Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by dina_d »

zabrinuta mama....pisi kako si ..kako se ti nosis sa svim tim ..sta radis za sebe ..dali se kcerka javljala ..dali ce ici na ispit ...kakvo je stanje uopste ...pozdrav
Zabrinuta mama
Posts: 30
Joined: Sun Nov 18, 2012 1:51 pm

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by Zabrinuta mama »

Na žalost, ništa novo... Ona i dalje laže "na hvatove". Javila mi se jednom, porukom, tražila novac na zajam, vratiće kad bude imala. Odgovorila sam joj da verujem da će vratiti i da ja još uvek čekam da mi vrati ono što sam joj prošlog puta pozajmila, kao i da čekam da odemo na kafu i da se ispričamo, kako mi je obećala pre više od mesec dana. Odgovorila mi je da možemo sada na kafu.
Otišle smo u kafić, pričala je 100 na sat o tome kako uči, kako upoređuje gradivo iz više izvora, kako joj je ispit 18.04. i da joj treba pretplatna karta za putovanje u Novi Sad, da je prethodnu već potrošila jer je išla da prikuplja literaturu za ispit. Nisam joj baš poverovala, slutim da je sa tom kartom neko drugi putovao, a ona uzela novac. Svejedno, rekla sam da ću joj kupiti kartu, misleći u sebi da to nije ceo svet i da ne želim da joj to bude izgovor zašto nije izašla na ispit. Pričala je i neke nebuloze o tome kako joj za njen razbijen mobilni, u takvom stanju kakvog ga vidim nude 10 000 dinara, ali ona nece, emotivno je vezana za njega itd, itd, itd. Ja sam samo slušala, tu i tamo rekla: lepo, fino, dobro... i ništa nisam zapitkivala a umirala sam sam da saznam što više. Strogo sam pazila da joj ne dajem nikakve savete, da ne iskazujem zabrinutost za njeno stanje, nego, onako, kao s komšinicom.
Ono što sam videla je da je strahovito izmršavila, da nosi još od one nesreće razbijene i super lepkom zalepljene naocare, (ručni rad njenog dragog, ali tako "vešto" izveden da je lepak kanuo na staklo i ostala je fleka kao da su prljave). U stvari, mislim da ih ona i ne nosi, vec ih je stavila da mi pokaže kako ima i naočare, sve je u njenom životu lepo sredjeno... Ona je vesela, nasmejana, kaže da joj je dobro, dragi joj svaki dan kupuje čokolade i peče palačinke! (Od tog je , valjda, toliko mršava). Posle dva sata smo se lepo razišle i od tada mi se više nije javljala.
U medjuvremenu, mojoj majci je bio rođendan, poslala joj je SMS , čestitala joj. Sutra dan su se slučajno srele u jodnoj banji gde su obe došle na terapiju, Bog zna kako ju je izljubila (kao i mene kad sam došla da mamu odvezem kod drugog lekara), rekla da će i ona doći kod te doktorke. Kad sam došla da mamu odvedem kući, ponela sam joj autobusku kartu kao što sam obećala. Ona nas izljubila, obećala da će svratiti kasnije na kolače i kafu i - nije se pojavila. Mama je bila razočarana a ja sam upravo takav postupak i očekivala.
Danas je 18.04., dan kada je trebalo da izađe na ispit. Spisak studenata koji su polagali je izašao, proverila sam preko nekih svojih izvora, njenog imena nema ni među onima koji su položili, ni među onima koji su pali. Sutra polažu studenti stomatologije, ali ne verujem da joj je termin ispita pomeren. Neću ništa da je pitam. Verujem da nije ni izašla na ispit. Baš me zanima šta če da me slaže, ako se i kad se bude javila. Moja osećanja variraju od onog, oprostite na izrazu, "nek' ide u p***u materinu" do krajnjeg očaja. Istovremeno, kažem sebi: "Zašto si razočarana, tome si se i nadala!" Istovremeno, brine me i to što priča neke bezvezne laži (npr. ono za telefon) i kao da veruje u to. Plašim se da nije psihički obolela, nešto kao shizofrenija (laik sam, ne razumem se u to, možda sam lupila glupost?) A, opet, razmišljam, ako je tako, to se lepo kontroliše lekovima, ali kako je odvesti na lečenje?
Mnogo mi pomaže to što se trudim da ne mislim na nju, da se okupiram nečim drugim. Uglavnom uspevam. Onda se desi nešto, kao ovo danas oko ispita, što me malo izbaci iz ravnoteže. Biću ja dobro ...
Čitala sam ovde, na forumu, da ništa ne mogu da uradim dok ona sama ne poželi promenu i ne zatraži pomoć. Molim se da se to dogodi... što pre, da ne bude kasno. Sada sam besna, razočarana, i malo uplašena. Majka k'o majka... mada mi je razum govorio da od toga nema ništa, negde u sebi sam se nadala da je krenulo na bolje. Položen ispit ili makar samo izlazak na polaganje bili bi znak da se ona bori...
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by dina_d »

draga zabrinta majko ..kada citam ispovjesti nas majki uvijek se nalazim u njma ...otprilike sve isto razmisljamo ..zelimo da im vjerujemo ..uzas ..zao nam je sto su tu gdje jesu ..rado bih da budu sretni ,normalni zdravi ..nazalost sve te nebuloze sto pricaju to je posljedica uzimanja narkotika ..moj sin je tako adresirao pismo na pogresnoj strani ..te umjesto da ode na doticnu adresu doslo je njemu samom ...uzas ..kontam se kako je ovo moguce onako pametan momak bio ..da al sve se to okrene ..mene nebih brinuo njen ispit jer od toga nema nista ...mislim da je najgore to sto je ona sa tim momkom ..pa ako se zajedno drogiraju to je duplo teze ...najbolje bih bilo da nije snjim i da se vrati kuci ...mozda bih tada i lakse skontala da je u problemu ..jer ako se dvoje drogira tu nema prestanka ..moj sin je bio isto tako sa djevojkom ..pa ako se jedno skine a drugo posustane opet su na istom i non stop tako ...nadam se da mozes da spavas i da pokusas da ipak sebi organizujes zivot ..ja idem na posao ..citam ..pousavam da se smirim ..molim se bogu ...molitva pomaze jako dobro ...cuvaj se i javi se ...sretno
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by ziki »

Danas sam sreo jednog starog prijatelja, povezao me je onako usput autom...
On je inace bio i ostao narkoman.
Medjutim sa njim je u autu bila devojka narkomanka , koja je inace bivsa devojka jednog drugog jos tezeg narkomana.
Ja se nisam nesto iznenadio sto sam ih video zajedno, ali je ona onako usput radi mene prokomentarisala, eto ukrao me je od njega... misleci na tog bivseg decka.
Dosao je sa cvecem i ukrao me je.
Poenta moje price je da se narkomani drze zajedno, jer je prosto nemguce da se odrzi veza izmedju cistog momka i devojke narkomanke, ili suprotno.
Moguce je ako se tokom vec ostvarene veze neko od njih navuce na drogu pa da se podrze, ali zapocinjanje veze imedju ta dva sveta je nemoguce.
Oni kada su zajedno to je idealno za njih jer se zajedno drogiraju, nema osudjuvanja i nema sprecavanja.
Ali da je dobro daleko od toga, tako oboje gube sansu da se vrate na neki pravi put ukoliko jedno od njih dvoje nije bas svesno problema...ali obicno nije i tu krene jedna narkomanska romansa koja je pored neke ljubavi vezana jos jace i tim narkomanskim nacinom zivota.
Tu se desavaju strasne stvari, pogotovo ako dodje do trudnoce u toj vezi a oboje su zavisnici itd..
Evo vam primer jednog para, dovoljno je da kazem da je momak zavrsio u zatvoru 8.godina inace ima nepatitis c a devojka ostala trudna takodje bolesna od hepatitisa c... razdvojeni na dugo vremena, oboje bolesni, a beba na putu...
...
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by jana »

`` Uglavnom uspevam. Onda se desi nešto, kao ovo danas oko ispita, što me malo izbaci iz ravnoteže. Biću ja dobro ``



Vasa vizuelna percepcija je odlicna,kao i sposobnost logickog zakljucivanja.Na svakom koraku iskrsne ono sto tako zele da prikriju.Budite dobro,i cuvajte se.
sestra_
Posts: 16
Joined: Sun Mar 17, 2013 8:07 pm

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by sestra_ »

"kada citam ispovjesti nas majki uvijek se nalazim u njma ...otprilike sve isto razmisljamo ..zelimo da im vjerujemo ..."

- da, isto vazi i za nasu majku. i onda uspevaju da vas prevare. treba zauzeti suprotan stav i onda im to tesko ide od ruke....
Zabrinuta mama
Posts: 30
Joined: Sun Nov 18, 2012 1:51 pm

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by Zabrinuta mama »

Dugo se nisam javljala na forum, nije bilo nikakvih novosti. Cerka se povremeno javljala, trazila novac na zajam. Jednom sam joj dala i rekla da mi vise ne trazi, dok mi ne vrati necu joj dati. Kad je trazila hranu (litar mleka, ulje, dala sam joj). Fizicki se jako promenila, izmrsavela kao da je u Ausvicu, lice joj puno bubuljica koje stalno cese. Nema vise one euforije. Pocela i da se zali na momka, kako je tretira kao poslugu, kako je ostavlja samu, a kad ona negde ode salje poruke, zivka telefonom,trazi da se vrati. Njen telefon je konacno nepopravljivo pokvaren, i mada ona nema kredita da se javi, bilo mi je vazno da mogu ja da zovem nju. Odnele smo telefon u servis, rekli su da mu nema pomoci. Kupila sam joj drugi, od jevtinijih, samo poruke i pozivi. Ima ga jos uvek, nije ga prodala. Vise puta smo se videle u poslednjih mesec - dva. Svaki put smo razgovarale. Cini mi se da je istinski nezadovoljna i da bi htela da ode, ali nije sasvim prelomila. Rekla mi je da se momak plasi da ga ne ostavi, i pojacava pritisak, postaje nasilan. Za sada samo znam da je kontrolise, ali sumnjam da postoje i fizicki obracuni, mada ona to negira. (Iz drugog izvora, kome se ona sama poverila, sam saznala da se cesto potuku). Rekla sam joj, da, ako hoce da sve to prekine, moze da se vrati, ali pod mojim uslovima, da se leci, da prekine kontakt sa njim i celim tim drustvom.
Juce , kad je izasla da kupi hleb, dosla je kod mene, da mi kaze da ne brinem zbog opomene pred tuzbu koju je dobila zbog neplacenih racuna za onaj telefon za koji je jos u novembru zakljucila post paid ugovor i koji je prodala, nece se meni nista desiti, nece mi pleniti stvari i slicno. Ja sam se spremala za posao i nisam mogla da se mnogo bavim njom, ali sam je pitala koji su joj planovi, da li namerava da zivi kao kriminalac. Rekla sam joj da od njenih studija nema nista za sada, da u proteklih godinu dana nije izasla ni na jedan ispit, i da ona samo sebe zavarava misleci da je jos uvek student. I sama uvidja da je izgubila samopostovanje, da je nisko pala. Momak ju je pozvao, ona je, uplasena, rekla: "Evo zove, kako sad da pricam s njim, sta da mu kazem" Bilo je vec dosta dugo da je otisla od kuce, pekara je druga kuca od njih, mnogo se zadrzala. Iskljucila sam ton na TV-u, ona se javila i rekla da dolazi. Pitala sam je sta misli o svemu tome, sta planira u zivotu. Odgovorila mi je da bi volela da vrati vreme, da se nista od toga nije dogodilo. "Ali, dogodilo se, i to je gotova stvar. Sta zelis da uradis, da to promenis?" -pitala sam je. Onda je pocela bujica: otisla bi od njega, ali on je stalno kod kuce, gazda ga ne zove da radi jer je lose vreme, a ona ne sme da ode kad je on kod kuce jer ce on sve porazbijati. njene stvari, moje prozore, auto... Rekla sam joj da ostavi sve, neka ode AKO tako zeli, ali ona zeli da iznese svoje stvari. Rekla sam joj da Ce se za par dana prolepsati vreme, i neka mi se javi, ako on ode da radi, ja dolazim kolima po nju. "ko ce dotle izdrzati?" - prokomentarisala je. Onda sam je pitala da li hoce da uradi test na drogu. Pristala je odmah. I, uradile smo to. Sve sam ispratila, bila prisutna dok je mokrila, gledala, uzela uzorak. Pitala sam je kad je poslednji put koristila marihuanu. "Nedelje su u pitanju" - rekla je. Bila je pozitivna samo na THC. Rekla sam joj da me je slagala, da je uzela ipak u skorije vreme. Tvrdi da nikad nije uzimala nista osim marihuane, bensedina, bromazepama i jos jednog leka, i alkohola, naravno. Ipak, cini mi se znacajno to sto je pristala na test.Rekla sam joj da, ako se vrati kod mene, mora na lecenje, na psihoterapiju i da mora da prekine svaki kontakt sa njim i tim drustvom. Posto sam krenula na posao, rekla sam joj nek ide sada, cucemo se.
Svesna sam da se moze desiti da se ona opet predomisli, i da jos neko vreme ostane kod njega. Ali, cini mi se da je taj momenat kad ce ga napustiti blizu. Zato bih zelela da znam da li neko od ucesnika na forumu zna ko se od psihoterapeuta bavi problemom narkomanije u Novom Sadu i da mi nekog preporuci. Zelela bih da ona privatno odlazi na psihoterapiju i sve drugo sto mi budu savetovali. Ako je to moguce,ne bih htela da bude registrovana negde pa da zbog toga, jednom kad izdje iz svega ovoga, ima problem sa zaposljavanjem, na primer.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by dina_d »

nadam se zabrinuta majko da ce se stvari ubrzo preokrenuti ...vidim i osjecam da hoce ..mislim da je tvoja kcerka blizu te promjene ..javljaj sta se desava sretno vam i tebi i njoj
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by sanela »

Zabrinuta mama wrote:. Zato bih zelela da znam da li neko od ucesnika na forumu zna ko se od psihoterapeuta bavi problemom narkomanije u Novom Sadu i da mi nekog preporuci. Zelela bih da ona privatno odlazi na psihoterapiju i sve drugo sto mi budu savetovali. Ako je to moguce,ne bih htela da bude registrovana negde pa da zbog toga, jednom kad izdje iz svega ovoga, ima problem sa zaposljavanjem, na primer.
Draga Zabrinuta mama,
Čitam šta se dešava i vidim da se stvari mijenjaju, što je odlično. Tvoja kćerka uviđa posljedice svojih postupaka. To je proces koji traje, a ti si se postavila kako treba - čvrsto, sa jasnim zahtjevima i pružajući podršku ako se odluči za liječenje. Dug ste put prešli, a i pred vama je isto tako dug put. Polako, korak po korak.
Bila je pozitivna na thc, on se u urinu vidi i više od mjesec dana nakon konzumiranja, ako se konzumirala marihuana svakodnevno i u većim količinama. Ako se sporadično konzumira i sedmicu dana nakon korištenja, što je ipak individualno i zavisi od puno faktora koliko će ostati metaboliti u urinu.
I marihuana je supstanca o kojoj se stvara ovisnost. Nemoj se dati zavarati ako krene priča - ma to je samo trava. Stručna pomoć je neophodna i podrška porodice.
Famozno registrovanje narkomana - svaka ustanova ima svoj registar koji je interni i nikome se ne dostavljaju imena i prezimena pacijenata. Dostavljaju se statistički podaci. Niko neće znati za njeno liječenje u slučaju zapošljavanja, jer se registar iz bolnice ne dostavlja službi za zapošljavanje, mup-u ili nekome trećem. To su povjerljive informacije.

Ipak, ako hoćete privatno da se konsultujete, pogledajte ovdje:
http://www.milivojevic.info/index.php?o ... Itemid=208
http://www.epsihoterapija.com/pretraga. ... Novi%20Sad

Sretno!!!
sestra_
Posts: 16
Joined: Sun Mar 17, 2013 8:07 pm

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by sestra_ »

test na pet vrsta droga - posle 2 dana od koriscena heroina - kod nas bio negativan.
cisto informativno, da se ne zavarate.
ceskanje sigurno nije od trave, ni bubuljice...
Post Reply