Problem sa sinom - Zejneba

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

majka NS wrote:I još nešto da vam napišem, ako ikako može da vam pomogne.
Ja sam bila očajna i u strašnom beznadju, kad sam pronašla ovaj forum. Jedno nedelju dana sam samo čitala ispovesti ovisnika i suovisnika, a onda odlučila da se registrujem.
(U to vreme - nisam znala da li mi je sin živ ... Za nekih mesec dana izgubila sam 11 - 12 kg., potpuno izgubila san, noćima nisam mogla da spavam, kako sam živela, ne znam. Kad se sin pojavio, posle 2 - 3 dana, pitala sam supruga, da to nije normalno toliko nespavati, da bi svako drugi nakon 1, 2, 3 dana, "umro" od potrebe za snom, suprug mi je odgovorio da je to verovatno odradio adrenalin, jer zaista nije normalno. Znam ovde je trebalo uključiti stručno lice i tražiti pomoć, ali ja sam imala OSEĆAJ da moram biti u domu i da će se sin pojaviti, A JA NE SMEM TADA NE BITI TU).
Ako vam se da - kad vam se ništa drugo ne radi - pročitajte "VAŠE ISPOVESTI", to su vam priče ovisnika, kroz šta su prolazili i kako su uspeli (neki još uvek pokušavaju - ALI ŽELE) DA POBEDE OVU BOLEST.
Meni su ove priče Ispovesti ovisnika pomogle (čitala sam one sa najviše stranica i odgovora na postove, sa najviše "pogledani", i kada su pisani, a kasnije i ostale), da još bolje razumem šta se to mom sinu i nama dešava.
Plakala sam dok sam čitala, I TO MI JE POMOGLO - JER SAM SE BAR ISPLAKA, a mislila sam da sam presušila i da suze više nema, odavno. Odvadila sam MUKU iz sebe, i bilo mi je lakše. Isto tako, uspeli su da me nasmeju neki odgovori na neke postove i prepucavanja, što je isto DOBRO, jer sam zaboravila kada sam se zadnji put nasmejala.
Ovo vam samo navodim kao ideju, i šta je meni pomoglo, vi ste TA, koj će iz ovog foruma, saveta, ... izvući ono što vama treba, smoći snage i volje - da se kvalitetnije nosite sa ovom nimalo lakom i podmuklom bolešću.
Puno vas pozdravljam i sreću vam želim
Mnogo ti fala"majka Ns"sto si nasla vremena da procitas i moje javljanje na ovom forumu koji nam svima puno znaci.Naravno da sam citala ispovjesti i ovisnika i suovisnika,ali nisam mnogo,jer citam i odgovore a nisam ni u dobrom zdravstvenom stanju,pa posto sam jako emotivna,tesko mi padaju ove price i nasikiram se toliko da mi se secer i pritisak nenormalno povise,vjerujte mi,i vasu pricu sam citala u vise navrata,i veceras sam zavrsila,mogu vam reci svaka cast,mnogo ste jaki i hrabri,fala bogu i zdravi i pametni,samo vam zelim jedno reci,molim vas da budete sto manje svekrva svojoj snahi,budite majka i njoj kao sto ste svom sinu,vjerujte mi da ce to biti bolje i za vaseg sina.Oprostite mi,nemam pravo da vam govorim sta treba sta ne treba,mozda ja imam preveliku zelju da moj sin ima svoju porodicu,ali vjerujte nije lako ziviti sa ovisnikom,ja sam majka i moj sin ovisnik je za vrijeme lijecenja u julu mjesecu imao djevojku i ona je bila cista,nije ni cigare pusila a kamoli drogu,i posto je radila u bolnici kao sestrica,pokusala je pomoci mom sinu,bila je snjim,kod nas u kuci preko vikenda,pokusala da ga zaposli,da ga zabavi,sve sto je mogla ucinila je da bi on sve z...o i na kraju raskino sa njom,a ja sam se tako radovala jer mi je reko da se zaljubio i da hoce da se zeni,cim nade poso,sve mi je prico o njoj dok je ona bila na poslu,a onda je jednog petka izasao i vratio se u 5 ujutro,odmah sam znala da je opet nesto uzeo i tddd..DRAGA "majka NS" molim vas da mi ne zamjerite,od srca vam zelim da se vas sin nikad vise ne vrati u to zlo,zelim mu puno srece i snage da izdrzi na tom putu,da se izlijeci uz boziju pomoc i da sretno zivi sa svojom porodicom,vama takode puno srece,budite i dalje uz svoga sina,svako dobro od Zejneba
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by dita »

Možda će boravak u zatvoru i problemi u kojima se našao Vaš sin utjecati na njega u smislu da će se kako kažete opametiti, jer sigurno da mu nije bilo lako. Tako da bi mogao biti dobar trenutak da i Vi postavite uvjete, odnosno ono što tražite od njega, ukoliko želi da mu pomognete da se liječi.
Bilo bi dobro da skupa potražite nekakvu pomoć u tom smislu.
Međutim i Vi biste trebali mijenjati svoje stanje. Svi smo prolaziti faze očajanja i znam da Vam nije lako. Morate pronaći način kako se nositi u takvim stresnim situacijama. Zapravo, znam da i pisanje na ovom forumu može biti dobra terapija, pa je eto i to dobro. Kada se čovjek istrese već mu bude lakše nekako, barem je meni tako bilo.
Probajte pronaći u sebi snagu, koju sigurno imate jer ste, na žalost, već imali dosta stresnih situacija u životu, koje ste prebrodili. Čuvajte svoje zdravlje.
Puno Vas pozdravljam i držite se !
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by Fela Kuti »

Zajneba, po broju pregleda se vidi da ljudi čitaju vašu muku. To što ne pišu možda onoliko koliko
vi očekujete može značiti samo da jednostavno ne znaju šta bi vas posavetovali. Vi ste u istoj, a ipak
u znatno drugačijoj situaciji od drugih suovisnika ovde. Teško je savetovati majku da li je bolje da
vadi sina iz zatvora ili da ga ostavi tamo još izvesno vreme. Teško je kada se totalno izgubi
poverenje u sopstveno dete. Teško je biti u todjoj zemlji a ne znati jezik. Teško je svima kad
dodju u situaciju u kojoj ste vi, a kada ste uz sve to još i bez novca i bolesni... Znajte da vas ovde
većinom svi shvataju i makar prećutno podržavaju, ali odluke ma koliko da su teške, isključivo su
na vama. Ne znam kakvi su soc. radnici u USA, ali možda bi najbolje bilo da njemu iskreno ispričate
šta vas muči, koje odluke ne znate kako da doneste, pa ćete videti šta on kaže o svemu. Kažem možda
jer zaiste ne znam da li je to pametno? Ne znam da li ste stupili u p.p. kontakt sa "Zonom", ali mislim
da bi vas s' obzirom da ste iz istog grada i da je ona "svašta" prošla, ona mogla barem pametno
posavetovati. Kako god bilo i šta god da je uzimao krize su do sada već prošle i šta god odlučili,
ovih dve nedelje do sudjenja će mu biti lakše nego do sada. Držite se i čuvajte svoje zdravlje. Znam
da vam je jako teško i zato razmislite o tome da možda odete i vi do lekara da vam prepiše makar
nešto za smirenje, ipak će vam biti malo lakše da sve pregurate.
Pokušajte razmišljati samo o tome kako će se sve dobro završiti, pišite, izbacite tugu iz sebe, i držite se.
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by Sagy »

Meni je upalo u oko,ta njegova izjava da je vidio druge zatvorenike "na igli",kao to su pravi "drogeraši",a on to nije.
To je najčešći način na koji,ovi,ajmo reć "lakši ovisnici"(iako nema tu velike razlike,igla,nos,folija,tablete...sve je to isto,što bi ameri rekli addictive personality),kasnije manipuliraju svojim bližnjima,u stilu:"Ne treba meni liječenje,nisam ja PRAVI narkoman,pa vidiš one na igli,ja nisam takav..."
Obično obitelji i "popiju" tu priču,jer,ipak netko tko nije hard-core junkie,može dugo vremena biti prividno socijalizirana osoba,i svoju ovisnost držati "ispod tepiha".
Pa i Vi gospođo,niste imali pojma,da Vam se sin drogira Tramalima,dok mu policija nije našla,malu apoteku u sobi.
Nemojte nasjesti opet na istu priču.
Ja,kao zaliječeni ovisnik,Vam mogu reći,da smo,mi,ovisnici,majstori laži i manipulacije,naročito prema osobama koje gaje emocije prema nama(obitelj).
Krenite od toga,da je on ovisnik kojem treba liječenje,i točka.
Tko zna,najvjerovatnije je uzimao samo tramale,jer je lako dolazio do njih,a nije znao naći "kombinaciju" za druge,jače droge.
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Dragi moji,"Jana","Demijan",Ivica,Sanela,"Zeleni""DEDAL","Gogin',SASA-Ex,"Zona sumraka",Sheila,"Majka NS","Peranjegos"(mozda je malo surovo,ali je od srca,Fala ti sto kazes,da si cito i da te jako pogodila moja prica,Fala od srca i svako dobro ti zelim),"DITA"(u pravu si Dita,mnogo bolje se osjecam kako sam pocela pisati na ovom forumu),"Fela Kuti,"Sagy" svima zelim uputiti jedno veliko od Srca FALA na savjetima,razumijevanju i suosjecanjima,mnogo ste mi pomogli i zaista se bolje osjecam zahvaljujuci vama i ovom forumu.Danas sam,posle nekoliko bezuspjesnih sati pokusaja,uspjela razgovarati sa soc.radnicom iz zatvora,uz prevodenje moje cerke,necete vjerovati,i meni ne ide u glavu,moj sin je reko toj soc. rad.da nema nikaki problema sa drogama,nije stio nista da kaze ali ona je primjetila,i rekla mi je da treba da mu pomognemo tako sto bi trebali napisati pismo za sudiju,i dati prijedlog da ga sudija osudi da ide na lijecenje zatvorsko,od aprila do jula(znaci 3 mjeseca),A da nebi izlazio iz zatvora da bi osto cist,jer ona kaze da je on sada cist i da je proso tu prvu krizu,trebali bi da uplatimo 200$,da moj sin ostane u zatvoru,to jest da bude na lijecenju do aprila,a onda od aprila do jula,znaci 6 mjeseci da se lijeci.Znaci,istina je da ce moj sin dobiti uslovno,i kako soc. rad.,kaze imo bi oficira koji bi ga pratio,ako izade 26 januara,posle sudenja,i moro bi naci poso,javljati se i ostati cist,jer ce imati i droga testove,ali ona predlaze da napisemo sudiji kratko pismo da zelimo da se moj sin lijeci i da ga zadrze u zatvoru do 26 jan.,a onda na lijecenje.Meni se cini da bi ovo bilo dobro za mog sina,sta vi mislite?.
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Valjda mi pobjeze tekst,nadam se da je tu.Eto dragi moji,dobila sam priliku da moj sin makar silom ide na lijecenje,neznam kako cu se posle osjecati,ali ne mogu vise,i ne zelim vise misliti ni ziviti u istoj kuci sa njim i razmisljati dalije ili nije,hoce li biti nervozan i grub,kriti svoje lijekove,kriti svaki cent od njega i nespavati nocima i nocima,od jula mjeseca ne spavam,malo ujutru 2-3 sata,i sad iako je u zatvoru jos uvjek me drzi neki strah,ne smijem zaspati i jos se nisam opustila,iako znam da je zatvoren,da je cist,da se bar ne drogira ipak me drzi neki strah,a onda nekad razmisljam,ma bolje da lezi zatvor i to sto duze,a nekad me obuzmu emocije i zaboravim na sve sto mi je sin napravio,samo mislim kako je njemu tamo,prvi put je toliko od kuce,a jako je cist,pedantan,osim kad ga ufati kriza pa bude u svojoj sobi po 2-3 dana u istoj garderobi,niti se kupa niti presvlaci.Tako ja mijenjam raspolozenje,i stalno mi dolaze dani,mjeseci i godine od prije,unazad 5 godina sta se sve desavalo u nasim zivotima i mnoge lose stvari sto mi je moj sin priredio prije nego sam saznala da se drogira,sad mi je sve jasnije,ali ne mogu da vjerujem da nije trazio pomoc i da je izguro krizu bez icije pomoci,mada je on tvrdio da je vise puta sam prolazio te krize.Neznam zasto nece da prizna i da sam trazi pomoc i lijecenje,dali on misli da se ne moze izlijeciti,jer kad sam prvi put pokusala sa njim da se lijeci pio je suboxone dva mjeseca i prekino,kaze da to nije dobro da je i to droga,i da ce on sam sebi pomoci da mu ne trebaju doktori'.Naravno,prevario me i kad su ga odveli nasla sam flasu tramadola pod njegovim jastukom,i pitala ga za to,telefonom,a on kaze nije to nista,ja sam sebi pomazem kao smanjio dozu,ne pije vise po 25 dnevno nego polako smanjio jer ne smije tako naglo prestati jos mi kaze vidla si da sam bio bolestan.Bas se napisa,mozda malo nepovezano,ali tako mi doslo,eto sad zasad mislimo i ja i moja cerka da treba da ostane u zatvoru do sudenja,a onda na lijecenje i nadamo se da ce uz boziju pomoc moj sin izaci iz ovog zla.Veliki pozdrav za sve Zejneba
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by sanela »

Zejneba, meni se isto čini da je to odlično rješenje za tvog sina. Ja ne znam kakvi su uslovi liječenja u zatvoru, ali je sigurno bolje, nego da izađe na ulicu. A to vrijeme ti možeš iskoristiti da se malo oporaviš i dođeš sebi.
Samo, tvom sinu se ta ideja NIKAKO neće svidjeti. I budi spremna na to da će se on boriti kao lav protiv tog dogovora.
Svakako ti želim sve najbolje. Čuvaj se...
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by majka NS »

Draga "Zejneba"
hvala vam na onom što rekoste za mene :) . Ja sam samo majka - suovisnik, koji gleda kako ovu našu muku da reši na najbolji način, i uspe u tome - zajedno sa sinom KOJI JAKU VOLJU I ŽELJU DA IZADJE IZ TOG PAKLA, ZAISTA IMA.
Kad kažete emotivni ste, tek ja sam (kao i mnogi drugi). Pa ja sam plakala kad je sin bio mali, i svi troje gledali Diznijeve crtane, pred njegovo spavanje, ili ujutru, posle njegovog doručka, kad je ružno vreme napolju. Plakala sam za malog "bambija", slonče /kad se zagubilo pa doziva majku.../, i dan danas mi krenu suze kad gledam filmove za decu - suprug i sin odma prebacuju kanal, kažu "sad će majka plakati" :)
Ovaj život, ovakav kakav jeste, naučio me da sakrijem emocije, i da ne dam nikom da me povredi /mesta za "ožiljke" na telu - više nema/, tu mi je suprug mnogo pomogao, stalno me opominjao i govorio "nauči da kažeš NE i NEMOŽE". Uspela sam.
U OVOJ BOLESTI, SVAKO OD SUOVISNIKA, KAKAV GOD BIO, MORA DA NAUČI, DA DEBELO ZAKOPA EMOCIJE, jer ovisnici su takvi manipulatori, pronadju i najmanju pukotinu u tom zidu koji postavite, pronadju put ka emocijama - i tada vas razbiju, ne zato što su oni takvi - bezobrazni, već zato što taj :evil: - droga, ma kako se ona zvala, caruje njihovim umom i samo sebe hrani, a sve ostalo uništava.
Sa snajkom sam imala divan odnos, i ako ona to bude želela, biće opet isto. Bila sam joj i roditelj i drugarica, o mnogim stvarima, ja njoj pričala, uz kikotanje, a ona nije mogla da veruje... Drugaricama na poslu rekla da ne zna da postoji takva "svekrvica" - i drugarice joj iskreno zavidele... Biće to sve u redu - ponovo, nek vreme odradi svoje. Sin je razgovarao pre dan, dva, s njom i još će... Ona je već od preključe drugačija prema meni... shvatiće ona što - šta... POLAKO ... ON JE SAD TAJ KOJI JE NAJBITNI, u celoj ovoj priči ... a sve ostalo, polako, korak - po korak.
Vi ZAISTA - AKO IKAKO MOŽETE - POTRAŽITE POMOĆ I ZA VAS, vama je sin trenutno u zatvoru, pa ne morate biti stalno kod kuće. Ja sam mnoge pametne savete dobila ovde, a tek preko "pp"!!!. Kad mi je bilo teško, sad o tome pričamo - DA SAM SE OBRATILA JA ZA POMOĆ - CEO STRUČNI TIM BI IMAO PUNE RUKE POSLA OKO MENE... :) i dobro bi zasukali rukave da mi pomognu...
Da li sam zdrava - ne znam - odavno nisam bila kod doktora (ko zna šta bi mi sve našli :) ). Jednom sam otišla, čisto da proverim, uradila razne analize, sve OK, pritisak IDEALAN, čak i bolji nego što ljudi u mojim godinama imaju, šećera nema (a imala sam lom za lomom u životu...). ...
Vi od mog zadnjeg obraćanja Vama, dobiste niz pametnih saveta i postova, pa ja opet nemam šta vama novo reći. Vidim "Zona Sumraka" je iz vašeg grada - što šta prošla i zna, poslušajte nju, ona vam može i hoće dosta pomoći... ! Obratite pažnju na postove "Dedala", "Zone Sumraka", "Jane" (lepo vas savetuje i razume), "Dita", "Fela Kuti" (odličan sagovornik), "Sagy"... kao i mnogi drugi... I IZVUCITE IZ NJIH SVE NAJBOLJE - ŠTO VAMA SADA TREBA. Pametni su to ljudi, i vama dobro žele... /da vama sad ne citiram delove njihovih postova, koji su posebno na mene ostavili utisak, potrošila bih vam celu stranu "teme", a vi ste tek počeli, i pisaćete još toliko toga.
SAMO JEDNO ZAPAMTITE : on je taj KOJI MORA DA HOĆE I ŽELI DA SE LEČI I IZADJE IZ TOG PAKLA. Morate zakopati emocije (to je od mene i Stručni tim tražio i proverio koliko sam jaka), DA MU NE DOZVOLITE DA VAS OPET IZRADI I POVREDI, POSTAVITE MU SVOJE USLOVE I NI JEDNOG MOMENTA NE ODSTUPAJTE OD SVOJIH ZAHTEVA - KOJE ON MORA DA POŠTUJE, čim krene da vrda - ako ne može da se prizove pameti - ćao - on želi i dalje da se drogira. On će imati tu želju još dugo, I ZATO TREBA TAJ RAD STRUČNJAKA I NJEMU I VAMA!!!
Svako dobro Vam želim,
pratiću vašu priču i dalje, bićemo nas dve na ovom forumu, još dugo... ovo niko ne reši "preko noći"...
Veliki pozdrav
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by jana »

Vasa odluka ,Zejneba,je vrlo racionalna i mudra,ali ima odredjenu tezinu i za vas.Treba se nositi sa tom odlukom u vremenu koje je ispred vas.Jer,sada ste prvi puta rekli «ne«,kada ste mogli ublaziti posljedice njegovog djela,prihvatiti ga u kucno gnijezdo,i uzeti rizik na sebe,ako se lose stvari budu ponavljale.
Ja razumijem vasu odluku potpuno,vi ste presli granice svoje izdrzljivosti u toj stvari i prepustate ga sistemu,odnosno ljudima koji ce sprovesti njegovo odvikavanje.
Pitam vas,hoce li to uticati na vasu komunikaciju sa njim?Sigurno je da ce biti nezadovoljan,kako kaze i Sanela,ali hoce li biti revoltiran toliko da vas odbaci nakon ovoga?Hoce li smatrati da ga porodica nije podrzala u jednom delikatnom trenutku?Kad je poceo malo da progledava i veze stvari.
Bez obzira na vasu odluku,vazno je sada da mu kazete da on uvijek vas sin,vas brat,dio vase porodice,ali da drzite da je bolje da se iz tih uslova u kojima je bori.Da ste vi sve svoje resuse iskoristili ,sve dali od sebe..Da je ta odlika za njegovo dobro ,a ne izdaja porodice,kako oni imaju cesto obicaj da to razumiju u svojem ogranicenom poimanju stvari.
Pozdrav i drzite se.
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Sanela mplim te pomozi mi,jedva sam usla,izbicilo me kao nije tacna sifra,a nisam zaboravila,i da zaboravim imam vas prvi majl sa sifrom,neznam zasto,ali sam morala napisati da sam zaboravila sifru,da bi dobila drugu majlom,i to bas tesku za upamtiti,pa ako mogu vratiti staru,pomozi i reci mi kako,i fala unaprijed.
Post Reply