i meni Vaša pomoć treba ...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

E jbg. JANO MOJA
IZVINI AL IZLETE MI, divna si pametna žena i nikad ništa loše nisam pomislila, cenila sam tvoje savete i komentare, i dalje ću!


ONI NEMAJU DETE - nisu ni imali kada da ga naprave - ONA JE NEDAVNO NABAVILA KERA

JA NE RADIM , jer sam u ovim godinama ostala bez posla, jer je vlasnik prodao firmu, NA BIROU SAM - NEZAPOSLENA, penziju taman stignem, oni promene zakon i uvek mi fali 3 ili 4 meseca, a moram da čekam još novih 6 - 8 - 10 godina, kanda je nikad neću dočekati, a radim od svoje šesnaeste, sa prekidima, zbog raspada firme, sankcija ... i svih ostalih sranja, koja su nas sve snašla, pa sam se opet snalazila...

Suprug radi sam, i od njegove nikakve plate,( jer radi kod privatnika, i ne može na bolovanje, 2 godine nema godišnji ... BOLESTAN JE ODAVNO, ima HRONIČNE BOLESTI, više, KUPUJEMO LEKOVE ZA NJEGA GODINAMA...), ŽIVIMO NAS TROJE GODINAMA...

U kreditu smo još 2 godine (uzet na 3 godine, svesno, suprug, sin i ja znamo zašto) - i snajki je to rečeno, kad se sve podmiri, plate računi, ostaje veoma malo za život, a kako preživljavamo... snalazim se, kao i u svemu ostalom - puno improvizacije, pa padnu i kolači, i baš lep ručak ili večera ... jbg. ....

Sve što sam uštedela - potrošilo se...

NE MAZI OVAJ ŽIVOT NI NAS, KAO NI MNOGE SA FORUMA (suprug i ja ne pijemo, čak smo prestali odavno i da nazdravimo, a voleli smo dobro crno vino, po čašu, / ja nikad nikakve tablete za smirenje i slično, ponekad za glavu, kad me retko ova moja luda glavi zaboli...)
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by zeleni »

majka NS wrote: Mi svesno kršimo dogovor sa Stručnim timom, on mora da je u kućnom pritvoru, nema mobilnog, izlazaka
ni kesu sa djubretom da baci ...
ovo je isključivo vaša odgovornost. ne snajkina, ne vašeg sina, ne jankova i markova. vaša. a posledice, ukoliko do njih dodje, ćete snositi svi zajedno. i tada će biti kasno i bespotrebno da se traži "krivac". ako su vam rekli kako da sprovedete izolaciju, onda se držite toga. ustupci koje sinu pravite u tom pogledu idu isključivo na njegovu štetu.
kažete, komunikacija je odlična. ne može da bude odlična, jer da jeste, ne bi se izdešavalo to što jeste. al polako, stvari mogu i da se poprave.
dug put vas čeka. nemojte da vas obeshrabri jedna svadja. pa ni recidiv. da je lako pobediti narkomaniju, ne bi ovakav forum ni postojao.
pozdrav
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by sanela »

majka NS wrote:
Šta mislite, da li će ga baciti na metadonsko održavanje, kada se TREĆI put pojavi za detoks... ... ako ovo sad ne uspe zbog ludosti i gluposti pojedinca...
Draga moja,
Samo ću na ovo da se osvrnem. Pratim šta pišete, čitam... zbunih se kad se spomenu dijete, rekoh, kako to previdjeh... :) znači, nisam...

Što se tiče metadonskog održavanja, iskreno, ja bih vam to predložila kao baš zadnju opciju, kad sve drugo isprobate i ne dadne rezultate. Metadonsko održavanje je, smanjenje štete, a ne liječenje. Ukoliko uz metadonsko liječenje ide psihoterapija uz postupno smanjivanje metadona, tada to jeste liječenje, ali se tako nešto kod nas baš i ne prakticira. Ili se prakticira jako rijetko.
Svakako, i uz blokatore, trebate ići na razgovore kod ljekara. I vi i vaš sina i snaha. Ako treba, neka je ljekar lično pozove na razgovor da dođe. Slažem se s onim što je Dedal napisao, recidiv je izbor vašeg sina. Međutim, ukoliko je vaša snaha izabrala da živi s vašim sinom, treba preuzeti svoj dio odgovornosti za zajednički život. Mada, to sve s njima traje par mjeseci... još oni nisu svjesni ni šta je brak ni u šta su se upustili... Ispade cuko važniji od muža... Ali, svi mi drugačije slažemo prioritete u svojoj glavi, valjda... Ja ne okrivljujem nikoga za sve što se dešava. Samo je nekako važno shvatiti da smo svi drugačiji.

Draga, vi se čuvajte...
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

Dedal wrote:E jbg. sad. Nije moj običaj, ali kada tražite... baš me zasmetalo.
Nije pametno ali je moje i u dobroj namjeri.
Dragi "Dedal",
zbog ovog u drugom redu, već tada, ti je u napred sve "oprošteno" - mogao si da napišeš šta god si još hteo
(nemam ja šta da praštam, ovakve i slične komentare sam i tražila od vas...)
al se potrudih da neke stvari objasnim, da ne bude cela strana - ode mast u propast...
Sve u redu, OK i tad i sad

Veliki pozdrav,
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by jana »

Ja sam povezala ispovjest vaseg sina u djelu gdje on istice da ne moze da vidja svojega sina,pa sam mislila da se radi o istoj zeni.No ,sada su mi stvari jasnije.Znaci,nova zajednica,neuhodani karakteri i navike i recidiv.
Sto da vam kazem ,nego cuvajte sebe.Postujte svoje materijalne i emocionalne limite u svakom pogledu.Ja drzim da nicija kuca nije prolazno stajaliste,a pogotovo ne kuca majke koja nikada ne ostavlja svoje djete.E,sada,ko vam je saveznik ,a ko ne,na vama je da razmislite.Ako se ne pridrzavate savjeta lijecnika ,striktno,i ostavljate prostora za manevar,ne znam da li ste i sami sebi saveznik.U svakom slucaju,postujte svoje instikte i drzite stvari kako mislite da mozete,dok se vrijeme ne kupi.Mislim dok ne prodje apstinenciona kriza,pa cete onda vidjeti sto i kako dalje.Cuvajte se.Pozdrav!
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

zeleni wrote:
majka NS wrote: Mi svesno kršimo dogovor sa Stručnim timom, on mora da je u kućnom pritvoru, nema mobilnog, izlazaka
ni kesu sa djubretom da baci ...
ovo je isključivo vaša odgovornost. ne snajkina, ne vašeg sina, ne jankova i markova. vaša. a posledice, ... ustupci koje sinu pravite u tom pogledu idu isključivo na njegovu štetu. ...
...dug put vas čeka. nemojte da vas obeshrabri jedna svadja. pa ni recidiv. da je lako pobediti narkomaniju, ne bi ovakav forum ni postojao.
pozdrav
Dragi moj "zeleni"
u pravu si za gore napisano, noćas ponovo oka nisam sklopila, i dočekala zoru... Ušla u sobu kod sina, da popijem kafu, jer mi dosadno da sedim u boravku, kad se pali TV, ima zvučni signal... da suprug spava. Udjem u sobu oko 8h i upalim komp. jer je bez zvuka, nikom ne smeta, dok pijem kafu... Sin se okrenu i reče šta reče...
MI SMO SADA U NEKOJ MEDJUFAZI DOGOVORA, njemu nije overena knjižica, Dr. koja ga vodi ambulantno je za to da počne malo da bude svoj, pa stoga blokatori, medjutim reče kako i da je overena knjižica, i da može da da državni recept - blokatora nema u apotekama, moramo ih kupiti kod privatnika. Bila je super FER, rekla i za jeftiniji - a isti kao na receptu koji je ispisala da uopšte možemo doći do blokatora u privatnoj apoteci, sve smo se mi super dogovorili s njom i vidimo se za 2 nedelje.
ON OVOG MOMENTA DA RADI TEST - čist je, znam, a ako treba, kupiću još jedan test i uraditi ga pre blokatora (rekla nam i da ako ga nešto boli, ne popije "cafetin", i svašta nešto, a tek će zapravo s nama razgovarati za 2 nedelje, kad dodjemo sa overenom knjižicom)
NJOJ I NJEMU ponudjeno da zajedno odemo to popodne na konsultaciju, i da je pitaju sve što misle da treba, a što odskače od dogovora sa Stručnim timom za onih 13 dana detoxa... Ona ostala kod kuće sa kučetom i čekala da se on javi da smo se vratili, a on nije smatrao da treba kršiti ono ranije dogovoreno, pa nije ni pitao.
On i ja smo se odlično dogovorili kako ćemo, dok se ne budu nabavili blokatori... SAMO 1 TABLA, do te 2 nedelje - JER NAM JE REKLA KAKO TREBA...
Ono što napisah, a ti citirala - nas dvoje smo onako iznemogli, ruku pod ruku - odlazili da otključamo stan, damo kučetu vodu i hranu, da ne crkne, i istrčavali ga na travi u dvorištu kuće, bili smo kao flaster - NEBRINI - to je bilo tada, A SADA: to je zato što smo se on i ja tako dogovorili, a snajki on rekao za dogovor, da bi ga ona non-stop cimala, i durila se da joj je dosadno, zašto je ne zove, da se dopisuju preko fejsa... Stajala sam ja njemu iza ledja, ne vidim zbog vida šta piše, ali vidim njenu i njegovu sličicu u komunikaciji.. da je ona napolju sa psom, pa da ide s njom do njene banke (ona bi ušla, a on napolju ](*,) ), a rečeno joj i objašnjeno šta je "flaster". Morala sam ja s njim, ruku pod ruku (njemu to nije smetalo), po hleb i mleko, nema ko a suprug nekad mora da ostane do uveče...ali je on samnom stajao u redu i nije me čekao ispred...
Mi nismo pametniji od stručnjaka, i zato je takav dogovor bio izmedju nas.
Od jutros nema ni toga, ako treba izvućiću neki od kablova iz kompa. Rekla sam, a što nisi pitao: "izvinte, a jel mogu ja sa mojom ženom mob. preko maminog tel. pa mama zna da je to to, i na fejs... ... ..."
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

jana wrote:Ja sam povezala ispovjest vaseg sina u djelu gdje on istice da ne moze da vidja svojega sina,pa sam mislila da se radi o istoj zeni.No ,sada su mi stvari jasnije.Znaci,nova zajednica,neuhodani karakteri i navike i recidiv.
Sto da vam kazem ,nego cuvajte sebe.Postujte svoje materijalne i emocionalne limite u svakom pogledu.Ja drzim da nicija kuca nije prolazno stajaliste,a pogotovo ne kuca majke koja nikada ne ostavlja svoje djete
Draga moja "jano"
Ja se vama ponovo izvinjavam ali ja ovo podebljano, zaista ne razumem. Kanda ste malo pobrkali "lončiće" -neke ispovesti. I ja se sama toga "plašim" kad se nekom od vas obraćam sa nekim detaljima vaših priča - ispovesti, da nešto nisam pobrkala, jer sam u relativno kratkom roku pročitala, puno. Za sada, hvala Bogu, čini mi se da me ova moja luda tintara dobro služi, niko mi se nije žalio da sam nešto pobrkala, a meni se ne vraća na priče koje sam pročitala, puno strana, puno postova, treba "ubosti" neki deo gde se o tome pisalo.
- ovo je prvi brak mom sinu, nikada ranije nije bio oženjen
- nikada NIKAKVO DETE - NI NJEGOVO NI NJENO, nije spomenuto, ni ona NEMA DETE, mlada je i ona i on.
- on NIKADA nije napisao ispovet, ZA SADA, pokušao da se registruje, kako bi se svima vama zahvalio što ste mi se našli u mom beznadju, nije uspelo zbog procedure, i tako ostalo, ja vam o tome na temi pisala.

OVO SVE NAPISANO - NAJDOBRONAMERNIJE - ako ste iz nekog mog posta stekli takav utisak, nebilo Vam teško recite gde to pročitaste, da korigujem - prepravljam napisano (ja relativno često vršim ispravku svog posta, jer primetim da progutam po dva slova u reči, kad je čitljivo, ostavim / kucam na slepo, pa brzina odradi svoje...)
Ona jeste na 2 meseca ostavila i njega i kuče bez hrane... i trebalo ja to da gatam i pretpostavim... ali bilo - prošlo... idemo dalje!

HVALA SA VAŠ POST
Puno Vas pozdravljam,
budite mi tu, savetovali ste vi mene neke stvari dobro
Veliki pozdrav
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by jana »

Ma,tu sam,nije problem.Pratim vas,ali izgleda da sam ja sve pobrkala.Pozdrav!
User avatar
klara60
Posts: 550
Joined: Wed May 14, 2008 8:42 am

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by klara60 »

Vidim da MajkaNS želi što više postova, kako bi izvukla one savjete koji su primjenjivi u njenoj situaciji, pa da se i ja uključim.

1. Kućna izolacija-ja sam je primjenjivala: ništa mobilni mjesecima, upotreba kompa samo u mom prisustvu. Kad sam išla na posao, tu je bio suprug, sin, a i ja sam znala , prosto kradom ,bukvalno otrčati do kuće na samo pet minuta, da provjerim da li je sve pod kontrolom. Ona nigdje nije išla sama! Čak i kada je krenula na faks, ja sam išla s njom do zgrade faksa i onda je čekala, da ne primjete drugi studenti , da je ne bih osramotila, u blizini zgrade (i sama se sad čudim kako sam to sve uspjela raditi). Godinu dana sam spavala u njenoj sobi iz predostrožnosti i da bi se u svakom trenutku našla njoj na raspologanju u slučaju da želi pričati, da ne može spavati, pa smo znale u priči i zoru dočekati i ja takva na posao. Normalno ovo je sve moglo zato što je i ona imala jaku VOLJU i ŽELJU da se riješi svog zla.

2. Vaša snaja: Iz Vašeg pisanja zaključujem da je mlada i da uopšte ne razumje problem. Uz to treba dodati i ono Vaše: »zabavljali se kratko, par mjeseci u braku«. To meni ne liči na ozbiljnu ljubav. Možda sam gruba ali njegov problem je mnooogo veći i jači od te tzv.ljubavi. Zbog toga Vam savjetujem da pokušate da je urazumite tako što ćete joj pričati kao svom djetetu , da tražite da ukoliko ne zna da pomogne da bar ne odmaže. Posavjetujute je da ona ide s doktorima pričati o tome. U slučaju da ona to neće, nemojte svoju energiju trošiti na analizu njenog ponašanja. Sjedite sa svojim sinom i razgovarajte otvoreno, nema veze što u tom razgovoru, mogu da padnu teške riječi, da se desi svađa. Jasno tražite od njega da se pridržava pravila kućne komune. Ona ako ga voli i sama će pristati na ta pravila (kakvi odlasci baki, poruke, dopisivanja-dođi draga djevojko ovamo i budi s njim, a odluči: cuko ili muž!).

Ne dajte se omesti u Vašim ispravnim namjerama da svoje dijete iščupate iz tog zla, zato pravilno usmjerite Vašu energiju.
Sretno!
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: i meni Vaša pomoć treba ...

Post by majka NS »

sanela wrote:
majka NS wrote:
Šta mislite, da li će ga baciti na metadonsko održavanje, kada se TREĆI put pojavi za detoks... ... ako ovo sad ne uspe zbog ludosti i gluposti pojedinca...
Draga moja,
Samo ću na ovo da se osvrnem. Pratim šta pišete, čitam... zbunih se kad se spomenu dijete, rekoh, kako to previdjeh... :) znači, nisam...

Što se tiče metadonskog održavanja, iskreno, ja bih vam to predložila kao baš zadnju opciju, kad sve drugo isprobate i ne dadne rezultate. Metadonsko održavanje je, smanjenje štete, a ne liječenje. Ukoliko uz metadonsko liječenje ide psihoterapija uz postupno smanjivanje metadona, tada to jeste liječenje, ali se tako nešto kod nas baš i ne prakticira. Ili se prakticira jako rijetko.
Svakako, i uz blokatore, trebate ići na razgovore kod ljekara. I vi i vaš sina i snaha. Ako treba, neka je ljekar lično pozove na razgovor da dođe.... Međutim, ukoliko je vaša snaha izabrala da živi s vašim sinom, treba preuzeti svoj dio odgovornosti za zajednički život. ...Mada, to sve s njima traje par mjeseci... još oni nisu svjesni ni šta je brak ni u šta su se upustili... Ispade cuko važniji od muža...

Draga, vi se čuvajte...
Draga moja "sanela"
Za prvi Vaš pasus, i ja :D , rekoh ja Vama u jednom mom postu, da mi i suovisnici i ovisnici, na ovom forumu brzamo, i da kad nešto hoćemo, hoćemo baš sad i odma... Koliko nam se puta desi da kucamo postove, i dok klikneš "pošalji", onaj pre tebe već pustio šta je pustio, pa ponekad bude "ups" :)
NAS TROJE SMO SVE SKONTALI, I SVE OK
Izvinite što ja Vas u citatu malo "skratih" i podeblja neke rečenice, reči. Sve što ste napisali je savršeno u redu.
Ja ovde jesam svašta pitala, rekla da su sve opcije otvorene, ... želeći da dobijem što više predloga, kako bih iz svega izvukla najbolju pouku, iako smo u svojim glavama imali zacrtano da ćemo uraditi nešto što dosad nismo, negde - nekad - svi smo mi neke greške u koracima verovatno pravili i napravili, a niko nije bio sa strane sa pištaljkom da svira: "greška"...
A ja sam negde napisala, da čitajući sve sa ovog foruma, shvatih da taj "rad na sebi", nikad kvalitetno s njim nije bio odradjen. Dosta toga suprug i ja s njim razgovarali, pričali, čitali, ali ... SADA HOĆEMO UKLJUČITI RAD SA STRUČNJACIMA, TO NAM JE I PONUDJENO I MI PRIHVATILI
Inače, ja mog supruga retko spominjem, on je mnogo toga proša, ceo svet obišao, puno načitan... i svašta nešto, ali je bolestan, i dosta toga je na meni, podmećem ledja kad god gde mogu, HVALA BOGU mogu, i nije mi teško za njih... znaju oni da uzvrate, itekako... Suprug me i sada podržava u svemu, a ja ga pitam samo da bi me korigovao, zbog emocija, da negde ne pogrešim. MI ZA SADA FUNKCIONIŠEMO SAVRŠENO, sa svim što nam je ovaj život nametnu.
Znam da Vi nemate vremene za čitanje i praćenje svih nas šta mi to svi sve pišemo :rolleyes:ovako bi bilo :D - i ja sam veliki protivnik metadona, negde sam pisala o tome, ako ništa ne uspe, on bude pravio tolike recidive i gluposti i to bude jedini izlaz da je živ, a on takav život želi, neka bude zombi i živ - ALI TO JE KRAJNJE! Stručno lice nisam, ali na nekim drugim mestima i ovom forumu, pročitala mnogo o metadonu ( kad sam pronašla one flašice). Za metadon - da sam protiv, sam svima govorila, kod smo krenuli da tražimo pomoć, počev od hitne, dežurne ambulante ... ... Stručnog tima (od njih dobih ćušku :) , jer nisam stručno lice)... ali isto tako i dobih to što smo svi želeli - i HVALA IM.
Snaći ćemo se mi već nekako u ovoj našoj priči, ja sam "alarm za uzbunu" na ofom forumu uključila jer mi se nije svidelo nešto što je počelo da se nazire kod sina (kako ga lomi), i iskreno - snajkino ponašanje prema suprugu i meni, naročito primetno u zadnja 3 dana... Naše je - rešavaćemo mi to, polako, korak po korak, ali se ne sme napraviti raskorak, i omanuti izmedju pravljenja tih koraka ...
Vaša mišljenja i saveti mi znače, jer znam da radite u komuni (iz nekih postova - gde se "žalite" da oćete van, jer ste umorni :) ), a i Vaše znanje i saznjanje iz mnogih priča ljudi, što ovisnika, što suovisnika ...- moje poštovanje Vama!
Draga "sanela" PUNO VAS POZDRAVLJAM, i od srca Vam hvala
Post Reply