i meni Vaša pomoć treba ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by sanela »

Draga nanana, vjerujem da će ti majkaNS odgovoriti na post, ali imam i ja potrebu nešto da napišem. Sa većinom onog što si napisala se slažem, tako da to neću komentirati.
nanana wrote:
također ne razumijem toliku ogorčenost prema metadonu. znate li da postoji jako puno ovisnika koji uzimaju svoju dnevnu dozu metadona(ili buprenorphina) na isti način na koji bi netko drugi uzimao lijekove za tlak ili sl., i vode normalan i ispunjen život? naravno da ne znate, jer uvijek se loša vijest dalje čuje, pa se tako uvijek i više ističu oni metadonski ovisnici koji svoj lijek koriste za drogiranje i nastavljaju propadati.
osim metadona, postoji i buprenorphin (ja sam na tom lijeku) koji je mnogo pogodniji za "normalniji" stil života, samim time što ga možeš dobiti za tjedan-dva i nisi stalno vezan uz svog doktora.

gledajte, vaš sin je već deset godina u tome (ako sam dobro pročitala), prošao je već više skidanja i posustao je.
po mom mišljenju bi bolje bilo stabilizirati ga na određenoj dozi buprenorphina, dat mu nekoliko godina da se makne iz tog đira, da počne vodit normalan život, jednostavno da zaboravi na tu drogu; ukratko sve ono što želite da se sada desi. a tu bi imao jednu veliku prednost u odnosu na to da sve pokušava na suho; ne bi mu stalno radio onaj crv u glavi. a taj crv i je največi problem. nakon nekoliko godina bi već uspio sebi stvoriti neki normalan život, imao bi što za izgubit takoreći, stvorio bi normalan uzorak ponašanja kao i svi drugi ljudi. zar mu ne bi dok je u takvom psihofizičkom stanju bilo jednostavno skinit se i sa buprenorphina? odnosno šanse da će ostati čist nakon tog skidanja poslije nekoliko godina na bupr. bi bile puno veće nego ove koje ima sada.
često čitam na ovom forumu da je supstitucija samo zamijenjivanje jednog jada drugim, najgora solucija i sl. ali ja mislim da je ta supstitucija ključna, upravo u tom segmentu da čovjeku dadne istu startnu poziciju koju imaju svi ostali; uspiješ se socijalizirat, radit, steč normalna prijateljstva, gradit svoju budućnost...

!
Što se tiče supstitucije, moje mišljenje je da se ona treba posmatrati upravo tako - kao supstitucija - zamjena. Činjenica je da bilo koji supstitut pruža sigurnost, kao što si napisala, pomaže ti da izgradiš svoj život, da se promijeniš i da stekneš nove načine funkcioniranja. Ali, to se ne može SAMO uz supstitut, nego uz konstantni rad na sebi, uz podršku ljudi iz okruženja, uz stručnu pomoć i uz vlastiti trud i želju. I opet je tu ključna osoba koja koristi supstitut - za šta joj supstitut služi? Da li da zamaže oči svima oko sebe, pa i samomom sebi, jer misli da će mu tabletica pomoći da bude okej ili zaista treba sigurnost koju mu daje kako bi mogao graditi život na novim temeljima, uz pomoć drugih ljudi? I da bude siguran u sebe i svoju snagu toliko da izbaci tu tableticu iz svog života u trenutku kad se osjeti dovoljno jakim?

Supstitut kao pomoć u smislu koji si ti navela, i za koji ja smatram da je okej, je dobra pomoć ukoliko se upotrebljava u cilju postizanja neovisnosti i potpunog prestanka upotrebe bilo kakve supstance. Međutim, dugoročna supstitucija koja je samo zamjena, uz zloupotrebu, je zaista najveće zlo. Prije svega što osobi daje lažnu predstavu o tome da se liječi, a ne drogira (a i ljudima okolo), a osoba ne samo da se ne liječi, nego apsolutno nazaduje u svakom pogledu, jer živi u nekom svom imaginarnom svijetu u kojem je sve "super". Bilo je i ima takvih primjera na forumu koliko hoćeš.

Potpisujem ono što si rekla da osoba treba preuzeti odgovornost za svoje postupke, odrasti i boriti se za sebe.

Tebi želim sve najbolje...
nanana
Posts: 47
Joined: Sat Feb 18, 2012 12:18 am

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by nanana »

Činjenica je da bilo koji supstitut pruža sigurnost, kao što si napisala, pomaže ti da izgradiš svoj život, da se promijeniš i da stekneš nove načine funkcioniranja. Ali, to se ne može SAMO uz supstitut, nego uz konstantni rad na sebi, uz podršku ljudi iz okruženja, uz stručnu pomoć i uz vlastiti trud i želju. I opet je tu ključna osoba koja koristi supstitut - za šta joj supstitut služi? Da li da zamaže oči svima oko sebe, pa i samomom sebi, jer misli da će mu tabletica pomoći da bude okej ili zaista treba sigurnost koju mu daje kako bi mogao graditi život na novim temeljima, uz pomoć drugih ljudi? I da bude siguran u sebe i svoju snagu toliko da izbaci tu tableticu iz svog života u trenutku kad se osjeti dovoljno jakim?
ako netko ne može uz supstitut uspjet u svemu navedenom, znači samo nastavi mazat oči okolini i sl, pa kako će tek moći bez supstituta?? ako nisam dovoljno jaka da dok sam na supstitutu (dakle nemam fizičku krizu, ali i što je bitnije psihički sam stabilna) uspijem u apstinenciji od heroina, pa kako ću to onda uspjeti skroz na čisto?

po meni dvije su opcije što se tiče supstituta:
1. koristi se kao sredstvo liječenja
2. koristi se kao besplatna droga
i kako god okreneš, supstitucija je bolja opcija. pod 1. ne trebam objašnjavat. što se tiče druge točke; onaj koji koristi supstituciju kao sredstvo drogiranja, taj bi se svejedno drogirao i bez supstitucije, a ovako mu je bar olakšan život u smislu da ne mora pribjeći kriminalu, nije stalno izložen krizama, imat će mnogo kvalitetniji život, i što je najbitnije ima veću šansu dočekati dan na koji odluči da je dosta, živ.

eto, imala sam potrebu još malo nadrobit...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by sanela »

nanana wrote:
onaj koji koristi supstituciju kao sredstvo drogiranja, taj bi se svejedno drogirao i bez supstitucije, a ovako mu je bar olakšan život u smislu da ne mora pribjeći kriminalu, nije stalno izložen krizama, imat će mnogo kvalitetniji život, i što je najbitnije ima veću šansu dočekati dan na koji odluči da je dosta, živ.

eto, imala sam potrebu još malo nadrobit...
ili ima manju šansu da skonta da mu je život žestoko uništen, te da bi trebao nešto drastično promijeniti, jer se, zaboga, on liječi, kao što dijabetičar dobija inzulin... Ali, to nije ni blizu isto. Da se drogira, opet bi prije došao sebi, jer bi skontao da je u g...ima. Opet, ovo što pišemo i ti i ja je teorija, a narkomanija je puno kompleksnija i svako od nas je svijet za sebe i što pomogne tebi, neće meni i obrnuto. Zato je uvijek bolje imati više opcija, jer svako će, na kraju, pronaći onu koja njemu paše ili će umrijeti, nažalost.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Dobro veče i vama "nanana"
Dobro došli na forum.
nanana wrote:ja bih vam ovdje napisala neka moja osobna iskustva i mišljenja, nadam se da će biti shvaćeni u ispravnom smislu.
Hvala ti što si se učlanila i prvo na mojoj temi pisala, sve što si napisala - pročitala, kao i na drugoj temi na kojoj je tvoj post...
nanana wrote:nadam se da ćete uspjeti pronaći zadovoljstvo i sreću u svom životu, ali i pustiti svog sina i njegovu obitelj da to isto pronađu sami za sebe! puno sreće u daljnjem životu!
Hvala, moj život je bio ispunjen, i biće... nikad i nije bio "prazan"... trenutno su moje neke aktivnosti bile prekinute, kako bi se mi kao porodica našli sinu. Sve je drugo bilo manje bitno, tada je postojao samo on - i kako mu pomoći.
Na svojoj temi nisam pisala o nekim novim dešavanjima, otprilike mesec dana, nešto možda malo manje. Ovo u ovom mesecu su moji odgovori dvojici forumaša i jedni stihovi, koji su mi "legli" dok sam ih čitala... NS je bio najhladniji grad, bilo je -29, -27 napolju, vejalo, ogromne količine snega, ja se setila Mike i uzela njegove knjige - pa čitala...
1. Sin je odavno samostalan, tako smo ga suprug i ja vaspitali. Od treće godine, otprilike se počinje sa radom i odgojom deteta... On ima dovoljno godina - i odavno živi kako on smatra da treba, mi smo tu da s nama razgovara, posavetuje se, pita za mišljenje... Da relativno smo "vezani" jedni za druge, i on je taj koji zove kad negde otputuje na duže, pita kako smo... Volimo se i poštujemo - što smatram normalnim.
2. O snajki - zaista više ne bih - i to molim i ostale buduće forumaše. Oni su se zavoleli, na "prvi pogled"... vole se, i ko smo mi da im se mešamo u njihov život. Volimo je kao da je naše dete... to što se tog dana dešavalo, kada je i ona spomenuta u mom postu, bilo je tada, i na svu muku i bol, bilo mi je višak... Da sam svoju priču pisala kasnije, recimo sada, kada je taj osnovni bol prošao, svakako bi možda taj deo bio izostavljen ili napisan drugačije. Jedno je kad pišeš trenutno... a drugo - kad sa neke vremenske distance pišeš kako je to bilo - kad je bilo... Pa i jednu knjigu, od najboljeg pisca da uzmemo vi i ja da čitamo, i još 10 ostalih, svako će je doživeti na svoj način.
Nego najbitnije, a vezano za nju i sina: kad je bio sam početak i detoks, da sin je bio stalno kod nas, ne zato što smo mi to zahtevali, (ona nije bila tu), kasnije su njih dvoje odlučili, da je tako najbolje tada, tako razgovarali s nama i tako je bilo. Sin je još neko vreme bio kod nas, njoj su naša vrata bila širom otvorena, bila je tu s njim kad i koliko je želela. Kasnije su odlazili da zajedno istrče psa, prošetaju... Sve vezano za nju je sada druga priča. Već nekih mesec dana, oni su kod njih, to nije daleko od nas, oni dolaze i budu s nama - jer oni tako žele, često i ostanu i prenoće jer im je lepo - pa da ne izlaze na ovu hladnoću...
Nedavno im se desio iznenada jedan veći problem za nju - ona je odma mene nazvala na mob. i pitala šta ja mislim - šta da uradi... Neki kreten im je iz dvorišta ukrao ljubimca, i naravno da sam odma ujutru odletela kod njih... taj isti kreten je kasnije tražio ni malo mali otkup, i opet me ona nazvala... i dobro je da jeste, dobili su br. koji da nazovu, izvedena je akcija od strane inspektora... i kreten je tamo gde treba da bude... a oni su bili presretni, ona je samo nazvala i rekla "imamo je - dodjite kod nas, evo.... nam pravi kaficu - častimo, čekamo vas" ... eto kako im se ja mešam u njihov život...

Za ostali deo tvog posta:
sanela wrote:
nanana wrote:
onaj koji koristi supstituciju kao sredstvo drogiranja, taj bi se svejedno drogirao i bez supstitucije, a ovako mu je bar olakšan život u smislu da ne mora pribjeći kriminalu, nije stalno izložen krizama, imat će mnogo kvalitetniji život, i što je najbitnije ima veću šansu dočekati dan na koji odluči da je dosta, živ.

eto, imala sam potrebu još malo nadrobit...
ili ima manju šansu da skonta da mu je život žestoko uništen, te da bi trebao nešto drastično promijeniti, jer se, zaboga, on liječi, kao što dijabetičar dobija inzulin... Ali, to nije ni blizu isto. Da se drogira, opet bi prije došao sebi, jer bi skontao da je u g...ima. Opet, ovo što pišemo i ti i ja je teorija, a narkomanija je puno kompleksnija i svako od nas je svijet za sebe i što pomogne tebi, neće meni i obrnuto. Zato je uvijek bolje imati više opcija, jer svako će, na kraju, pronaći onu koja njemu paše ili će umrijeti, nažalost.
Pozdrav
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

E da, da ne bude da samo tebi nisam odgovorila...
ivica wrote: :D
:)Pozdrav
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Vuk wrote:Samo polako...i zajedno. Posla puno, ali i vremena će biti.
Sin je i dalje čist, od pred kraj decembra ili početak januara, ko hoće da računa... nama je bitan svaki novi dan... dug put nas čeka... svi vi koji znate, znate o čemu pišem, svakom od vas koji smo se razumeli (priznajem bila sam u velikom haosu i konfuziji - hvala svima na razumevanju), HVALA - vaše sugestije i dobronamerni saveti su mi zaista značili...

Nije me bilo na forumu sa postovima, ali sam tu i tamo navratila i čitala Vaše postove...

Veliki pozdrav Saneli, Vuku, Fela Kuti, Ivici, Klari, Jani... ... ... ... ... ne zamerite na navodjenju nika ...
mi koji smo se razumeli, znaćemo da smo tu jedni za druge ... moja priča jeste konfuzna, čak ne smem detaljno ni da je čitam ponovo, veliki period života je sažet u par stranica, pa su možda na važnosti i neke gluposti došle do izražaja, a bitnije stvari "progutane"... sve je to život... a meni su tada bile neke druge stvari bitne... ja ne zameram nikom, ne zamerite ni vi meni...

Misi, draga si, piši na tvojoj temi...

Ratniče, držim ti fige, budi ono što jesi.... nije lako, ali ti to možeš.

Pozdrav "Putniku"... znam da znaš ... srećno...

Veliki pozdrav svima...
User avatar
demijan
Posts: 858
Joined: Wed Dec 21, 2011 4:57 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by demijan »

Svaka Vam cast...Vas sin ima srecu sto ima tako pozrtvovanu i hrabru majku...Sve najbolje i nadam se da cete i dalje imati uspeha u Vasoj borbi...
Sve dok si mek, drugima će biti ugodno gaziti po tebi...

Citat:"Ptica se probija iz jajeta. Jaje je svet. Ko zeli da se rodi, mora razoriti svet.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

"demijane"
hvala, pozdrav


Kada sam napisala da je sin čist, od pred kraj decembra - početak januara, on je čist od momenta kad se pojavio kod nas, jedino onaj period detoksikacije, pa iz tog razloga ovo gore navedeno.
Nisu mu trebali lekovi kao terapija (da je trebalo, mogao ih je dobiti na recept, ali je sam reko Dr. da mu za sada ne trebaju), tako da je ovo vreme do sada, prošlo bez problema i kriza.
Mi smo svi ponovo zajedno, od sredine marta.
Kuče je isto s nama, nisu mogli da se razdvoje od njega, a i pokazalo se da ne pravi nikakve probleme i nered u stanu, naprativ, predobra je i mirna, maza jedna.../imali smo bojazan da će gristi stvari po stanu, medjutim to je bio period kada je odrastala, kroz koji svako kuče prodje, izgrizla je štošta njima u stanu, ali kako su prešli kod nas, i oni nisu mogli verovati da ništa ne dira/. Značila je puno u ovom periodu apstinencije, redovno je izvode, istrčavaju, po par sati uveče igra na livadici i šetnje, ... ... tako da je u stanu mirna, odmara, i voli da se mazi...

Pozdrav
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Zadovoljna sam, tokom oporavka i kako je to sve do sada prošlo...
Zajedno smo, ne zato što nisu mogli sami da se nose s tim, već je snajka početkom godine ostala bez posla, pa nisu mogli da plaćaju stan...
On se oporavio, ponovo je onaj stari "on". Ispočetka, trudili smo se svi, najviše on, da mu dan bude ispunjen... Pre par meseci, počeo je sam da traži posao, konkurisao, odlazio na razgovore, i našao posao. Posao je na odredjeno vreme... Konkuriše i dalje i traži nešto sigurnije i za stalno... ...
Odlazi na razgovore, sa doktoricom se dogovaramo...
Svaki od dr. je zadovoljan i kažu da je dobro što ima nekog uz sebe, "saradnika", da je tada dosta lakše...bitna je podrška, i da nije sam u svemu tome...
Sve što smo se dogovorili na početku, poštuje - poštujemo ...
Volela bih da ovo potraje, život je dosta težak i ne mazi, ali kad je s njim sve u redu, sve je nekako lakše...
Ovo je tek početak, dug put je pred nama, šta će biti - videćemo, ali volela bih da ovo potraje... ... ...
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by sanela »

majka NS wrote:
Volela bih da ovo potraje, život je dosta težak i ne mazi, ali kad je s njim sve u redu, sve je nekako lakše...
Ovo je tek početak, dug put je pred nama, šta će biti - videćemo, ali volela bih da ovo potraje... ... ...
Istina.
Želim vam svima puno sreće i da idete naprijed...
Post Reply