i meni Vaša pomoć treba ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

sanela wrote:Vidim da vam pisanje pomaže da sklopite kockice u svojoj glavi dešavanjima koja vas okupiraju. Zbog toga je i samo pisanje terapijski proces.
Draga Sanela,

Vidim ja, zahvaljivaću se ja Vama još ...

Vi saslužujete mnogo duži post, od ovog. Na ovom forumu sam bila oko nedelju dana kao gost, pa me bilo sramata da u tudje domove i duše gledam kao nepozvani gost, odlučila da postanem član, jer sam shvatila, da tu postoji još nekih drugih mogućnosi, i svašta nešto. To mi se potvrdilo - mnogo više toga sam dobila na pp, nego preko foruma, iako sam htela drugačije (ali poštujem pp), da nemoram toliko puta da se vraćam i ponavljam nešto.

Vama neizmerno hvala na odvojenom vremenu (meni se upalila lampica, od silnih tekstova i postova za tih nedelju dana, mogu misliti kako je tek vama pratiti sve).

Kad nešto zapnemo da saznamo, hoćemo baš sad i odma, i ne zna se ko je "gori" ovisnici ili suovisnici :smt045

Sada sam mnogo umerenija, pogledam još tu i tamo ponešto, (sav edukativni materijal sam prvo pročitala, za suovisnike, tako i ovisnike).

O njegovoj ženi, sam u kratkim crtama napisala šta se sve tu izdešavalo, u postu od 15.12. u 21,30h. Od članova forumu pročitali su Cokapeace, Jana i Fela Kuti, i možda još poneko. Izbrisala 16.12. u 19,31h (umesto teksta koji je tu bio sada su ... ... ).
Naravno da pokušavam, nema tu ni ponosa i povredjenosti - već kako doći do rešenja.Došla sam do nje, da mi se konačno javi na mob. kad je zovem, na teži način, preko njihovog gazde. Taman sam mislila da će biti nešto od nje, da shvata šta je pomogla da se desi, da ni ja ni ona ne znamo da li je živ, (ona nije tu cca 2 meseca i u četvrtak se vraća), kad ono danas :rolleyes: . Poslala mu 1.000 din. :axe:

Ono što sam napisala u svom zadnjem postu, to su podaci koje mi je on dao(ja se sinoć patila i merila), danas je došao, započeli smo priču, krenuo da razgovara, i on mi je rekao da je pokušao sam, čak je otišao sam do Centra za bolesti zavisnosti, da zatraži pomoć (o ovom ne mogu sad, dodje mi da puknem).

Meni je bilo omogućeno da prisustvujem prvom sastanku AN u NS, u utorak, neizmerna moja zahvalnost ljudima koji to zaslužuju. Ja sam samo molila da mi dozvole, da zauzmem mesto, prvi put, za svog sina, a potajno se nadala da će on biti taj na sledećem sastanku.
Uzela sam odredjene br.tel., sve OK.

I onda se desi šta se desilo, ne mogu još uvek da verujem, a zadnji put kad smo se čule, dogovorimo se i ona kaže, da ako mu bude slala nešto para, poslaće na moje ime. :smt021

PS: Vidite da mi je bolje, počeli smajlići, doduše ne oni koje bih želela, ali i ovo je neki početak :)

Puno Vas pozdravljam, i HVALA VAM!
Last edited by majka NS on Sun Dec 25, 2011 8:14 pm, edited 1 time in total.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Fela Kuti wrote:
...deo nečije terapije, pa pošto ga nije pokrilio, ušmrkao i "f". No, to je nebitno sad već.
Ono što je važnije je da napišete šta se trenutno dogadja. Jel ste nekako stupili u kontakt?
Jel vam se javio od kada vam je snaja rekla da će ga izbaciti iz stana? Jel..?
](*,) ](*,) ](*,) - Hvala Vam, više od ovog ne mogu da pišem ...

U prethodnom mom postu, neki od odgovora, čekam sutra, sada je sve na njemu (samo da draga snajka nije uradila ono što jeste danas).
:rolleyes: :smt021 :smt075 :axe: :axe: :axe: :shock: :roll:
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by zeleni »

šta je sve na njemu?
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
Vuk
Posts: 1315
Joined: Sat Dec 06, 2008 1:17 pm
Location: Beograd

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by Vuk »

...bude sve...ne uvek kada mi hoćemo, ali uvek bude, sada je na njemu...

Drago mi je da si bila na sastanku (namerno ne persiram, nekako mi je na forumu koji se zove narkomanija to potpuno nepotrebno, ako smo u govnima daj da pišemo opušteno :D ) i da ti se dopalo kako funkcioniše.

U NSu je takođe pokrenuta i još jedna grupa anonimnih - Alanon. Nešto njihove literature može da se nađe i ovde na forumu. U pitanju je grupa koja funkcioniše na isti način i po istim principima kao i sve Anonymous grupe: narkomani, alkoholičari, kockari... Rade se istih 12 koraka, takođe postoje sponzori, tradicije, sastanci. Alanon su u svetu porodice (najčešće supružnici ili roditelji) alkoholičara. Kod nas, pošto nas nema mnogo, još se nije razdvojio Alanon (porodice alkoholičara) i Naranon (porodice narkomana) tako da svi dolaze na iste sastanke Alanona. Moguće da tu takođe pronađeš dosta identifikacije i dobrih iskustava koja bi možda mogla da pomognu u celoj priči. Lično znam dosta ljudi sa te grupe i ima ih koji su tu upravo zbog dece narkomana.

Veliki pozdrav
Moon child
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Vuk wrote:...bude sve...ne uvek kada mi hoćemo, ali uvek bude, sada je na njemu...

Drago mi je da si bila na sastanku (namerno ne persiram, nekako mi je na forumu koji se zove narkomanija to potpuno nepotrebno, ako smo u govnima daj da pišemo opušteno :D ) i da ti se dopalo kako funkcioniše
Dragi moj Vuče,

:) znam ja da smo mi na ovom forumu u g.....a, i da mnogi uspešno se izdižu i uzimaju vazduh... doduše ponekad i malo prokliznu, okliznu se, pa Jovo - nanovo, sve je to sastavni deo naše priče :wink:. Dok neko ne uspe toliko da izgradi sebe, i poradi na sebi ...

Meni niko ne treba da persira, citirao si me u prethodnom tvom postu, ali ja kad se obraćam nekom, ne razmišljam o tome - i neka mi niko ne zameri - OPUŠTENA SAM JA, (profesionalna deformacija, jbg. ups - /ovo je samo za "Vuka!, da vidi da sam opuštena), pa tek sam došla na forum, treba mi malo vremena... a nekima iz poštovanja namerno veliko "V" .

Sve ovo što mi govoriš (ha - uspela sam, biće od mene nešto), HVALA. Pokušavajući da se registrujem, a pre toga se naoružala br.tel. sa ovog foruma, (neko to od gore vidi sve), "nabasam" i "izmaltretiram" nikog drugoh do "joesspappa" (predivan lik). On onako razuman i uljudan, sve mi lepo objasni, pomogne ... Izmedju ostalog reče za Alanon - za mene, i da će mi na tom sastanku AN dati br.tel. - da se povežem. HVALA MU.
Ja br.tel. jesam uzela, iz Bgd. je, a onda bi dobila br. nekog u NS, i to je ono moje -"sve OK".
Javila se nisam, još uvek, jer mi je preči ovaj kontakt sa sinom (zaključana zgrada, interfon, njemu uzet ključ od ulaznih vrata u zgradu i stan, tako da i da hoće da dodje, ne može da udje, ako mu ne otvorim).

HVALA JOŠ JEDNOM, ŠTO SI MI OVO REKAO, MOGLA SAM DA NE ZNAM, jer su meni bile preče neke druge stvari, i da on nije takav kakav jeste, mogao je da mi kaže i pomogne samo oko onog što sam ga pitala.
TOLIKO OD MENE - ZA SADA - O LJUDIMA SA OVOG FORUMA, ko razume shvatiće (mislim na goste).

Puno ti hvala i pozdravljam te.
Last edited by majka NS on Tue Dec 20, 2011 12:26 am, edited 1 time in total.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

zeleni wrote:šta je sve na njemu?
Dragi moj "zeleni" ( :wink: )

Lakša mi je bila komunikacija sa Vukom, a tebi treba da objasnim, zaslužuješ to.

Ukratko: došao je danas, dogovorimo se da ga neću forsirati ni u priči niti ... bla, bla, bla ... (ovo sam mu ja rekla). Pošto nisam ni 1 sek. provodila na forumu džaba, ja prepišem jedan deo "vukovog" razmilšljanja, s kojim me dobio, i to stoji ovde u sobi kod komp. - danima, da mi se nadje zatreba li .
Imam i za snajku pripremljen tekst. Tema: "OTVORENO PISMO MOJOJ PORODICI" - "joesspappa" (strana 4 - SUOVISNICI). - za početak.
Uh - o svemu mi lakše da pišem, samo ne o ovome, al ajde, kad se mora nije ni teško.
Pripremam nes, za nas dvoje (on se ponudio), neka ja ću kažem i njemu tutnem da pročita to "vukovo" gore pomenuto, dok ja pripremim kaficu (primetila sam da mu je teško da počne).
Sednemo i počne razgovor. Kažem da sam ja na ovom forumu, da bi trebao i on da pogleda,... rekla da sam ja ovde što šta pitala, jer nisam mogla njega ... Zasuze mu se oči, krene sa pričom, otvoreno, za početak i zamoli me da ćemo kasnije nastaviti. (Uspela sam da mu kažem da sam sa "m" ne može da se skine, da to ni ne pokušava, na kakve sam savete i članke nailazila) Ima halo karticu, pa bi on da ide ženi da čestita slavu i da se čuju. Da bih izbegla to, dam mu svoj telefon, i kažem da zove, a njene sa fiksnog.
Dok su razgovarali, ona mu je rekla da će mu poslati pare, i on mi kaže kad je završio razgovor - za to, pa sad on ide da podigne, ponudim se da odemo zajedno i vratimo se, a on neka majko, treba da se ošišam , kupim kučetu hranu, i punjač za mob. jer je izgrižen.
- znam klasična manipulacija nje - al daj Bože da grešim - da je on ipak ono što jeste. Tu me je više ona šokiraja. Jutros sam joj pustila poruku, čestitala slavu, kulturan svet se bar zahvali. Za ovo za pare, nije joj palo na pamet ni da mi pusti poruku, a dogovor je bio stoti ... :shock:
Uspela sam da mu kažem za AN sastanak u utorak, pokažem materijal koji sam tamo uzela, (samo sam pokazala) kažem i da sam na forumu pokupila i skajp-sastanke, to je večeras u 19h, kad se vrati, da ćemo proveriti (zbog slave)...

Sve prihvati, ali me zamoli, videće, ako mu se bude dalo, ali da će doći sutra, da nastavimo priču i da zajedno odemo na AN sastanak, da vidi šta je to ....

Uh, ovo baš i nije "ukratko" (ni kraćeg pitanja, ni dužeg odgovora)

Veliki pozdrav "zeleni"
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

PS: ovo je tekst koji sam mu dala na papiriću

"Dop je davao mom telu ono što je falilo mojoj duši, onaj topao, ušuškan, mekan, "sve će biti OK" osećaj.
Trebalo je mnogo više od samog ležanja u krevetu par dana - pa da to nestane, da potpuno izgubim želju za drogiranjem.
Morao sam da počnem da polako primenjujem neke moralne principe koji mi nisu bili poznati - skoro ni malo do tada. Morao sam za početak da budem iskren sa sobom. Da priznam da ako nastavim da pokušavam da pokrijem kako imam problem (koji i onako svi vide jer mi na čelu piše) neću uskoro imati život u kome ću čuvati sve te male stvari. Porodica, posao, priljatelji, ljubav, šta je od ovog trebalo žrtvovati da bih stvarno i ozbiljno počeo da se oporavljam. Sve!
Ništa od toga i tako ne bih imao da sam umro nekoliko meseci ili godina kasnije, pa šta ima da se čuva, na prvo mesto sebi sam stavio svoj oporavak i to je jedini način.
Nema sramote, nema blama, nema prećutkivanja više, nema laži, sve na sunce, takva i takva stvar. Svima okolo. Kako je ko reagovao manje je bitno, ono što je bitno je to što sam dobio podršku od onih ljudi kojima zaista jeste bilo stalo.
To je sve što mi je trebalo. - Spao mi je ogroman kamen sa srca.
Osim toga, radeći prvu dobru stvar, priznavajući problem, momentalno sam dobio i nagradu. Umesto da sada sam pokušavam da nastavljam da lažem i sebe i ceo svet, mogao sam da zaigram u istom timu sa tim svetom ... "


Izvinjavam se AUTORU teksta (napisao "Vuk"), što sam bila toliko slobodna i podvukla neke rečenice ili podebljala slova, ovo sam vam prikazala - tekst koji je bio na papiriću, a ja dok sam prepisiva - podvukla sebi.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Dok čekam ... ...

Niko da se neopterećuje dilemama, juče sam imala odličnu komunikaciju sa sinom. Nije mi ovo prvi put.
Nisam ga opteretila ničin, jer znam da ne mogu puno toga, da prime - tada. Više je njemu dato da on počne da priča i kaže ...
Neke sam vam stvari samo nabacala, ali to svakako nije bila poenta našeg razgovora, sve to je bilo, s moje strane, samo da zna da postoje i neke druge mogućnosti, za koje do sada nismo znali ...
Sa spominjanjem AN, uvek je bio problem novo društvo i ne biti usamljen, u ovome sam videla mogućnost, korak po korak, potpora i razgovor sa nekim ko je čist, a zna kako je njemu i kroz šta prolazi. ....
... ... ...

pisaću ...
(dobro sam, ne brinite za mene, samo ovo čekanje, čitava večnost, ali mi je sada lakše, bar znam da je živ).
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

... .... ....
Last edited by majka NS on Tue Dec 20, 2011 7:03 pm, edited 1 time in total.
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by vudd »

majke ti?
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
Post Reply