kako prekinuti sa suprugom ovisnikom

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
barbara31
Posts: 1
Joined: Thu Sep 08, 2011 6:22 pm

kako prekinuti sa suprugom ovisnikom

Post by barbara31 »

a heptanonima je već 10 god. imamo dvoje djece i ja konačno želim prekinuti a ne znam kako odnosno znam a nemam snage. opet je "pobjegao". otišao nabaviti tbl. i onda se vrati, plače, kaje se i ja popustim. ogonija. Kćer ima 11 godina (zna za njegov/naš problem i sad sam pred zidom. željela bih moći ne otvoriti mu vrata a ne znam kako treba mi malo podrške tnx
Anabela11
Posts: 115
Joined: Tue Sep 14, 2010 9:02 pm

Re: kako prekinuti sa suprugom ovisnikom

Post by Anabela11 »

prvi korak je da TI zelis da ga ostavis.drugi je da te nije strah.treci ako te je strah da ga prevazidjes.cetvrti ako su ti u blizini roditelji ili jako dobri rodjaci,prijatelji da odes kod njih.ako ne,ako te nije strah,opet ponavljam,da ga ne pustis u kucu.da si spremna na to da ako treba da zoves policiju(e sad,taj korak je najgori...doduse zavisi u kojoj si zemlji i koliko bi te policija stitila).
u svakom slucaju prvo je tvoja odluka,bez straha,i onda tvoj odlazak jer on nece nikada otici,sem ako ne nadje bolji teren za svoj porok.
ako ti je tesko da odlucis,samo pogledaj decu i stisni zube i izdrzi.zivot sa tako nekim deca nisu zasluzila!
bezi glavom bez obzira!
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: kako prekinuti sa suprugom ovisnikom

Post by sunrise »

Draga moja,znas da ,ma ja nemam pojma u kojoj Eu zemlji ti polizei moze pomoci sto ti je muz junkie????????
Ona nam nije rekla da li zela ca od njega ili pomoci mu i malo znamo o svemu? di ce ona sa dvoje klinca? kako od danas do sutr novi stan i tako to? pa ne ide to tako lako.......ne znam di si..........ali neka org.neka pomoc.neki hot line........ili tako to?
kakav je on i vi? pisi malo o tome
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: kako prekinuti sa suprugom ovisnikom

Post by sanela »

Vidi ima li neka sigurna kuća u koju se možete smjestiti dok ne vidiš šta ćeš dalje...
lady grinning soul
Posts: 3
Joined: Sat Sep 24, 2011 3:22 am

Re: kako prekinuti sa suprugom ovisnikom

Post by lady grinning soul »

Nisam bila u braku s ovisnikom, ali sam bila zaručena vrlo kratko, a zaručili smo se nakon par dana veze. Znali smo se od djetinjstva, no od rata nismo bili u kontaktu do relativno nedavno, a s obzirom na to, nisam imala pojma da je ovisnik niti me je na to itko upozorio, čak ni njegova obitelj koja je sve znala. Izgleda da su se htjeli na neki način riješiti briga i problema. Osim ovisnosti, on je imao još jedan veliki problem povezan sa zdravljem, tako da je to sve bilo dno dna. U to kratko vrijeme koliko je trajala veza, proveli smo zajedno sve skupa nekih mjesec i pol dana (puno sam rekla). Nisam prošla neokrznuta, dapače, sjebalo me je toliko da još ne mogu doći sebi pa se pitam kako to trpiš tolike godine?! Možda nisam prava osoba da ti dam savjet, ali samo jedno bih rekla svakoj osobi koja je u vezi s ovisnikom, a na temelju vlastitog kratkog, ali prebolnog iskustva: BJEŽI!!! I, nemoj da ti djeca budu izgovor za vlastitu slabost i inertnost da završiš odnos(e) koji te truju. I njih truje, a to je ono najgore. Brakovi s djecom pucaju zbog "nepremostivih razlika u karakteru", a kamoli neće zbog ovisnosti jednog od partnera. Sama uviđaš da je njegov život jedna najobičnija konstrukcija od laži, a isti taj šablon se može vidjeti u svim postovima ovisnika i suovisnika, donosno, njihovim iskustvima. Sve što je ovdje napisano na temu vještog laganja, "dobivanja na vremenu", manipuliranja, skrivanja, obećanja, poricanja, sve sam apsolvirala u kratkom vremenu, a imala sam sreću u nesreći da mi je brat bivši ovisnik o kocki, tako da sam vrlo brzo prozrela. Od takvog laprdanja nema ništa. Od priča kako će se "skinuti" ili se "skinuo", a da nije prošao tretman detoksifikacije i minimalno 2 godine na preodgoju u komuni, nema ništa. Ali, ni to nije garant da će u budućnosti ostati "čist" jer, nakon svega toga, dolazi ona najgora i premanentna faza - borba cijeli život. Kad sam ostavila zaručnika, nakon 15 ak dana je otišao u komunu, a mislila sam da se on neće nikad odlučiti na taj korak zbog specifičnosti njegovog zdravstvenog stanja. Govorila sam mu:"Odi se liječiti", a on je odgovarao:"Šta ti je, ja se ne drogiram!". :) (ciničan smiješak). Mislila sam, s obzirom koliko je tih zadnjih dana bio ogrezao i koliko je dug bio njegov narkomanski staž, da mu ne preostaje puno dana života; bojala sam se. Eto, sad na to ne mogu gledati ni s one strane da se barem nešto pozitivno izrodilo iz te agonije koja se nazivala vezom, a to je njegov odlazak na liječenje. Ne mogu zbog toga zato što sam ja puno izgubila, potpuno sam promijenila život radi njega, prešla granicu, vratila se u rodni grad nakon 20 godina, ostavila život i prijatelje i doslovno ispušila, a ni jela nit' vode pila. Uostalom, ono najbitnije, digao je ruku na mene ... nije me udario, već puno gore od toga. Sve u svemu, imate djecu, dugo ste zajedno, pretpostavljam da si apatična i sve što ide s ulogom suovisnika, i vjerujem da je teško, no daj sve od sebe da sebe i djecu makneš iz tog okruženja, a njemu daj do znanja da ćeš mu biti podrška ako se odluči na liječenje, sve drugo nema smisla, zajebi ljubav i ostale trice i kučine, to nije tvoj izbor niti tvoje djece. Inače će ti život proći u sranju!
jana
Posts: 585
Joined: Wed Sep 12, 2007 12:47 am

Re: kako prekinuti sa suprugom ovisnikom

Post by jana »

Draga moja Lady,bolje je i tako ,kako ti kazes «popusiti« na pocetku,nego se muciti dugo,dugo.Kasnije ces vidjeti zasto je to dobro.Pozdrav!
lady grinning soul
Posts: 3
Joined: Sat Sep 24, 2011 3:22 am

Re: kako prekinuti sa suprugom ovisnikom

Post by lady grinning soul »

Jana, daleko od toga. No, ipak, stvarno je ono što je bilo, a ne što je moglo biti (to mogu samo pretpostaviti;) Voljela bih da su ljudi beskompromisni po tom pitanju. Ne želim da se itko osjeti loše zbog ovog što pišem, ali moj stav je takav. Nije mi ovo bio prvi susret s ovisništvom, neki moji stari prijatelji su isto zaglibili. Nikad im nisam sudila, to ne činim ni sad. Samo, nekad sam mislila da je dobro da osjete da su prihvaćeni, da će se tad prije odlučiti sami sebi pomoći jer će osjetiti podršku. Međutim, oni to drukčije shvaćaju, oni to zloupotrebljavaju, iskorištavaju. Danas smatram da će se možda prije okrenuti svom izbavljenju ako shvate da su ostali sami i da više nigdje nemaju prođu. Dakle, okrenuti leđa, ali ne posve, već samo dok su takvi, ali im dati do znanja ukoliko i kad se odluče na borbu, tada neće biti sami. Pozdrav!
Post Reply