Jos jedna prica...

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
g1010
Posts: 4
Joined: Thu Sep 08, 2011 12:06 am

Jos jedna prica...

Post by g1010 »

Zdravo svima
Htela bih ispricati sta mi se desilo, i postaviti par pitanja...
Naime, nisam zavisnik i nikada nisam nista uzimala...ali ...zabavljala sam se sa deckom 2 godine, koji je narkoman , to nisam znala...znam zvuci nelogicno, toliko dugo se zabavljati a ne provaliti o cemu se radi.
Ovako je sve pocelo...Kada smo se upoznali, znala sam za neku pricu o njemu a i on sam mi je ispricao par stvari, kao probao je skoro sve, ali da je shvatio sta mu to moze napraviti od zivota, nastavio da pusi samo travu (kao samo) .Tako je on meni ispricao , da se kaje zbog svega, da ga je stid i da mu to vise nikad nece pasti napamet. I ja upoznavsi i njegove dobre osobine, kontala sam da svako zasluzuje drugu sansu i da je on jedna normalna osoba, zapocnem vezu s njim.Naravno drugim ljudima je to sve bilo nelogicno, kako oni zajedno ,pa oni su skroz razliciti , ona student pred kraj skolovanja, simpaticna , dobra i tako to , a on sve kontra, nije nista upisao , vrti se tu po gradu, znali su ljudi ko je i sta je.Ja i dalje ne obaziruci se na takve komentare, vodjena svojim mislima, da svako zasluzuje da zivi normalno, prepustila sam se vezi i ljubavi.I stvarno je sve bilo prelepo , savrseno. NJegovo ponasanje prema meni, trud ,sve je bilo super i zavolela sam ga iz sveg srca.Ni ne sluteci sta se zapravo desava.
Ja sam studirala u drugom gradu, dolazila vikendom kuci, pa se vratila skroz kuci, toliko mi je bilo lepo da nisam htela da se odvajam od njega a i on od mene. Jednog dan on meni kaze da ce se preseliti u veci grad , da nadje posao, stan pa i ja da se preselim kad zavrsim fax. Ja odusevljena sto planira zajednicku buducnost, slozim se sa tim.Onda sam stalno odlazila kod njega na 10 ,15 dana pa onda malo kuci i opet kod njega , ma sve super....Onda mi je jedna osoba rekla sta je i kako...U tom trenutku, vreme je stalo, nikad vece razocaranje za mene...ON je uzimao trodone i speed najvise, heroin povremeno kada ima para, mozda 1,2 mesecno(otprilike), naravno i trava. Mislim da je trodone dosta uzimao, mozda ne svaki dan ,ni svake nedelje, ali kada ima dosta odjedanput. Da napomenem ja sam s njim provodila i po 15 dana, nikada nista nisam primetila, mada kad vratim film bilo je tu cudnih situacija, nekih narkomanskih prica i razmisljanja, naravno uvek sa manipulacijom izvadi .A i planirali smo decu , zajednicki zivot i borbu za normalan zivot , sve ono sto jedan mladi par zeli...tako da nekako nisam ni mogla da naslutim da se nesto desava. Znao je moj stav povodom droga i znao je da se nikad ne bi zabavljala sa nekim narkomanom.
Dakle, ja sam raskinula sa njim, mislim da nisam da bi se mozda primirio mesec, dva i onda sve isto.Ja pouzdano znam da mu je mnogo tesko zbog mene i da mu je krivo sto je to uradio i da nikad sebi nece oprostiti. Dvoumila sam se sta da radim i sad se kolebam ,volim ga iskreno, ali opet negde u malom mozgu kontam da je tako bolje za mene , za njega da shvati sta je imao a sta je izabrao, pa da sam uporedi, da shvati sta su prave vrednosti. Tokom veze smo x puta pricali o narkomaniji , koliko je to strasno ,pogresno, ali ja sam bila tu ,imao je sve sto mu je potrebno. Ovako mene nema i izgudio me je zbog toga. Mada se ipak bojim da ga raskidom nisam ubila jos vise, to sebi ne bi mogla nikako da oprostim.Cist je mesec dana, njegovi mu rade test na 4,5 dana.Ali imam informaciju da se trodoni ne vide na testu, onaj koji se kupuje u apoteci, koji se radi urinom. Pa bih zamolila ljude koji se razumeju da mi kazu da li je to tacno ili dezinformacija.Ja do pre mesec dana nisam znala nista o narkomaniji, sem da pobrojim koje sve droge postoje, a citajuci price pojedinih ljudi, shvatila sam koliko je zapravo to stasno!!!
Takodje bih zamolila da mi neko kaze da li sam ispravno postupila sto sam raskinula, neko misljenje da li ce mu to pomoci ili ne. I htela bih da znam da li postoji neka metoda da se prevari test?
Htela bih da dodjem do korisnih informacija i da mu nekako pomognem, kazem njegovima sta sam saznala.
Mislim da se drogira3, 4 godine , trodoni, speed ,trava, heroin. Ne znam tacno u kojim kolicinama , ali nema puno para, pa se nadam da nije mnogo.Nema dugove , krivicne prijave, dakle imao je samo za osnovno.Kakvi su izgledi za njega, da li ce on ikad moci normalno da zivi? Mislim znam da je sve individualno i da nema pravila, ali bi mi svaki komentar veoma znacio, a narocito u situaciji kad je ceo svet ljut na njega, ja nisam i ne mogu , bez obzira na laz i obmanu, ljubav je to.NAJVECA mi je zelja i trenutno jedina da se nekada , negde pomirimo, da se volimo.Ali sve manje nade imam.
User avatar
boki_boka
Posts: 4
Joined: Thu Sep 08, 2011 3:58 am

Re: Jos jedna prica...

Post by boki_boka »

ovaj evo ti jedan komentar na tu tvoju pricu,ja sam ovisnik i samo sebe varam apstiniram pa 20 dana ama bas nista ne uzimam a onda zaredam previse imao sam dva skidanja bolnice nisam iisao u kumune nikakve skino sam se sam jer sam fakat zelio,zaboravio sam se prestaviti ja sam boris iz sarajeva,ovaj nemozes mu pomoci ako on sam nece da mu se pomogne jer mora on skontat da vise nema dalje da uzima heroin koji je prljav ima svega misomora more lako overiti jest umrijet naravno da mu treba podrska tebe i ljudi koji ga poznaju al prvo on mora odluciti a ti moras imati cvrst stav ne da te ljubav uzme to je fakat izbiljan problem ja mislim da mu jedino komuna moze pomoci mora se otjerati drustvo svo tako sam ja uradio i vjeruj da sada kada ih vidim na ulici necu da se pozz,sanjima jer moras tako nema pozdrava sa starim prijateljima nikako a znas kakvog ima jada sve medju brakovima u kojima jedan konzumira heroin to je zLo nema daljE nadam se da ces mu moci pomoci pozz,iz sarajeva.boki
g1010
Posts: 4
Joined: Thu Sep 08, 2011 12:06 am

Re: Jos jedna prica...

Post by g1010 »

Hvala Boki na komentaru...
User avatar
sanela
Posts: 4002
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: Jos jedna prica...

Post by sanela »

Draga, dobrodošla na forum!
Za ostaviti nekog koga voliš treba velika snaga. Znam da ti nije lako.
Ako si odlučila da odeš, ja bih ti savjetovala da za sada prekineš svaki kontakt s njim i njegovom porodicom, jer ćeš biti rastrzana i bit ćeš i s njim i bez njega. Ili, si s njim ili nisi. Isto ti je kao s drogom, ili je uzimaš ili ne uzimaš. Nema ništa između.

Što se testa tiče, za tramale postoji poseban test i oni se ne vide u ovim običnim testovima. Test se može izmanipulirati, jer može podvaliti tuđi urin. Zato je bitno da neko bude s njim kad ide u wc.

Dobro ti je Boris rekao, da bi uspio da se izliječi, on sam to mora htjeti. Osim toga, bez stručne pomoći nema dugoročne promjene i liječenja. Moj prijedlog je uvijek komuna, jer ona podrazumijeva cjelokupnu promjenu ličnosti, ponašanja, stavova, vrijednosti - kompletne životne filozofije. A to je proces koji nije lagan, nego naprotiov, dug, složen i neizvjestan.
g1010
Posts: 4
Joined: Thu Sep 08, 2011 12:06 am

Re: Jos jedna prica...

Post by g1010 »

Hvala Sanela!!!
Da svesna sam da u takvoj situaciji ljubav samo vene i zato sam i odlucila prekinuti svaki kontakt, nastavila uciti i raditi, kao da se nista nije desilo. Ljudi iz okoline su prosto odusevljeni kako sam smogla snage to uraditi, s obzirom na to koliko ga volim.Niko nije verovao da cemo prekinuti.
Ono sto ja znam je to da je ON sad cvrsto resio , da je svestan sta je uradio, da nema dalje i itd.Ipak se bojim da to nije opet neka manipulativna fora, s obzirom na to da se radi o jednoj prepametnoj osobi.Ne radi test sam , vec je uvek neko sa njim.On prica kako mu nista nije problem sem mene i to sto me je izgubio. Ja u tome vidim samo njegovu nesvest o svemu i nepriznanje da je on narkoman kome treba pomoc.ZAto me je i strah, jer prvi korak ka izlecenju bilo koje zavisnosti je bas to priznanje.
Pitam se da li ce On sad imati te bolove i krizu, s obzirom na to da nije uzimao svakodnevno i da je vec mesec dana cist?
Anabela11
Posts: 115
Joined: Tue Sep 14, 2010 9:02 pm

Re: Jos jedna prica...

Post by Anabela11 »

da ti napisem i ja nesto iz ugla,bivseg,suzavisnika...
ja sam bila sa zavisnikom jako dugo i ako vise nisam,i dalje posecujem forum i svakoga dana nesto novo otkrijem i saznam i na taj nacin pomazem sebi.
ovo kazem jer si ti sebi najvise pomogla time sto nisi vise sa njim.njemu ne moze niko da pomognem sem on sam odlukom da nece vise da radi to sto radi.posle toga samo strucna pomoc.a posle toga...ko prezivi pricace.mislim ako cete da budete zajedno...
a to da li te on voli i da li mu je tesko zbog tebe, itd,itd.pusti to.ako se skine, pa zaposli,pa uradi nesto od svog zivota sem tuznih prica na temu "jadan li sam",e to ce da ti bude pokazatelj da li se promenio.
i da li ima krize, bolove, itd.to je najmanje sto moze da ima i nebitno.bitno je da promeni film u glavi u kojem nece zeleti nista da uzime.nikakvu supstituciju ili ilegalnu drogu ma koliko ona bila "laka" ili "teska".
a na pitanje da li si donela ispravnu odluku:jesi!
najbolju mogucu
g1010
Posts: 4
Joined: Thu Sep 08, 2011 12:06 am

Re: Jos jedna prica...

Post by g1010 »

Hvala nirvanai!
Tvoje reci kao nekadasnjeg suzavisnika mi bas znace i pomazu da istrajem u svojoj odluci da se ne pomirim sa njim.Hvala! Tako nekako sam i razmisljala , da njemu niko ne moze pomoci ,osim on sam sebi, ako zeli.Zato sam se i odlucila na raskid.Jedino sam se bojala da ne pogorsam stanje, da ne napravi neku glupost, Nismo zajedno mesec i po dana , i dalje strahujem od istog. Ali sam ujedno svesna da sam mora da SHVATI!
Hvala jos jednom na komentaru...
Post Reply