kako dalje savet

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: kako dalje savet

Post by zeleni »

ma jano... mislila sam na to da ako puštate narkomana u stan, koji tvrdi da hoće da se skida, onda mu ne otključavate vrata čim on zakuka da bi do prodavnice.

vrlo su proste stvari. u to prvo vreme mora izolacija. ako ta izolacija nije zatvor ili komuna ili bolnica,to ne znači da treba da bude manje stroga nego u - zatvoru, komuni, bolnici... to što vi zovete "zov poroka" je bolest. strah od fizičke krize je jeziv. ceo organizam je napadnut. vegetativni nervni sistem u haosu. zov poroka. zvuči ko da ima teranje...

razumem da je vaše iskustvo grozno. ne sumnjam da bi moja majka slično pisala do pre nekoliko godina. to je sasvim druga perspektiva i možda je ni ne razumem. ne htedoh da omalovažavam.
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
majka.de
Posts: 14
Joined: Mon Oct 12, 2009 12:08 pm

Re: kako dalje savet

Post by majka.de »

Kako ga zadrzati u stanu.Ja sam to radila zakljucala otisla lekaru.on probo da otkljuca ubacio neku zicu i nemogu vise iznutra da zakljucam stan.NJemu je 30 godina veci za glavu od mene kad krene nema sile da ga zadrzim.Ovde sam ga lecila kod lekara.Doktori ne lece one koji nece.Prvi recidiv kad je napravio izbacen iz programa.Ja vise nemam snage a nemogu mu nista.Ocajna sam i bespomocna prevario me da hoce na lecenje pa sam ga pustila da ponovo udje u kucu.Sad je otiso ponovo vise mu ulaska nema.Nek ide gde zna.Pisem da mi bude lakse da podelim muku svama.Shvatila sam njemu niko nemoze pomoci ako on to nece.Sedim i razmisljam jednostavno cu da dignem ruke od nj ega pa sta dragi bog da.Tesko mnogo boli ali nemam izbora..
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: kako dalje savet

Post by majka NS »

majka.de wrote:Pisem da mi bude lakse da podelim muku svama.Shvatila sam njemu niko nemoze pomoci ako on to nece. ... .Tesko mnogo boli ..
Draga "majka.de"
da vas pozdravim i ja, čitam vas...

Teško jeste, da boli - boli mnogo, i znam u kakvom ste trenutno stanju, raspad sistema, haos u glavi, duši telu...
Pokušajte prvo sad, kad je već izašao, malo "sastaviti sebe", koliko je to moguće. Skuvajte sebi neki čaj, kafu, i malo pokušajte da se smirite. ... Da u pravu ste, dok on to neće - njemu niko ne može pomoći, ali ...
Vi najbolje znate svoje dete. Ovo se ne odnosi na sadašnje stanje. On je pod uticajem narkotika i sve što mu govorite... Ne vredi se svadjati i vikati, premda izuzetno teško je uzdržati se - nešto što sam prvo naučila je baš ta rečenica, jer tako se samo udaljavate od njega i tu koristi nema - vika, cika, svadja - nikad ništa postići nećete.
Nadjite načina, pokušajte da procenite da li je to moguće, obaviti iole normalan razgovor s njim, dajte mu do znanja, da takav ne može da živi s vama i da računa na vas, ali isto tako postavite uslov - lečenje --emocije zakopajte i ne dozvolite da manipuliše - nikad više, i to mu i recite. Ako je u lošem stanju, i ovo ne može i vidite da ne možete razgovarati s njim, da "ne prima" rečeno, pokušajte bar - kroz razgovor - da se dogovorite da odete zajedno do Centra za bolesti zavisnosti. Otidjite zajedno, dogovorite se za detoksikaciju organizma, koja se radi u bolnici ili kod kuće - uz vašu asistenciju, saradnju sa dr. Tada su lekovi kod vas, vi mu ih dajete i javljate se na kontrolu. Kad detoksikacija odradi svoje, TADA ĆETE MOĆI DA SE DOGOVORITE S NJIM O VIDU I NAČINU LEČENJA...
majka.de wrote:Ovde sam ga lecila kod lekara.Doktori ne lece one koji nece.Prvi recidiv kad je napravio izbacen iz programa.
Pročitala sam da je bio na metadonu - ja to ne smatram lečenjem ... kad su na metadonu - uzimaju šta hoće da se urade...
Vi ste ti koji će biti na tom razgovoru s Dr. i otvoreno razgovarajte i pitajte sve što vas interesuje. Imate pravo da tražite detoksikaciju organizma, što je prvo i osnovno da uradite, i da se dogovorite o daljem načinu lečenja... Nemojte pristati ne terapije održavanja i daljeg drogiranja ... može to i drugačije... Bitno je da počnete... videćete ... priča će biti drugačija. Isto tako - važno je i da uspostavite dobru komunikaciju i vi i on - sa dr. da vidi da vam je stalo... Ti razgovori sa dr. - pomoći će i vama i njemu...
Posle detoksikacije /koju možete da uradi i u bolnici, tada vi dobijate za sebe petnaestak dana odmora od svega, da se odmorite i "saberete"/ - BLOKATORI, koji ćete mu vi drobiti svako jutro... ali znate da ste nešto započeli i dok je sve ok - i napredujete - recidiva nema, čak ni ne pomišlja na to... bitno je da izgradi sebe, uz njihovu pomoć, kako bi mogao da se nosi s ovom bolešću. Ako se odlučite za ovo, ovo je put na duge staze, lečenje BOLESTI zavisnosti - traje mesecima, godinama, kod nekog decenijama ... doživotno ... bez lečenja i kvalitetnog rada ... Nije poenta da ode negde na godinu, dve, ... šta posle... ... ... ...
NARAVNO - SVE OVO SAMO POD USLOVOM DA USPOSTAVITE TAKVU KOMUNIKACIJU I DA ZNATE DA ON ZAISTA ŽELI DA SE LEČI
Znam da ste umorni, da vam je dosta svega, da ste očajni ... ... ... neću vas više zamarati, pokušajte malo da se odmorite ...
Pratiću vašu temu, želim vam sve najbolje ...
Pozdrav
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: kako dalje savet

Post by majka NS »

i da - pišite - izbacite sve iz sebe, pomaže, meni je bar pomoglo...
primili ste dosta korisnih saveta i pre mog posta, moje obraćanje vama, je samo predlog... pročitajte i tekstove sa ovog foruma, kad nadjete vremena, izvucite suštinu iz svega... pomoći će vam dosta...
Neustručavajte se da nešto napišete, kažete, pitate, na ovom forumu niko vam neće zameriti... svi mi, i ovisnici i suovisnici, smo prošli dosta toga, i razumećemo, sada ste u nezavidnoj situaciji i ...
Čuvajte sebe, koliko je to moguće
Pozdrav
majka.de
Posts: 14
Joined: Mon Oct 12, 2009 12:08 pm

Re: kako dalje savet

Post by majka.de »

Draga majko sve sto ste mi savetovali mi smo prosli.Detoksikacije naloreks implanti komuna.Mesec dana cist pa ponovo.Psihologe ali on nije hteo na psiho terapiju kaze nije lud to mu glupo.Anti depresive nece ne prijaju mu tvrdoglav radi sta on hoce.Najduze je bio 5 meseci cist ja se obradovala pomislim valjda se dozvao pameti.Meni slucajno otkriju rak stitne i za dva dana me operisu.ja na operacioni sto on kod dilera.Doso sutradan ja ga poznala pitam zar opet nisam kaze ode i vise mi nije ni doso.Od stana napravio svinjac dovodio drustvo.Dodjem taksijem kuci njega nema doso u zoru pa se cudi otkud ja tako brzo.Kad je cist to je izuzetno dobra osoba osecajan poslusan svi ga vole spreman svakom da pomogne ima lepu pricu za svakoga.Al sta vredi kad nevoli sebe nego se unistava.Moram da izdrzim.Neznam uvek sam govorila dok je ziv ima nade mozda mu klikne u glavi pa stvarno resi.Ali necu sad da mu popustim koza mi tesna celo telo drhti nigde mira videcemo..
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: kako dalje savet

Post by jana »

Obicno se desi neka visa sila,kod vas je to bolest,a kod mene saobracajni udes,da se odredimo sa limitima prema toj nasoj djeci.Nema vise `mi``.Postoje oni ,za sebe i mi za sebe.
Pa kad oni ne mogu da shvate da smo mi u potrebi,i nemaju osjecaj nikakve odgovornosti u tom smislu,zar nije vrijeme da se covjek pita dokle je dosao,gurajuci i podupiruci to djete?
Njima fino,zive hedonisticki.Kao da je svaki dan posljedni.Briga banka..Imaju pod glavom svaki puta nekoga ko ce ih podupirati i izvlaciti iz govana..Ma,ne mogu vise da pisem..Promjenite bravu,uhvatite se sebe i svojega zivota,i ne pristajte na nikakve kompromise,ubjedjivanja,odgadjanja..Ne dajte nista.Apsolutno nista.Ni minute svojega zivota.Valja vama se uzmoci sa vama.Sebi ste najpotrebniji.
User avatar
pop@j
Posts: 109
Joined: Thu Jun 14, 2012 3:46 pm

Re: kako ostati dosljedan?

Post by pop@j »

draga majka.de isto kao što ovisnici sa "JOŠ OVAJ PUT" produžuju svoju agoniju i suovisnici nesvjesno čine isto.
Mornar sam Popaj ja, žena mi Oliva, sin mi je Kićo, auto Fićo, jer mornar sam Popaj jaaa!!! Tu-tuuuu!
majka.de
Posts: 14
Joined: Mon Oct 12, 2009 12:08 pm

Re: kako dalje savet

Post by majka.de »

Dragi POPAJ svesna sam ja da pravim greske i pokusavam uvek i samo jos ovaj put.Znam isto da je njemu lepo dok se ja raspadam od muke.Ali isto tako znam da je on bolestan i slab da sam nesto pokrene.Tesko je majci da jednostavno digne ruke od svog deteta bez moje kontrole on je mrtav ko ce da ga zaustavi.Da smo mi u srbiji sve bi ja to drugacije radila.Tamo bi bar znala gde je i sta se desava.Neznam videcu od juce spava.Jutros je popio suboteks kaze oce u komunu videcu.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: kako dalje savet

Post by majka NS »

majka.de wrote:Neznam videcu od juce spava.Jutros je popio suboteks kaze oce u komunu videcu.
Ako hoćete išta da postignete - od ovog momenta nema razdvajanja. Uzmite mu ključeve od stana, mobilni, sa parama nema kontakta - ako treba u prodavnicu - otidjite zajedno ...
Razgovarajte, i dogovorite se - počnite nešto ... od dogovorenog ne odustajte, i ovog puta ne može "malo hoću - malo neću da se lečim". .. ... nek izgura do kraja dogovoreno.
Ja vam predlažem detoksikaciju i tada konačan razgovor o vidu lečenja ... uhvatiće ga kriza i sve će otići ...
majka.de wrote:Psihologe ali on nije hteo na psiho terapiju kaze nije lud to mu glupo.Anti depresive nece ne prijaju mu tvrdoglav radi sta on hoce.
Ovo je tada bilo najbitnije - blokatori bez toga, ne znače ništa, njima se samo malo "kupuje" vreme. Antidepresive, ako mu ne trebaju i ne treba da pije, moj sin ih isto nije hteo...
U svakom slučaju, šta god se vi i on dogovorite, ŽELIM VAM SREĆU I DA TO OVOG PUTA USPE ... istrajte i nedajte da vas ponovo izmanipuliše...
Pozdravljam vas, i želim vam da to što započnete - da željene rezultate
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: kako dalje savet

Post by ziki »

Morao sam da se umesam, moja majka se borila za mene takoreci do zadnjeg daha i zadnjeg atoma snage i da nije bilo nje verovatno bih zavrsio ili u zatvoru ili na groblju.
Lako je reci jednoj majci okrenite se sebi a sin neka propadne ili neka radi sta zna, ali svaka majka najbolje zna kako boli patnja i muka svog deteta a biti narkoman je velika muka...
Niste napisali kako je prosao sa subotexom, ili vas ja nisam razumeo.
Rekli ste da je sa metadona prebacen na subotex ali ne dali je svojom voljom ostavio subotex i vratio se na heroin ili je zbog nekog drugog razloga ostao bez tog leka.
Moj savet vam je da mu za pocetak obezbedite redovno terapiju subotexom ili suboxonom uz lekarski nadzor i kontrolu.
Suboxon ima tu moc da zameni heroin, pa cak i da ubije zelju za heroinom a to je ono glavno.
Taj lek je bezbedan, kontrolisan ima blokator i moze da bude odskocna daska za dalje lecenje.
Na njemu moze da bude koliko je potrebno da bude i da bude radno aktivan i sposoban da normalno funkcionise.
Vremenom mu se mozda i smuci heroin, jer ce da se ocisti od njega a i ako pokusa da ga uzme blokator ce da odradi svoje i nece ni da oseti drogu tako da ce prestati da baca pare bezveze.
Dok je na zameni subotexom ili suboxonom covek vec moze malo da zaboravi na problem sa drogom i da krene od nekog pocetka, a kasnije vremenom se i taj lek postepeno ukida.
S obzirom da ste u nemackoj te metode lecenja se odavno primenjuju i bolje nemojte da gubite vreme na neke alternativne solucije i isprobavanja vec idite koliko je moguce na sigurno.
Nije on mali da bi ga stedeli od tih lekova vec je odrastao covek.
Ciljana terapija i pravo u centar a svabe to znaju da rade dosta dobro.
Sve najbolje!
...
Post Reply