kako dalje savet

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

majka.de
Posts: 14
Joined: Mon Oct 12, 2009 12:08 pm

kako dalje savet

Post by majka.de »

Da pocnem od pocetka.Prica kao i sve druge.Sin mi je dugogodisnji narkoman.Lecen je svim mogucim metodama.Uvek se vracao na heroin.Zadnje je lecen ovde u Nemackoj prvo sa metadonom pa ga je doktor polako prebacio na suboteks.na metadonu je pravio recidiv.Sad je ponovo poceo i ne zeli da stane.Juce mi je obecao da ce da ide u jednu komunu ovde otisli smo a on u zadnjem momentu odustao.Kao hoce prvo da se skine kod kuce pa ce onda da ode.Jutros smo imali zucnu raspravu i ja sam do te mere eksplodirala da ga umalo nisam ubila.Izbacila sam ga iz kuce.Neznam dali sam dobro postupila.Deset godina se borim sa njegovim porokom trenutno sam van sebe u meni je ljutnja strah za njegov zivot ocajna sam ali sam odlucila da istrajem.Inace od silnih stresova do sada sa njim obolela sam od raka stitne zlezde koji je operisan u martu.Molim za savet i vasa iskustva.Kako dalje ocajna sam...
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: kako dalje savet

Post by jana »

Kako dalje?Okrenite se se sebi.Pogledajte se u ogledalo.Pitajte se ,da li je njegov zivot vredniji od vaseg?Ta bioloska veza izmedju majke i djeteta vrlo je jaka nit emocionalnog vezivanja,i kad se nadjemo u neprilici,prisutan je veliki dusevni bol.Taj bol nas rusi,a oni ...Nista.Mi radimo konstruktivne stvari,a oni ,kad vide da imaju podrsku,malo ,malo,pa naprave manevar...Ispametuju,i opet dodju sa koferom svih svojih problema..To ste vec odzivjeli,predpostavljam,i ne treba vam vise ponavljanje i utvrdjivanje gradiva kao u prvom razredu.
Kad se odstrani djete iz kuce,to je strasno,bolno,ali je bolnije imati ga u kuci i biti svjedok svega,a ne moci nista.Znaci ,od dva zla,izabrali ste manje.Da makar imate mir u svojoj kuci.Da se mozete u miru dici ,pogledati u ogledalo,popiti kavu,spremiti rucak,i da vas ne pritiska prisustvo razorne energije..To je vec nesto.Pa kad bol naraste,a vi se sjetite jalovih rasprava,pa napravite krug ,pa nastavite dalje..Sami.Bez njega.On ce se snalaziti sve dok ima resuse,a on vrlo dobro zna koje rjesenje je jedno i jedino.Prosao ga je.Pa ,ako nece,odugovlaci,znaci nije dosao do dna,a nema svijesti da vi u takvom stanju ne mozete vise.
Dobro ste ucinili.Glavu gore i borite se za svoj zivot.
majka.de
Posts: 14
Joined: Mon Oct 12, 2009 12:08 pm

Re: kako dalje savet

Post by majka.de »

Hvala na savetu.Pokusacu sa ovo malo snage sto mi je ostalo da ustrajem.Mnogo me boli i nikada necu razumeti da jedna mladost truli i umire polako a sigurno.Ne razumem iako sam sa njim mnogo toga prosla.Bude cist oporavi se sve mu krene i odjednom se vrati tom zlu.Znam da je to bolest znam kako funkcionise.NJemu je kaze lepse da sedi sa narkomanima po raznim budzacima nego sa normalnim svetom u najekskluzivnijem lokalu.Boli me jer sam ceo svoj zivot posvetila njemu.Bila sam za njega uvek tu.Pruzala mu podrsku ljubav i beskonacnu paznju.Bio je najboljii djak dete za primer svi su mi cestitali kakvog dobrog sina sam odgajila do njegovih 18 godina.Onda je krenulo sve naopako.Napustio fakultet sve je unistio sebe i mene.Otac mu je poginuo kad je imao 5 godina ja svoj zivot posvetila njemu.Sad se osecam sama na svetu tuzna i nesrecna.Pitam se dali sam ja mozda negde pogresila.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: kako dalje savet

Post by jana »

Ubijamo se pitajuci se,gdje smo i da li smo pogrijesili..Mi smo ucinili najbolje sto smo znali i umjeli,saglasno nasoj svjesnosti i okolnostima.Idealnog odgoja nema,ni idealne majke,a ni djeteta,ali kad dodje porok na red,tu jeste da se radi o bolesti,ali ako nece bolesnik da se lijeci,onda je to bolest sa njegovim pristankom..
Mislite na sebe.Vase zdravlje je naruseno i dok ste vi zivi,imat ce on nekoga da se osloni na njega,ali ako odete,onda je to nesto drugo..Postavite jasne uslove i drzite ih se..Dok ne promjeni ponasanje,ne pristajte na nikakve kompromise..
Pozdrav i svako dobro..Drzite se..
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: kako dalje savet

Post by sanela »

majka.de wrote:Hvala na savetu.Pokusacu sa ovo malo snage sto mi je ostalo da ustrajem.Mnogo me boli i nikada necu razumeti da jedna mladost truli i umire polako a sigurno.Ne razumem iako sam sa njim mnogo toga prosla.Bude cist oporavi se sve mu krene i odjednom se vrati tom zlu.Znam da je to bolest znam kako funkcionise.NJemu je kaze lepse da sedi sa narkomanima po raznim budzacima nego sa normalnim svetom u najekskluzivnijem lokalu.Boli me jer sam ceo svoj zivot posvetila njemu.Bila sam za njega uvek tu.Pruzala mu podrsku ljubav i beskonacnu paznju.Bio je najboljii djak dete za primer svi su mi cestitali kakvog dobrog sina sam odgajila do njegovih 18 godina.Onda je krenulo sve naopako.Napustio fakultet sve je unistio sebe i mene.Otac mu je poginuo kad je imao 5 godina ja svoj zivot posvetila njemu.Sad se osecam sama na svetu tuzna i nesrecna.Pitam se dali sam ja mozda negde pogresila.
Draga gospođo,
Jana vam je već rekla da ste postupili najbolje moguće u ovoj situaciji, jer ste ga izbacili iz kuće. Ovisnici manipulišu sve dok imaju resurse i dok imaju s kim manipulisati. Najvažnije je da istrajete i da ga ne pustite u kuću dok on ne odluči da se liječi. Vi birate hoćete li ga pustiti da se drogira pred vama ili ne, a on bira hoće li se drogirati ikako.
Vjerujem da ste radili najbolje što možete, ali ga sad trebate pustiti, jer on treba početi snositi posljedice za svoje ponašanje. Ne možete i ne trebate uvijek vi biti tu za njega, posvetiti život njemu. NE. Vi trebate posvetiti život SEBI. Roditeljima je teško mijenjati sebe, a od djece očekuju da se prestanu drogirati, da napuste društvo narkomana, da si nađu posao, završe školu... jer tako treba. Ali, također, roditelji trebaju promijeniti način na koji tretiraju svoju djecu. Draga gospođo, potražite pomoć za sebe, odvojite se od svog sina, dajte mu prostor, dajte sebi prostor. Budite dosljedni ovaj put... vi, trenutno, nemate utjecaja na to hoće li se on drogirati ili neće, vi imate utjecaj kako ćete vi to podnijeti. Nećete pomoći ni sebi ni njemu ako budete sjedili u kući, plakali, nervirali se...
Ako ste negdje pogriješili, pa šta, niko nije savršen. Budite svjesni onoga što sad radite i radite stvari za sebe. Pogledajte edukativne tekstove na ovom podforumu, sigurno ćete se prepoznati u nekim ponašanjima.
Sve najbolje i pišite...
majka.de
Posts: 14
Joined: Mon Oct 12, 2009 12:08 pm

Re: kako dalje savet

Post by majka.de »

Dosao i hoce da ide u crnu reku gde je bio ranije.Zvao je oca Dejana i molio da ga primi.Jedva sam usprla da rezerviram karte za sutrasnji let.Videcemo sta ce biti.neverujem mu nista.Ako ovo prokocka necu mo vise dati ni jednu sansu.Svima hvala na savetima.Pisacu sta smo uradili pozdrav.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: kako dalje savet

Post by jana »

To je vec nesto konkretno.Trazite kartu,letite,smjestite ga i vratite se kuci,u svoj mali zivot.Pa sto Bog da.Najgore je cekati nesto sto potpuno ne ovisi od nas.Klackati se,gore,dole,trpjeti u vlastitim nadanjima i potopima..Drzite se.Pozdrav i svakoo dobro..
majka.de
Posts: 14
Joined: Mon Oct 12, 2009 12:08 pm

Re: kako dalje savet

Post by majka.de »

Nista od odlaska sinoc je otiso kao do prodavnice dosao jutros nikad ga dosad nisam videla takvog.Kaze nece u crnu reku hoce ovde u komunu.Sve sam morala da otkazem.Neznam sta je uzeo ali je celo jutro pricao nebuloze sam sa sobom kao neka vrsta halucinacije.Nemam snage da se snjim rvem da ga izbacim cekam da sam izadje pa onda mu vise povratka nema.To sam mu rekla jasno i glasno da samnom nema vise pogadjanja.Nemogu da pravim buku u zgradi.Kad izadje ako ponovo dodje i pocne da zvoni i vice moracu da pozovem policiju.Znaci on nece da se leci pozdrav svima pisacu sta je dalje desava.....
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: kako dalje savet

Post by zeleni »

a što ste ga puštali van kuće?
ko žabu pored bazena da ste stavili i sad gledate hoće li da skoči ili ne...

uglavnom, ako hoće da se leči onda izolacija počinje - odmah. nema telefona, nema interneta, nema izlazaka - ni do lifta, ni da baci djubre, ni u prodavnicu. nema. otidite do nekog lekara jer jako teško ćete to sami da izvedete, nemoguće da u nemačkoj nema neki detox.

on možda i hoće da se leči, al u takvom je stanju da je to jače od njega. nije sada vreme da njemu prepuštate odgovornost. ako kažete da hoćete da mu pomognete, onda shvatite da ste trenutno vi podjednako odgovorni za to što on radi, jer mu omogućavate da srlja.
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: kako dalje savet

Post by jana »

ako kažete da hoćete da mu pomognete, onda shvatite da ste trenutno vi podjednako odgovorni za to što on radi, jer mu omogućavate da srlja


I,evo nas na najosjetljivijoj tacki djelovanja.Na njoj sam izgarala trinaest godina.Na mnogo nivoa zivota.Prestala da se javljam svim svojima,prestala da pisem ovdje,prestala bukvalno da budem ziva..Odgovornost?Primite nekoga u svoje gnijezdo,date mu utociste u potrebi,cist krevet,lijep obrok,mir,i onda,kad dodje zov poroka,vi ste odgovorni jer ste mu omogucili da srlja...

Necu vise nista da kazem,necu vise da pisem..Zasto da se nerviram?
Majka de,zelim vam snagu i srecu..Pozdrav i svbako dobro..
Post Reply