Problem sa sinom - Zejneba

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by sanela »

zejneba wrote:Sanela mplim te pomozi mi,jedva sam usla,izbicilo me kao nije tacna sifra,a nisam zaboravila,i da zaboravim imam vas prvi majl sa sifrom,neznam zasto,ali sam morala napisati da sam zaboravila sifru,da bi dobila drugu majlom,i to bas tesku za upamtiti,pa ako mogu vratiti staru,pomozi i reci mi kako,i fala unaprijed.

Šifru možete sami promijeniti.
Imate u gornjem lijevom uglu piše "Profil/postavke"
Kad tu dođete imate piše "Profil"
Kad tu dođete s lijeve strane piše "Korisnički račun"
I tu vam piše da upišete šifru koju želite, ali i na kraju da upišete tu tešku koju sad imate.
I to je to.
Polako, korak po korak.
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Sanela,fala za pomoc oko sifre,uspiela sam,ali sam pisala sat vremena i klik da posaljem,sve mi se izgubi,i to nije prvi put,nisam vise mogla ponavljati pisanje ,samo zelim reci da znam da ce moj sin biti jako ljut,ali ja moram iskoristiti ovu sansu sto smo dobili,da ide na lijecenje.Jos nismo napisali to pismo za sudiju,jer cekamo da nam pomognu neki sa instituta,medutim dva dana niko se ne javlja,neznamo ni cerka ni ja kako napisati i u par rijeci opisati sve sto treba i zamoliti da moj sin bude kaznjen kaznom zatvorskog lijecenja.Neznam mnogo o tom lijecenju,i dali ce ostati tu ili u neki drugi zatvor,specijalni gdje se samo lijece ovisnici,zato smo zvali institut,tu ima nasi prevodioca i rekli su nam da ce nas zvati cim stupe u kontakt sa soc.rad.,u zatvoru i popricaju o mom sinu,medutim tu soc.rad. je veoma tesko dobiti,pa se nadam danas da cemo nesto saznati i da ce nas zvati sa instituta.Jako sam napeta i volila bih sto prije da se ta molba za sudiju posalje,nocas sam citala ispovjesti na ovom forumu i sve sam vise sigurna da moj sin treba lijecenje pod hitno i uopste me nije briga kako ce on reagovati i kolko ce biti ljut na mene i sestru,samo molim boga da nam uspije i da sudija uvazi i odobri nasu molbu,a MOLIM i VAS SVE KOJI OVO PROCITAJU AKO ZNATE KAKO I STA DA NAPISEMO ZA SUDIJU DA MI JAVE,imam deset ispisanih tekstova i sve je predugacko,neznam kako u kratkim crtama napisati tu molbu,ne mogu spavati,cekam da se neko javi,a brzi su ovde u americi svi mogu i umrijeti po njima,da vas ne zamaram,veliki pozdrav Zejneba
Sagy
Posts: 150
Joined: Sun May 30, 2010 8:38 am

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by Sagy »

Ne bih želio da Vas obeshrabrim,ne znam kako je u USA,ali u Hrvatskoj,to zatvorsko liječenje je mrtvo slovo na papiru.
Ovisnici odlaze,jer su prisiljeni,tj. uz presudu,dobiju i taj famozni dodatak obaveznog liječenja.
Koliko ja znam,nitko se nije tako izliječio,ovisnici tamo idu na nekakve grupe,koje im dobro dođu da malo ubiju vrijeme(jedina stvar kojeg u zatvoru imaš u izobilju),i "žicaju" terapiju i povećanje iste.
Njemu zatvor može pomoći,samo da se fizički oporavi,i malo zaboravi na drogu(iako se i tamo može nabaviti).

Bitno je,da ga Vi,odmah po njegovom izlasku iz zatvora,uključite u neki program liječenja,odmah,bez oklijevanja,jer on će otamo izać,svakakav,samo ne izliječen.Bit će pun negativne energije i frustracija,i ako se ODMAH ne uključi u neki ozbiljan rehab,vrlo brzo će se vratiti "lijeku" za sve svoje patnje i frustracije.

Gospođo,ovisnici uobičajeno,zadnjih dana boravka u zatvoru,se potrude da kontaktiraju "prijatelje" vani,pa da ih dočekaju s drogom,na samom izlazu iz zatvora.
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by jana »

Mjera lijecenja,koja se nalaze uz zatvorsku ili uslovnu kaznu,sprovodi se kao preventivna ili resocijalna mjera.Ne poznajem uslove izvrsavanja iste u uslovima americkog zatvorskog sustava.U svakom slucaju,vase pismo Sudcu,nece sustinski promjeniti stvari.Sistem djeluje po ustaljenim pravilima,i sigurno nije idealan.
Zejneba,vjerujem da je sve sto ce se desiti vise u Bozijim rukama,nego u nasim.Tako da se ne zamarate toliko oko pisma,i njegove sadrzine,drzite se sebe ,molite se da sacuvate to malo snage,i duboko vjerujte da se sve ipak mjenja.Tako ce se i ova teska situacija sada,zvati «lani«.
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by klara60 »

Zejneba,
Čitam vašu ispovjest i iz nje prosto vidim u kolikoj ste panici, koja bujica misli, ideja, dilema se Vama vrti u glavi, srcu i dodatno Vas opterećava. Morate to sve srediti, na taj način što ćete sve to poredati po važnosti i hitnosti. Sad je prilika za to dok sin nije sa Vama.
To sa liječenjem u zatvoru u Americi-ne znam kako to izgleda, a vidim ni Vi. Zato lijepo napišite sebi na papir sve što želite da znate o tome: kako to izgleda, imaju li pozitvna iskustva s tim itd.itd. i onda ponovo kod tog socijalnog radnika i sve iskreno pitajte.
Ukoliko se odlučite za to pismo sudiji, sasvim jednostavno napišite da ne znate dovoljno o narkomaniji, ali da želite pomoći svom sinu, te da sudija, na osnovu onoga što su našli u sobi Vašeg sina i Vaše želje da pomognete sinu, ocjeni da li sina treba zadržati na tom liječenju-uostalom pitajte socijalnog radnika da Vam i u tome pomogne.
No, najvažnije od svega je da Vi budete spremni za povratak sina, tj.da Vi do tada ojačate. Ni u kom slučaju on Vas ne smije zateći izgubljenu, slomnjenu, zbrkanu. Nije problem, pokažite svoja osjećanja, oplačite, recite mu da ga volite, da brinete za njega itd. a onda obrišite te suze i klepite rukom o sto. Jasno mu stavite do znanja da više nećete trpjeti dosadašnje ponašanje. Postavite mu ultimatum: liječenje ili dižete ruke od njega. Jasno i glasno. Da bi to uspješno uradili, već sada se morate pripremiti za to (mnogo dobro je što ste ovdje na forumu, jer Vam to pomaže da se što više upoznate sa bolešću ovisnosti i svim fazama liječenja iste). Uz sve to morate već sada pronaći gdje i kako bi se Vaš sin, po povratku iz zatvora liječio. Pronađite ljude sa našeg govornog područja u klubovima, bogomoljama i sl. I pitajte da Vam preporuče gdje da nađete stručnu pomoć iz oblasti narkomanije .
Morate biti spremni za njegov dolazak tako da on odmah vidi,kako u Vašim očima tako i u postupcima, odlučnost. Stavite ga pred svršen čin. Nemojte da Vas zavara riječima: »Mama, ja sam čist, ja to više neću raditi, to je bez veze...«. »OK, sine, ali stručnjaci to moraju da kažu i zato ti moraš dobiti njihovu pomoć«. Sad je prilika da mu pokažete da osim što ste brižna majka, majka koja ispunjava želje svom sinu, da ste i druga Zejneba da ste naučili neke stvari oko narkomanije, da mu želite ovaj put pomoći tako što će i on da se žrtvuje, da se mjenja (kao što se i Vi mjenjate), da će se sve raditi za njegovu dobrobit ali po Vašim pravilima...
Da zaključim: Što god bilo u zatvoru (uslovna, liječenje i sl.) Vi morate ovo vrijeme iskoristiti da se sredite, da što više naučite o narkomaniji i da pronađete mjesto gdje će se Vašem sinu pomoći na najbolji način. Svoje snage usmjerite u tom cilju.
Želim Vam mnogo snage, mudrosti, strpljenja i da sa što manje muka uspjete pomoći Vašem sinu i Vašoj porodici.
zejneba
Posts: 36
Joined: Fri Dec 23, 2011 6:42 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by zejneba »

Ne mogu vjerovati pisala sam i samo me izbaci,uzalud moje pisanje nemam strpljenja ponovo,ovo nije prvi put,neznam zasto.Samo jedno veliko FALA "Klara60","Jana' i "Sagy",zao mi je sto mi se i ovde dogada ovo "izbacivanje".Pozdrav Zejneba
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by klara60 »

zejneba wrote:Ne mogu vjerovati pisala sam i samo me izbaci,uzalud moje pisanje nemam strpljenja ponovo,ovo nije prvi put,neznam zasto
A da probate pisati u Wordu tekst pa onda "copy"-"paste" na odgovor ovdje, pa ako Vam se opet desi to izbacivanje imate rezervu u Wordu?!
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by Fela Kuti »

klara60 wrote:
zejneba wrote:Ne mogu vjerovati pisala sam i samo me izbaci,uzalud moje pisanje nemam strpljenja ponovo,ovo nije prvi put,neznam zasto
A da probate pisati u Wordu tekst pa onda "copy"-"paste" na odgovor ovdje, pa ako Vam se opet desi to izbacivanje imate rezervu u Wordu?!
Možete povremeno koristiti i ona dva polja levo od "Pošalji".
Posle kliktanja na neko od njih, zbog meni nejasnog razloga ograničeno vreme za pisanje jednog posta počinje nanovo da teče. To naravno samo kod jako dugih postova.
Izgleda šašavo ali mene prsti više ne bole. :-D
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by majka NS »

Fela Kuti wrote: ... ... Izgleda šašavo ali mene prsti više ne bole. :-D
E "Fela Kuti", znam da majci "zejnebi" nije do smeha, da je žena u problemu, i svašta nešto, ali ja se od srca nasmejah na ovu Vašu rečenicu :D

Draga "zejneba", čitam vas i ja, svako malo naletim na vašu temu, kad vidim da ima neki novi post,... izdržite. Nisam vas imala šta posavetovati do sada, ima dosta naših ljudi koji žive napolju, pa znaju taj sistem bolje od nas, i računam oni će vam bolje znati pomoći... u trenutnom vašem problemu.
Veliki pozdrav
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Problem sa sinom - Zejneba

Post by sanela »

zejneba wrote:Ne mogu vjerovati pisala sam i samo me izbaci,uzalud moje pisanje nemam strpljenja ponovo,ovo nije prvi put,neznam zasto.Samo jedno veliko FALA "Klara60","Jana' i "Sagy",zao mi je sto mi se i ovde dogada ovo "izbacivanje".Pozdrav Zejneba
Kad se prijavljujete označite kućicu "Automatsko prijavljivanje" i nemojte se odjevljivati kad idete s foruma i to vam se neće dešavati.
Post Reply