Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Zabrinuta mama
Posts: 30
Joined: Sun Nov 18, 2012 1:51 pm

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by Zabrinuta mama »

Juce sam, nakon posete lekaru, ponudila cerki da uradi test na droge. Odbila je. To sam, nekako, i ocekivala. Rekla sam joj da sam, u tom slucaju, zavrsila sa njom. Ostavila sam je ispred momkovih vrata, sa rukama punim recepata. Sve kreme koje je dobila se placaju. Neka sama vidi kako ce i da li ce da ih kupi. Ponovo nemamo kontakt.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by jana »

Taj lomljivi kontakt ,koji cijelo vrijeme pokusavamo drzati sa njima,uvijek ima svoju cijenu.Protekom vremena uocila sam da je ta cijena ogromna.Uvijek se nanovo osjecamo iskoristeni i izmanipulirani.Moje iskustvo je reklo,da je dobro smanjiti intenzitet kontakta.Drzati se one`Bez novosti,dobre novosti``i gledati na stvari kao u jenom kadru.Sada je bortanje,ono sto bi rekli status quo,nepromjenjeno,i postaviti se prema tome racionalno.Drzati svoju poziciju.Ne igras otvoreno,ja drzim svoju poziciju i ne dam da me iskoristis i izmanipuliras moje emocije.
Kad sam citala Luku,odlomak 14,u Bibliji,zakljucila sam,da Otac nije isao da trazi svoje djete,on ga je cekao na svojemu pragu,u svojoj kuci.Znaci,i prije nas ,ljudi su u svojem zivotu zivjeli djecu pobunjenike,patili,cekali..Nisu imali kontakta,ali su nastavljali svoju borbu na svojoj stazi.Kad je izgubljeni sin dosao,Otac je napravio veliko slavlje.Zakljucak je,ostanite pri svojemu,na pravednoj ste stazi,i pokusajte da docekate.pa,sto docekate,ostanite uspravni i dosljedni sebe..
Mislim da ste dobro postupili ne pristajuci da joj platite lijekove.Uvijek ce izigravati zrtve,ali ce vas iscijediti u svakoj prilici.Drzite se.
dobrica
Posts: 35
Joined: Wed Sep 21, 2011 9:48 pm

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by dobrica »

Polako Zabrinuta mama ako je budete terali od kuće i ne budete snjom razgovarali uvalićete te je u još veće probleme kao na primer da se zarazi ili počne da radi ne moralne stvari da bi došla do droge, čini mi se da još niste svesni šta je droga. Samo polako pa koliko god da traje moje lečenje j etrajalo 10 godina eto samo da znate a da su mi roditelji bili drugačiji trajalo bi 1-2 dve. Pravite takvu sitvuaciju da vam je čerka što više kod kuce i da je spašavate što više mozete dok se ne osvestii!!!
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by sanela »

dobrica wrote:Polako Zabrinuta mama ako je budete terali od kuće i ne budete snjom razgovarali uvalićete te je u još veće probleme kao na primer da se zarazi ili počne da radi ne moralne stvari da bi došla do droge, čini mi se da još niste svesni šta je droga. Samo polako pa koliko god da traje moje lečenje j etrajalo 10 godina eto samo da znate a da su mi roditelji bili drugačiji trajalo bi 1-2 dve. Pravite takvu sitvuaciju da vam je čerka što više kod kuce i da je spašavate što više mozete dok se ne osvestii!!!
Problem s narkomanijom je u tome što ne postoji panacea - univerzalni lijek koji će pomoći svima. Zbog toga što je svako drugačiji, nikad se ne može znati šta će nekome pomoći, a šta odmoći.
Malo je teško davati savjete preko foruma, kad se ne znaju svi komadi slagalice.
Ipak, ključno je postaviti pravila i granice i biti dosljedan u njihovom provođenju. Ovisnici su naučili manipulisati, provlačiti se, kupovati vrijeme da se što duže drogiraju "o tuđem trošku". To treba prekinuti. Ako se to može uraditi kad je ovisnik kod kuće, onda super, a ako ne može, onda ga/je treba pustiti da prepozna u šta se uvalila, jer ako neko drugi za nju rješava probleme, neće nikad ni naučiti šta sve narkomanija nosi sa sobom.
A isto tako je činjenica da će ovisnik psihički uništiti sve oko sebe kad su u njegovoj blizini prije nego što sam dođe do dna kad bi se odlučio za liječenje.
Zato se ljudi koji su u okruženju trebaju zaštititi i potražiti pomoć za sebe kako bi se psihički očuvali i mogli se uhvatiti u koštac sa problemom kad dođe vrijeme...
Zabrinuta mama
Posts: 30
Joined: Sun Nov 18, 2012 1:51 pm

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by Zabrinuta mama »

Dobrice, moja cerka je jos pre tri meseca otisla od kuce, nemam kontakt sa njom! I dok je stanovala kod mene, nije dozvoljavala da joj se suprotstavim, oglusivala se o moje zahteve, zivela zivot po svome, jer je, boze moj, punoletna. Ruku na srce, zakon joj ide na ruku, to je jos jedan razlog zbog koga sam ogorcena. Kad sam otisla u policiju, rekli su mi da drogiranje nije protivzakonito! Cuj, nije protivzakonito! Protivzakonita je trgovina drogom i ustupanje prostora drugim licima za drogiranje. Ali, da, na zalost, to treba dokazati. A sudija nece da izda nalog... itd, itd... Vrhunac licemerja!
Istina, javila mi se prosle nedelje porukom, trazila da joj uplatim novac za overu semestra na fakultetu i da joj kupim kartu da tamo otputuje. Dva dana kasnije mi poslala drugu poruku, trazila 500 dinara na zajam, do 25.02. Dala sam joj, da vidim da li ce vratiti. Jasno mi je da sa 500 dinara ne resava egzistenijalne probleme. Tom prilikom, u kratkom razgovoru saznala sam da je mobilni telefon za koji je zakljucila post paid ugovor i dobila ga gratis, prodala za 10 000 dinara. Broj je zadrzala mada ga ne koristi, a racuni i dalje stizu na moju adresu jer je to zvanino i njena adresa. Racune ne placa (a i odakle bi?), a ja joj ih svakog meseca uredno prosledim. Pitala sam je da li zna da ce se racuni nagomilati i da ce u jednom trenutku dobiti tuzbu. Ona, sva nasmejana, meni: "Ne brini, necu, mogu samo da dodju da zaplene stvari". Kome, meni? Ona nema nista. Jos jedna glupost koju im zakon omogucuje.
Sto se tice te zelje za overom semestra, uverena sam da time samo "kupuje" vreme za koje ce, kao student, imati zdravstveno osiguranje. Ja je nisam zvala, ali neki rodjaci jesu, ne odgovara na pozive i na poruke. ne dolazi kod mene kuci, pretpostavljam da se boji da je ne zakljucam, mada mi to nije ni na kraj pameti. Koliko vidim, iz ove price sa telefonom, polako se otiskuje u kriminal, i pri tom ne uvidja sta cini.
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by sanela »

Nažalost, vi tu ništa ne možete napraviti u ovom trenutku, osim ovog što radite :(
Nemojte joj davati novac.
cica glisa
Posts: 34
Joined: Thu Aug 12, 2010 5:49 pm

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by cica glisa »

Uh, zajebana situacija.
Valjda ce na vreme shvatiti na koju stranu treba da krene.
dina_d
Posts: 265
Joined: Sun Mar 10, 2013 1:44 am

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by dina_d »

cao zabrinuta mama..odavno se niste javili ..i ja sam sama isto toliko zabrinuta mama ,..nadam se se ste ok i da cete se uskoro javiti ovdje na forum ...sretno
Zabrinuta mama
Posts: 30
Joined: Sun Nov 18, 2012 1:51 pm

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by Zabrinuta mama »

Nisam se dugo javljala na forum jer nema nista novo... Pocetkom meseca, kada je stigao novi racun za telefon, sam pozvala ja nju na stari broj, da je pitam da li zna da duguje vec 20 000 dinara. Javila se uplakana, na sva moja pitanja je uglavnom odgovarala sa: "ne znam". Ocigledno, potrefila sam neki los momenat. Rekla sam joj da, ako ima problem i zelju da ga resi, moze da mi se obrati. Da za sve probleme, pa i narkomaniju postoji resenje, samo ako ona hoce. Takodje sam joj rekla da na mene moze uvek da racuna, ali samo za ono sto njoj koristi, ali ne i za ono sto je na njenu stetu. Zahvalila mi se najljubaznije. Ponudila sam joj da, ako hoce, odemo negde na kafu i popricamo. Rekla mi je da je prehladjena, da ima temperaturu i nece nigde da ide. Javice se ona meni kad bude htela. Znam da nema kredita na mobilnom, jer je to navela kao razlog sto se ne javlja, pa sam je pitala kako ce se onda javiti, a ona je rekla da ce se snaci. I tako, nisam je vise cula.

U medjuvremenu dolazila je moja sestra sa drugaricom koja je takodje imala slicno iskustvo sa svojim detetom pa su njih dve pozvale moju cerku na kafu. Pristala je i nasle su se u jednom kaficu. Razgovarale su neobavezno da snime situaciju. Kazu mi da je ona dobro izgledala, bolje nego ranije kad su je videle, zadovoljna je, kaze da se lepo slaze sa deckom, samo im nedostaje novac. Pretpostavljam da se zbog besparice posvadjaju, onda opet pomire i tako u krug... Prica samo o kuvanju (kod kuce je jedva ponekad kafu skuvala). Morala je cak i cigarete da smanji, jer ni za to nema novca. Navodno, sprema ispite.
Daj Boze! Evo, pocinje aprilski rok pa cemo videti.
Ne znam sta da mislim o svemu, pa se trudim da uopste i ne mislim i prepustam vremenu da se stvari iskristalisu. I naravno, nadam se iz sveg srca da ce doci pameti.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Potrebna mi je pomoć nekog ko ima iskustva

Post by jana »

Vi drzite sebe i ostatak obitelji na okupu.Kako znate i umijete vodite racuna o svojemu izgledu,prikrijte patnju,i ne placajte ni jedan njen racun.Svoje dugove neka pravi sama,neka se odmjerava sama prema svojim ispitima i kuvarskim sposobnostima,jer,samo tako ce skopcati odnos izmedju svoje filozofije`lako cemo``i realnosti.Plakanje,o,taj izliv emocija koji tako dobro poznajem,kostao me je sa svake strane..Nije to plakanje onog malog djeteta,koje smo odgajali..I nije nista racionalno za eqivalance sto cine sebi i obitelji..
Post Reply