Kako pomoci rodjaku?

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
rodica
Posts: 4
Joined: Mon Jul 11, 2011 12:55 am

Kako pomoci rodjaku?

Post by rodica »

Pozdrav svima.
Nova sam na forumu, mada sam iščitala dosta.
Nadam se da neko čita, jer mi se čini da forum nije baš aktivan u posljednje vrijeme :D
Situacija je sljedeća: brat od ujaka, 18 godina, koristi heroin. Strasno mi je bilo čuti, a još strašnije nakon što sam pročitala iskustva vas na forumu, jer sam uvidjela da je to problem dugogodišnji, ako ne i doživotni. Sa bratom nisam baš bliska, mladji je od mene 12 godina ( ne zbog toga), oni žive u Njemačkoj, mi smo u Bosni. Prije pet dana sam čula od svoje mame, kojoj je javila ujna. U zadnjih par godina, tj. od njegove petnaeste godine ujak i ujna se žale kako samo izlazi, druži se sa pogrešnim ljudima, dosta spava, mrzovoljan je, pije, puši ( cigarete) i slično. Sada kada ovo pišem shvatam da njegov problem egzistira ,vjerovatno, čitavo to vrijeme, ali ga niko nije htio, ili znao prepoznati.
Ujak je dosta krut čovjek, ujna dosta blaga, bojim se da neće biti usaglašeni u pomoći. Ja želim vaš savjet: kako bih ja mogla, iz ove stolice u Bosni pomoći bratu i njegovoj porodici u Njemačkoj? Da li mogu išta uraditi?
Priznajem da nisam mnogo znala o ovoj temi, ali ove manipulacije koje spominjete, sve je tu. Te treba mu za školu, te hoće najskuplje patike, ujna mu da pare, on ode kupiti, a njih nestalo, a pare niko više ne spominje.
Bilo je tu i svadja, početaka tuča, svega onoga što prati takvu situaciju.
Problem je i to što se ne vidjamo često, jednom godišnje. Ujna želi da ga mi nazovemo i da mu kažemo da prestane, ali ja mislim da ona još nije shvatila sa čime se treba nositi. Ne možeš nazvati momka koji se drogira ( i to rođaci koje ne poznaje dobro) i reći: nemoj to raditi, a on će reći, aha dobro, neću više.
Ovo samo naglas razmišljam, možda griješim.
Željela bih da im budem podrška, ali kako?
Hvala svima i svako dobro vam želim.
User avatar
saša-ex
Posts: 1907
Joined: Sat May 06, 2006 9:55 am
Location: Beograd

Re: Kako pomoci rodjaku?

Post by saša-ex »

Ako nisi bliska sa njim, zivis 1000km dalje, ne mozes mu pomoci nikako.
SAMO CEO ŽIVOT...
zeleni
Posts: 1000
Joined: Wed Mar 16, 2011 2:19 pm
Location: Beograd

Re: Kako pomoci rodjaku?

Post by zeleni »

sale to ko maljem, odma... - ne moze i tacka :D
mozda mozes njegovim roditeljima da objasnis da je vazno da se upoznaju s protivnikom. odnosno, da nauce sto vise o bolesti, iz strucnih knjiga, iz razgovora s lekarima, pa mozda i da ih uputis na ovaj forum. nek dodju, pa nek citaju, da vide s cim imaju posla.
pozdrav
Ako nam neko dodje glave, to ce biti mangupi u nasim redovima
rodica
Posts: 4
Joined: Mon Jul 11, 2011 12:55 am

Re: Kako pomoci rodjaku?

Post by rodica »

Pretpostavila sam da je tako. Namjeravala sam da ujaku i ujni savjetujem da se dobro raspitaju u svom gradu da li ima neko udruženje, organizacija ili slično koja im može pomoći, jer mislim da tamo ( u Njemačkoj) ima daleko više mogućnosti nego ovdje ( u Bosni). Najgore je sada to što oni sada znaju, ali ništa konkretno nisu poduzeli. Doduše saznali su prije nedelju dana, vjerovatno im treba vremena da ta činjenica dođe do mozga. Oni oboje rade jako mnogo, on je sam kući ( pored još troje djece koje ujak i ujna imaju). Ponekad ode u školu, taj kurs, šta li.
Hvala vam na odgovorima, cjenim to što ste odvojili vrijeme da postate.
Pozdrav svima i svako dobro
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: Kako pomoci rodjaku?

Post by cibukarda »

ujak ili ujna sigurno će ići pogrešnim putem
u svakom slučaju ih uputi na forume poput ovoga ili nikad heroin ili neki već forum koji će pomoći da shvate
svi forumi su dobri koji obrađuju ovu problematiku
nemoj se upuštati u razgovor sa rođakom jer u ovoj fazi će da se još udalji od tebe
ne pristaj da dođe kao da se izoluje od onoga tamo društva jer to bi bila samo njegova manipulacija
ta njihova borba sa heroinom će biti strašno duga i teška i očekuj mnogo lomova u toj porodici
ako ujak ili ujna te slušaju savetuj ih da zaštite ostatak porodice i da se ne razvedu a moj lični savet je da ga pokušaju nagovoriti na lečenje u nekoj komuni
neznam da li je u redu da napišem javno na forumu odnosno da predložim lečenje u Bastasima kod Banjaluke u Viktoriji jer mislim da su sve komune korisne.
rodica
Posts: 4
Joined: Mon Jul 11, 2011 12:55 am

Re: Kako pomoci rodjaku?

Post by rodica »

Novi dogadjaji: desilo se upravo ono sto je forumaš cibukarda naveo: brat je nagovorio ujaka i ujnu da ga odvedu kod drugog ujaka koji živi u Beogradu. Ujna je sva sretna pristala, jer će se, kao odvojiti od tog društva. Brat će kod drugog ujaka biti otprilike dva mjeseca. Ja stvarno ne vidim svrhu svega ovoga, ali ujna je ubijedjena da je to najveći problem, to njegovo društvo. Vodili su ga doktoru, ali po zakonu doktor ne smije da im kaže ništa, a brat ćuti. Doktor mu je dao neke kapi. Kakve, stvarno ne znam. Ujak i ujna se stalno svadjaju, jer ujak želi da ga izbaci iz kuće ( po savjetu nekog doktora), a ujna je kategorična u činjenju ustupaka tipa: kupovina novog laptopa ( koji je razbio nakon mjesec dana), povlađivanje u svemu.
Pokušala sam da joj kažem neke stvari koje sam saznala sa foruma, ali ona čvsto vjeruje da je njegov problem društvo. Mislim da to neće izaći na dobro. Tužna sam.
Hvala vam svima i svako dobro
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Kako pomoci rodjaku?

Post by sunrise »

Kako da mu draga pomognes kad si tako daleko i nemate bas jaki ili bliski odnos...roditelji su ocito sa svom situacijom too muc...zato im lako pada da on dodje u Bg....ne znas nista o njemu i koliko je unutra,da li dila ili krade ili kako dolazi do love...te patike g poguraju jedan dan ali sta je sutra? koliko ces biti bliska njemu da mu pomognes
on je vani,tamo ima centara i centara i tamo daju terapije lako i rado...ako to zeli
ima i bolnicko ljecenja,isto lako ako ga zeli...tamo ima sto sansi da se skine ako zeli

ne znam,di je on sada,kad si ga zadnji put vidjela? koliko on ono ima god? je znate koliko je dugo na dopu?

pozz i svaka cast......ja imam bratice koji zive u istom gradu a nisam vidjela skoro 30god
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Kako pomoci rodjaku?

Post by sunrise »

a,kamoli da je njega bilo briga sta je samnom,a znam da je znao....tako da lijepo od tebe ali nezahvalno i opasna borba za tebe
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
rodica
Posts: 4
Joined: Mon Jul 11, 2011 12:55 am

Re: Kako pomoci rodjaku?

Post by rodica »

Mi smo kao porodica jako bliski, iako smo geografski udaljeni. Sve što se desi jednom članu dešava se svima ( u principu). Užasno je kada gledaš osobu koja se uništava, a ne možeš joj pomoći. On jako pati, užasno izgleda. Svadja se sa roditeljima naročito sa ujnom, nju krivi za sve. Ali najviše me brine što on još nije uvidio da ima problem, jer prema njegovim riječima: " on može prestati kad god hoće". Ne znam da li dila, ne znam kako se snalazi za pare, pretopstavljam da uzima od roditelja. Mislim da nije još počeo iznositi stvari iz kuće, barem ujak i ujna nisu primjetili. Neće da kaže koliko je već na heroinu, a doktori ne smiju ništa reći ujaku.
Znam da ovime što pišem neću pomoći njemu, ali bude mi lakše kada znam da ima još ljudi koji su prošli kroz ono kroz šta on prolazi i izašli kao pobjednici.
User avatar
sunrise
Posts: 2372
Joined: Wed Aug 03, 2005 9:40 pm
Location: Wien

Re: Kako pomoci rodjaku?

Post by sunrise »

ima tu pobjednika...cak i dosta,makar bas ovdje....ali oni su se sami izborili za to,ni sestra ni ovaj ni onaj....ako,onda svi skupa....ocito je on malo poprimio njem.nacin zivota i to masovno koristi....ne mozes mu pomoci,nisi sa njime i da mu pricas borbene dan i noc ne mozes...moze,ako on zeli,majka ili otac ili netko uz njega...ako one zeli...u svakom obitelji maltene ti prdnes svi znaju......zao mi je sto te to tako uzima i sto se patis i brines....
ja sam vani....ma nema te setricne koja bi meni iz hrv.bosne ili srbije mogla pomoci,imam ih svih u tim zemljama...ako treba bi malo zamazala oci i odjebala da mi ne zvocaju...ne mozes
nek majka se raspita i upozna sa svime sto se nudi tamo,a nudi se podosta.....ojacaj majku i oca i se oni obaruzaju znanjem....pitaj klaru,ona je mama i sve je prosla i jako pametno izvela....
sve najj
Kad bih barem znala tko sam zapravo, prestala bi se ponasati kao ona za koju se smatram da jesam, a kad bih se prestala ponasati kao ona za koju se smatram znala bih tko sam.
Post Reply