Problem sa sinom - Zejneba

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by majka NS »

sanela wrote:Zajednice susret su super, ali se plaćaju. Osim toga, ne znam da li primaju osobe koje nemaju hrvatsko državljanstvo?? Dedal? Mislim da dio troškova može pokriti socijalno, ali nisam sigurna...
Draga "sanela"
navela sam majci "Zejnebi" namerno da pročita dok čeka, te dve ispovesti, da bi videla kakve sve komune, centri za rehabilitaciju postoje. Možda ženi odgovara i neka komuna, centar za rehabilitaciju kod Vas...("Zejneba je sama spomenula Hrvatsku), kad se čitaju te priče, i Dedal i Dita, mislim oboje, al jedno od njih sigurno - navode da je to državna komuna, postoje br. telefona, pa se sva da proveriti i videti, sve mogućnosti i opcije...
Kad sve pročita, i vidi mogućnosti, pod uslovom da to i njen sin hoće i prihvata... ubedjena sam da i u Americi postoje takve komune, ili bar slične, ali kako žena ne govori engleski, ovaj moj predlog je bio samo da vidi mogućnosti komuna... princip rada ... a ona ima "zonu sumraka" i svoju ćerku (a verujem da joj se i drugi javljaju na pp), koja joj i tu možda može pomoći... Ako nešto slično ima u Americi, ženi su još manji troškovi puta. ...
PS: ono kad je napisala "ovde kod nas ima - al je skupo...luksuz...garantuju uspeh za mesec dana... Ubedjena sam da se nisu dovoljno raspitali...i nama su rekli samo za "Raskršće", suprug i ja radili, jurcali...izgubili dragocenih godinu-ipo dana i sin i mi, jer nas je neko vukao za nos i to debelo... Raskšće je isto jako skupo... Mi smo tad radili oboje, sin je trebao biti u nekoj komuni... a tada smo ga mogli poslati gde god, samo da se našao neko pametan u našoj muci... Saznali smo mi za Reto, i bio je tamo... ali nakon izgubljenih više od godinu dana...
Veliki pozdrav
Last edited by majka NS on Fri Jan 27, 2012 9:45 pm, edited 1 time in total.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by saša-ex »

Zejneba, u Hrvatskoj i Srbiji ima dvadesetak komuna, vecina je besplatna, i vecina je verskog karaktera. Ima nekoliko vrsta programa, mada su u dosta stvari slicni. Mozete pogledati i na temi Terapijske zajednice, ima dosta informacija...
SAMO CEO ŽIVOT...
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Dragi Sale,fala ti na javljanju i zelji da pomognes,sinoc sam cijelu noc citala tvoju pricu,sve isjecke iz novina,TV snimke i odusevio si me sa svojim uspjehom,izasao si uz boziju pomoc a svoju volju i pamet,iz tog zla i ponosim se tobom,kao da si mi rod,i molim te samo nastavi tako,ne obaziri se na neke komentare,pomazi kolko si u mogucnosti,svima nama ovde i sire,sa svojim znanjem i iskustvom i sa tezom uz boziju pomoc Narkomanija jeste izljeciva bolest.Zelim ti zdravlje,srecu i uspjeh u tvom radu i zivotu,tvojoj porodici takode,neka te bog cuva Puno te pozdralja Zejneba
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Draga Sanela,fala na javljanju,mnogo sam saznala sa ovog foruma,Fala vam sto postojite,neznam sta bi bilo s mene da nisam dosla na ovaj forum i upoznale vas i sve ove dobre ljude na forumu,ti si bas uvjek tu gdje si potrebna,uskocis,kazes dvije tri pametne i ides dalje kome treba da priskocis u pomoc,citala sam i onaj edukativni materijal sto si postavila,svaka ti cast na velikom zalaganju na ovom forumu i fala ti sto si tu,bog te sacuvo i dao ti sve najbolje u zivotu,tebi i tvojoj fameliji,veliki pozdrav Zejneba
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Draga "majka ns",mnogo ti fala da pratis moje postavke i uvjek se javis kad smatras da mozes pomoci i fala ti za to.Dosta sam ovde na forumu procitala,ali ocigledno da treba jos mnogo toga da naucim i da zapamtim,sve se pomojesalo u glavi.Citala sam i "Dedal"i "Ditu", i vise tema o lijecenju i tim centrima,dole kod nas,a pitala sam za Hrvatsku zato sto imam neke rodake u Zagrebu,samo ne mogu s njima stupiti u kontakt,izgleda da su u Svedskoj,pokusavam ih kontaktirati da vidim kako ce reagovati na moju situaciju,mislila sam da bi oni mogli bar obilaziti i pitati za mog sina u slucaju da pristane da ide dole na lijecenje.Znas po sebi,draga moja, da je majci najvaznije da dijete izade iz tog zla,a nije vazno hoce li to biti Bosna ili neka druga drzava,dala bih svoj zivot za to izljecenje,a vjerujem da je NARKOMANIJA IZLJECIVA BOLEST,vjerujem u Sasu ex,Nanii,Selmu i sve ostale koji su izlijeceni ili su tek krenuli putem izljecenja,i molim boga da im svima da zdravlje,snagu i mir u dusi da izdrze i uspjesno zavrse uz boziju pomoc taj put izljecenja,jos jednom vam fala na vremenu koje izdvajate za mene,zelim sve najbolje u zivotu,i vasoj porodici takode.Izvinjavam se za ovo skrabanje,izgubih naocare,veliki pozdrav za hrabru i jaku majku ns.
dita
Posts: 476
Joined: Thu Jul 23, 2009 2:38 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by dita »

Draga Zejneba, u Hrvatskoj ima 8 komuna od kojih su 3 tzv. državne i 5 vjerskog karaktera. Evo ću vam kopirati link sa popisom, opisom i brojevima za kontakt.
http://www.uredzadroge.hr/misc/suradnja ... -zajednice
Samo klinkite na link i otvorit će Vam se podaci.
Boravak u vjerskim komunama se ne plaća. Boravak u državnih komunama ne plaćaju državljani RH jer komune imaju ugovore s Ministarstvom, te Centri za socijalnu skrb, donose rješenja o liječenju, koja idu na teret države.
Ne znam kako je što se tiče liječenja stranaca u državnim komunama. Pretpostavljam da se mogu liječiti, ali vjerojatno plaćaju troškove liječenja koji iznose, koliko se sjećam oko 4.000,00 kn, odnosno 1.000 KM mjesečno.
Isto tako ne znam sigurno, ali pretpostavljam da se stranci mogu besplatno liječiti u vjerskim komunama. Zapravo, za Reto, znam sigurno da mogu jer je moj muž bio u Retu u Španjolskoj. Za Reto nije problem sigurno.
Ukoliko želite mogu Vam se raspitati za koju god komunu želite, što god Vas zanima. Nije mi problem.
Puno Vas pozdravljam, kao i ostalu forumsku ekipu !
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by majka NS »

Draga "dita"
od srca Vam hvala
dita wrote: Boravak u državnih komunama ne plaćaju državljani RH jer komune imaju ugovore s Ministarstvom, te Centri za socijalnu skrb, donose rješenja o liječenju, koja idu na teret države.
Ovo što ste napisali, je nešto što je san i nas majki, suovisnika i ovisnika u Srbiji, tj. Vojvodini, tj. Novom Sadu. Naš "Voyager", pokušao tako nešto - ideju da pokrene, da ljudi vide da može i drugačije i humanije, kad ono... bi šta - bi...
Ovde kod nas ima napuštenih kuća i imanja, ljudi nasledili, neinteresuje naslednike...propada - I NIJE NEIZVODLJIVO - SAMO NEKO TREBA DA HOĆE!
Veliki pozdrav,
od srca svako dobro Vama, suprugu i Vašoj obitelji želim, borac ste i Vi bili :smt023
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Draga moja Dita,puno ti fala na dragocjenim informacijama,sad cu sve redom pregledati na ovom linku,tebi i tvojoj porodici sve najbolje u zivotu,volite se i nek vas bog cuva od svakog zla,veliki pozdrav Zejneba
Pozdrav i za sve ostale ovisnike, suovisnike i Sanelu
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by sanela »

zejneba wrote:Draga moja Dita,puno ti fala na dragocjenim informacijama,sad cu sve redom pregledati na ovom linku,tebi i tvojoj porodici sve najbolje u zivotu,volite se i nek vas bog cuva od svakog zla,veliki pozdrav Zejneba
Pozdrav i za sve ostale ovisnike, suovisnike i Sanelu
Hvala Zejneba :D
Imate pozdrav iz Sarajeva...
Čuvajte sebe...
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Dragi moji,samo da se javim,bas sam lose,cekam jos ova dva dana do sudenja mom sinu,a on je puko,cuo je da sam bolesna i polomio stolicu i telefon u zatvoru,tako da neznam sta da mislim o tome,reko mi je danas da probam da ga izvadim jer ga mozda necu viditi dugo,neznam sta to znaci,misli da ce biti osuden,a neznam ni sta bi mu dva dana cinila da izade do sudenja,sve u svemu nije dobro djelovo na tel.,a ja sam rekla da ne mogu nista uciniti da ga vadim,jedino ako pristaje na lijecenje,sto je on odma odbio i reko mi da to ne govorim i da cu mu gore napraviti,ako kazem nesto o tome nekome(on misli da ce me neko zvati i pitati o njemu).,mogu vam reci da ga nisam dobro ni razumila,jer sam se sokirala kad je reko sta je tamo napravio,a samo 10 min. za razgovor.Eto samo sam dosla da vam kazem ovo i da se zahvalim na svim vasim porukama,savjetima i pomoci koju ste mi pruzili svi vi ovde,sve vas od srca pozdravljam i zelim vam svima sve najbolje Zejneba
Post Reply