"1001 LAŽ"

Suovisnici su osobe koje su u bliskoj vezi sa ovisnikom i koje pate uz njih, bez obzira da li ovisnik priznaje da ima problem ili ne. Ovdje možete razmijeniti mišljenja o mehanizmima za nošenje sa problemima i tehnikama za pomoć Vama, a ne ovisnicima.

Moderators: sanela, Erineja

Post Reply
Šeherzada
Posts: 12
Joined: Thu Jan 06, 2011 2:41 pm

"1001 LAŽ"

Post by Šeherzada »

Sjedim već pola sata gledajući u prazan ekran i neznajući kako početi.Kako napisati nešto kratko od 20 godina u koji red,premalo je.Zovem se Šeherzada(otud i naslov) i već 20-tak godina se borim sama sa ovisnošću svoga brata.Da ne dužim probaću u najkraćim crtama izbaciti sve iz sebe.
Sa svojih 12 godina sam prvi put ušla u sobu i ugledala svog brata sa iglom u ruci i tad mi se moj dječiji svijet srušio u secundi. Mama mi je bolesna ima Parkinsonovu bolest,oca nemam izgubila ga u ovom prokletom ratu. A moj big brat umjesto da se posvetio svojoj porodici on se okrenuo drogama.Laž tipa znaš ovo mi je prvi i zadnji put,neću nikad,samo sam probao....odoše u nedogled. Počinju nestajati stvari iz kuće,moja zlatnina,mamina,video recorder,linija i sve ostalo za što se mogla dobiti neka kinta. Ja se udajem i bježim iz te kuće. Sreća u nesreći, nailazim na osobu koja je "savršena"(u pravom smislu te riječi). Godine prolaze sve se smirilo. Ja sad već majka dvoje prekrasne djece,moj dragi brat oženio se,smirio se ima sina sav ponosan...KOJA LAŽ....
Opet droga,samo ovaj put i alkohol uz nju.Mamu dovodim sebi da živi uz mene da negleda sve to. nakon koji mjesec žena od mog brata se kupi sa djetetom,odlazi pun joj k...c svega (ne zamjeram joj)....Ona je kriva,uvijek bronda ,smeta mi...(on je Svetac)...prođe opet koja godina živi sam,nečujemo se mjesecima.
Nakon pola godine odlazim do porodične kuće i doživljavam svoj početak noćne more.Nema ograde oko kuće(otišla u željezo),nema ni jednog kabla za struju u kući ni jedna cijev od vode....Nema ništa....
žalosno brate kad vidiš kuću u kojoj si proveo mladost da je postala leglo narkomana...
Pucam po svim šavovima.Prodajem kuću za ništa.Brat se seli kod druga u njegovu garažu i tamo živi bez struje,vode,wc-a,žica nam ponekad po koju marku da ima za kruh...
Dolazi nakon godinu dana sa komisije sredio lječenje u Sarajevu,plače,kuka,nemože više...999 laž...
Vodimo ga u Sarajevo ostaje mjesec dana,sredili smo i komunu odlazi u kakanj,prije ulaska počinje priča dobar sam,super,pun snage,netreba mi komuna(ali vama za ljubav) idem....
Jutros(11 dana poslije) zovu me iz komune on ide van...Ma daj..To je njegova zadnja..On neće više sad može sam...Ja sam čvrsta i odlučna netrebaš mi nazad,neću ni da idem po njega ovo mu je bila 1001 i prva laž i sad mi je dosta....
Neznam šta dalje i kako i izvinite na ovolikom peglanju al jednostavno moram se negdje "istresti"...
Pozzz svima...
Šeherzada
Posts: 12
Joined: Thu Jan 06, 2011 2:41 pm

Re: "1001 LAŽ"

Post by Šeherzada »

Danas sam cijeli dan sjebana,nisam ni za šta nakon popijenih 30 kafa i ništa hrane te ispušene 2 kutije cigara stvarno mi je muka...neznam šta da radim...i na djecu sam počela vikati(rijetko kad to radim) pucam ko dinja...popila sam i tabletu za smirenje da se smirim.
Moj brat se vratio kući i sad sav sretan nema ni za kiflu,nezna kud sa sobom opet mene pegla...bojim se da ovaj mjesec dana provedenih na klinici neće puno pomoći danas je sreo staru ekipu"kao"nije dugo stajao sa njima samo se pozdravili...moš mislit...neznam ni vrijedili se više nervirati...osjećam da gubim snagu jedino još ovdje mogu čitati sva vaša iskustva i nalaziti utjehu....
cibukarda
Posts: 61
Joined: Wed Apr 21, 2010 2:42 pm

Re: "1001 LAŽ"

Post by cibukarda »

jednostavno moram napisati ono što mislim
taj njegov boravak je samo još jedna laž
skrati agoniju i otjeraj od sebe
spasavaj svoju decu i svoj brak
DOSTA JE
a on ako reši da se leči naći će on načina da se dovuče do neke komune
ti ga nemožešizlešiti jer on je naučio da si ti tu da te prevesla jer on zna da se sestra najlakše prevesla zbog ljubavi prema bratu
nemam više snage da ti bilo šta napišem
User avatar
dopeFree
Posts: 89
Joined: Wed Nov 11, 2009 10:32 am
Location: Zagreb
Contact:

Re: "1001 LAŽ"

Post by dopeFree »

Dokle god bude imao oslonac na koji će se osloniti, vjeruj mi neće stati. Pusti ga da padne, mada je on već davno prije pao ali pusti ga da to shvati. U tim godinama bi već trebao biti potpuno samostalan za život, trebao bi biti sposoban da osim brige o sebi, brine i o svojima (o obitelji). Naravno da on nije sposoban za ništa osim kombiniranja ali pusti ga, neće umrjeti od gladi, snaći će se on. Svatko svoju bitku vodi. Pomoć si mu već masu puta pružila.... jednostavno ga pusti ili... opcija broj 2 - prihvati ga takvog kakav je, hrani ga i odgajaj kao još jedno svoje djete pa onda kako vam bog da, dokle ide, ide. Treće opcije nema
Mjesto gdje odbacujem svoje unutarnje demone:
www.detoxonline.bloger.hr
User avatar
Dragana
Posts: 263
Joined: Tue Jan 09, 2007 10:16 am
Location: Obrenovac
Contact:

Re: "1001 LAŽ"

Post by Dragana »

"prihvati ga takvog kakav je, hrani ga i odgajaj kao još jedno svoje djete pa onda kako vam bog da, dokle ide, ide."
- ne moze ovo nikako, unistice svoju sekundarnu porodicu!

ukoliko mu dozvolis 1002 laz, mada mislim da vec jesi, mozda ti to deluje bazaleno, i naivno, nije!! razlog: sa narkomanom tonu svi na koje se oslanja!

CUVAJ SEBE I SVOJU PORODICU! on ce se vec nekako snaci, u kom god smeru da okrene!
pozdrav
Image
fridriceva
Posts: 90
Joined: Tue Dec 23, 2008 11:00 pm

Re: "1001 LAŽ"

Post by fridriceva »

Isuvise je bolno i pomisliti da otjeras brata od sebe! Napacenim dusama nikada nece biti svejedno. Ali, kao sto su ti vec rekli, ne omogucavaj mu vise da se drogira! Ne davaj mu novac ni za hleb, ni za kiflu. Snaci ce se.
Znam kako ti je!!!
U mom zivotu, takodje prokockanoj mladosti, toliko je bilo tih nezdravih misli. Neka mi Bog oprosti, ali koliko puta sam samo zamisljala nas porodicu bez njega, da li bi nam laknulo da se predozira. Uh, kad se sjetim.
A sada hvala velikom Bogu, zivimo spokojan zivot, cist!
A, kako je sve pocelo da se rjesava - ja, sestra, prestala da ga prikrivam, da mu mimo znanja roditelja dajem po 10-20 eura za "stari dug" da mu neko od dilera ne bi polomio glavu... Sta sam time radila?! Cuvala ga da ga neko ne polomi, a gledala ga ispijenog, sa onim tackastim zenicama, slusala price bez ijednog zareza... Lomila sebe, jedan po jedan komad sebe!
Zato, nasa sestro, za pocetak zavrni ventile - novca nema! Ne mozemo nista rijesiti odjednom, zato korak po korak! Dace Bog da iskoristis trenutak da ga trgnes necim. Ja ti iskreno zelim da do toga brzo dodje. A do tada, koliko god ti bilo tesko, ne dozvoli da tvoja djeca prerastaju u suzavisnike zbog svog ujaka.
I mozes i ti da odes kod nekog ljekara. To sam i ja radila. Pa i ti da pijes neku terapiju, bar da te malo opusti, a mozda dobijes i savjet za brata.
Cuvaj se i drzi se! Jednom mora da bude sve u redu, zato ne padaj bar ti!
Post Reply