Pomozite!?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

ZbunjenaSrna
Posts: 3
Joined: Mon Oct 17, 2011 11:41 pm

Pomozite!?

Post by ZbunjenaSrna »

Pozdrav svim dobrim i razumnim ljudima na ovom forumu,
Nova sam ovde,mada vas vec neko vrijeme citam i pokusavam da nadjem odgovore na bezbroj svojih pitanja.Pokusacu da vam sto bolje opisem situaciju u kojoj se nalazim a unaprijed se zahvaljujem svima onima koji ce naci vremena da procitaju i odgovore.
E,pa ovako.U vezi sam vec nesto manje od 2god. sa momkom koji ima problema sa drogom.
U pocetku je to jako dobro krio od mene.Poslije nekog vremena sam shvatila da svakodnevno pusi travu i "ponekad" uzima kokain.Sto se tice kokaina,shvatila sam da to bas dobro krije.Par puta sam ga uhvatila ili sam naknadno shvatila,po njegovom ponasanju.I kada sam bila sigurna da je koristio,on je govorio da nije.A onda kada bi bas pao,zvao bi me da dodjem kod njega,jer se ne osjeca dobro.Tada bi rekao da mu je mozda potrebna pomoc i sve se na tome zavrsavalo.Par dana depresije i onda opet misli da je on jaci od kokaina i da moze da kontrolise svoju ovisnost.Ja sam s vremenom shvatila da ne mogu da ga forsiram i da to mora doci od njega.I vidim da se trudi,i fizicki i psihicki da bude jak,ali ponekad padne.I vise ne znam kako da se postavim u ovoj situaciji.Od kad sam saznala za to,stalno ga provjeravam,na sve nacine i znam da ga to gusi.Ali toliko puta sam ga uhvatila u lazi da mi je tesko da vjerujem.On zbog svoje ovisnosti,nema strpljenja,cas je srecan cas tuzan,cas miran cas agresivan,ponekad mio a cesto hladan.I trpim to.Imam snage za to jer mislim da je zbog kokaina i vidim da pokusava da se izbori sa tim.A ja sa svojim pitanjima,gdje si bio,sta si radio,u koliko sati si otisao,ga gusim.I onako sam kao osoba nesigurna i onda sve to toliko utice na moje raspolozenje,imam neki strah u sebi.Prosle nedelje mi je rekao da nece da bude u vezi,a onda sutradan bude uredu...a na mene to puno utice.
Naprimer mislim da je uzeo kokain sad u subotu,juce je bio miran a danas je tako nervozan.Nazvala sam ga da vidim sta radi,rekao mi je da je bas zauzet na poslu i spustio :(.
Mene toliko boli ta njegova hladnoca a volim ga.Ja vise ne znam kako da se postavim u ovoj situaciji,necu da mu namecem pomoc jer vidim da sam trazi i toliko je tvrdoglav da nikoga oko sebe ne slusa.Ono sto mene interesuje je svi vi koji znate ili imate nekoga ko se bori sa slicnim problemom kako se postaviti?dosta trpim njegovu nervozu i hladnocu ali dokle?
Nekad se pitam da li me voli,nestabilan je.Ali onda pomislim da je i to zbog droge.Depresivan je i znam da ne mogu da ocekujem sigurnost i emocije od njega kao od nekoga ko ne koristi drogu.
Ne znam sta vise da pisem,bas sam ocajna i tuzna...eto cekam da zove,a onda ne izdrzim pa ja njega nazovem a njega to nervira i muka mi je od svega toga.Ne zelim da ga izgubim,a ne znam kako da se borim sa ovim problemom.

Veliki pozdrav za sve vas.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Pomozite!?

Post by saša-ex »

U stvari, ti si kriva za sve...
Tako kaze moj drug, koji je na kokainu, svojoj predivnoj zenici.
SAMO CEO ŽIVOT...
User avatar
vudd
Posts: 2218
Joined: Fri Sep 26, 2008 6:06 pm
Location: Jugopotamija

Re: Pomozite!?

Post by vudd »

a kamo ona legendarna'' on treba da se leči'' i br.tel. reto centra?
šala mala,ovolicka

baš je došlo neko vrijeme da je sve više djevojaka na forumu koje imaju sličan problem.ne napadam ,ne podjebavam,ali stvarno pokušavam da shvatim šta je to što ih veže z ljude sa problemom više.
ljubav?ili neki sjeb u glavi?
Fickt Euch,Ihr Mistgeburten....
User avatar
Šmizla
Posts: 180
Joined: Thu Sep 29, 2011 12:57 am
Location: Nepoznata

Re: Pomozite!?

Post by Šmizla »

saša-ex wrote:U stvari, ti si kriva za sve...
Tako kaze moj drug, koji je na kokainu, svojoj predivnoj zenici.


Poznato mi ovo. :)
BUDI NA ŽIVOTU!!!
edy
Posts: 197
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:45 pm
Location: mala kuća 2 sa 2

Re: Pomozite!?

Post by edy »

Ma sta je ovo vise skoro svaki dan neka nova ljubavna drama jbt..
nije sramota pasti,sramota je ne ustati..
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Pomozite!?

Post by zeleni »

vudd wrote: ali stvarno pokušavam da shvatim šta je to što ih veže z ljude sa problemom više.
ljubav?ili neki sjeb u glavi?
ili je sve vise ljudi u problemu...
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
be a warrior
Posts: 97
Joined: Wed Jul 20, 2011 5:53 pm
Location: Zagreb

Re: Pomozite!?

Post by be a warrior »

bježi koliko te noge nose...spašavaj se dok si još normalna..jer on očito ne misli da ima problem...

don t worry, be happy!!
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Pomozite!?

Post by zeleni »

edy wrote:Ma sta je ovo vise skoro svaki dan neka nova ljubavna drama jbt..
be a warrior wrote:bježi koliko te noge nose...spašavaj se dok si još normalna..jer on očito ne misli da ima problem...
i uvek sa istim zavrsetkom... malo dosadno, sta kazete, a?

aj realno ljudi. da l stvarno mislite da moze i nesto drugo da se kaze osim - bezi koliko te noge nose? je l mislite da ce neko da poslusa ako mu se makar ne obrazlozi u vise od dve prosto prosirene recenice?

srna, kako si ti u svemu tome?
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Pomozite!?

Post by sanela »

Hm, šta reći djevojkama osim da bježe?
Sad u glavi vidim djevojke/žene svojih klijenata kad dođu da se liječe... često na antidepresivima, razočarane, tužne, odmaknute od sebe, a usmjerene na "svog" ovisnika, često kontrolirajuće, pogubljene, misle da će sad sve biti dobro kad se "on" odlučio liječiti... znači, njihova sreća zavisi od tog nekog ko se odlučio promijeniti svoj život. Naopako da ne može biti naopakije.

Jako je teško misliti o sebi i o vlastitim potrebama kad si u kovitlacu "svog" ovisnika... Ovo "svog" naglašavam, jer smatram da su djevojke ovisnika patološki vezane za svoje momke. Smatraju ih svojim i misle da neće moći disati bez njih. Misle da ih mogu "ljubavlju" promijeniti, misle da će im biti bolje ako one znaju šta se s njima dešava. Ovo što srna napisa, čekam da me zovne, a kad me ne zovne, ja zovem njega, a on se iznervira...

Ja sam dugo razmišljala, a još uvijek nisam sigurna, da li je aktivni narkoman sposoban da voli drugu osobu, osim droge. Ja mislim da nije. Mada, od svojih klijenata sam čula priče o fatalnim ljubavima s njihove strane, ali uglavnom nisu ostajali s tim djevojkama, nego su nalazili neke "fine" koje su ih voljele i brinule o njima. E sad, pretpostavljam da su oni voljeli i te djevojke, ali način kako su ih voljeli nije u skladu sa onim šta su te djevojke željele/trebale/očekivale. Ovo što sad opisah ne važi samo za ovisnike i neovisnike, nego se može javiti i između ljudi koji se nisu nikad drogirali.

Opet, šta reći zaljubljenim djevojkama... trebate odlučiti hoćete li prihvatiti biti u vezi s ovisnikom koji se drogira ili ćete mu postaviti ultimatum - ja i liječenje ili droga. Budite dosljedni i ponašajte se u skladu s onim što on odabere. Odnosno, u skladu s onim što ste vi odabrali - a to je život sa zdravom osobom, odnosno sa oporavljenim ovisnikom. Ali, ako se i za to odlučite, potražite pomoć i za sebe, jer će vam trebati da naučite kako vratiti povjerenje, kako ne strahovati kad se zadrži u wc-u, kad se vidi s nekim s kim se drogirao itd. itd. Onda prihvatate da se ZAJEDNO uhvatite u koštac sa ovisnošću. Ključna riječ je - zajedno - a ne samo VI.

Eh, ja se raspisah... :)
be a warrior
Posts: 97
Joined: Wed Jul 20, 2011 5:53 pm
Location: Zagreb

Re: Pomozite!?

Post by be a warrior »

Zeleni..
može se svašta reći, ali..čemu..u zadnjih par dana pojevilo se par skoro ..pa identičnih tema..i unatoč savjetima i prijedlozima i dalje se mlati prazna slama...ja ga volim,on se drogira,kaže da se ne drogira, a drogira se ili mislim da se drogira..ma daj..kako reče Saša : tko nije siguran, testić u urin i sve izlazi na vidjelo..
Koliko ja znam, još se nitko nije izlječio čistom ljubavlju..(ipak treba malo želje,volje i puno ,puno rada na sebi), a osoba o kojoj se radi u ovom postu nije ni svjesna da ima problem..
I zato, ponavljam..bježi još dok si normalna!!
Eto!

don t worry, be happy!!
Post Reply