hitno mi je potreban savjet !

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
tuzna
Posts: 10
Joined: Mon Jul 25, 2011 11:41 pm

hitno mi je potreban savjet !

Post by tuzna »

Probat cu vam u kratkim crtama ispricati svoju pricu i odmah cu vas zamoliti za vasu pomoc, komentarisite, dajte mi savjete, jer mene ovo vec sada, u samim pocecima slama, i pomoc mi je potrebna.

Upoznala sam momka koji mi se svidio i privukao me svojom zanimljivom pricom, svidjela sam se i ja njemu i poceo mi se javljati. Prijatelji su mi rekli kako je to momak koji stalno vuce speed, i znam jako puno stvari o speedu i to mi je bilo sokantno jer je to momak koji je jako inteligentan i to se vidi vec na prvu.
Sve ovo jako kratko traje, deset dana, prohodali smo, za mene sasvim neocekivano, i ja sam u medjuvremenu "ohladila" od njega ali sam i dalje s njim zbog njegovog problema. On je prema meni divan i ja cesto niti ne primjetim da se cudno ponasa dok je na speedu.

Moj problem lezi u tome sto ja u podsvijesti imam zacrtano da tom momku moram pomoci jer sam prije 4 godine izgubila svog najboljeg druga i tada momka(ista osoba), koji se zbog zivotnih okolnosti odao drogama. Tada sam imala samo 16 godina, taj momak 18, nisam ni znala sta je to droga kako treba i naravno da se nisam znala ni boriti. Neke njegove paranoje su ga dovele do toga da je pocinio samoubistvo u svojoj osamnaestoj godini i objesio se. Od tada me svakodnevno muci misao da sam dijelom ja kriva i da sam mogla nesto uciniti da mu pomognem da se sa toga skine, iako tada nisam imala pojma o tome. Ne prodje dan a da se ne sjetim toga. Cesto placem i zatvaram se u sebe i par puta sam posjetila psihologa da bih se rijesila osjecaja krivnje, ali nije uspjelo.

Sada me je strah da se opet uvlacim u istu pricu a uz to nisam zaljubljena u momka. S njim sam jer smatram da bih mu mozda mogla pomoci i vidim da nije los momak i jer mislim da necu moci podnijeti jos jednog momka "nositi na dusi" i ne pomoci mu kada mu je potrebna pomoc.

Do sada nisam vrsila nikakav pritisak na njega jer zelim da u mene stekne povjerenje i da to iskoristim kasnije, ali bojim se za sebe. Ne znam gdje ce me to odvesti, ne znam da li cu moci to psihicki izdrzati. On mi je sam, bez ikakvog mog pitanja, rekao kako od narednog mjeseca prestaje ali da do tada zeli da se maksimalno iživi i da zna da sam ja super cura koja mu moze pomoci sa tim. Kako uopste da se borim s tim, da li da se upustam u to, kako da prebrodim to da se vec 4 godine osjecam krivcem za drugovo samoubistvo, sta ako i ovaj momak padne na dno i ako opet sebe okrivim. A ne mogu ni tek tako odustati, posebno jer mi je otvoreno rekao da ocekuje moju pomoc. Izgleda mi odlucan, ali mnogi to odluce i opet ne uspiju.

Nikada nisam probala nikakve droge, ni marihuanu, cak niti ne pusim. Najbolji drug se ljuti na mene i kaze kako me ne zasluzuje ovaj momak. Dovoljno sam cvrst karakter i znam da nikad necu probati nikakvu drogu. Imala sam puno prilika kada sam mogla, ali nisam. Niti mi je za sada on ikada pokazao da bi ponudio nesto takvo.

Bilo kakav savjet ce mi biti dobar sada. Hvala puno
Last edited by tuzna on Tue Jul 26, 2011 1:15 am, edited 1 time in total.
User avatar
MarilynManson
Posts: 51
Joined: Mon Jul 18, 2011 11:04 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by MarilynManson »

ah dusho draga svi smo mi inteligentni, glupi ljudi nikad i ne uzmu drogu, dapače. ali to što smo inteligentni ne znači u istom da nismo povodljivi,znatiželjni i već ta sranja..
a ti baš neki baksuz pa kud baš po drugi put?! a nekako si i labilna izgleda, jer ne mogu vjerovat da se kriviš zbog nečije smrti samo zato što nisi bila u mogućnosti pomoći. sad bi se svi trebali kriviti zbog sinlnih nesreća počev od same droge pa bolesti ratova u svijetu (ej pogotovu kad smo kod ratova đubrad iz evropske unije jer su mogli pomoć a nisu htjeli.) a kod tebe je slučaj da si htjela ali nisi mogla.

to s krivicom ti je bezze totalno, stalno se srećemo sa smrću na ulici, na poslu i nekad neko nebi možda ni stradao KAD BI SMO- a šta?-a DA JESMO možda bi bilo gore po nas ili po više njih...jednom u srednjoj školi kad sam tako stajal ispred iste i nešto šupljirala naletjelo je auto i udarilo curu na rolama taman ispred mog nosa...sve se odigralo brzo ali nekad mi se čini da je neko mogao reagovati. ja sam vidjela auto prije nje., moglasam skočiti i gurnuti je i tako spasiti a mogla sam i ja poginuti... uvijek se sve desi onako kako je suđeno bilo da je to u školi na poslu, zbog bolesti, saobraćajne nesreće ili droge. kad nekom suđeno da umre jednostavno mu avion padne na glavu! toliko da si izbiješ taj shit o krivici...
a što se tog drugog tiče ne kažem da mu ne pomažeš, al kad nešto razmislim ko ga jebe dobio što je tražio, i sve nas ustvari ko jebe.. niko nas nije tjerao, pa kad počnemo govna jest onda kuku majko što nas niko ne spašava...a sve nismo znali da je to istinski tako, da će loše bit da je tolko sranje, a na sve strane o drogam priče nadugo i naširoko, pune novine, crne hronike, internet...pa i komšiluk odrpanih geliptera čijim smo se epitetom i sami počastili.
Nešto mislim, mi smo upravo oni na koje su nas roditelji upozoravali! znali smo al nismo htjeli da znamo i sami smo si krivi za sve što se dogodi, niko drugi samo mi!i zato ti ako baš baš moš pomoć mu onda daj, a kako da ti kažem pojma nemam jer sam i ja u govnima do grla,al neka. a ako mu nemoš pomoć i nemoj sebe bacat u bed. želim ti puno sreće ti se čuvaj a nas ionako ko jebe...
ps.ne vjerujem da će se zbog spida ubit pa nemoj brinut..
I don`t like the drugs, but THE DRUGS LIKE ME!!!
User avatar
dee_87
Posts: 162
Joined: Sun Mar 06, 2011 12:33 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by dee_87 »

Pozdrav! Glupo mi cut, ali ipak poznato to sto kazes," reko mi je da ce sledeci mjesec stat sa tim, al dok ne stane pruzit ce ga momacki".... Po sebi znam da gudru koliko god furo, nikad neces dovoljno profurat... Tako da je to sto ti je reko samo kupovanje vremena.... Jer vrlo dobro mi je poznato to, danas cu sutra cu stat ili et sledece sedmice prestajem sa gudrom...
A, ti nemas potrebe da krivis sebe ni zbog cega.... Kao sto MM rece mi smo sami izabrali taj put i svjesno usli u to... I ako je iko kriv, krivismo sami sebi... I sve dok sami sebi ne odlucimo pomoci, nece nam nitko drugi uspjet garant... Budi ok i pozdrav!
tuzna
Posts: 10
Joined: Mon Jul 25, 2011 11:41 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by tuzna »

to sto kazes za inteligenciju, pametne ljude i drogu stvarno stoji... zbog tog mi je to jos tuznije...

kako citam tvoj odgovor kontam sta da ti odgovorim da te okrenem na drugi stav, i onda skontam da sam nesvjesno htjela procitati izricito odgovor da pomognem..ali ajde, dobro je da sam skontala...

dee, i meni to tako zvuci u jednu ruku ali opet se nadam da je stvarno tako i da ne laze prije svega sebe...

imam jedno pitanje..i mozda se sve ovo sto ja pisem cini blesavo, ali ja se nisam kretala u ovakvim drustvima i nisam bas u nekom toku, i kad upadnem, nije to strasno i brzo se izvadim, jer ipak od ovog ni ne mosh tek tako "pobjeci", posvuda je... e sad pitanje: kada bih odlucila da pomognem, pokusala na sve moguce nacine i shvatila u neka doba da ne mogu nista uraditi i pozelim se povuci i ostaviti ga da se sam pobrine za sebe, da li to moze tada imati kontra efekat ako u medjuvremenu stekne veliko povjerenje u mene i ako se bas bas zaljubi, a na dobrom je putu... je li onda bolje nikako nego do pola? jer se bojim i neuspjeha naravno...

zadala sam se i citam po forumima i ostalim stranicama o speedu i pise o tom kontinuiranom uzimanju i cestom, kako bi se trebale makar praviti pauze..ja koliko znam on te pauze ne pravi, makar ne toliko cesto koliko bi trebalo..a i javljaju mu se te ranice... kad sam ovo prvi put prozivljavala manje sam znala i manje mi je bilo grozno, sad kad citam vise, sve mi je vise i vise fuj i strah...

da li znas/znate za neka iskustva slicna? kako se onda ta osoba ponasa prema ovom ko pomaze? je li vecinski posesivna previse ili je to ipak vise individualno? ako on odluci cvrsto da to batali, kolika je vjerovatnoca da ce uspjeti i koliko vremena uopste treba, otprilike...

hvala puno !
User avatar
dee_87
Posts: 162
Joined: Sun Mar 06, 2011 12:33 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by dee_87 »

Ma cuj jednu stvar, kako ja znam i kako sam dozivila sto se "Hice" ili ti speeda tice mozes ti njega furat po par dana, kolko ti organizam moze podnijet jbga... Samo sto on otrese posve prvi dan, poslije je samo produzavanje, popravak jbga... Al s obzirom da neda spavat, ni jest tijelo se iscrpi maximalno... Tako da sam upoznala svakakvih ljudi, ludih struja, sto se tih dizalica tice, al ne znam bas da bi neko furo speed svaki dan... Po meni nije to ta droga da se mora svaki dan uzimat... A ako vec odluci da stane (ako je speed u pitanju uopste), pa znacajnijih fizickih problema nece imat, sve je znaci do psihe da li on zaista zeli batalit s tim... Sam ne vjerujem da ce mu bit drago da vrsis pritisak na njega, nego ako mu vec zelis pomoci, pusti ga da se sam skonta i (kad se skonta), sam da se to odulji, jer kako je poceo obecavat, docekat cete i godisnjicu veze.... Jer jbga ako je on neizivljen i ako mu se to fura, dzaba se ti zajebavas...
To sa samim speed i nije tolika frka, problem bi bio ako se on pocne spustat posle te brzine...
Nedaj se toliko sikirat ;)
Put_istine
Posts: 10
Joined: Tue Dec 28, 2010 9:57 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by Put_istine »

Pokusaj naci posao.
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by cibukarda »

napisaću jednu priču iz koje možda izvučeš pouku
imao gazda konja koji je oboleo i legao pa gazda sa komšijom u razgovoru reče da će da ga kolje jer je bolestan
to čula svinja pa ode do konja i ispriča mu
konj na silu ustane i počne da radi
gazda sav sretan da bi to proslavio zakolje svinju

pazi dok pomažeš tom konju da ne postaneš svinja
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by zeleni »

kapiram da ove price pricaju malim amerikancima u osnovnoj skoli da bi ih naucili da je u zivotu najopasnije pomagati drugome... kad se i po jugoslaviji prepricavaju ovakve moralne pouke, ljudi, odosmo u tri kurca...
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by cibukarda »

žao mi je što zeleni nije shvatio poentu priče
pomagati treba ali ako neko sebe uništi pomagajući nekome ko ne traži pomoć onda treba razmisliti
a devojka ima sve šanse da uništi sebe da bi pomogla jednom natprosečno pametnom koji zna da da može da se skine kad hoće samo on to neće
jer zaboga milion puta sam pročitao da su narkomani najpametniji na svetu i da oni glupi nikad neće probati drogu
ona je već sada u grupi suovisnici a i to je bolest
Anabela11
Posts: 115
Joined: Tue Sep 14, 2010 9:02 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by Anabela11 »

...ako u medjuvremenu stekne veliko povjerenje u mene i ako se bas bas zaljubi, ...
------------
ne moras da se brines u vezi sa tim,on najvise voli drogu
Post Reply