednoj jazbini u kojoj se skupljaju narkomani. Kako oni sami nemaju novca, dolazi im drustvo koje ih "casti", pa se tu svi lepo i bezbedno drogiraju, daleko od ociju policije, kojoj su samo dileri interesantni!

Po priznanju moje cerke, ona se drogira cetiri godine, ali samo pusi travu, nista drugo. Iskreno, ne verujem da je to tacno, jer dok nije zavrsila u bolnici, "priterana uza zid" neistinitom tvrdnjom da su lekari otkrili da je pozitivna na droge, tvrdila je da je "duvala travu" nekoliko meseci, ali je prestala jer joj steti. Narkomani su majstori manipulacije, govore vam ono sto zelite da cujete. Kako je sama rekla, primetila je da joj marihuana skodi kad je letos imala problem sa ucenjem i pamcenjem. Rezultat svega: ni jedan polozen ispit u septembarskom roku, izgubljena godina a ucenje joj vise i ne pada na pamet. Ni to nije bilo dovoljno da shvati ozbiljnost situacije, nastavlja sa rizicnim ponasanjem i pre cetiri dana dozivljava saobracajnu nesrecu. Istina, setila se sada da joj je mama rekla da ne seda na motor, ali izgleda ne i da joj je rekla da se ne drogira!

I dalje ne vidi problem i ne shvata da je postala zavisnik. Svakodnevna konzumacija marihuane cini da se osoba ulenji, izgubi sposobnost realne procene, ucenja, razmisljanja i zakljucivanja. Kud cete vecu opasnost? A da ne govorimo da je cesto "odskocna daska" za teze droge. Uradite test, iznenada, bez prethodne najave. Budite prisutni Vi ili Vas suprug dok sin urinira, okrenuti licem u lice, i ne ispustajte uzorak iz vida ni na sekund. Ovo je veoma vazno, bez tog ne mozete biti sigurni da je test verodostojan. Srecno!
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Kako da se postavim

Post by ziki »

Da se covek olenji od marihuane to je tacno, a i slabljenje pamcenja takodje. Polako i neprimetno ali jednom shvatis da se ne secas mnogo stvari a to znaci da polako pocnes da gubis i svoj identitet. Ja sam nakon vise od 10 godina sreo druga iz vojske, prvo mu se nisam setio prezimena i ako sam godinu dana proveo sa njim u istoj spavaoni, a zatim kad smo se raspricali sam shvatio da se ne secam pola dogadjaja koje smo proziveli zajedno. To nije nesto sto boli i sto je akutno ali ne valja nikako.
...
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Kako da se postavim

Post by ziki »

Vi roditelji prvo trebate da se edukujete i da nesto naucite ako zelite da pomognete svom detetu koje je u problemu, prvo treba da znate da su to veoma osetljive stvari i da porazgovarate sa strucnim licem. Treba da znate kako da pristupite detetu, zatim da shvatite da je to bolest kao i svaka druga a ne kriminalno i drustveno neprihvatljivo ponasanje. Zavisnik ne treba nikad da se oseca da je pocinio neki prestup i da treba da ispasta zbog toga jer je vec zbog same bolesti u velikom problemu. Nijedna metoda koja ukljucuje prisilu na nesto nemoze dobro da se odrazi na zavisnika, tu treba mnogo razumevanja i ljubavi. Ima roditelja koji ne izdrze toliki pritisak i jednostavno dignu ruke. Morate tako da radite da dodjete sa detetom u jednu vrstu sporazuma gde ce ono prihvatiti da se podvrgne zrtvovanju, bolovima i neprijatnostima koje donosi skidanje sa opijata a za to mu treba veliki motiv i vasa podrska. Ako ga jednostavno ostavite da se muci bez vase pomoci nemozete da ocekujete neki napredak.Ucenjivanje ili uslovljavanje zavisnika moze da dovede samo do jos veceg njegovog revolta gde ce da kaze sebi, e kad sam vec dosao u tu situaciju da nema razumevanja za mene onda cu ici do kraja i tako ce postati jos gori narkoman. Nema narkomana koji nije prokleo dan kada je prvi put uzeo drogu ali kad se u to udje malo teze se izlazi i biti narkoman je velika patnja i muka. Sto se tice marihuane ona jeste stetna i uzece svoje ali ni priblizno nije kao teske droge. Postoji ta teza da marihuana dovodi do upotrebe tezih droga, to nije uvek tacno i ne odnosi se se na svakog jer su to razlicite vrste opijanja i dozivljavanja droge, znam masu ljudi kojima je muka na pomisao da uzmu heroin i osudjuju je a marihuanu koriste povremeno i imaju decu porodicu i uspesni su na svim poljima. Ne kazem da je marihuana dobra ali postoji velika razlika izmedju nje i recimo heroina. Znaci ako vam dete koristi marihuanu tacno je da treba da ga sprecite da nastavi ali ono na marihuani nije bolesno i nije zavisnik, moze da ima zelju i da mu se svidja pusenje marihuane ali ono nije bolesno od nje i zbog nje. Vi bolje pripazite da nisu neke druge i teze stvari u igri a za marihuanu ne brinite u tom smislu da ce zivot da mu se unisti.
...
Natalija
Posts: 3
Joined: Thu Nov 29, 2012 6:18 pm

Re: Kako da se postavim

Post by Natalija »

Nije radio forum?
Napravila sam iznenadni test za N.G. i negativan je, mislila sam da je tad pravi momenat jer se opustio a i samo slavlje je prilika kad ne razmisljaju ni o cemu.
Jos nisam sasvim na cisto oko toga, ne znam sta dalje uciniti, da li i dalje insistirati na testiranju ili???
Sad se zeza, mama je gora od gooogle, ona zna i ono sto on ne zna. Nije ni znao da postoji test da se kupi :) bas sam ga iznenadila :wink: :wink:
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: Kako da se postavim

Post by preispitivac »

Natalija wrote: Nije ni znao da postoji test da se kupi :) bas sam ga iznenadila :wink: :wink:
Nemojte misliti da je to bas tako. Svi znaju da ima test, svi znaju koliko dugo on pokazuje prisustvo, svi znaju da se moze podmetnuti mokraca. To njegovo zezanje i sale sa vama mi lici na moje laganje.
Pazite, samo dobronamerno skrecem paznju. I nije oko Nove Godine najbolje za test, najbolji je neki neutralni utorak, cetvrtak...
Jurim rep
User avatar
pop@j
Posts: 109
Joined: Thu Jun 14, 2012 3:46 pm

Re: Kako da se postavim

Post by pop@j »

povjerenje je dobro, kontrola bolja
A interna ponekad posljednja nada
:axe:
Mornar sam Popaj ja, žena mi Oliva, sin mi je Kićo, auto Fićo, jer mornar sam Popaj jaaa!!! Tu-tuuuu!
Zabrinuta mama
Posts: 30
Joined: Sun Nov 18, 2012 1:51 pm

Re: Kako da se postavim

Post by Zabrinuta mama »

To sto je test bio negativan znaci samo jedno - da je tada bio negativan. I to,naravno, pod uslovom da je sproveden bez najave i uz sve mere predostroznosti kako ne bi doslo do manipulacije sa uzorkom urina. Svakako ga ponovite nakon nekog vremena, iznenada, onako kako Vam je to i preispitivac savetovao. Ako opet bude negativan, recite mu to, ali se ne pravdajte sto ste posumnjali. I ne opustajte se. Bolje je da Vi bezrazlozno sumnjate nego da Vam nesto promakne. Sve najbolje Vam zelim.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Kako da se postavim

Post by dina_d »

sta se dalje desava kod vas ,..piseite i nadam se svemu najboljem ,,,,pozdrav
Post Reply