Problem sa sinom - Zejneba

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Slazem se sa JAnom,mozda se malo i tjesim,ali bih voljela znati de sam pogrijesila,a kao mnogi drugi nemogu jos uvjek da vjerujem da je moj sin narkoman,ovisnik i sta vec,a prije nekoliko dana je moj sin uhapsen,i to saznanje da je i kriminalac unistilo me i psihicki i fizicki.Od cetvrtka ne spavam,ne jedem samo kafa cigare i moji lijekovi.Imam 58 god.,u penziji,neznam eng.,a prie pet godina moj muz je umro od infrakta,ja prebrodila slom zivaca jer je bio ljubav mog zivota i zivili smo 37 god.,u sretnom braku.Od jula og.,saznala sam da moj sin ovisnik o tabletama,on kaze 5 god.,otkako mu je otac umro,ali ja sad ne vjerujem,mislim da je i prije poceo,mozda nesto drugo koristio,ali nista mu vise ne vjerujem.Nemam rijeci da opisem koji je sok bio za mene kad sam se uvjerila da se drogira,pa je doslo lijecenje a pristo je samo zato sto je bio u krizi,sve sto sam imala dala sam za lijecenje kako ovde kazu kucno,provodila sa njim noci gledajuci filmove,pricala,pravila mu drustvo,tesko je opisati taj mjesec dana,mozda drugi put,da bi on sve to unistio i prekino lijecenje,Ukratko,poceo je prvo izlaziti na krace vrijeme iz kuce do apoteke i kupi za glavu tablete,iako je imo lijek suboxon,trazodon za spavanje i valijum ali nikako nije stio valijum,dobio je i neke za misice tako da sam stjela poluditi kad je poceo izlaziti po cijelu noc.Odma sam primjetila da nije u redu,i rekla mu da nece moci ostati samnom da zivi i da radi sve sto je zadnjih godina radio.Medutim odlazimo doktoru na kontrolu i savjet doktora je bio da mu vjerujem iako nadem drogu u njega da nista ne govorim.Bilo mi je jako tesko ali izdrzala bih da je on mogo i stio da se izlijeci i prestane,posle mjesec dana on je prekinuo terapiju i nije vise stio ni doktoru specijalisti ni psihologu,a posto ima 28 god.,niko ga pa cak ni policija koju sam zvala,nije mogla natjerati,samo je izasao iz stana uz pomoc policije a ja sam promjenila stan,izasla u drugi stan bez icega,samo jedan dusek mi osto.Moj sin se vratio u taj stari stan cim je policija otisla i bio u golom stanu,neplacenom skoro mjesec dana,spavo na podu,i nije imo de..Kad su vlasnici stana jedan dan zakljucali novom bravom ,on je poceo dolaziti oko mog stana,molio plako,kao izlijecio sam sebe ne treba njemu doktor,kao i prenocio u zatvoru,namucio se prepo,i sad hoce da radi da skupi i da se odijeli od mene.Onda dolazi moja velika greska,opet me prevario i pustila ga u kucu sa dogovorom da radi skupi i da nade sebi stan.To je bilo prije dva mjeseca,i cinilo mi se da je uredu,mozda zato jer nije bio tu,iso je s jednim drugom koji vozi i radi moving,i nije dolazio po sedmicu i vise kuci.Kad god dode uvjek kao nije bila neka dobra tura,ali sledeca ce biti bolja,jer sam mu govorila da ostavlja sto zaradi da bi se sto prije mogo odvojiti od mene.A onda sam prije dvije sedmice osjetila da on opet nije u redu,jer se poso otego nisu imali turu,ko ce se seliti u decemru,on nije imo para,pitam desu ti pare a on izmislja i prica bez veze,zapada u krizu,boli ga sve nemore da ustane,neznam kako je iziso iz noci,a onda ujutro ustanem njega nema,vraca se ko da mu nista nije bilo,a posle nekoliko dana ujutro dolazi policajac u civilu i odvode ga u zatvor.Moj sin kao iznenaden nezna zasto,zove,moli,place da pozajmim 1020dolara,za kauciju da ga izvadim pa ce on to vratiti.Naravno da ja nemam te pare niti sam zvala njegove ljude sto mi je reko,jer sam saznala da je zatvoren zbog koristenja tudih imena u nezakonite svrhe,kako bi doso do para da kupi drogu.Osim toga pretresla sam njegovu sobu i nasla skoro 180 tramadola ,na njegovo ime,a kostaju malo bogastvo,tako da sam u takom soku da neznam opisati,a sad samo nolim boga da ga na sudenju osude zatvorom sto duze,sudenje je 26 januara,i nadam se da ce mu kazna zatvorom biti lijek za drogu.Ja se bas napisa,a puno sam saznala o ovoj opakoj ovisnosti i FALA ovom forumu i organizatorima sto postoji ovako nesto,vjerujte vi ste velika pomoc svima,roditeljima,fameliji,ovisnicima i onima sto zele izaci iz ovog zla koje je ovladalo svijetom.OD SRCA ZELIM SVIMA PUNO SRECE USPJEHA I SNAGE DA SAVLADAJU OVO ZLO Zejneba
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by demijan »

"i nadam se da ce mu kazna zatvorom biti lijek za drogu"
Gospodjo,nisam bas kompentetan za savete ali budite ubedjenji da mu zatvor bas nece biti lek za drogu.Tamo ima sta hoces i lakse se nabavlja nego na ulici.Jos moze da upadne u problem da uzima bez para i da se zaduzi....ako je ikako moguce izadjite mu u susret i pomozite ali mu ne nabijajte to na nos.Posticicete kontraefekat.Ako je optuzen da je koristio tudja imena da bi sebi pridobio protivimovinsku korist to nije toliko strasno i moze relativno dobro da prodje i sa kaznom.U svakom slucaju necete moci sami da se izborite.Kontaktirajte neku grupu za podrsku u vasoj blizini pa ako ne uspete ni tu opet nije kraj.Poz i sve najbolje...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by jana »

«Savjet doktora bio je da mu vjerujem«...
O,kako su mi dobro poznati ti savjeti zapadnjackih «doktora«.Jedan mi je rekao:«Sta se sekirate ,gospodjo,lijecimo ih poslije,kada pristanu na lijecenje.«Ko biva,do tada im vjerujte,i uzivajte u drogiranoj djeci!
Zejneba,cuvaj svoju kozu ,kako znas i umijes.Pozdrav!
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by ivica »

jana wrote:«Savjet doktora bio je da mu vjerujem«...
O,kako su mi dobro poznati ti savjeti zapadnjackih «doktora«.Jedan mi je rekao:«Sta se sekirate ,gospodjo,lijecimo ih poslije,kada pristanu na lijecenje.«Ko biva,do tada im vjerujte,i uzivajte u drogiranoj djeci!
Zejneba,cuvaj svoju kozu ,kako znas i umijes.Pozdrav!
Ko je tebe ljutio ?!
ignorance is bliss!
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Fala puno sto ste procitali i moje,,probleme sa sinom^,ne osjecam se dobro,secer mi je povecan,pritisak takode,tako da nisam u stanju pisati,cim budem,javicu se.Samo da znate,meni je sin reko da je taj doktor los,ali ja sam bila sokirana saznanjem da se moj sin drogira,jos kad sam vidla koju krizu ima,tada nisam znala nista o tome,iako mi je sin govorio da mu to nije orvi put i da je to prolazio vise puta,nisam shvatala i kad sam trazila pomoc vidla sam da to puno kosta,ko ima pare za njesec dana boravka u nekim ustanovama su garantovali izljecenje.Neznam sta mi je bilo gore,to sto nemam mogucnosti mislila sam da ce ubiti mog sina a po baksuzkuku,bio je praznik taj dan,i samo se javila na tel.,ta bolnica i rekli da ga dovedem ujutro,strasno sta sam prezivila tu noc,ali ujutro mog sina odvede moja cerka u tu bolnicu.Iako je receno da nemamo para, on nije bio human i da nam kaze da postoji i besplatno lijecenje,nego je trazio odma 3000 dolara i 2000 posle mjesec dana.Bas u to vrijeme dobila sam penziju i izostatak oko 3600,tako da je moja cerka,dosla i ja sam joj dala te 3000,jer vjerujte nije mu stio pomoci iako je moj sin umiro od bolova.Kad je vidio pare onda mu je dao suboxon,i njemu je odma bilo bolje,a onda je prepiso taj subox.na recept i platila oko 400 dolara,za 21 dan terapije,jos je reko da se ne zacudimo ako vidimo da koristi jos nesto,da moramo pokazati da mu vjerujemo i da taj suvbox blokira iako bi uzeo nesto drugo nece mu djelovati.Za vrijeme te terapije zvali smo vise puta tog ljekara da nam da savjet,ali je on mrtav hladan za sve govorio da je normalno.Shvatila sam tek posle da je bila velika glupost dati pare za kucno lijecenje,i da ga ja lijecim jer doktor je samo prepiso lijekove i dao instrukcije kako mi treba da pomognemo da uzima redovno lijekove,i da dode za 21 dan,onda ce dobiti neki lijek za mozak,medutim cim je doso dan da moj sin smanji dozu subox,nastali su problemi,da sad ne duzim moj sin je sve prekino,a doktor iz te bolnice nikad nije ni nazvo,iako smo mi ostavljali poruke molili da se javi,ali on je valjda bio zadovoljan uzeo je 3000 hiljade dolara sto je samo recept prepiso,svaka mu cast na humanosti i doktoratu.Sad znam da postoje besplatna lijecenja ali moj sin nije pristo na to,tako da je za kratko vrijeme zavrsio u zatvoru,i sad je tamo i bice do 26 januara,ja mu nemogu pomoci,nemam,a da zovem ljude sto mi je on reko bojim se kako ce on vratiti dug kad ne radi a mozda dobije na sudu kaznu zatvora,pa ko ce to vratiti.Jos jednom fala vam na javljanju,i ovo mi je bilo tesko pisati,moram da mirujem,ne mogu ni da citam vase ispovjesti jer se nasikiram,vjerujte da saosjecam sa vama svima i ovisnicima i suovisnicima,nadam se sutra da cu biti bolje POZDRAV od SRCA Zejneba
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by jana »

Ivice,cuvaj Maricu,i ne brini za mene.

Zejneba,cuvajte se ,gdje god da ste.Zelim Vam sretne Novogodisnje praznike.
User avatar
ivica
Posts: 869
Joined: Tue Nov 30, 2010 2:16 pm
Location: ZG

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by ivica »

jana wrote:Ivice,cuvaj Maricu,i ne brini za mene.

Zejneba,cuvajte se ,gdje god da ste.Zelim Vam sretne Novogodisnje praznike.
Ajd hvala! Lako za maricu.
ignorance is bliss!
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Fala tiJana na lijepim rijecima i ja tebi zelim SRETNU NOVU,PUNO ZDRAVLJA SRECE I LJUBAVI.Jos uvjek se slabo snalazim ovde na forumu,ne mogu naci ni napisati ili odgovoriti nista dok par puta ne ispunim jedna te ista pitanja,takode nemogu naci ni moju prvu pricu sto sam pisala u ispovjesti,neznam jos kako ovo funkcionise,mozda mi nije ni primilo to prvo pisanje,pa cu pokusati ponovo.Fala svima koji su procitali na dva tri mjesta sto sam pisala,malo mi je lakse jer sam podijelila moju bol s vama,zelim da procitam sve ispovjesti na ovom forumu,samo najnovije citala,i da saznam sto vise o svima vama,vi cete biti samnom za ove novogodisnje praznike,jer bi bila sama da nije vas i ovog foruma.Oprostite za lose pisanje,veoma sam tuzna,ovo je prva Nova Godina da moj sin nije tu,tesko mi je sto je u zatvoru i sto mu nemogu pomoci.Svima na ovom forumu zelim sve najbolje u Novoj godini i da uspiju u borbi protiv ovog zla koje nas je snaslo.POZDRAV-Zejneba
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by sanela »

Draga Zejneba,

Dobrodošla na forum! Vjerujem da ti je teško zbog svega što se dešava sa sinom. Nažalost, trenutno ne možeš ništa učiniti kako bi pomogla svom sinu. Dok je on u zatvoru, probaj čitati i informisati se o narkomaniji na ovom forumu, probaj se posvetiti sebi i povratiti snagu, jer je ispred tebe borba za tvog sina, zajedno sa njim. Malo izađi, prošetaj, ne znam da li negdje blizu ima neka zajednica naših ljudi, imaš li neku prijateljicu s kojom možeš popiti kafu, kažeš imaš i kćerku, izađi s njom na kafu, idi u shopping centar, izađi u slastičarnu na kolače :) Vjerujem da je grad gdje živiš okićen za praznike, prošetaj... kupi neku sitnicu u stan, okiti stan za novu godinu... uradi nešto za sebe, kupi sebi neki nakit, otiđi frizeru.

Važno je da nađeš neku podršku za sebe. Imaju besplatne grupe za članove porodice, otiđi, možeš slušati kako se drugi nose sa svojim problemima, a možeš i nešto reći. Može kćerka otići s tobom, pa neka prevede ono što želiš reći.

Draga Zejneba, koliko god ti se čini da ne možeš ništa napraviti, možeš napraviti da se ti bolje osjećaš.

Što se tiče korištenja foruma, imaš kvačicu da budeš stalno prijavljena, tako da ne moraš ništa popunjavati. Čim otvoriš forum, moći ćeš čitati i pisati. Ja sam ovaj tvoj post koji si napisala odvojila kao posebnu temu, tako da ovdje možeš stalno pisati i tu ćeš moći dobijati odgovore.

Žao mi je što si u takvoj trenutnoj situaciji, ali, vjerujem da će biti bolje. Za sada je najbolje da ti sin bude u zatvoru, nemoj posuđivati novac. Iskoristi ovo vrijeme za sebe. Posveti se sebi!

Ja ti želim sve najbolje za Novu Godinu i da se tvoj problem sa sinom počne rješavati.
Puno pozdrava iz Sarajeva!
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Sanela, fa;a ti puno na lijepim rijecima,savjetima i lijepim zeljama,mnogo mi znaci,i ja zelim tebi sve najbolje u privatnom i oislovnom zivotu,i tebi i tvojoj fameliji zelim zdravlje,srecu,uspjeh i da vam se sve zelje ostvare u ovoj Novoj godini.Ne zelim da vam kvarim raspolozenje,nikome na ovom forumu, samo da pozelim da se svi lijepo provedete,i da u ovu godinu udete sa jos vise elana , volje i sigurnosti u sebe ZELIM VAM SVIMA SRETNU NOVU GODINU Zejneba
Post Reply