hitno mi je potreban savjet !

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by sanela »

preispitivac wrote:Ma kakve udruge, kakvi bakraci, reci mu da ne sere i da se iskulira malo, .
Pravi se našao da komentariše da trava nije problem...
Ti si inače, iz travu, dosljedan sebi, ispunjavaš sve obaveze, super ti u životu...
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by preispitivac »

Dosta sam napredovao
Jurim rep
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by sanela »

preispitivac wrote:Dosta sam napredovao
Svaka čast :)
User avatar
ziki
Posts: 1029
Joined: Thu Nov 03, 2011 11:29 am
Location: Motherland-SRB

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by ziki »

Nebih da budem u svakoj corbi mirodjija i da se mesam svuda,ali to sto se tice trave sam hteo da prokomentarisem.
Trava ne izaziva fizicku zavisnost,sto se toga tice moze da se ostavi bez problema, jedino se desava da se nenormalno otvara apetit i covek moze da jede kao provaljen i da tek sutra shvati da se natovario,
Svakodnevno pusenje marihuane moze da napravi psihicke smetnje, ono sto se najcesce desava je da slabi pamcenje,stradaju te takozvane sive celije.
Drugo, moze da se pojavi nervoza, razdrazljivost itd.
Onaj ko moze da pusi svaki dan travu uglavnom je stabilna licnost, kod mnogih se manifestuju paranoje,strahovi,depresija.
Takve osobe uglavnom i ne puse konstantno upravo zbog toga.
Trava pojacava trenutno raspolozenje pa ako si dobro raspolozen bice ti jos bolje a ako nisi onda ce ti biti lose.
Jedino sto covek moze da uradi ako je bas aktivno pusio travu dugo vremena i prestao to je da se smiri na neki nacin,jedno 4,5 dana.
Tih prvih dana se javlja malo nervoza,rade zivci..
Posle tih nekoliko dana se vec sve vraca u normalu.
Tu stvarno nema nekih velikih problema da bi se covek nesto mnogo zabrinuo.
Treba malo da se strpi dok ta nervoza prodje i onda bude sve ok
Trava je takva droga da menja percepciju, pojacava cula i emocije.neki ljudi imaju i tzv tripove, to su malo tako sitne halucinacije poput senki,zvukova i slicno.
Sve sto treba je par dana da se to stalozi i umiri.
...
User avatar
preispitivac
Posts: 479
Joined: Thu Dec 17, 2009 1:42 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by preispitivac »

Kako kome. Menije bivalo prilicno losije i po dva meseca. A prvih 5-6 dana se grcim i budim mokar ako zaspim ikako. Valjda mi ne prija kad prestanem :)
Jurim rep
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by sanela »

@ziki
Neko kad pročita tvoj post pomislio bi da trava nije nikako štetna ni po psihu ni po organizam, ali bogami neije tako. Hvala @prispitivač što si rekao da kod tebe nije tako kako nam ziki pojasni.
Da svaki dan jedeš čokoladu, pa kad prestaneš neće ti biti svejedno, a kamo li da pušiš travu koja ti mijenja stanje svijesti. Činjenica jeste da je sve individualno, ali oko trave ti se vrti cijeli dan, kad je makneš ne znaš šta bi sa sobom, a plus te puca nervoza i sve ostalo.
User avatar
majka NS
Posts: 215
Joined: Tue Dec 13, 2011 1:58 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by majka NS »

sanela wrote:@ziki
Neko kad pročita tvoj post pomislio bi da trava nije nikako štetna ni po psihu ni po organizam, ali bogami neije tako. Hvala @prispitivač što si rekao da kod tebe nije tako kako nam ziki pojasni.
Da svaki dan jedeš čokoladu, pa kad prestaneš neće ti biti svejedno, a kamo li da pušiš travu koja ti mijenja stanje svijesti. Činjenica jeste da je sve individualno, ali oko trave ti se vrti cijeli dan, kad je makneš ne znaš šta bi sa sobom, a plus te puca nervoza i sve ostalo.
:) :smt045
Draga Sanela, opet ste me oduševili svojim odgovorom :D
sanela wrote:Da svaki dan jedeš čokoladu, pa kad prestaneš neće ti biti svejedno,
Ovo ste u pravu 100%, Vi bar to odlično znate, postoje ovisnici i o čokoladi :) . Ja znam za jednog čoveka iz Bgd. koji je morao sa Dr. da poradi na tome... i frka mu bila ...
_nina_
Posts: 12
Joined: Sun Aug 21, 2011 4:07 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by _nina_ »

Hvala vam svima na savjetima..svako ima svoju verziju price o travi, moj dragi kaze kako ce uspjeti sam jer je to sebi obecao i sto se tice toga da pricamo o travi - pricamo, ali mi sada govori da mu ne naumpada kao na pocetku jer sam sebi misli skrene kad mu i naumpadne. Ali moram priznati da cesce ja spomenem nego on, sto mu u posljednje vrijeme smeta...jednu stvar koju ne moze shvatiti jeste da nije samo njemu tesko i ja se sa svim tim borim..ali kako kazu: sami biramo svoj put - pa tako i ja. izabrala sam i ne popustam dok ne uspijem skupa s njim..
User avatar
sanela
Posts: 4005
Joined: Mon Apr 11, 2005 11:01 am
Location: Sarajevo

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by sanela »

_nina_ wrote: moj dragi kaze kako ce uspjeti sam .
Ja i tebi i njemu želim svu sreću, ali mi iskustvo govori da niko nije uspio sam odnijeti pobjedu nad ovisnošću o drogama, pa bila ona i trava. Svaka supstanca nam daje nadomjestak za nešto i "pomaže" nam u nečemu. Trebamo otkriti šta dobijamo i kako to možemo prevazići, a to je teško bez pomoći sa strane, i za tebe i za njega... Kakogod, vrijeme će pokazati a ja vam od srca želim sreću.

Pozdrav :)
User avatar
Fela Kuti
Posts: 158
Joined: Tue Feb 09, 2010 9:26 pm

Re: hitno mi je potreban savjet !

Post by Fela Kuti »

Sanela, uz sav respect za tvoje znanje i iskustvo, nemojmo preterivati.
Od svih psihoaktivnih supstanci od kojih se može postati zavistan,
marihuanu je naj lakše ostaviti. Lakše i od običnih cigareta, o alkoholu da
ni ne pričamo. Naravno da je može ostaviti sam, pitanje je da li to iskreno želi?
Kod jako navučenih postoji izvesna psihička kriza koja se uglavnom ogleda u
lošem spavanju, totalnoj nezainteresovanosti i sl. ali da je potrebno neko
stručno rešenje, mislim da nije. Doduše, neki ni cigarete ne mogu da ostave
bez lekara, grupa za odvikavanje, nikotinskih flastera...
Nina, ako je stvarno rešio i ima motiv da prestane-prestaće.
Nemoj ga stalno tovariti time, to mu verovatno neće pomoći.
Proturi ponekad nešto kroz šalu i pokaži mu da veruješ u njega i čekaj da vidiš
kako se dalje razvija situacija.
Post Reply